Mazda 626 GF (1997-02) Devir Dalgalanması ve Stop Etme

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İç aksamdan gelen ses 1300 -1700 devir aralağında ki olmaması lazım.Sanki ön kısım komple sökülmüş sonra toplanırken bir şeyler eksik kalmış gibi.Hararet konusunda Veli'ye katılıyorum ki bu hava koşullarında maximum 2 dk içinde normal seviyeye gelmesi gerekiyordu.

Stop etme olayında tam sorunu bilmiyorum ama rölanti devri bana düşük gibi geldi.Araç rölantide iken direksiyonu sağa sola çevirdiğinizde devir bir miktar yükselir bunda bir problem yok.

Uğraşmasına uğraş diyeceğim ama Veli ile aynı fikirdeyim bir an önce sat bence..
evet abi rölantinin normale dönmesi uzun sürüyor,
araç ısınınca sesler çok büyük ölçüde kesiliyor
sağa sola çevirme olayını ben test ettim çıkıp inecek mi diye, çok hafif kıpırdama oluyor

bakalım abi servisten diğer hususlar hakkında da bilgi alayım, [member=66]Adem Usta[/member] m da bilgilendirme yapar,
araç 1 ay ilanda durdu, fiyatı biraz daha düşürüp tekrar ilana koyarım duruma göre

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
İlk videodaki sesi duyduktan sonra kendimi kaybettim resmen... Bu yüzden yazmış olduğun devri düşük uyarısını es geçmişim abi, teşekkürler.

Evet aracın devri de düşük, japon araçları 800-900 devir aralığında olmalı diye bir ustam söylemişti ve daha önceki aracımı öyle yapmıştı, şimdiki guzu da aynı devirlerde çalışıyor...

Tahminin; bu araba eşek niyetine kullanılmış ve hiç doğru düzgün bakım veya özen gösterilmemiş hissi var bende... Özellikle de ilk videoyu dinletikten sonra.

Ben bu arabadan tamamen ümidimi kestim.

Not; dost acı söyler.
abi hepinizden Allah razı olsun, tabi herkes fikrini söyleyecek, tecrübelerinizden istifade edeceğim,
deviri ayarlamışlardı ama düşük kalmış galiba?
ben de ümitliydim biraz ama bu ön konsol sesleri , içkillendiriyor insanı, ısınınca kesiliyor ama yine sıkıntılı
servisten alayım bakacam duruma artık
subap sıkıntılı ise bu sese neden olur mu acaba?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Neden supap dedin durdun anlamıyorum... Bu motorların supap sorunu verme ihtimali yok gibi bir şey...

Lifter sesi yapar, supap lastikleri işlevini yitirir yağ yakar, conta yakar ama supap eritmez... Ben duymadım, görmedim...

Senin aracın yorgun, hor kullanılmış ve bakım görmemiş, günü kurtarma adına uyduruk bakımlarla eşek gibi arabayı kullanmışlar... Kimin emeği varsa, Allah bildiği gibi yapsın...

Ana sorunun lpg sisteminin ayarı ve randıman vermemesi bence...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Neden supap dedin durdun anlamıyorum... Bu motorların supap sorunu verme ihtimali yok gibi bir şey...

Lifter sesi yapar, supap lastikleri işlevini yitirir yağ yakar, conta yakar ama supap eritmez... Ben duymadım, görmedim...

Senin aracın yorgun, hor kullanılmış ve bakım görmemiş, günü kurtarma adına uyduruk bakımlarla eşek gibi arabayı kullanmışlar... Kimin emeği varsa, Allah bildiği gibi yapsın...

