Mazda 3 BL (2009-13) Far Yıkama Sistemi Sorunlar ve Çözümleri

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sabah mini onarım için bıraktım Pikaçuyu. Tamponu söktüklerinde far yıkama motorunu da sökecekler. Konuda yazılanları uygulamaya çalışacağım. Çalışırsa mutlu olurum. Kaş yaparken göz çıkartmayayım yeter...

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Far yıkama motoru bu. Biraz üfleyip temizledikten sonra aküden elektrik verince çalıştı... Tekrar yerine takılacak. Umarım takıldıktan sonra çalışır. Çalışmazsa başka sorunları irdelemek gerekecek.

Ekli dosyalar

• P_20180903_193332_vHDR_Auto[1].jpg
    P_20180903_193332_vHDR_Auto[1].jpg
    106.8 KB · Görüntüleme: 42

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Far yıkama motoru bu. Biraz üfleyip temizledikten sonra aküden elektrik verince çalıştı... Tekrar yerine takılacak. Umarım takıldıktan sonra çalışır. Çalışmazsa başka sorunları irdelemek gerekecek.
Sıkıntı olmaz hatta sirkede bekletin. Hazır cam suyu kullanın. Kireç çözücü de kullanabilirsiniz.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sıkıntı olmaz hatta sirkede bekletin. Hazır cam suyu kullanın. Kireç çözücü de kullanabilirsiniz.

Hiç dönmese lavabo açıcı kullanacaktım :) Çalışmayacağına o kadar şartlanmışım ki aküye takıp motor sesini duyunca çok şaşırdım inşaallah sonuç alırım.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
İbrahim Abi geçmiş olsun benim anlamadığım bu parca tablolarını nasıl buluyorsun?mesela benimde ön tamponda far yıkama motorunu takmam lazim nasil takarim nasil sökerim diye düsunuyorum bunun bi tablosu var mi?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İbrahim Abi geçmiş olsun benim anlamadığım bu parca tablolarını nasıl buluyorsun?mesela benimde ön tamponda far yıkama motorunu takmam lazim nasil takarim nasil sökerim diye düsunuyorum bunun bi tablosu var mi?

Far yıkama moturunu sökmek için önce kapakla tampon arasına kart gibi bir şey sok arayı aç. Sonra kapağı tut far yıkarken motorun çıktığı yöne doğru elinle çektir. Tırnak yönlerine dikkat ederek ön kapağını çıkar. Yavaşça bırak tekrar içeri girsin fıskiye kısmı.
Sonra tampon iç tarafına geç, bir metal sac var. U şeklinde,bir tarafı açık. Onu çekip çıkarınca motor çevresindeki çerçeve boşa çıkmış olacak. Onu da alınca motoru alabilirsin. Tabi bunun için tamponu da söküp aşağı indirmen gerekli.

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Far yıkama moturunu sökmek için önce kapakla tampon arasına kart gibi bir şey sok arayı aç. Sonra kapağı tut far yıkarken motorun çıktığı yöne doğru elinle çektir. Tırnak yönlerine dikkat ederek ön kapağını çıkar. Yavaşça bırak tekrar içeri girsin fıskiye kısmı.
Sonra tampon iç tarafına geç, bir metal sac var. U şeklinde,bir tarafı açık. Onu çekip çıkarınca motor çevresindeki çerçeve boşa çıkmış olacak. Onu da alınca motoru alabilirsin. Tabi bunun için tamponu da söküp aşağı indirmen gerekli.
Takarkende tam tersi mı Abi?

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
20181029_170703.jpg

Abi bu tamir olur mu far yıkamanın biri sağlam bundanda su geliyor çalışıyor ama tampona monte etmek lazim ama tamponda far yıkama kapağı kırık yapıştırımıslar.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Ekli dosyayı görüntüle 39665
Abi bu tamir olur mu far yıkamanın biri sağlam bundanda su geliyor çalışıyor ama tampona monte etmek lazim ama tamponda far yıkama kapağı kırık yapıştırımıslar.

Fotoğraftan bir şey anlayamadım. Olur veya olmaz dersem yanlış yönlendiririm. Çalışmasına engel olmayan bir kırıksa yapıştırılabilir.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

@korayoz7 far fıskiyelerinin şeması;
Adsız.jpg

U şeklinde dediğim sac 51-802A yazan parça.

Emre08

Sessiz
Araç Markası
2009 Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
arkadaşlar merhaba benim sıkıntım aracın ön camına su püskürten kanallardan sol taraftaki çalışmıyor sebebi ne olabilir acaba ?

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
arkadaşlar merhaba benim sıkıntım aracın ön camına su püskürten kanallardan sol taraftaki çalışmıyor sebebi ne olabilir acaba ?
Büyük ihtimal nozul (püskürtme ucu) tıkanmıştır.
Kaputu kaldırıp bak, su püskürttüğünde su hattında bir yerden damlama filan var mı? Varsa hortum bir yerinden çıkmıştır.
Yoksa nozulu söküp temizle.

seo06

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hatchback
Benim far yıkama hiç çıkmıyor dışarı.İkisi de çıkmıyor motorlarda mı arıza vardır acaba ?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Benim far yıkama hiç çıkmıyor dışarı.İkisi de çıkmıyor motorlarda mı arıza vardır acaba ?
O sistem tazyikli su ile açılıyor.
Su motoru arızalı olabilir
Borularda tıkanıklık olabilir
Kaza sonucu tampon işlem görüp far yıkama iptal edilmiş olabilir
Aracınız paketi modeli nedir bilmiyorum ama araçta far yıkamada olmayabilir. (Bazı araç modellerinde far yıkama kapağı koyuyorlar ama sitemin tüm parçaları yok)

seo06

Sessiz
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hatchback
O sistem tazyikli su ile açılıyor.
Su motoru arızalı olabilir
Borularda tıkanıklık olabilir
Kaza sonucu tampon işlem görüp far yıkama iptal edilmiş olabilir
Aracınız paketi modeli nedir bilmiyorum ama araçta far yıkamada olmayabilir. (Bazı araç modellerinde far yıkama kapağı koyuyorlar ama sitemin tüm parçaları yok)

2010 mazda 3 impressive elimle çekip baktım sistem var.Dediğiniz gibi iptal edilmiş olabilir yeri sıkıntı elektrik verip denenebilir de.

serkanxx

Sessiz
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Ben bu far yıkamayı tamamen iptal etme istiyorum. Farı temizlemekten ziyade kirletiyor iz bırakıyor :) sigortadan falan kapatabilir miyim acaba ?

Üst Alt