Mazda 3 BK (2003-09) Yağ Değişimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracımın servis kitapçığını incelediğimde bütün bakımlarının ben almadan önce yapıldığını görmüştüm, bunun üzerine bana sadece yağ değişimi kalmıştı, uzun zamandır da Oğuzhan ile bu zamanı kolluyorduk, bu güne yağ değişimini yapmak nasip oldu...

Lukoil 5-30 Tam Sentetik yağı 3 ay önce almıştım, Adem Ustam da sağolsun orijinal yağ filtresini göndermişti...

Lukoil ve Yağ Filtresi.jpg

Daha önceden almış olduğum "Engine Flush" türü motor içi temizleyici katkımızı motor yağına ekleyerek 10 dakika rölantide çalıştırıyoruz.

Engine Flush 1.jpg

Engine Flush 2.jpg

Guzuyu kriko ile kaldırarak ayakların üzerinde sabitliyoruz ki, altında Oğuzhan rahatlıkla çalışabilsin... :D

Aracı Kriko İle Kaldırıp Sabitleme.jpg

Öncelikle yağ tapasını söküp yağı alabileceği bir kaba boşaltıyoruz, acemiliğimize denk geldiği için yağın çok sıcak olduğunu unutarak plastik kap tercihinde bulunduk, doğal olarak plastik erime eğilimine girdi, metal bir kap kullanmak gerekiyor...

Araç Havada Yağ Boşalırken.jpg

Yağ Boşalırken.jpg

Yağ filtresini de sökerek bütün yağın boşalmasını bekliyoruz, bu esnada sohbet muhabbet etmek harika oluyor, zaman çabuk geçiyor... :)

Yağ boşaldıktan sonra; yağ tapasını ve yağ filtresini takıyoruz ve yeni yağımızı motora boşaltıyoruz, en nihayetinde de yağ çubuğundan kontrolünü yapıyoruz...

WP_20150613_023.jpg

Yağ Çubuğu.jpg

Guzuyu çalıştırıp yağ ışığının söndüğünü gözle tespit ediyoruz, herhangi bir kaçak olup olmadığını alt tarafı kontrol ederek anlıyoruz, bu kontrol takip eden günlerde de devam etmeli ki, herhangi bir kaçak varsa önlemini almalıyız...

Herkeslere kazasız günler.

slash

Katılımcı
Sohbet muhabbet mazda üçlüsü özendim valla :) Güle güle kullan abi insanın içine daha bir siniyor kendi elleriyle değiştirmek.

Lukoil ve 5w-30 için özel bir sebep var mı abi ? Şuana kadar 1.ve 2.kasada servis sürekli dexilla 10w-40 kullanıyordu merak ettim doğrusu.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Güle güle kararsın yağ abi. Buarada yağ markamız ve cinsimiz aynı ve aynı tarihte değişim yaptık :) hatta ve hatta yağ filtrelerimiz de aynıymış, 626 ile M3 lerin filtreleri aynı diye duymuştum

Kazasız sürüşler olsun :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sohbet muhabbet mazda üçlüsü özendim valla :) Güle güle kullan abi insanın içine daha bir siniyor kendi elleriyle değiştirmek.

Lukoil ve 5w-30 için özel bir sebep var mı abi ? Şuana kadar 1.ve 2.kasada servis sürekli dexilla 10w-40 kullanıyordu merak ettim doğrusu.

Sağolsun Oğuzhan beni gaza getirdi ve yaptı, ben yardım ettim sadece... Sadece yağ değişimi olduğu için kendimiz yapabiliriz dedik, oldu çok şükür. Evet zevkliydi, acemilik de yok değildi... :)

Daha önce forumda da yazmıştım yağ seçimini nasıl yaptığımı... Dexelia markası Mazda'nın Total'e fason üretim yaptırmış olduğu bir yağ, ben şahsen Fransız mallarına gıcık olduğum için bu yağı tercih etmem, çünki; piyasadaki Total yağlardan farkının olmadığını düşünüyorum... Fiyat farkı da cabası...

