Mazda 3 BL (2009-13) Far Yıkama Sistemi Sorunlar ve Çözümleri

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Osman abiye bakıma gittiğimde sormuştum.yanında bi elektrikçi vardı ona sordu.o da başım kalabalık dedi ama motor yanmışsa yapcak bişey dedi.internette bi tane buldum bi önceki kasaya ait çıkma bir far yıkama motoru.fiyatı biraz yüksekti fakat bizim kasaya uyuyor mu acaba ?

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
İnternette bi ilanda görmüstüm de bir önceki kasanın model yılını vermişti.motorda elektrik yok dedi servis elemanı.

slash

Katılımcı
[member=133]naziii[/member] ve [member=70]slash[/member] far yıkama sorununuz halloldu mu, yoksa hala sıkıntı devam ediyor mu, bir girişim yaptınız mı?

Herhangi bir girişimde bulunmadım aklımdan da çıkmıştı , oldu mu şimdi Bülent Bey yine kafama takıldı bak şimdi siz hatırlatınca heehe ;D :)
Şaka bir yana tampon söktürmek içime sinmedi, mutlaka önemlidir ama çalışsaydı pek işime yarayacağını düşünüyorum . Bir tıklatmayı deneyeyim belki kendine gelir :)

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Ben geçen gün bir elektrikçiye götürdüm.adam gitti içerden bir sürü far yıkama motoru getirdi.bunların hepsi sesninle aynı dertten müzdaribti.olmadı yenisini aldık.sende yenisini alcan dedi.ama mazda için bulmak zor çok zor.çıkma bulabilirsen bul getir takalım dedi.mazda mereti pek arızadan gelmiyor bize bizde yok dedi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben geçen gün bir elektrikçiye götürdüm.adam gitti içerden bir sürü far yıkama motoru getirdi.bunların hepsi sesninle aynı dertten müzdaribti.olmadı yenisini aldık.sende yenisini alcan dedi.ama mazda için bulmak zor çok zor.çıkma bulabilirsen bul getir takalım dedi.mazda mereti pek arızadan gelmiyor bize bizde yok dedi.
Bence o motor bir kaç yılda çöp olacak arıza vermez, servise bi göstermek lâzım

naziii

Katılımcı
Araç Markası
2011 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Gösterdim onlar da değişim dediler.Sadece motoru satmıyorlarmış,su bidonu ve cam silecek motoruyla birlikte satılıyormuş.o da çok pahalıya gelecek.Çıkma bulana kadar kendim yıkarım farları :D

slash

Katılımcı
Keramet tahtadaymış demek ;D Far yıkama kapağını elle çekip araya mı tıkalatıcaz nasıl oluyor bi deneyelim ne de olsa çalışmıyor, bi ihtimal kendine gelir belki :)

34emre0435

Sessiz
Far yikama sorunu bendede var aralık ayında çalışıyordu eminim ama geçen gün baktığımda çalışmıyordu emin olmak için yarım depo cam suyu harcadım ama bana mısın demedi bu sorunu çözebilen yok mu

Sent from my iPhone using Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her elektrikçi bu işlere kafa yormaz, vakit ayırmaz, başına geçmeye cesaret edemez... Ancak; bu işlere kafa patlatan, değiştirme değil de tamir odaklı çalışan ustaları bulmak gerekir ki, o pompa o hale gelsin ve tamir edilsin...

ugur0932

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Sistem arızalanırsa çözümünü yazayım; motor yanmamışsa eğer (kolay kolay yanmaz zorlandığı zaman sigorta attırır tabi bazı akıllı ustalar 15 amper sigorta atıyor diye yüksek sigorta takarlar ve sigorta atamaz motoru yakar) motorun çalışmamasına sepep olan şey normal su kullanmak ve uzun süre far yıkama motorunu çalıştırmamak normal sudaki kireç far yıkama motorunun içindeki pervanenin dönmesini engellediği için çalışmıyor...

