Mazda 626 GF (1997-02) Devir Dalgalanması ve Stop Etme

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yöntem ve birim farklı olabilir... İşi bilmeden şu yanlış yaptı diyemeyiz... İnsaflı olmaz.

Hakkında hayırlısı olsun.

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yöntem ve birim farklı olabilir... İşi bilmeden şu yanlış yaptı diyemeyiz... İnsaflı olmaz.

Hakkında hayırlısı olsun.

[member=66]Adem Usta[/member] açıklık getirir belki
evet birinde motor nispeten sıcak, diğerinde soğuk
ama birimler aynı,
en sağlıklı bilgisayar ortamında ölçmek olur galiba, bilmiyorum var mı öyle bir imkan

bir de motor kulağı kopuk denilmiş, araçtaki titreşime bu sebep olur mu? ya da bu kadar çok iç mekanı etkiler mi?

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Motor kulağının hasarlı olması elbette belli bir seviyede vibrasyon yapar özellikle kalkışlarda daha sert sesler duyulabilir ama senin rölantideyken zırıltı ötesi ses daha farklı bir şey.

Bu arada hiç aklımıza gelmeyecek kadar basit bir şey çıkabilir ümidi ile söylüyorum ,vites kolunun olduğu bölüm ,torpido kapağı ve teybin olduğu bölüm sökülürse bir ihtimal o kısımlara düşen herhangi bir civata bozuk para vb şeyler de olabilir.

Benim önceki aracımda kaset ,tükenmez kalem ve bozuk para çıkmıştı ama ses asla sendeki kadar değildi.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Motor kulağının etkisi çok büyük karoserdeki titreşimlerde. Benimde bagaj pandizotundan ses geliyordu rölantide iken. Sağ kulağı değiştirdim ses gelmiyor artık ordan. Yalnız tek başına kulaktan dolayı değildir o zırıltı. Muhtemelen göğüs daha önce söküldü yada en azından teyp kısmı söküldü ve iyi oturtulamadı o da rölantide titreşim olduğundan dolayı zırıltı yapıyor

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Motor kulağının etkisi çok büyük karoserdeki titreşimlerde. Benimde bagaj pandizotundan ses geliyordu rölantide iken. Sağ kulağı değiştirdim ses gelmiyor artık ordan. Yalnız tek başına kulaktan dolayı değildir o zırıltı. Muhtemelen göğüs daha önce söküldü yada en azından teyp kısmı söküldü ve iyi oturtulamadı o da rölantide titreşim olduğundan dolayı zırıltı yapıyor
[member=56]ezmocesteri[/member] [member=57]hagakure[/member] [member=256]ismail-1903[/member]
kopuk olan şanzuman takozunun oradaki, alttaki kulakmış
zırıltı, üstten göğüse bastırınca azalıyo, klima tertibatının olduğu yerde telefon ,kart vs. koymak için olan yer hafif sağa sola oynuyor, bir kısmı da oradan geliyor dediğiniz gibi,

devir dalgalanması olayı araç tam kırmızı ışıta durma anında, ya da durmaya en yakın noktada yapıyor,debriyaja basılınca , aşağı inip yukarı çıkıyor, toparlayamazsa stop ettiği oluyor

keşke o anı yakalayabilsek videoya, daha net belli olurdu

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Trim seslerini önlemek için söküp tırnaklara bez bant felan çekilebilir, eğer ses trim kaynaklıysa tabi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Stop etme olayı benzinde de oluyorsa; rölanti motoruna odaklan, olmuyorsa lpg ayarlarına baktır...

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
[member=56]ezmocesteri[/member] [member=57]hagakure[/member] [member=256]ismail-1903[/member]
kopuk olan şanzuman takozunun oradaki, alttaki kulakmış
zırıltı, üstten göğüse bastırınca azalıyo, klima tertibatının olduğu yerde telefon ,kart vs. koymak için olan yer hafif sağa sola oynuyor, bir kısmı da oradan geliyor dediğiniz gibi,

devir dalgalanması olayı araç tam kırmızı ışıta durma anında, ya da durmaya en yakın noktada yapıyor,debriyaja basılınca , aşağı inip yukarı çıkıyor, toparlayamazsa stop ettiği oluyor

keşke o anı yakalayabilsek videoya, daha net belli olurdu

Üzerindeki bujiler denso pkj16cr8 mi ? 30 liralık nikel bujilerden takılı değildir umarım

