Mazda 3 BK (2003-09) Yağ Değişimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Orijinal değeri zaten 5-30 hocam neden ses yapsın ki? Eksiltme olmadığına göre aynı değerlere devam et bence...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşlar benim guzu 100.000 devirdi. Ama ben hala 5w30 kullanıyorum. Aracim da Lpg var. 5000 km önce supaplar komple degisti. Yağ kontrolü yapıyorum ama eksiltme yapmıyor. Yag değişiminden bu yana 2 aydan fazla oldu. Yağ ince kaldığı için ses yapar mı?
Durduk yere işleyen çarka çomak sokmaya gerek yok ki, 5w/30 a devam

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu Fotoğrafları güncellenmiştir. :) Şaka maka benim guzu hakikaten de güzelmiş yahu... :( Alan hayrını görsün.

sahinerden

Katılımcı
Araç Markası
2006- Mazda 3 AT
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
guzunun yağ bakımını filtre bakımını yaptırmayı düşünüyorum abiler. Bir yerden fiyat aldım motor yağı olarak mobil süper 3000XI Formula FE5W-30 (4 litre) kullanacağını söylemiş acaba bu yağ bizim motorlara uygun mudur? Ayrıcada aramızda mobilotoservis'ten bakım yaptıran varmı onun hakkındada bilgi almak istiyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
guzunun yağ bakımını filtre bakımını yaptırmayı düşünüyorum abiler. Bir yerden fiyat aldım motor yağı olarak mobil süper 3000XI Formula FE5W-30 (4 litre) kullanacağını söylemiş acaba bu yağ bizim motorlara uygun mudur? Ayrıcada aramızda mobilotoservis'ten bakım yaptıran varmı onun hakkındada bilgi almak istiyorum.
Bu şekilde bir bakım yerine İstanbul'da Mazda Ekinci'de bir bakım daha iyi olur kanaatindeyim. Sonuçta araca hakim ve bu araçlar konusunda yılların tecrübesine sahip bir gözün incelemesiyle diğerleri bir olamaz.

Mobil bakım ekiplerinin sağlıklı bir bakım yapacağını pek zannetmiyorum. Tekdüze olarak sırasıyla kendi programlarını uygulayıp geri kalan konuları es geçebilirler.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aracında lpg varsa 10-40 tavsiye ederim. Sözünü ettiğin ürün yarı sentetiktir. 7 bin km sonra değiştirmeni öneririm tabi eğer o yağı kullanacaksan. Aynı şekilde 10-40 yağıda 7 binden fazla kullanma derim.

sahinerden

Katılımcı
Araç Markası
2006- Mazda 3 AT
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Bu şekilde bir bakım yerine İstanbul'da Mazda Ekinci'de bir bakım daha iyi olur kanaatindeyim. Sonuçta araca hakim ve bu araçlar konusunda yılların tecrübesine sahip bir gözün incelemesiyle diğerleri bir olamaz.

Mobil bakım ekiplerinin sağlıklı bir bakım yapacağını pek zannetmiyorum. Tekdüze olarak sırasıyla kendi programlarını uygulayıp geri kalan konuları es geçebilirler.

Abi fiyat olarak uyguna gelince biraz kafa karıştırıcı oluyor ne yazık ki adem ustanın dükkanına yakın yerde oturuyorum birde ondan fiyat alayım diyorum. Daha önceden hiç mobil servis deneyimim yok çok soru işareti var kafamda

sahinerden

Katılımcı
Araç Markası
2006- Mazda 3 AT
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Aracında lpg varsa 10-40 tavsiye ederim. Sözünü ettiğin ürün yarı sentetiktir. 7 bin km sonra değiştirmeni öneririm tabi eğer o yağı kullanacaksan. Aynı şekilde 10-40 yağıda 7 binden fazla kullanma derim.