Yapmamız gereken motoru sökmek, motor cam suyu bidonunu altında monteli, burdan söküp (biraz zahmetli life kaldırılması gerekiyor aracın) motora tahta parçasıyla etrafından tıkılayıp 12 volt değip çekiyoruz motor çalışana kadar bu işlemi yapıyoruz genelde işe yarar ve çalışır... Bir önceki aracımı kendim yapmıştım bir arkadaşta bu şekilde ustasına yaptırdı ve sonuç olumlu bana servis değişecek demişti.inşallah birilerine faydası olur...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@ugur0932 bilgilendirme için teşekkürler... :)

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Uğur abinin dediğini de düşünerekten işleme giriştim. Şimdi hallettim far yıkama motorunu.
Öncelikle tampon sökmeden erişmek imkansız. Alt tampon köşesinden erişmek istedim arada sis farı vardı. Mecburen söktüm. Altta üstte yanda tüm vidaları söktükten sonra tamponu yavaşça çekerek geldi tampon.
Tampon çıkınca silecek suyu deposunu görüyorsunuz hemen. Aracın önüne bakan yüzünde silindirik prizma şeklinde. Zaten far yıkama nozzle larından gelen su borusunu takip ederseniz de görürsünüz. Önce far yıkama motorunun elektrik kablosunu çıkardım ve elimde bulunan pil ile (lipo 3s 4400 mah) 12v verdim ama çalışmadı, yani dönmeye çalışıyordu ama dönemiyordu. Borularda mı tıkanıklık var acaba diye en yakından boruyu çıkardım. Bir yandan silecek suyu akarken motora elektrik verince çalıştı, çalıştığı gibi elektriği kestim. Boruyu geri bağladım ve yine pille denedim bu sefersistem çalıştı ve yerde yatan tampondan çıkan far yıkama nozzle ları su içinde bıraktı beni. http://www.başka bir forum.com/public/style_emoticons/default/biggrin.png
Aracın kontağı açıp denedim çalışıyor, toparladım ardından. Çok basit yapmak. Ayrıca 3 4 kere far yıkamayı çalıştırdım ardarda hiç bir şey olmadı motora http://www.başka bir forum.com/public/style_emoticons/default/smile.png

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Uğur abinin dediğini de düşünerekten işleme giriştim. Şimdi hallettim far yıkama motorunu.
Öncelikle tampon sökmeden erişmek imkansız. Alt tampon köşesinden erişmek istedim arada sis farı vardı. Mecburen söktüm. Altta üstte yanda tüm vidaları söktükten sonra tamponu yavaşça çekerek geldi tampon.
Tampon çıkınca silecek suyu deposunu görüyorsunuz hemen. Aracın önüne bakan yüzünde silindirik prizma şeklinde. Zaten far yıkama nozzle larından gelen su borusunu takip ederseniz de görürsünüz. Önce far yıkama motorunun elektrik kablosunu çıkardım ve elimde bulunan pil ile (lipo 3s 4400 mah) 12v verdim ama çalışmadı, yani dönmeye çalışıyordu ama dönemiyordu. Borularda mı tıkanıklık var acaba diye en yakından boruyu çıkardım. Bir yandan silecek suyu akarken motora elektrik verince çalıştı, çalıştığı gibi elektriği kestim. Boruyu geri bağladım ve yine pille denedim bu sefersistem çalıştı ve yerde yatan tampondan çıkan far yıkama nozzle ları su içinde bıraktı beni. http://www.başka bir forum.com/public/style_emoticons/default/biggrin.png
Aracın kontağı açıp denedim çalışıyor, toparladım ardından. Çok basit yapmak. Ayrıca 3 4 kere far yıkamayı çalıştırdım ardarda hiç bir şey olmadı motora http://www.başka bir forum.com/public/style_emoticons/default/smile.png
Resim isteriz ayrıntı isteriz bilgi paylaştıkça çoğalır :)

Üst Alt