Mazda Motor Yağı Önerisi

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@bayraktar benimkide eksiltiyor hiç yalnız bırakırmıyım seni ;) silgec suyu tamamlarken onuda tamamlıyorum :D
performans etkilenseydi kafama takılırdıda hiç sorun etmedim bir önceki arabamdan sonra bana ufak bir sorun olarak geldi :)
yağ yakınca arabanın tümden ayarı bozulmuş gibi panikleyen arkadaşlarım oldu :D
özellikle araba ile hiç yağ değiştirmemiş veya değiştirirken takip etmemişler daha çok panik yaptı :D
soruyorum seninki eksilttimi yoo eksiltme yok baktınmı hayır :)yani bu durumda eksiltmez tabi :)
ben nissan primerayı ayağa kaldırabilmek için 2 sene uğraştım motor yapılması nedirki kayıtlı bir arıza en azından yağ yakma yapılacaklar bellidir.
kayıtsız arıza ile uğraşmak çok zor ALLAH kimseyi kaza arızaları ile uğraştırmasın

Aracı yağ yakan arkadaşlara tavsiyem çok fazla pahalı ürünleri yakmayı keser diye denememeleri yani denesinler tabiki ortada fayda görmüüş araclar var ama biri bitmeden diğerine geçmemeleri yine para çöpe gidiyor bunun yerine para biriktirmeleri ve motor yaptırmaları veya imkanlar el vermiyorsa satarken takip ettiği verileri alıcıya söylemeleri.

zaten her performaslı araba biraz yağ yakar ;):harika:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Çekişinde benim de sıkıntı yok şükür ki, arkamdaki düşünsün artık... ;)
Yağ değişimi periyodu boyunca +1 litre yağ koymak kimseyi de öldürmez. O kadar çok maddiyatı düşünsek zaten 10000'den sonra yağ değiştirirdik zaten... :)
Ürün konusuna gelince yağ konusunda ben biraz detaya kaçıyorum. O yüzden yağların fiyatı da normalden iki katı oluyor. :) Eğer ki motorla uyumlu bir yağ bulursam, minimum miktara düşürebilirsem yağ eksiltmesini bundan sonra da onu kullanırım.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Yağ değişimi periyodu boyunca +1 litre yağ koymak kimseyi de öldürmez. O kadar çok maddiyatı düşünsek zaten 10000'den sonra yağ değiştirirdik zaten... :)
araba kesinlikle kapasitesinden eksik yağ ile kalmamalı bu konuda hemfikiriz zaten işlerin kötüye gitmesini istemeyen gereğini yapar :)1litre yağ koyar

benim uyarmak istediğim konu yağ ile ilgili değil katkılarla ilgili

birini alıp kısa bir süre deneyen ,bir diğerini alıp kısa bir süre deneyen ve bunlara motora birden yenilenme bekleyen arkadaşlaradır duyurum :)
ister internette ister yağcı dükkanlarında bir raf bu ürünlere ayrılmış durumda para harcamaya müsait reklamlarla ve ekstra performans sağlanacağını vaad eden reklamlarla dolu malesef :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
İnanın ben de şimdi motor yağlarına bakıyordum Mobil'in TR sitesinden ve 5-50 mi 10-60 mı diye düşünüyordum. :)
10-60 şimdiye kadarki niyetimdi ama 10-60'ın koyu kıvamı motoru yorup yakıt sarfiyatını çoğaltıyor mu / 5-50 de yazın sıcağında daha çok kayıplara yol açabilir mi ikileminde kalmıştım. Hala da kararsızım açıkçası.
Edit: Bir de Shell'in 15-40'ı da aklımı çeliyor.
Şimdiden karar vermeliyim çünkü kayınpederim bidonda kalan yarım litreden fazla Mos2'li yağı atık yağ zannedip kışın soba yakarken tutuşturdukları bezlerin koyulduğu kutuya dökmüş. :kptmya: "Bu sene iyi ısınacaksınız, o kaliteli yağdı" dedim ben de... :koptum:
Kısacası yedek yağım yok şuan...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ge 626 aracımda shell 15-40 kullanmıştım. Lpg özelliği vardı. Olumsuz bir şey gözlemlemedim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
10-40' ya da başka yağ kullanırken eksiltme ne derecedeydi abi?
Bende keçelerden kaynaklı eksiltme vardı. Yaptırdıktan hemen sonra satıldığı için yağ yakma miktarını hesaplama fırsatım olmadı. İlk marştaki duman ile iniş aşağı yaptığım teste göre yağ yakma normalin üstünde vardı diyebilirim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Shell 15-40'ın avantajı hem 1 lt olarak satılıyor olabilmesi, yani eksilttiğinde bir 4 litre daha alman gerekmiyor. Mobil 1'ler ise hep 4 litre. Yağ eksiltme bir yerden sonra azalma ihtimali olsa bile yine de ilk etapta bir yakma olacaktır o yüzden 4 litre fazla almak da koyuyor açıkçası.
Bir de Shell 15-40 fiyatları da 60-70 lira arası. Diğerlerine göre çok uygun.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Shell 15-40'ın avantajı hem 1 lt olarak satılıyor olabilmesi, yani eksilttiğinde bir 4 litre daha alman gerekmiyor. Mobil 1'ler ise hep 4 litre. Yağ eksiltme bir yerden sonra azalma ihtimali olsa bile yine de ilk etapta bir yakma olacaktır o yüzden 4 litre fazla almak da koyuyor açıkçası.
Bir de Shell 15-40 fiyatları da 60-70 lira arası. Diğerlerine göre çok uygun.
Madem deneyeceksin Mobil 10-60 dene derim. Sıkıştırmayla eksiltme doğru orantılıysa -ki öyle hatırlıyorum- 60 viz.nin incelmesi 40 viz.ye göre daha yüksek sıcaklıklar gerektireceğinden dolayı eksiltme 40 viz.ye göre azalacaktır diye tahmin ediyorum. Bir de @MutluTEKİRR 'in söylediğine göre sağlıklı gözlemleme için en az 2 kez aynı yağı koymak gerekiyor. Dolayısıyla önce 1 tane değişim için alırsın, ortalama 3000 km'de eksiltme yaptığında (eksiltme yapacağını öngörüyoruz) tekrar aynı yağı 4 lt alıp değişim yaparsın. Esas gözlemi 2. değişimden sonra yaparsın.

