Mazda 3 BL (2009-13) Far Yıkama Sistemi Sorunlar ve Çözümleri

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bugün araç liftteyken yolcu tarafı uç muhafayı çıkarıp alttan erişmek istedim ama sis farı engelliyor. Sağ ön teker davlumbazı sökülerek ulaşılabilir mi? Tamponu sökmekle uğraşmak istemiyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Far yıkama motoruyla ilgili sorun yaşayan kişiler varsa eğer hiç ustaların motor yanmış demelerine güvenmesin. Hatta boşu boşuna motoru kesip içini de açmayın. Yapacağınız tek şey var. Önce direk aküye bağlayıp çalıştırmak, çalışmıyorsa da pompa kısmı tıkanmıştır, bunun için de pompayı bidona giren kısımdan çıkaracaksınız. Orada pompanın pallerinin ucu var, mercedes simgesi şeklinde. Buraya kargaburnunun iki ucunu da sokup döndürerek tıkanıklığı açıyoruz. Ardından hiçbir sıkıntı yaşamadan kullanmaya devam ediyoruz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Far yıkama motoruyla ilgili sorun yaşayan kişiler varsa eğer hiç ustaların motor yanmış demelerine güvenmesin. Hatta boşu boşuna motoru kesip içini de açmayın. Yapacağınız tek şey var. Önce direk aküye bağlayıp çalıştırmak, çalışmıyorsa da pompa kısmı tıkanmıştır, bunun için de pompayı bidona giren kısımdan çıkaracaksınız. Orada pompanın pallerinin ucu var, mercedes simgesi şeklinde. Buraya kargaburnunun iki ucunu da sokup döndürerek tıkanıklığı açıyoruz. Ardından hiçbir sıkıntı yaşamadan kullanmaya devam ediyoruz.
Güzel bilgi ve tecrübe hocam ellerine sağlık. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bu bidon tarafındaki girişi çıkardıktan sonra gözüken Mercedes logosu misali pompa palleri. İnce uçlu kargaburunu buranın herhangi 2 deliğine geçirip döndürüp tıkanıklıktan kurtardık mı tamamdır.

Ekli dosyalar

• P_20170804_203324_vHDR_On.jpg
    P_20170804_203324_vHDR_On.jpg
    428.8 KB · Görüntüleme: 90

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mutlu koş gel İstanbula yerleş... Çatal tuningin mekanik bölümü sana ait :D
Abi ben kendime zor vakit buluyorum. :)
Araba 2 aydır pis yıkanmadan duruyor. Havalar şöyle serinlese pasta cilaya girişeceğim. Yalıtım işi tümden gözümde büyüyor. Sen düşün. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Bugün pompayı yerine taktım. Boşu boşuna pompanın içini açtığımla kaldım ama Mazda dünyası için feda olsun bilgi ders oluyor.
Bu sıcakta çok zorluyor ama işlemler, hele bu sıcakta yalıtım yapan arkadaşlara helal olsun diyorum.
Cam suyu dışında bir sıvı kullanmayın.

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Merhaba arkadaşlar. Benim de far yıkama çalışmıyor. @MutluTEKİR senin dediğin gibi söktüm elektrik veriyorum dönmekte zorlanıyor. Biraz uğraştıktan sonra dönmeye başlıyor sonra yine takılıyor. Kireç çözücü filanda döktüm ama nafile. Bunun içini açmalımıyım yoksa hop çöp mü bu. Napmalıyım?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Merhaba arkadaşlar. Benim de far yıkama çalışmıyor. @MutluTEKİR senin dediğin gibi söktüm elektrik veriyorum dönmekte zorlanıyor. Biraz uğraştıktan sonra dönmeye başlıyor sonra yine takılıyor. Kireç çözücü filanda döktüm ama nafile. Bunun içini açmalımıyım yoksa hop çöp mü bu. Napmalıyım?

Şu suyun girdiği taraftan döndürmeye zorladı mı hocam? Mercedes simgesi gibi 3 ayaklı bir yıldız gibi bir kısım var, oraya kargaburnu sokarak dönmeye zorla.
Ben en sonunda uçtan kestim ama çok uğraştırdı, baktım birşey göremedim. Geri yerine taktım, epoksi ile de tamamen yalıttım eskisi gibi sağlam oldu. Ama fırçaları yerine koyarken çok zorlanmıştım. O nedenle açmaya gerek yok. Tüm sıkıntı o dönme kısmında.

Bu arada eğer 12 voltluk bir güç kaynağı ile döndürüyorsan güçsüz kalıyor. Aracın aküsünden kablo çekip çalıştır. 14-15 volt ile tam çalışıyor. 12v ile çalıştırdığımda böyle takılır gibi oluyordu.

Eğer olmazsa aliexpressde benzeyeninden alınablir.
Toptan Satış mazda headlight washer pump Galerisi - Düşük Fiyattan satın alın mazda headlight washer pump Aliexpress.com'da bir sürü

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Şu suyun girdiği taraftan döndürmeye zorladı mı hocam? Mercedes simgesi gibi 3 ayaklı bir yıldız gibi bir kısım var, oraya kargaburnu sokarak dönmeye zorla.
Ben en sonunda uçtan kestim ama çok uğraştırdı, baktım birşey göremedim. Geri yerine taktım, epoksi ile de tamamen yalıttım eskisi gibi sağlam oldu. Ama fırçaları yerine koyarken çok zorlanmıştım. O nedenle açmaya gerek yok. Tüm sıkıntı o dönme kısmında.

Bu arada eğer 12 voltluk bir güç kaynağı ile döndürüyorsan güçsüz kalıyor. Aracın aküsünden kablo çekip çalıştır. 14-15 volt ile tam çalışıyor. 12v ile çalıştırdığımda böyle takılır gibi oluyordu.

Eğer olmazsa aliexpressde benzeyeninden alınablir.
Toptan Satış mazda headlight washer pump Galerisi - Düşük Fiyattan satın alın mazda headlight washer pump Aliexpress.com'da bir sürü
Söylediğin gibi yaptım. Kireç sökücü ile biraz yıkadıktan sonra söylediğin gibi kargaburnu ile çevirdim. Zorlanmadan döndü hatta. Yalnız sadece 12 voltluk adaptör ile deneme yaptım hep.Bu şekilde takılır gibi yapıp ara ara da çalıştı. Yaptığım salaklığı yazayım. Yerine oturtup soketini bağladım. Silecek kolundan deneme yaptım ve yine çalışmadı. Tekrar söküp aldım pompayı. Tamponu toplayıp bitirdikten sonra farları açmadan deneme yaptığımı fark ettim :koptum::D Yarın aküden deneme yapacağım:)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Söylediğin gibi yaptım. Kireç sökücü ile biraz yıkadıktan sonra söylediğin gibi kargaburnu ile çevirdim. Zorlanmadan döndü hatta. Yalnız sadece 12 voltluk adaptör ile deneme yaptım hep.Bu şekilde takılır gibi yapıp ara ara da çalıştı. Yaptığım salaklığı yazayım. Yerine oturtup soketini bağladım. Silecek kolundan deneme yaptım ve yine çalışmadı. Tekrar söküp aldım pompayı. Tamponu toplayıp bitirdikten sonra farları açmadan deneme yaptığımı fark ettim :koptum::D Yarın aküden deneme yapacağım:)

Su belirli bir seviyenin altına indiğinde de çalışmıyor. :) Oluyor öyle şeyler.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Valla yazılanları okuduktan sonra varsın çalışmasın benimkisi dedim yani :) Malesef benimkiside çalışmıyor.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Tampon vidalarını söktün mü hafiften çekince geliyor. Korkmasın gözün. Yapabilirsin. :D
Genelde elime aldığım ne varsa parçalanmış bir şekilde kalıyor ahahaha :D Arıza ne acaba birde öyle bi durum var 1 lira masraf edemem :D Bide MAZDA sanayiye girmez derler her kullanıcısı işini kendi çözer usta olursa girmez tabii yoksa arıza veriyor parçaları hahaha :D:D:D

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Genelde elime aldığım ne varsa parçalanmış bir şekilde kalıyor ahahaha :D Arıza ne acaba birde öyle bi durum var 1 lira masraf edemem :D Bide MAZDA sanayiye girmez derler her kullanıcısı işini kendi çözer usta olursa girmez tabii yoksa arıza veriyor parçaları hahaha :D:D:D
Servis benimkinin motoru yanmış dedi. Karışmayın kalsın dedim ve kendim hallettin. Büyük ihtimal tıkanmıştır seninki de. :) Diğer konuda da sonuna kadar katılıyorum. :D

Üst Alt