Mazda Motor Yağı Önerisi

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Yağ konusunda @Adem Usta gelsede bi noktayı koysa burda yazdıklarımızı okuyupta deneme yanılmayla viskosite ile oynayacak x vatandaş motoru kucakladığında bizleri de unutmayacaktır :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yağ konusunda @Adem Usta gelsede bi noktayı koysa burda yazdıklarımızı okuyupta deneme yanılmayla viskosite ile oynayacak x vatandaş motoru kucakladığında bizleri de unutmayacaktır :)
Kalın yağdan motoru kucaklayan olmaz da, ince yağdan kucaklayan veya motoru yağ eksilttiği halde yağını zamanında kalınlaştırmayıp sonrasında motorun daha çok aşınıp motorunu yağsız bırakıp kucağına alanlar çok var. Dünyanın en önemli yağ üreticisi Mobil kendi sitesine koymuş hangi yağın kaç km.den sonra önerildiğini. Yukarıdaki mesajlarımda paylaştım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Km, viskozite, marka bir kenarda dursun, bu işin özü aracını tanımaktan geçer.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Ben her işi erbabına bırakanlardanım usta ne derse o filancı markanın satış yapmak için ortaya koyduğu şu km den sonra şu ürünümüzü kullanın mesajı bana pek güvenilir gelmiyor...Markası modeli ve motoru aynı olupta farklı fiziki şartlarda kullanılmış iki otomobilin aynı km lere geldiğinde aynı derecede yıprandığını ispatlasınlar o zaman ben inanırım....İhtimaller varsayımlardan yola çıkarak hiçbir teknik ölçüm yapmaksızın tansiyon ilacı gibi mg ile oynar gibi aracımın motoru ile ezbere oynamam giderim ustama şikayetimi belirtirim onun ölçümleri testleri sonunda ve onun gözetimi altında bu farklılıkları yaparım....Bence olması gereken budur ve benim izleyeceğim yöntem de bu olur...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bunu okumuştum ve buna benzer kırmızı çizgileri bildiğim için İşi erbabına bırakalım diyorum...Şahsen bana düşmez yağ viskosite tavsiyesi....Ama sorulursa bildiğiniz kaliteli markalar var mı? Yardımcı olurum...Her işi uzmanına bırakırsak iyi olur diye düşünüyorum...Bazen varsayımlar ile yapmış olduğumuz yorumlar insanları yanlışa yönlendirebilir...Garaj olarak belli bir güvenirliği sağlamışken ve içimizde her konuda ayrı ayrı tecrübe sahibi üyeler ustalar bilir kişiler var iken durmamız gereken yeri bilmekte fayda var diyorum...Bu benim görüşüm kimse bana katılmak zorunda değil bu tip konularda örneğin yağ konusunda adem usta ve ekrem usta gibilerine yönlendirmenin daha faydalı olacağını düşünüyorum....2 yıllık Total de çalışmanın ve bu zaman zarfında yaşanılan acı tecrübelerinde şahidi olarak bunları dile getiriyorum...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ben her işi erbabına bırakanlardanım usta ne derse o filancı markanın satış yapmak için ortaya koyduğu şu km den sonra şu ürünümüzü kullanın mesajı bana pek güvenilir gelmiyor...Markası modeli ve motoru aynı olupta farklı fiziki şartlarda kullanılmış iki otomobilin aynı km lere geldiğinde aynı derecede yıprandığını ispatlasınlar o zaman ben inanırım....İhtimaller varsayımlardan yola çıkarak hiçbir teknik ölçüm yapmaksızın tansiyon ilacı gibi mg ile oynar gibi aracımın motoru ile ezbere oynamam giderim ustama şikayetimi belirtirim onun ölçümleri testleri sonunda ve onun gözetimi altında bu farklılıkları yaparım....Bence olması gereken budur ve benim izleyeceğim yöntem de bu olur...

