Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda Motor Yağı Önerisi

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında Oğuzhan tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan

Oğuzhan Administrator Yetkili Kişi

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Motor yağları ile ilgili genel olarak bu başlık altında yazabiliriz.

2. immmir

immmir Aktif

Araç Markası:
    2012 Mazda 3 Touring D
    Araç Renk ve Tip:
    Kristal Beyaz-Sedan
    Mazda nın dexelia yağı ile castrol un yağı arasında fark varmıdır? bazı servisler dexelia, bazıları diğer yağlar ve castrol kullanıyorlar, sorduğumuzda da fark yok diyorlar.
    selamlar.

3. hakan_emre

hakan_emre Aktif

Araç Markası:
    Renault - Twingo
    Araç Renk ve Tip:
    Su Yeşili-HB Coupe
  4. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Dexelia'yı Total üretiyor. Castrol ile bir fark olacağını sanmam. Önemli olan doğru viskozite değerindeki yağı kullanıp mümkünse erken değişim yapmak. En sağlıklı yöntemin bu olduğunu düşünüyorum markaya çok takılmamak lazım.

5. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
  6. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Büyük bir fark yok ama ben az biraz fark verip Dexelia tercih ediyorum. Adem usta Castrol ün motor içinde karartma yaptığını söyleyince artık kesin Dexelia kullanırım.

7. faroz_52

faroz_52 Aktif

Oğuzhan heralde motor yağı değiştirceksin açmışsın gene benim konuyu :D
    Hangi markayı söyleyeceğimi iyi biliyorsun :D

8. faroz_52

faroz_52 Aktif

Motor yağı aracın belkide en önemli maddesi aşınmanın sürtünmenin en çok olduğu bölge şüphesiz motor iç aksamı pistonlar silindirler kranklar kollar vs...Yağ seçiminde nelere dikkat etmek gerek aracınızın kullanım kitapçığında sizin motorunuza uygun yağ numaradı dışında o motor yağının barındırması gereken bazı değerler vardır...Siz yağ sayın almadan önce sürekli reklamlarda karşılaştığınız ürünün iyi olduğunu düşÜnmeyin.Nasıl ki mazda bın reklamı yok ama kaliteli araba işte bizlerinde ismini hiç duymadığımız markalar aslında çok kaliteli yağ üretmekteyken bizler gidip reklamını gördüğümüz markayı tercih ederiz...
    Dexelia yağın dışında yağ tercih etmek istediğinizde örnek veriyorum m3 için full (tam)sentetik yağ geçerlidir...Birkere almam gereken yağ mineral yada yarı sentetik yağ olayacak 5-30 olacak ve yağın test değerleri kitapçıkta belirttiği minumum değerleri taşıyacak Apı acea 3 ...vs gibi kitabı inceleyin bilgilenin...
    Yağın yapısı numarası ve değerleri bunların hepsinin fabrika nın belirttiği standartlarda olması gerek...Bu değerlerin hepsini bir arada barındıran marka almanız gereken markadır...Marka tavsiyesi verecek olursam Motul ve Mobil in 1 serisi...

9. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Evet yağ değiştireceğim. Motul diyeceğini biliyorum ama fiyatları yüksek geldi bana bende tercihimi eneos 10-30 dan yana kullandım :)

10. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    50 yıldır bu sektörün içinde olan yağcı esnafı tanıdığım şu anda Türkiye'de en iyi yağın Lukoil olduğunu söylemişti... Ben denemedim ama verilen bilgi bu...

Enes'in tavsiye edeceği butik markaları tasnif dışı bırakıyorum...

11. faroz_52

faroz_52 Aktif

O ne demek şimdi abi butik marka filan :D

12. faroz_52

faroz_52 Aktif

Total de çalışıyorum total in yağını kullanmıyorum gittim motul aldım herzamanki gibi...Memnunum ve motul kullandığım süreler boyunca yağın değişkenliğini sık sık kontrol ederim yağın rengi sünmesi kayganlığı içinde tortu oluşturup oluşturmadığı motorun ses seviyesi ilk çalıştırmadaki yağ ışığının sönme süresi...Bir sıkıntı yaşamadım aynen devam

13. Mt53

Mt53 Katılımcı

Haftaya Cumartesi ben de servise gidecem 60.000 km bakımı için..Aslında garantisi bitmiş araç için servise gitmem ama birkaç bişey için bu seferlik servise götürecem aracı. Servis dexelia yağ kullanıyor değil mi..aslında ben de motul yada mobil 1 yada bülentin tavsiye ettiği addinol kullanabilirdim dışarda bakım yaptırsaydım..dexealia nasıl sizce yani kullanan arkadaşlar merak ettim.. Bir de bugün şu n11 sitesinde würth enjektör temizleyici var yani yakıt sistemi temizleyici..faydası yada zararı kullanan var mı bundan

14. Oğuzhan

Araç Markası:
    99 Astina GT 1.8 Sport
    Araç Renk ve Tip:
    Şampanya-Gümüş H
    Enjektör temizleyicinin zararını duymadım bugüne kadar. Faydası vardır diye düşünüyorum.

15. emytoget

emytoget Aktif

Araç Markası:
    Peugeot 106 - 1994
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz - 3 kapı
    ben lpgle kullanıyorum aracı benzını fullerım ceyregın altına düşünce tekrar fullerim ve her fullemede enjektör temizliyici atarım. bi zararını göstermedi bana

16. faroz_52

faroz_52 Aktif

O enjektör temizleyici denen zımbırtıdan bizde satıyoruz sarp marka bişey müşterilerin yarısı işe yarıyor yarısı hikaye diyor...Marka bence en az würth olmalı...Zararına gelince mazot filtresini şişiriyor yani bunu atmak istiyorsanız periyodik bakıma denk getirin zaten filtre değişeceğiniz için extra masrafa girmezsiniz...Hiçbir satıcıda bu ayrıntıyı söylemez

17. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Minicik bir şey koca depoda dağılıp filtre şişirmeye gücü yetiyor mu, ilginç bilgi sağol.

Memo Dexelia kullan serviste, servis dışı bakımın gelince o zaman karar veririz ne kullanacağına.

18. faroz_52

faroz_52 Aktif

Aynen doğrudur abi hem kullanıcı tespiti hemde ustanın ikazıdır bu kia k2500 tci kamyonette denendi aklınızda bulunsun içindeki madde herneyse filtrenin yapısını bozuyor zaten bu temizleyici sık kullanım gerektiren birşey değil aldığınız yakıt bilindik güvenilir yerler olsun enjektörler kolay kolay kurum yapmaz bunuda bakımdan bakıma atın yola devam...Hatta bir bilgi daha vereyim otobüsler belli aralıklarla 50 tl lik benzin alıyorlar Mercedes ustası enjektörlerin temizliği için bunu yapmalarını söylemiş...Ama işin başı yakıt kalitesi katkı çok çok sonraki iş bir problem yoksa aracınızda macera aramaya gerek yok...

19. ezmocesteri

ezmocesteri Moderatör

Araç Markası:
    2013 - Mazda 3 Dizel
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz Sedan İmp.
    Evet haklısın, her şey yakıt kalitesinde bitiyor. Bunu da not edelim hafızaya.

20. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Özellikle kış aylarında mazotun içine konulacak az miktarda benzin iyidir... ;)

Sayfayı Paylaş