Ana sorunun lpg sisteminin ayarı ve randıman vermemesi bence...
[member=9]domestos[/member] veli abi biraz araştırınca o zanna kapıldım, hatta emin omak için [member=66]Adem Usta[/member] nın da dediği gibi subap sentelerini kontrol ettirilmesini bekliyorum , tam emin olmak için

şimdi aklıma geldi o seslerin bir kısmı kaportadan da geliyor gibi, özellikle motor kulakları çok iyi durumda değil gibi, bu da hem kaportayı hem de ön konsolu ister istemez sesli şekilde titretiyor gibi

ben de ne yapacağımı şaşırdım abi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
[member=9]domestos[/member] veli abi biraz araştırınca o zanna kapıldım, hatta emin omak için [member=66]Adem Usta[/member] nın da dediği gibi subap sentelerini kontrol ettirilmesini bekliyorum , tam emin olmak için

şimdi aklıma geldi o seslerin bir kısmı kaportadan da geliyor gibi, özellikle motor kulakları çok iyi durumda değil gibi, bu da hem kaportayı hem de ön konsolu ister istemez sesli şekilde titretiyor gibi

[size=16pt]ben de ne yapacağımı şaşırdım abi[/size]

Allah şaşırtmasın...

Masraf yapmadan, satman en doğrusu... Bana en mantıklı gelen bu...

Arabanın çoğu yeri mekanik ömrünü tamamlamıştır, hele hele böyle eşek gibi kullanımda çoğu parçanın işlevi kalmamıştır, metal yorgunluğu denilen şey tamir ile bakım ile gitmez...

Yapacağın masrafı, yapacağın zarara say ve sat bence. Tecrübe de, para çıkacakmış de ama sat...

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Allah şaşırtmasın...

Masraf yapmadan, satman en doğrusu... Bana en mantıklı gelen bu...

Arabanın çoğu yeri mekanik ömrünü tamamlamıştır, hele hele böyle eşek gibi kullanımda çoğu parçanın işlevi kalmamıştır, metal yorgunluğu denilen şey tamir ile bakım ile gitmez...

Yapacağın masrafı, yapacağın zarara say ve sat bence. Tecrübe de, para çıkacakmış de ama sat...

Katılıyorum ,mekanik parçalarında belli bir ömrü ve yorgunluğu var sonuçta ,ha desen ki ben gözümü karartır 10 bin harcarım cillop gibi yaparım doğrudur belki olabilir ama değiştirilemiyecek metallerin yorgunluğu ne olacak?

Hepimiz zaman içerisinde az çok araç sahibi olmuşuzdur ,bazen çok temiz bir araç denk gelir bazen de "lanet olsun "dedirtecek bir araç denk gelir.
3-5 zarar etmeyi tabi ki kimse istemez ama para bir yana manevi yorgunluk insanı daha fazla yıpratır..

Karar elbette ki senin ama benim gönlüm başından beri satılmasından yana..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
sevgili arkadaşlar ve [member=66]Adem Usta[/member]
biraz önce asaletle ve servisten fuat usta ile görüştüm,
arka motor kulağı kopuk
subaplarda sıkıntı yok, ayarları normalmiş
kompresyon testi de yapmış, pistonlar birbirinden farklı 130,140,150 gibi değerler vermiş
fuat usta düşük dedi, en az 160 olması gerekiyor dedi
bir de daha önce motor kapağı işlem görmüş dedi, araç anladığım kadarıyla hararet yapmış dedi

murat ustanın yaptığı kompresyon yanılttı bizi demekki
durum bu
iş çıkışı gidip alacağım

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ben de araca 8 bin tl harcadim.Hala sıkıntı var herkes sat diyor,arabanın problemini söylesem almazlar,yalan söyleyerek de ben satmam.
Sen de o aracı kusurlarını söyleyerek zor satarsin,en azından motor kısmını halletmelisin bence...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben de araca 8 bin tl harcadim.Hala sıkıntı var herkes sat diyor,arabanın problemini söylesem almazlar,yalan söyleyerek de ben satmam.
Sen de o aracı kusurlarını söyleyerek zor satarsin,en azından motor kısmını halletmelisin bence...