Adem ustamı diğer ustalardan ayırıyorum. Adem ustam meclisten dışarı, gördüğüm kaç usta varsa 0w-40 yağ koyduğumu söylesem. Yağ eksiltir dedi, bilmeden. Ama gram yağ eksiltmiyor. Eksiltse yine kalınlaştıracağım. Örnek vermek gerekirse daha 2 yıl önce Toyota servisindeki ustalara göre en iyi yağ 10w-40 idi, sonra bir günde en iyi yağ 5w-30 oldu. :)
Hal böyleyken ustaların çoğu 10w-40 ile yetişmiş, araştırmayanları (çoğu) 10w-40 dan başka yağ kullanmıyor. Bu ustalara yeni alınmış bir aracın 0w-20 kullandığını söylesen heralde inanmazlar sana. :) O nedenle ne ustaya, ne üreticiye kimseye güvenmem, kendi bildiğim doğruyu uygularım şahsen. Standartlar belli, motorun istediği standartlar belli, yağların standartları belli. Yağın ilk son numarasının açıklaması belli. Yağ eksilten motora ne yapılması gerektiği internette pek çok kişinin deneyimleri de ortada. Şimdiye kadar bu forumda ve başka forumlarda en az 4 kişiye yağ eksiltme problemi nedeniyle 10-60 a geçmelerini önerdim ve geçtikten sonra dua ettiğini söyleyen de oldu, motorunun sessizleştiğini ve yağ yakmanın bittiğini söyleyen de oldu.

Bir başka hikaye anlatayım. Toyotaclubtr.com da avensis sahipleri 10-40 kullanıyordu ve bir şekilde motorun yağının 0w-20 olarak sürüldüğü ortaya çıktı ABD'de. Bunun üzerine en az 5 kişi kimisi 10-40 dan kimisi de 5-30 dan 0-20 ye geçtiler topluca. Çoğu kişi yok bu motoru elinize alırsınız, yağ eksiltir, zararlı dedi. Ben de 0-20 nin Türkiye şartlarına çok ince kaçacağını düşünüyordum. Sonuç ne mi oldu. 0-20 80bin km.deki araç dahi eksiltmedi. Şu an aracını 0 alanlar ve sıfıra yakın 2. el alanlar 0-20 kullanıyor. Agresif kullanımda yağ eksiltenler ise 5-30 a geçiyor ve yağ eksiltmeyi engelliyorlar.

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ben aldığımda 10-40 vardı beğenmedim 5-30 koydum çok ses yaptı 0-40 a geçtim oda eksiltme yapınca 5-50 de karar kıldım,baktım olacak gibi değil 10-60 a geçmek zorunda kaldım....yağ ile sürekli oynamak çok sağlıklı olmasa gerek.:koptum:

Ben böyle yapmadım arkadaşlar yanlış anlaşılmasın.Örnekleme olarak anlatmak istedim...

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bu konuma tekrardan göz gezdirilmesi faydalı olur.

5d38408s-960.jpg

Burada şu km.den önce ya da sonra demek çok doğru olmaz ama önerilen km.ler bunlar. Tabi araç yağ eksiltmiyorsa boşuna yağ kalınlaştırmanın anlamı yok.

Mutlu Tekir: Motor Yağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu işi böyle ustalardan okur öğrenirsin.Şimdi bu adam bana zeytinyağ koy dese koyarım.Sanayide herhangi bir yağcıya gidip değişim yapsan o adam hangisinden en fazla kar ediyorsa o yağı koyar.Ben 200 bin km deki kıçı kırık Golf 4 ümün yağını değiştirmek için 2-3 ay yağ araştırması yaptım,o zaman için mobil esp 0-40 a karar vermiştim,değişim için gittiğim birçok ustayla ciddi tartışmalar yaşadım.Kardeş sen çok mu zenginsin tam sentetik kullanacaksın gibi saçma sapan dalga geçiyorlardı benle.Çok büyük problemi olmayan bir araca yıllar öncesinin teknolojisiyle üretilmiş 10-40 yarı sentetik yağ kullanmak mantıksız geliyor bana.

Bu aracım için servise gidiyorum yağ değişimi için ama önceki araçlarda yağı ve filtreyi dışardan kendim alıp sadece değişimi ustaya yaptırıyordum.O derece bir manyaklık.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Bu aracım için servise gidiyorum yağ değişimi için ama önceki araçlarda yağı ve filtreyi dışardan kendim alıp sadece değişimi ustaya yaptırıyordum.O derece bir manyaklık.
Yani bizde bunu bu şekilde yapıyoruz bu seferki bakım hertere denk geldi Motul 5/30 xclean almıştım filtreleride almışken Asalet sağolsun değişimi ve kontrolleri yaptı...İyi markalar var onlar arasından tercih yapıp değişim yapılabilir...Ben kendi yağ bakımımı kendim yapıyorum gayet de keyif alıyorum...Temin edebilirsem: Motul 5/30 bulamazsam mobil 1 5/30 esp kullanıyorum...Belirtmekte fayda var mobilin 1 serisi gerçekten kaliteli sadece mobil yazan ambalajları tercih etmeyin....Servisler firmalarla anlaşma yapıp x markasını kullanıyor o x markası bana ters olabileceği için motula mobil 1 e devam....Bu seçimlerimizin sonucunu da yüksek kilometrelere geldiğimiz zaman görebiliriz diye düşünüyorum...