Yaptığım araştırmada; Lukoil'in Türkiye'ye ithal gelen tek marka olduğunu öğrendim ve öyle karar aldım... Yurt dışında imal ediliyor ve dolumu orada yapılıyor, yani Türkiye de fason olarak dolum yapılmıyor veya varillerle ithal edilip burada dolum yapılmıyor... İşin içinden Türkiye ayağı ekarte edilince benim için yurt dışı imalat yağ daha güvenilir geldi... Daha fazla yorum yapmak istemiyorum, biz bizi iyi biliriz... :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güle güle kararsın yağ abi. Buarada yağ markamız ve cinsimiz aynı ve aynı tarihte değişim yaptık :) hatta ve hatta yağ filtrelerimiz de aynıymış, 626 ile M3 lerin filtreleri aynı diye duymuştum

Kazasız sürüşler olsun :)

İyi denk gelmiş, sanki sözleşmiş gibi... :)

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Hadi hayırlısı, iyi günlerde kararsın. ilerleyen gün ve aylarda,servise size getireceğiz araçları, haberinizi olsun.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Zevkli bir işti benim için güle güle gazla abi :)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Bizim arkadaş bir ev almış garajı amerikan filmlerindeki gibi. Bende de olacak öyle ev tüm bakımlarını kendim yapacağım. En güzeli insanın kendi emeği değil mi abi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçen yıl değişim 13 Haziran'da yapılmış, bu yılki yağ değişimi 12 Haziran'a denk gelmiş, ayarlasak böyle olmazdı herhalde... :) Geçen yıl guzuya koymuş olduğum kendi katalog değerlerini taşıyan 5-30'u 8 bin kilometre kullandıktan sonra yaklaşık olarak 600-700 gr kadar yağın eksildiğini fark ettim.

Hem servisin tavsiyesi hem de guzunun lpg li olması nedeniyle bu seferki yağ değişimini 10-40 yağ ile yapmak istedim ve yağ ile filtreyi tedarik ederek, Oğuzhan'ın askerden gelmesini bekledik, kısmet bu güneymiş ve yağ değişimini Oğuzhan sağolsun kendi elleri ile yaptı, sonsuz teşekkür ediyorum kendisine. :)

Bu arada şu noktayı vurgulamak adına test ettik, yağın içerisinde 1 litre ölçüsündeki sınırda yağı bırakarak guzuya koyduk ve motoru çalıştırıp stop ederek yağın süzülmesini bekledik, yağ süzülünce ölçüm yaptık, yağ çubuğunun en alt noktasında yağ bulunuyor... Bu da; yağ çubuğunun iki çizgisi veya deliği arasındaki mesafenin tamı tamına 1 litre yağ ölçtüğü anlamına geliyor.

IMG_20160612_094628.jpg

IMG_20160612_094721.jpg
IMG_20160612_095040.jpg

IMG_20160612_101104.jpg

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Abi senin araç mazdagaraj yetkili servis bakımlımı oluyor şimdi ?? elinize sağlık maşallah

tapatalk by zenfone2

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi senin araç mazdagaraj yetkili servis bakımlımı oluyor şimdi ?? elinize sağlık maşallah

tapatalk by zenfone2
Oğuzhan ile yağ değişimi yaparken buna benzer bir şey konuşmuştuk... Kıyıda köşede kirası çok olmayan bir dükkan bulacaksın, iki veya üç guzunun sığacağı, canın sıkıldıkça veya bu tarz butik bakımları orada yapacaksın, hatta kenarında küçük bir yerde kafeterya gibi çay kahve tost ayran vs. de yapacaksın, canı sıkılan gelecek muhabbete takılacak, aracına bakım yapacak veya yaptıracak dedik... :)

Esasında hedeflerimizin arasına bu projeyi de almak gerekiyor fakat, şehir küçük anacım... :D :D

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Oğuzhan ile yağ değişimi yaparken buna benzer bir şey konuşmuştuk... Kıyıda köşede kirası çok olmayan bir dükkan bulacaksın, iki veya üç guzunun sığacağı, canın sıkıldıkça veya bu tarz butik bakımları orada yapacaksın, hatta kenarında küçük bir yerde kafeterya gibi çay kahve tost ayran vs. de yapacaksın, canı sıkılan gelecek muhabbete takılacak, aracına bakım yapacak veya yaptıracak dedik... :)

Esasında hedeflerimizin arasına bu projeyi de almak gerekiyor fakat, şehir küçük anacım... :D :D

Denizlide olur bu iş oğuzhan bakımları yapar, sen gelen gidenle muhabbet müşteri ilişkileri ,bende tostu yaparım oldu bitti

tapatalk by zenfone2

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Veli abi hayırlı olsun . Bende yağı aldım bekliyorum . Ah biraz yakın olsaydınız aninda damlardim.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt