Mazda Motor Yağı Önerisi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tamamen duygusal bence yağ spekleri aynı olduğu sürece tüm yağlar aynı işlevi görüyor.

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tabiki de son kullanıcı anlamaz. Ama Mobil 1 esp 5w-30 ile Mobil x3000 super formula fe 5w-30 kullanınca aradaki fark anlaşılıyor. Özellikle kışın ve yazın sıcaklıkların uç noktalarında. Aynı şekilde dexelia 5-30 da mobil x3000 super formula fe gibi yakıt ekonomisi amacıyla üretilmiş daha ince bir yağ. Kışın ince yağ daha rahat çalışıyor, yazın da bir miktar eksiltmeye yol açıyor. O nedenle yağ kalınlaştırılacaksa geniş spektrumlu yağlardan almak gerek.

İnce kalınlığı da markaya göre değil, soğuk sıcak viskoziteye göre değişiyor. Bunları da söylemekten dilimde tüy bitti. :) Mobil 1 extended life 0w-40 ın soğuk viskozitesinin mobil 1 esp 5w-30 dan daha kalın olduğunu söylediğimde şaşıracak mısınız? Ama 0, 5 den küçük ince olması lazım diyecek misiniz? O zaman yağlarla ilgili yazdığım konuya bakın. :) Bülent abi bu sana.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mutlu sadece şunu soruyorum, öğrenmek amacıyla; dexelia 5w/30 ile muadili farklı bir markanın 5w/30 u farklı kalınlıkta olabiliyor mu yani?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mutlu sadece şunu soruyorum, öğrenmek amacıyla; dexelia 5w/30 ile muadili farklı bir markanın 5w/30 u farklı kalınlıkta olabiliyor mu yani?

Yukarıda açıkça anlatamadım mı?
İnce kalınlığı da markaya göre değil, soğuk sıcak viskoziteye göre değişiyor. Bunları da söylemekten dilimde tüy bitti. :) Mobil 1 extended life 0w-40 ın soğuk viskozitesinin mobil 1 esp 5w-30 dan daha kalın olduğunu söylediğimde şaşıracak mısınız? Ama 0, 5 den küçük ince olması lazım diyecek misiniz? O zaman yağlarla ilgili yazdığım konuya bakın. :) Bülent abi bu sana.

Çeşitli markaların 5-30 technical spesifications larına bakarsan ve 40 derece ve 100 derece sıcaklıklarındaki viscousity değerlerine bakarsan aynı olmadığını göreceksin Bülent abi. O değerler belirli aralıklar için seçilmiştir.
visc.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu yağ olayına çok fazla takılıyoruz :D

Tamamen aynı fikirdeyim... Hatırladığım kadarıyla; Opet, Petrol Ofisi, Lukoil, Castrol, Mobil, Shell, Bp yağ kullandım, son kullanıcı olarak bana ekstra bir şey veren veya hissettiğim marka olmadı.

Motorun durumuna göre viskozite seçimi doğru yapıldıktan sonra üç aşağı beş yukarı bütün hepsi aynı kapıya çıkıyor bence. :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Tamamen aynı fikirdeyim... Hatırladığım kadarıyla; Opet, Petrol Ofisi, Lukoil, Castrol, Mobil, Shell, Bp yağ kullandım, son kullanıcı olarak bana ekstra bir şey veren veya hissettiğim marka olmadı.

Motorun durumuna göre viskozite seçimi doğru yapıldıktan sonra üç aşağı beş yukarı bütün hepsi aynı kapıya çıkıyor bence. :)

Aynen öyle abi :D

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
10/40 yarı sentetik yerine örneğin Mobil 5/40 tam sentetik İzmir için kullanılır mı dersiniz?
Kullanılır tabi, ama kışın sıcaklık değeri çok düşük değil İzmir'in o bakımdan gereksiz bir değişim olur gibi, ben olsam denerdim.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Deneme yapılabilir. Yapılan bu değişikliğin sebebi ne peki? Birde aradaki fiyat farkı için değer mi? :)
Merak. :rolleyes: Esasen çekişte ve motor sesinde olumlu bir değişiklik olup olmayacağını merak ediyorum. Sentetik yağları öve öve bitiremiyorlar ya, acaba denesem mi diyorum. :)

Kullanılır tabi, ama kışın sıcaklık değeri çok düşük değil İzmir'in o bakımdan gereksiz bir değişim olur gibi, ben olsam denerdim.

Kışın eksileri gördüğü oluyor İzmir'in. Özellikle kış mevsiminde 1-1,5 ay 0 derece civarlarında dolaşıyor sıcaklık. Bir sonraki bakım da kış öncesine denk geliyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şu ihtimal var, yağ ince veya kalın gelirse lifter sesi yapabilir. Görmek için Denemek lazım. :)

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Peki orjinal Mazda yağını önerir misiniz ?

Üst Alt