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Enes günaydın, motul ve mobil 1 in 5/30 u nun piyasa değerleri hangi aralıkta olursa alınmalı sence.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Ben de guzuda farklı vizkozite denemeleri yapıyorum, 5w30 dan sonra 5w40 a geçtim, biraz daha iyileşme oldu eksiltme miktarında
Mobil 1 5w50 peak life ile yapacağım bir sonraki değişimi, bunda da istediğim sonucu alamazsam valvoline 10w40 max life a geçeceğim
Valvoline marka yağı da aklınızda bulundurun, üst sınıf yağlar aradında

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Enes günaydın, motul ve mobil 1 in 5/30 u nun piyasa değerleri hangi aralıkta olursa alınmalı sence.
İrfan abi Günaydın yağ piyasasında çok ciddi kar marjı var...Bilinen o alışveriş sitesinde motul 250 civarını bile aşmışken aynı yağı geçen sene bölge dist. Den 65 tl ye fiyat almıştım...Gene aynı yağı farklı sitelerden 80-90-110 tl fiyatlara bulmak da mümkün...Mobil 1 seriside 120 civarında seyir ediyor...Perakende tezgahına çıkınca yada sanayi özel servislerin eline geçtiğinde 160 tl den fiyatlanıyor...Çok ciddi fiyat farkları oluyor...Motul un piyasada sahteleri de olabiliyor...Orjinal olanın ön yazı ince ve arka açıklaması iki sayfa olacak buna dikkat edin yeter...Hangisini güven ile temin edebilirseniz onu alın...

Ben de guzuda farklı vizkozite denemeleri yapıyorum, 5w30 dan sonra 5w40 a geçtim, biraz daha iyileşme oldu eksiltme miktarında
Mobil 1 5w50 peak life ile yapacağım bir sonraki değişimi, bunda da istediğim sonucu alamazsam valvoline 10w40 max life a geçeceğim
Valvoline marka yağı da aklınızda bulundurun, üst sınıf yağlar aradında
Hocam bende diyorum ki madem bu şekilde bir problem var bunu iyi bir ustayla kafa kafaya vererek yapsanız daha doğru olmaz mı sorunun kaynağı her ne ise tespit edilip işi kaynaktan halletmek olmadı yağ tespitinin yorumlamasını usta ile beraber yapmak...4 litre al dök al dök ekonomiye de zarar cebede :)

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Hocam bende diyorum ki madem bu şekilde bir problem var bunu iyi bir ustayla kafa kafaya vererek yapsanız daha doğru olmaz mı sorunun kaynağı her ne ise tespit edilip işi kaynaktan halletmek olmadı yağ tespitinin yorumlamasını usta ile beraber yapmak...4 litre al dök al dök ekonomiye de zarar cebede :)
Bizim gibi arabayı yakından tanıyan ve takip edenler giriyor bu tür denemelere
Ustaya sorsanız 10w40 koyar geçer, belki motorun kondisyonu tam sentetik daha ince bir yağa elverişlidir, bunu göz önüne almıyorlar
100 bini devirmemiş araçlara bile 10w40 konuyor, daha düşük km araçlara 0 ile başlayan yağlar konabilecekken daha kalın yağ konuyor
İşin pazarlama kısmına ve ucuz maliyete daha sık yağ değişimine de katılıyorum
Benim guzu 302k km de, ilk 10w40 koyduğumda 3000 de 1 lt eksiltti, bizim @emytoget muronun telkinleriyle 5w30 esp koydum yine aynı eksiltmeyi yaptı ilginç şekilde, 5w40 mobilde bu oran 4000 kmye yaklaştı, son aşama 5w50 deneyeceğim
Eksiltme durumuna göre 10w40 veya 10w60 da devam edeceğim
Piyasada yazıyorlar gram yağ eksiltme yok diye, adam dayamış 15w40 ı sonra yağ eksiltmiyor diyor
Amacım guzunun net durumunu görmek satarken net bilgi vermek

