Mazda Motor Yağı Önerisi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mobil in x3000 serisi kalitesizdir. Mobil 1 new life 0w-40 öneririm. Onda da eksiltirse Mobil 1 Peak Life 5w-50.
Mazdanın kendi yağı da yakıt ekonomisi düşünülerek ince üretilmiştir. Daha çok eksiltir. Ve Mazda kendi yağını yağmıyor sonuçta Total'e yaptırtıyor. Yağ konusunda ise dünyada bilinen kaliteli markaları takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Castrol, Mobil kaliteli, Eneos, Liqui Moly ise en kaliteli firmalardır.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Elbette ki, Mazda mühendisinin önerdiği yağ sonuçta

Mobil in x3000 serisi kalitesizdir. Mobil 1 new life 0w-40 öneririm. Onda da eksiltirse Mobil 1 Peak Life 5w-50.
Mazdanın kendi yağı da yakıt ekonomisi düşünülerek ince üretilmiştir. Daha çok eksiltir. Ve Mazda kendi yağını yağmıyor sonuçta Total'e yaptırtıyor. Yağ konusunda ise dünyada bilinen kaliteli markaları takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Castrol, Mobil kaliteli, Eneos, Liqui Moly ise en kaliteli firmalardır.

Peki LPG yazan kutular ne kadar doğru ? Bende eksiltme yok tamamen kıllık :D:confused:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Eksiltme yoksa tam sentetike geçebilirsiniz. 0-40 mobil 1 i öneririm. Bir süre eksiltme yapar sonra kesmesi gerekir. Tam sentetik daha dayanıklı bir yağ olduğu iddia ediliyor. Ben de şimdiye kadar hep tam sentetik mobil 1 kullandım.
Yağlardaki marka farkını vs, son kullanıcının anlayabileceğini de düşünmüyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Eksiltme yoksa tam sentetike geçebilirsiniz. 0-40 mobil 1 i öneririm. Bir süre eksiltme yapar sonra kesmesi gerekir. Tam sentetik daha dayanıklı bir yağ olduğu iddia ediliyor. Ben de şimdiye kadar hep tam sentetik mobil 1 kullandım.
Yağlardaki marka farkını vs, son kullanıcının anlayabileceğini de düşünmüyorum.
Yağlardaki marka farkını son kullanıcı bazı yönlerden rahat şekilde anlayabiliyor aslında. ;)

Şöyle; aracımı aldığımda motorun sessizliği çok hoşuma gidiyordu. Fakat Tosun Usta'da yağ olarak Opet 10/40 koyuldu ve ondan sonra motor sesi beni ciddi derecede rahatsız etmeye başladı. Özellikle 3 bin devir /115 km hızlarda seyrettiğim uzun yolculuklarda kafamı rahatlatmak için 85-90 km hızlara düşüyordum. Bu şikayetimden ötürü mobil 10/40'a geçiş yaptım ve vaola. Öyle bir rahatladım ki anlatamam.

Ek: Aracımı aldığımda içinde Castrol 10/40 varmış.

Ek2: Bir sonraki sefer Liqui Moly 5/40 ya da 10/40 kullanmayı planlıyorum.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

Bu Mobil 1'in
New Life 0w-40,
Peak Life 5w-50,
Motorsport Formula 10w-60

yağları arasındaki fark tam olarak nedir? Yağ eksilten bir araç için hangisi daha makbuldür?

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İmkanı olan Mazdasına uygun Liqui Moly yağından kullansın, duaları Kadir gecesi toplu alım yaparım.
Ben 5w-30 Toptec 4200 kullandım. Şimdiye kadar neden kullanmamışım diyorum.
Benzin lpg değil mi aracınız?

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yağlardaki marka farkını son kullanıcı bazı yönlerden rahat şekilde anlayabiliyor aslında. ;)

Şöyle; aracımı aldığımda motorun sessizliği çok hoşuma gidiyordu. Fakat Tosun Usta'da yağ olarak Opet 10/40 koyuldu ve ondan sonra motor sesi beni ciddi derecede rahatsız etmeye başladı. Özellikle 3 bin devir /115 km hızlarda seyrettiğim uzun yolculuklarda kafamı rahatlatmak için 85-90 km hızlara düşüyordum. Bu şikayetimden ötürü mobil 10/40'a geçiş yaptım ve vaola. Öyle bir rahatladım ki anlatamam.

Ek: Aracımı aldığımda içinde Castrol 10/40 varmış.

Ek2: Bir sonraki sefer Liqui Moly 5/40 ya da 10/40 kullanmayı planlıyorum.

Demek istediğim kaliteli markalar arasında aynı rakamlara sahip yağlar arasında. Opet in kalitesi malum, Mobil in kalitesi ortada.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu Mobil 1'in
New Life 0w-40,
Peak Life 5w-50,
Motorsport Formula 10w-60

yağları arasındaki fark tam olarak nedir? Yağ eksilten bir araç için hangisi daha makbuldür?

Bu konuma tekrardan göz gezdirilmesi faydalı olur.

5d38408s-960.jpg

Burada şu km.den önce ya da sonra demek çok doğru olmaz ama önerilen km.ler bunlar. Tabi araç yağ eksiltmiyorsa boşuna yağ kalınlaştırmanın anlamı yok.

Mutlu Tekir: Motor Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Problemim yok çok şükür usta bana da Opet koydu. Millet memnun değil diye değiştireyim diyorum ;)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Viskosite oynamalarını kitapçıkta belirtilen değerlerin dışına çıkılmamasında fayda var...Ancak markalar kıyaslaması yapılabilir

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ben aldığımda 10-40 vardı beğenmedim 5-30 koydum çok ses yaptı 0-40 a geçtim oda eksiltme yapınca 5-50 de karar kıldım,baktım olacak gibi değil 10-60 a geçmek zorunda kaldım....yağ ile sürekli oynamak çok sağlıklı olmasa gerek.:koptum:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben aldığımda 10-40 vardı beğenmedim 5-30 koydum çok ses yaptı 0-40 a geçtim oda eksiltme yapınca 5-50 de karar kıldım,baktım olacak gibi değil 10-60 a geçmek zorunda kaldım....yağ ile sürekli oynamak çok sağlıklı olmasa gerek.:koptum:
Motordaki yağ dolaşımına canlı bir örnek. :p :)

Şaka bir yana, deneme yanılma ile bu durumu netleştirmek vakit ve nakit kaybı olsa da, tecrübesi paha biçilemez bence.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Dikkaten kaçmaması gereken şey, yağ değişimleri sonrası farklı rakamkullanılıyorsa eğer 10-15 bin km. eksiltme yapabilir.2. bakımdan sonra net anlaşılır eksiltme.

Üst Alt