Bir de şu var, örneğin 15-40 Shell aldın diyelim, nasılsa bir sonrakinde mutlaka Mobil 10-60'ı deneyeceksin, bu durumda Shell 15-40 boşa masraf olmuş olacak. Ayrıca değişim zamanı kış öncesine denk geleceğinden ve yaz mevsiminin yüksek sıcaklığını 15-40 ile geçireceğinden boşu boşuna motorda ekstra korumayı engellemiş olacaksın. Yaz'a girerken 10-60, 3000 km sonra tekrar 10-60 ile ikinci değişimden sonra esas gözlemi yaparsın diye bol argümanlı bir öneri sunmuş olayım. :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
5w50 ve 10w60 genelde yüksek devirde kullanılan araçlar için ön plana çıkmış gibi, yarış amaçlı vs.
Geniş bir viskozite değeri sunuyor. Yorumlara şöyle bir baktım aracın çekişinin arttığını, yakıtın düştüğünü söyleyenler var.
Tam ölçüm için 2 kere değişim fikrine katılıyorum. Bakalım değişimden 3000 km sonra kendini belli eder, duruma göre ikinci denemeyi de yapabiliriz

@bayraktar hamdi sen 5w50 yi dene ben 10w60, ikimizin de aklında kalmamış olur:D

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
mazda 3 BK kasa araçlarda hangi numara ve hangi marka kullanıyorsunuz

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
mazda 3 BK kasa araçlarda hangi numara ve hangi marka kullanıyorsunuz

Milletin kullandığına göre yağ seçilmez. Aracın km.si, en son hangi yağ kullanıldığı, hangi yağda ne kadar eksitlme yaptığı, hepsi önemli konular.
Bu konuda yazılmış mesajları okursanız kendiniz karar verebilecek duruma gelirsiniz.

efe2007

Sessiz
Araç Markası
1998 - 323 Practica
Araç Renk ve Tip
Mavi - HB
Arkadaşlar 98 model practica aracımla geçtiğimiz hafta uzun yola çıktım ve 1 litre kadar yağ eksiltti. Daha önce Toyota Corolla aracımda da aynı problem başıma gelmişti. Aracı aldığım arkadaş arabanın yağ eksittiğini söylemişti ve bende bilerek almıştım. Fakat motor yağını değiştirdiğimde corollaya uygun yağı koydum ve eksiltme kesilmişti. Şimdi bu araçta da aynı problem olabilir mi? Mazdalara uygun yağ markası nedir bileniniz var mı? Aracı aldığım arkadaş bakımları yeni yapmıştı daha 1000 km bile olmadı dediği için bende yağı falan değiştirmemiştim ve bana performans yağı koydum araca dedi. Acaba o koyduğu yağdan da eksiltme olabilir mi? Bir de 10/40 yağ kullanıyorum fakat internette araştırdığım kadarıyla 5/30 kullanılmasının gerektiğini yazmışlar, doğruluk payı nedir?

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Son konulan yağın viskositezi biliniyor mu? Buna göre yol haritası çizilebilir. Bilinmiyorsa ortalama marka 10-40 yağ koyarak gözlem yaparsın ve durum netleşince o yağ ile devam edersin.

Motor keçe ve contalarından yağ kaçırma olmadığından emin olmak şart tabi.

efe2007

Sessiz
Araç Markası
1998 - 323 Practica
Araç Renk ve Tip
Mavi - HB
Son konulan yağın viskositezi biliniyor mu? Buna göre yol haritası çizilebilir. Bilinmiyorsa ortalama marka 10-40 yağ koyarak gözlem yaparsın ve durum netleşince o yağ ile devam edersin.

Motor keçe ve contalarından yağ kaçırma olmadığından emin olmak şart tabi.

Keçe ve contalardan kaçak yok, açıkcası daha önce hangi yağı koyduklarını da bilmiyorum. Ama şimdi bu konuyu okudukça kafan iyice karışıyor. Arkadaşlar 15/40 demiş, bazı arkadaşlar 10/60 demiş bazıları ise 5/30 diyor. Hangi yağı almalıyım bilemedim. Hani deneye deneye mi hangi yagda eksiltmenin azaldığını bulmak gerekiyor.

Üst Alt