Mazda 626 GF (1997-02) Devir Dalgalanması ve Stop Etme

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
bişey sorayım sübop ayarları motor sogukken bakıldımı ne durumda
[member=66]Adem Usta[/member] abi subap ayarlarına bakılmadı
daha doğrusu murat usta diye bahsettiğim arkadaş hafif sıcak motora (yanına vardım, yaklaşık 1,5 saat bekledikten sonra) kompresyon testi yaptı
ben marşa geçtim o da değerlere baktı, tüm pistonların eşit değer vurduğunu, 186 vurduğunu söyledi (bu da 12,5-12,8 bar basınca tekabül ediyor, bizim araçlar için min 10 bar max 15 bar değerler galiba), bayağı iyi dedi
ben subapda sıkıntı varsa yanlış değer veriyorsa diye ısrar ettim, o da subaplarda sıkıntı olsaydı değerleirn birbirini tutmayacağını, kaçıracağını söyledi, hepsi eşit ve düzgün çıktı, kesinlikle subap sıkıntısı yok dedi
bilmiyorum ne kadar doğru bir yaklaşım?
ama motor kapağı açılıp subaplar ölçülmedi

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
[member=66]Adem Usta[/member] abi subap ayarlarına bakılmadı
daha doğrusu murat usta diye bahsettiğim arkadaş hafif sıcak motora (yanına vardım, yaklaşık 1,5 saat bekledikten sonra) kompresyon testi yaptı
ben marşa geçtim o da değerlere baktı, tüm pistonların eşit değer vurduğunu, 186 vurduğunu söyledi (bu da 12,5-12,8 bar basınca tekabül ediyor, bizim araçlar için min 10 bar max 15 bar değerler galiba), bayağı iyi dedi
ben subapda sıkıntı varsa yanlış değer veriyorsa diye ısrar ettim, o da subaplarda sıkıntı olsaydı değerleirn birbirini tutmayacağını, kaçıracağını söyledi, hepsi eşit ve düzgün çıktı, kesinlikle subap sıkıntısı yok dedi
bilmiyorum ne kadar doğru bir yaklaşım?
ama motor kapağı açılıp subaplar ölçülmedi

işte ben bunu anlatmaya çalışıyorum orda burda degil dogru yerde dogru teshiş japon demiş ki kardeş bu motoru benzinde kullandıgın süreç içersinde her 100 bin km rede bir bu motorun sübop ayarlarına baktır ..

lpg de kullandıgın için bu süreç 50 bin km rededir murat ustaya saygılar slmmı söyle bir buçuk saat beklettigi motorun konporosör ölçümünü yapıyor bu iş ekmekte sadece tere yag sürmeye benzer ama balı eksik bırakmış balda olsa o sıkıntı net çözüm eksoz sübopları çok önemli 1 tanesi sıksa motor neler yapar neler araki bul o yüzden zor bişey degil min 0.25 filer maksim 0:30 filer baktır kafan rahat etsin ..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
işte ben bunu anlatmaya çalışıyorum orda burda degil dogru yerde dogru teshiş japon demiş ki kardeş bu motoru benzinde kullandıgın süreç içersinde her 100 bin km rede bir bu motorun sübop ayarlarına baktır ..

lpg de kullandıgın için bu süreç 50 bin km rededir murat ustaya saygılar slmmı söyle bir buçuk saat beklettigi motorun konporosör ölçümünü yapıyor bu iş ekmekte sadece tere yag sürmeye benzer ama balı eksik bırakmış balda olsa o sıkıntı net çözüm eksoz sübopları çok önemli 1 tanesi sıksa motor neler yapar neler araki bul o yüzden zor bişey degil min 0.25 filer maksim 0:30 filer baktır kafan rahat etsin ..
[member=66]Adem Usta[/member] tamam abi,
anladığım kadarıyla doğru yapmış ama eksik bırakmış
peki çıkan değerler sence nasıl abi?
egzoz subapları ayrı galiba değil mi? yani motor kapağını açıp mı bakmalı yoksa başka yerden mi bakılıyor? farklıysa tekrar motor kapağını açıp bakmalı mı?
senin yanına uğrama ile ilgili müsait bir zamanda görüşelim abi :)