Hocam aracın genel sıkıntısı lpg ayarsızlığı geri kalan kısmı ise; tabiri caizse eşek gibi binmenin verdiği yıpranma... Soğuk çalışan hangi motor; bütün ön konsolu zangırdatır yahu?? Videoyu izleyince aklım durdu, kulaklarıma inanamadım...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Hocam aracın genel sıkıntısı lpg ayarsızlığı geri kalan kısmı ise; tabiri caizse eşek gibi binmenin verdiği yıpranma... Soğuk çalışan hangi motor; bütün ön konsolu zangırdatır yahu?? Videoyu izleyince aklım durdu, kulaklarıma inanamadım...
[member=9]domestos[/member] veli abi,
bir önceki sayfada servisin söylediklerini paylaştım
nedir sana göre durum?

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
O zaman kolay say gitsin:) :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
[member=9]domestos[/member] veli abi,
bir önceki sayfada servisin söylediklerini paylaştım
nedir sana göre durum?

Ben sana en başta söyledim, sorun süpap ile ilgili değil dedim ama sen o tarihten bu yana ısrarla bu sorunun supaplarda olduğu yazdın çizdin... Yani, benim yazdıklarımı dikkate almadın.

Şimdi de bu arabaya tek kuruş masraf etmeden olduğu gibi sat diyorum, ister dinler kazanırsın, ister yine dinlemez kendi bildiğin yolda gidersin paranı tüketirsin ama araba yine belli bir süre sonra aynı noktaya gelir... Takdir ve tercih senin, hakkında hayırlısı olsun... ;)

Kurcalanmış bir Mazda dan hayır gelmez, inatlaşma derim...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Ben sana en başta söyledim, sorun süpap ile ilgili değil dedim ama sen o tarihten bu yana ısrarla bu sorunun supaplarda olduğu yazdın çizdin... Yani, benim yazdıklarımı dikkate almadın.

Şimdi de bu arabaya tek kuruş masraf etmeden olduğu gibi sat diyorum, ister dinler kazanırsın, ister yine dinlemez kendi bildiğin yolda gidersin paranı tüketirsin ama araba yine belli bir süre sonra aynı noktaya gelir... Takdir ve tercih senin, hakkında hayırlısı olsun... ;)

Kurcalanmış bir Mazda dan hayır gelmez, inatlaşma derim...
doğru söylüyorsun abi [member=66]Adem Usta[/member] da subap sente ayarına baktırmak gerekir deyince emin olmak istedim,
yol veriyorum guzuya, satabilirsek tabi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
doğru söylüyorsun abi [member=66]Adem Usta[/member] da subap sente ayarına baktırmak gerekir deyince emin olmak istedim,
yol veriyorum guzuya, satabilirsek tabi

Hayırlısı ile satılır, bu ülkede satılmayan mal mı olur... Zarar edersin belki ama yine de satılır...

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
"Kurcalanmış bir Mazda dan hayır gelmez"

Bence bu cümle büyük puntolarla sayfanın üst kısmında durmalı..

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Abdülkadir tekrar geçmiş olsun. Bu arabada yeni yeni sıkıntılar baş gösterdikçe moralin bozuluyor ister istemez. Herkesin dediği gibi elden çıkar madem. Mal canın yongası, kimse zarar etmek istemez ama böyle şeylerle tecrübe oluyor, yada çıkacak para varmış diye düşünmek lazım :)

Fiyatı düşür ver geç. Tombak kasa 626 al. Hem cebinden para çıkmaz, hem aynı konfor arabaya binersin yine

Şu araç çok temiz görünüyor;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mazda-duzgun-dosta-gider-213905804/detay

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
benim anlamadığım murat usta kompresyon testini yanlış mı yaptı, ona göre her piston aynı değeri verdi ve 186 vurdu dedi,
herter hepsi farklı maksimum veren de 150 verdi dediler
birinden biri yanlış yaptı demekki

edit: tekrar ilana koyduk bakalım, hayırlısı olur inşallah

Üst Alt