Oğuzhan abi lpg yok araçta guzunun kitapçığıda yok hangi yağ kullanmam gerekiyor hiç bilgim yok hangi yağı kullanmam gerekiyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
LPG yoksa ve eksiltme sınırlar dahilinde ise, 5-30 yağ kullanmak gerekiyor. Kitapta öyle yazıyor. :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Oğuzhan abi lpg yok araçta guzunun kitapçığıda yok hangi yağ kullanmam gerekiyor hiç bilgim yok hangi yağı kullanmam gerekiyor.
5-30 kullan kardeşim tam sentetik alırsan 10+ bin km kullanırsın. Yarı sentetik alırsan 7 bini geçirme. Aracın km side önemli tabi? Eksiltme varsa yağı kalınlaştırman gerekebilir.

sahinerden

Katılımcı
Araç Markası
2006- Mazda 3 AT
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
5-30 kullan kardeşim tam sentetik alırsan 10+ bin km kullanırsın. Yarı sentetik alırsan 7 bini geçirme. Aracın km side önemli tabi? Eksiltme varsa yağı kalınlaştırman gerekebilir.

araç 158.400 km de abi benim için önemli olan 10+ bin km zaten çok aktif olarak kullanmıyoruz. En son baktığımda eksiltme yoktu tekrar kontrol ederim.

LPG yoksa ve eksiltme sınırlar dahilinde ise, 5-30 yağ kullanmak gerekiyor. Kitapta öyle yazıyor. :)

Bilgi için çok sağol abi ona göre bakayım ben yağı pek içime sinmedi zaten mobil servis işi bide adem ustaya uğrayıp bir fiyat alayım :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mobil in en kaliteli serisi 1 serisidir. x3000 serisini almaya değmez. Kaldıki x3000 super formula fe 5w-30 aşırı ince bir yağdır 11 yaşındaki bir araçta kesin eksiltme yapar. Tavsiyem mobil 1 new life 0w-40, onda da eksiltme yaparsa peak life 5w-50 diye gitmenizdir.

sahinerden

Katılımcı
Araç Markası
2006- Mazda 3 AT
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Mobil in en kaliteli serisi 1 serisidir. x3000 serisini almaya değmez. Kaldıki x3000 super formula fe 5w-30 aşırı ince bir yağdır 11 yaşındaki bir araçta kesin eksiltme yapar. Tavsiyem mobil 1 new life 0w-40, onda da eksiltme yaparsa peak life 5w-50 diye gitmenizdir.
tavsiye için teşekkür ederim abi ben Castrol MAGNATEC Stop-Start 5W-30 A5 düşünüyodum ama kafam çok karıştı fazlada bilgi olmayınca

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aktif kullanım yoksa ortalama bir markanın 5-30 yağını koyup yılda bir değişim yapmak en mantıklısı olur. Yılda bir olan periyotta eksiltme alt çizgiye inerse Mutlu hocamın dediği şekilde yağı kalınlaştırırsın.

Ama, Adem Ustama gidersen, zaten en doğru olanı yapacaktır. :)

sahinerden

Katılımcı
Araç Markası
2006- Mazda 3 AT
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Aktif kullanım yoksa ortalama bir markanın 5-30 yağını koyup yılda bir değişim yapmak en mantıklısı olur. Yılda bir olan periyotta eksiltme alt çizgiye inerse Mutlu hocamın dediği şekilde yağı kalınlaştırırsın.

Ama, Adem Ustama gidersen, zaten en doğru olanı yapacaktır. :)

Veli abi aktif kullanım yok ne yazıkki yılda maksimum 10.000 km ya yapıyoruz ya yapmıyoruz. Aslında ben genel bir periyodik bakım yaptırmayı düşünüyorum filtreler yağ değişimi şanzıman yağına bir baktırmak istiyorum.Şuan daha fiyat araştırmasındayız pazartesi Adem ustanında yanına bir uğrayıp araştırmaları hızlandıracağım :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Direk Adem ustaya gidin hiç başka yerde az para verecem diye macera aramayın. Adem Usta tüm kontrolleri yapar, değişecekleri değişir. Herşeyden önce mazdadan anlayan ustadır.

Üst Alt