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
[member=66]Adem Usta[/member] tamam abi,
anladığım kadarıyla doğru yapmış ama eksik bırakmış
peki çıkan değerler sence nasıl abi?
egzoz subapları ayrı galiba değil mi? yani motor kapağını açıp mı bakmalı yoksa başka yerden mi bakılıyor? farklıysa tekrar motor kapağını açıp bakmalı mı?
senin yanına uğrama ile ilgili müsait bir zamanda görüşelim abi :)

sübop kapagı digince yanlış anlaşılmasın silindir kapagı degil sadece sübop kapagı zor bi şey degil basit korkulcak bir durumda degil yani ne oldugu bilinir en azından

abi gel ne zaman istersen hem senin piskolijini tedavi edicem hemde araba ilgili ne sorunun var sa çözümü nü anlatıcam sıkıntı yok ..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Abdulkadir ben sana ta ne zaman dedim sür İstanbula diye
[member=56]ezmocesteri[/member] bülent hocam ben de o niyetteyim en baştan ama, maddiyat el vermeyince ne yapayım
oraya gittiğimde baktırmaya değil, a dan z ye yaptırmaya giderim, o yüzden biraz toparlanmayı bekliyorum :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
[member=56]ezmocesteri[/member] bülent hocam ben de o niyetteyim en baştan ama, maddiyat el vermeyince ne yapayım
oraya gittiğimde baktırmaya değil, a dan z ye yaptırmaya giderim, o yüzden biraz toparlanmayı bekliyorum :)
Git arabayı bırak gel, Adem Ustam geniş geniş çalışsın, sen de bir süre dolmuşa talim et, parayı da tedarik et

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Git arabayı bırak gel, Adem Ustam geniş geniş çalışsın, sen de bir süre dolmuşa talim et, parayı da tedarik et
zaten atacam , ister 1 hafta dursun ister 1 ay, üzerinde beyin cerrahı hesabı çalışır :)
eylül ayı aklımdan geçiyor ama bakalım nasip artık

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
zaten atacam , ister 1 hafta dursun ister 1 ay, üzerinde beyin cerrahı hesabı çalışır :)
eylül ayı aklımdan geçiyor ama bakalım nasip artık

bencede en güzeli bırak gel zaman konusunda sıkıntı olmazsa adem ustam hem rahat çalışır hem aracını baştan aşağı elden geçirir bu hem senin çin hem adem abim için iyi olur

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
bencede en güzeli bırak gel zaman konusunda sıkıntı olmazsa adem ustam hem rahat çalışır hem aracını baştan aşağı elden geçirir bu hem senin çin hem adem abim için iyi olur
yeter ki maddiyat el versin rıdvan hocam, nasipse öyle yapacağız inşallah :)
ama ondan önce adem ustanın dediği gibi hertere uğrayıp hem subaplar sıkılaşmış onu kontrol ettirecem hem de bilgisayara bağlatıp arıza kodlarına bakacam

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
yeter ki maddiyat el versin rıdvan hocam, nasipse öyle yapacağız inşallah :)
ama ondan önce adem ustanın dediği gibi hertere uğrayıp hem subaplar sıkılaşmış onu kontrol ettirecem hem de bilgisayara bağlatıp arıza kodlarına bakacam

evet abi bir bakın bakalım arıza kodu ne vericek kodları burdan bizimle paylaşın ..

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
bugün sakin sakin tekrar deneme fırsatım oldu. dün bahsetmiştim cam açarken fan açarken devrin düşmesi diye.. benim algılar kapalı sanırım. [member=9]domestos[/member] Veli abinin dediği gibi devir yükseliyor sonra alçalıyor. bu dalgalanmayı farklı gözlemlemişim.

ama lpg de durum aynı değil. devir hareket etmiyor cam açtığımda veya farları açıp kapattığımda. video çekecektim şarj bitti.