Mazdam3

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Sedef Kırmızı Sedan
Hayırlı olsun veli kardeşim güle güle kullan benimde bir sorum var benimde yağ değişimim geldi bir öneri alayim dedim sizlerden yağ olarak hangi marka tavsiye edersiniz gelişi güzel yağ markası koydurmak istemiyorum bizim araçlara uygun olanını koydurmak istiyorum bilgi verirseniz çok memnun olurum kafam karıştı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hayırlı olsun veli kardeşim güle güle kullan benimde bir sorum var benimde yağ değişimim geldi bir öneri alayim dedim sizlerden yağ olarak hangi marka tavsiye edersiniz gelişi güzel yağ markası koydurmak istemiyorum bizim araçlara uygun olanını koydurmak istiyorum bilgi verirseniz çok memnun olurum kafam karıştı

Mevcut bu konuda ve aşağıdaki konuda çok fazla bilgi ve tecrübe olduğunu söyleyebilirim. ;)

Mazda 3 BL (2009-13) Motor Yağı Seçimi

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bizim gibi arabayı yakından tanıyan ve takip edenler giriyor bu tür denemelere
Ustaya sorsanız 10w40 koyar geçer, belki motorun kondisyonu tam sentetik daha ince bir yağa elverişlidir, bunu göz önüne almıyorlar
100 bini devirmemiş araçlara bile 10w40 konuyor, daha düşük km araçlara 0 ile başlayan yağlar konabilecekken daha kalın yağ konuyor
İşin pazarlama kısmına ve ucuz maliyete daha sık yağ değişimine de katılıyorum
Benim guzu 302k km de, ilk 10w40 koyduğumda 3000 de 1 lt eksiltti, bizim @emytoget muronun telkinleriyle 5w30 esp koydum yine aynı eksiltmeyi yaptı ilginç şekilde, 5w40 mobilde bu oran 4000 kmye yaklaştı, son aşama 5w50 deneyeceğim
Eksiltme durumuna göre 10w40 veya 10w60 da devam edeceğim
Piyasada yazıyorlar gram yağ eksiltme yok diye, adam dayamış 15w40 ı sonra yağ eksiltmiyor diyor
Amacım guzunun net durumunu görmek satarken net bilgi vermek
Bu eksiltme sorunu bir tek bende var sanıyordum. :)
Ustanın koyduklarını saymazsam
ilkin Motul 10-60 tam sentetik kullandım 4000'de 1 litre eksiltmişti. Şimdi Liqui Molly 10-40 Mos2 kullanıyorum 2700 km'de yarım litre eksiltmiş geçen tamamladım. Gelişmeleri yine yazarım sizin de bilginiz olur.
Bir dahaki değişimim Mobil 1 10-60 olacak ama kesinlikle.
Ayrıca dediğiniz gibi erken yağ değişimi önemli. Bizim guzuların piri bir abimiz "bu motorlarda eksiltse de eksiltmese de 5000'den sonra içindeki yağı dökeceksin" demişti. Ben de son iki değişimimde en fazla 6000'de bir değiştirmeye çalışıyorum. Zaten değiştirmek istemesem de yine eksiltecek. +1 litre segman yaptırmaktan daha ucuz haliyle. ;)
Bir de haliyle hava sıcaklığı ve sürüş şekli de bu oranı değiştiriyor tabi. Son zamanlarda daha agresif ve yüksek devirlerde kullanmama ve şuan Liqui Moly 10-40 olmasına rağmen daha dayanıklı yağ tüketimi oldu gibi. Ama sessizlik konusunda Motul bir tık daha başarılı. Şimdi içeriden olmasa da dışarıdan aracın çalıştığını duyuyorum. :D
Ayrıca yine yakıt tüketimi de eskiye nazaran düştü. Şimdi çok rahat 100km/6,5-7 litreyi yakalıyorum, şehir dışında. Tabi havanın ısınması ve 10-40'ın daha akışkan olması da buna etken...

Son düzenleme:
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Bildiğim kadarıyla senin guzu LPG siz, km 300k altında, benimkinin yağ performansı biraz daha iyi demekki
Haftaya mobil 1 peak life koyacağım bakalım, yorumlar olumluydu, 6-7000 km de 1 lt benim için başarılı olur
Yine olmazsa valvoline 10w40, akabinde mobil 10w60 planlıyorum
@bayraktar

Üst Alt