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Üzerindeki bujiler denso pkj16cr8 mi ? 30 liralık nikel bujilerden takılı değildir umarım
yok serviste denso marka orijinal taktırmıştım, buji kabloları da orijinal
[member=9]domestos[/member] veli abinin de dediği gibi ya ısı müşürü ya da rölanti motoruna bakmak lazım
ilana tekrar koyduk bakalım duruma göre el atarız
bir de araç yaklaşık 700 -800 ml yağ eksiltmiş 4000 km de, dün serviste baktık
tekrar bir bakmak lazım, motor iyice soğukken
şimdilik 1 lt yağ alıp eklemek lazım

[member=66]Adem Usta[/member] pek uğrayamadı foruma galiba, onun görüşlerini de bekliyorum :)

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
ABdulkadir benim arabada bir sorun olmamasına rağmen yemin olsun soğudum arabadan sayende :)

Hayırlısı olsun, bence de üçe beşe bakma sat gitsin, arabadan soğumamış olsan masraf yap derim ama canın binmek bile istemez belki.

Yanlız sana "bu arabayı al" diyen ustaya da iki çift lafın olması lazım sanki.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
ABdulkadir benim arabada bir sorun olmamasına rağmen yemin olsun soğudum arabadan sayende :)

Hayırlısı olsun, bence de üçe beşe bakma sat gitsin, arabadan soğumamış olsan masraf yap derim ama canın binmek bile istemez belki.

yok canım niye soğuyorsun, bin işte mis gibi :)
ben daha soğumadım arabadan, düşün yani :)
olan oldu bakalım nasip artık sonrası
harcayınca 4-5000 bini canavar gibi olur ama değer mi, o bilinmez?

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan

Abdulkadir bizimkiler hep nacizhane tavsiye yinede sen bilirsin de o araca 4-5 bin harcamaktansa çıkar elden 5 in üzerine az daha koymaya çalış ..

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-mazdaci-ayhan-dan-2003-model-mazda-6-2.0-lpg-otomatik-vites-orjn-207768869/detay#

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya

en iyi ve en sorunsuz arabadan bile 2 yılda sıkılıyo insan.. bence o kadar masraf etme, zaten sıkılacaksın.. ben volvo s40 bakmaya başladım bile :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Ustaya suçu ilk etapta atıyoruz ama, bakan usta bu araba %50 diye görüş bildirmiş, sorun burada başlıyor, arkasına bakmadan kaçması gerekirken, notere koşulmuş... :(

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Ustaya suçu ilk etapta atıyoruz ama, bakan usta bu araba %50 diye görüş bildirmiş, sorun burada başlıyor, arkasına bakmadan kaçması gerekirken, notere koşulmuş... :(
evet usta başta öyle demişti, ben alınır mı diye sordum, ufak masrafla adam olur mu dedim, o da olur dedi
ben saf akılla ona direk itimat ettim, biraz düşünüp ona göre karar vermeliydim
neyse bu saatten sonra, iyi sayılabilecek fiyata satılırsa satmak, yoksa yaptırıp binmek

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
S40 öncesi bir incele istersen ,iyi ve kötü yanları var..

http://www.fordclubtr.com/forum/topic/270125-volvo-s40/

Bir yerde okumuştum; "başkalarının tecrübelerini yaşayarak öğrenmek mantık dahilinde değildir" diye...

Not; kimse üzerine alınmasın.

Bu sözü bir dönem Volvo araştırmış birisi ve satın almamış birisi olarak yazıyorum...

Bir şeyi araştırırken ilk sorduğum şey bunun olumsuz yönü/tarafı nedir derim... İyi yönünü herkes anlatıyor zaten.

Volvo kaliteli ve Mazda ayarında bir marka fakat ürünleri Mazda ile karşılaştırmak mantıklı olmaz...

Denizli'de Volvo özel servisine sormuştum durum nedir diye? Bendeki 626'yı görünce; bu arabayı satıp Volvo alırsan pişman olabilirsin, parça fiyatları aynı olsa bile arıza yapma sıklığı daha fazla diyerek acı söyleyen dost olarak tarihe geçti... :)

Birde, iç tasarımda estetik yok, ya da ben beğenmedim...

[size=16pt]S40[/size]

[size=16pt]Mazda 3[/size]

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Valla sizlerin de tavsiyeleriyle mazda 626 almıştım ve hiç pişman olmadım, o yüzden fikirlerinize çok güveniyorum [member=57]hagakure[/member] [member=9]domestos[/member] .. eğer volvo için düşünceleriniz de böyleyse hiç kafamı karıştırmayayım.

Üst Alt