Hazır [member=66]Adem Usta[/member] buraya yazıyorken ben de arıza ışığını sorayım. Ustam 1 hafta kadar önce lpg bitmek üzereydi, ben de depo bitsin sonra benzine alırım falan, hem de ne kadar yakıt yakmışız hesaplarım diyerek devam ettim.. Bir ara sanki pislik kaçmış gibi hissettiren bir gaz yememe oldu, ben de gaza biraz daha fazla bastım, o arada motor arıza lambası yandı. Lpg kaynaklı olduğuna adım gibi eminim çünkü tam o sırada devri kontrol ederken yürür haldeyken verdi arızayı. ne olmuştur ki?

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
sevgili arkadaşlar ve [member=66]Adem Usta[/member] m
dün asaletin yanında herterdeydim,
aracı öncelikle test cihaızına bağlayıp hata kodlarına baktık,
usta eski hata koları da görünüyor dedi, onları temizledi, sonra en az 12 km olmak kaydıyla biraz tur atıp gelmemi söyledi
ben de yaklaşık 13 km yol yaptım tekrar test cihazına bağladık
2 tane hata kodu verdi

1-P1631 kodlu "alternatör üreteç gerilimi devresinde arıza"

usta bunun şarj dinamosu olabileceğini söyledi, ama birkaç ay önce ona bakmıştık yine herterde şarj ediyor demilerdi

2- 1.sıra silindirde sistem çok fakir karışımlı
bu da lpg ayarındandır dedi

bugün öğleden sonra da aracı hertere bıraktım, yarın subap sente ayarlarına bakacaklar, eğer mümkün olursa alt takıma da bir bakmalarını bir de kompresyon testi yapmalarını söyledim, yarın alınca paylaşırım bilgileri

bir de aracın rölanti videolarını çekmeye çalıştım
bu video sabah ilk çalıştırma, aracın ön göğüsten gelen titreşim seslerini fark edersiniz
https://www.youtube.com/watch?v=KjZX9jHSEsg&feature=youtu.be

burada da ışıkta beklerken stop etti, sonra tekrar çalıştırdım, lpg ye 1000 devir üzerinde geçtiği için gaz verip lpg ye geçsin istedim, sonra yine stop etti

https://www.youtube.com/watch?v=qmH8P0tHR8o&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=Y_GQZrDgZeo&feature=youtu.be

edit son videoda idi galiba, direksiyonu sağ-sol yapıp gözlem yaptım, 50-100 rpm kadar yükselip geri düştü, klima açtığımda çok fark etmedi gibi gözlemledim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben dikkat çekici bir dalgalanma görmedim... İlk videodaki dizel sesi aracın iç aksamından geliyorsa eğer hiç uğraşma bence cacık bir Mazda ya sahipsin demektir... Benim 93 model 626 da kapıları kapatınca içeride motor sesi haricinde ekstra ses olmazdı...

Her yerde yazıyorum, alacağınız aracı soğuk çalıştırma fırsatını bularak test edin diye...

Stop etme olayı bana göre rölanti motorunun toparlamaması... Tam göremedim ama 4 dakika çalışan aracın hararet ibresi azıcık yukarı çıkar senin videoda bu olmadı sebebi müşür olabilir...

Soğuk çalışma sesini duyduktan sonra ben sana bu arabaya masraf etme diyenler tarafına geçtim...

Sat tez elden, parana ve zamanına yazık...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Soğuk çalışma sesindeki titreşim sesi iç aksamdan mı geliyor?

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
İç aksamdan gelen ses 1300 -1700 devir aralağında ki olmaması lazım.Sanki ön kısım komple sökülmüş sonra toplanırken bir şeyler eksik kalmış gibi.Hararet konusunda Veli'ye katılıyorum ki bu hava koşullarında maximum 2 dk içinde normal seviyeye gelmesi gerekiyordu.

Stop etme olayında tam sorunu bilmiyorum ama rölanti devri bana düşük gibi geldi.Araç rölantide iken direksiyonu sağa sola çevirdiğinizde devir bir mikta yükselir bunda bir problem yok.

Uğraşmasına uğraş diyeceğim ama Veli ile aynı fikirdeyim bir an önce sat bence..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Ben dikkat çekici bir dalgalanma görmedim... İlk videodaki dizel sesi aracın iç aksamından geliyorsa eğer hiç uğraşma bence cacık bir Mazda ya sahipsin demektir... Benim 93 model 626 da kapıları kapatınca içeride motor sesi haricinde ekstra ses olmazdı...

Her yerde yazıyorum, alacağınız aracı soğuk çalıştırma fırsatını bularak test edin diye...

Stop etme olayı bana göre rölanti motorunun toparlamaması... Tam göremedim ama 4 dakika çalışan aracın hararet ibresi azıcık yukarı çıkar senin videoda bu olmadı sebebi müşür olabilir...

Soğuk çalışma sesini duyduktan sonra ben sana bu arabaya masraf etme diyenler tarafına geçtim...

Sat tez elden, parana ve zamanına yazık...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...
[member=9]domestos[/member]
evet veli abi öyle sürekli bir dalgalanma yok, stop etme olayı genelde 1-2 defa yapıyor o da ışıkta vs. beklerken veya dur-kalk trafikte
ilk videoyu bilerek uzun tuttum, hem titreşimi de duyun diye,
bu ses ön konsoldan geliyor, üzerine elle bastırınca ses kesiliyor
aracı ilk aldığımda da bahsetmiştim, özellikle soğuk havada daha çok ses var
subaplaradn kaynaklıdır diye düşünüyordum bu zamana kadar, bir de aracın biraz yaşına bağlamıştım, ama dediğiniz gibi şüpheliyim ön konsol konusunda
bana da müşür gibi geliyor
[member=66]Adem Usta[/member] da bir şeyler söyleyecektir,
aracı servisten alınca diğer bilgileri de paylaşırım

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Soğuk çalışma sesindeki titreşim sesi iç aksamdan mı geliyor?
evet [member=2]Oğuzhan[/member] iç aksamdan, koltuk altındaki tellerden, ön göğüsten geliyor
soğuk havalarda daha çok ses geliyordu, ben bunu subapa yormuştum, ama sökülüp takılma vs. gibi şeyler olmuş mudur bilmiyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İç aksamdan gelen ses 1300 -1700 devir aralağında ki olmaması lazım.Sanki ön kısım komple sökülmüş sonra toplanırken bir şeyler eksik kalmış gibi.Hararet konusunda Veli'ye katılıyorum ki bu hava koşullarında maximum 2 dk içinde normal seviyeye gelmesi gerekiyordu.

Stop etme olayında tam sorunu bilmiyorum ama rölanti devri bana düşük gibi geldi.Araç rölantide iken direksiyonu sağa sola çevirdiğinizde devir bir mikta yükselir bunda bir problem yok.

Uğraşmasına uğraş diyeceğim ama Veli ile aynı fikirdeyim bir an önce sat bence..

İlk videodaki sesi duyduktan sonra kendimi kaybettim resmen... Bu yüzden yazmış olduğun devri düşük uyarısını es geçmişim abi, teşekkürler.

Evet aracın devri de düşük, japon araçları 800-900 devir aralığında olmalı diye bir ustam söylemişti ve daha önceki aracımı öyle yapmıştı, şimdiki guzu da aynı devirlerde çalışıyor...

Tahminin; bu araba eşek niyetine kullanılmış ve hiç doğru düzgün bakım veya özen gösterilmemiş hissi var bende... Özellikle de ilk videoyu dinletikten sonra.

Ben bu arabadan tamamen ümidimi kestim.

Not; dost acı söyler.

Üst Alt