Lastik ve Jant- Fikir Alışverişi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Nokianlar iade geldikten sonra bir ay bekleyeyim Aralık ayı içinde sipariş veririm diyordum. Dün gece Hb 11.11 indirimleri muhabbetine %15 indirim varmış. 215/50/17 ve 205/50/17 ler sepette bekliyordu. Goodyear ve Hankook arasında kalmıştım. Fiyat olarak Goodyear daha pahalı tabi. İndirimi geç gördüm girip baktığımda saat 00:15 flndı indirimin bitmesine 1 saat kaldı gazıyla 215 hankookları alayım dedim. Stok kalmamış, Goodyearlarda da 2022 tarihli ürün kalmamış. Biraz daha oyalansam 205/50/17 Hankooklar da gidecek diye peşin fiyatına 6 tk ile Ventus prime 4 leri sipariş verdim.
Testlerde de ilk üçte görünüyor. Yeni bir lastik, olumsuz bir yorum bulamadım, yurt dışı kullanıcı yorumları da %90 üzerinde.. Zamanla çatlama sorunu bunda da olur belki ilerleyen dönemde bilmiyorum. Ama indirimle birlikte; önceki gelen iadeleri karşıladı, üste para verme durumum olmadı. Beklentimi düşük tutayım 2-3 sezon kullansam yeter diyorum. 5-6 sezon kullanmış olurum iade edilen nokianlarla birlikte düşünürsem.
215 taban yine nasip olmadı.. :komik: Ucundan niyetlensem de Genuine ölçüden şaşmak yok sana diyor bir şekilde nasip.

@kadir ha bire ekran görüntüsü aldım diyip duruyor. Bayağı darlanmış benden :koptum: Bak ben önermedim, tavsiye etmedim demek için delil topluyor. Aslında sorun olduğunda benle uğraşıp kullanıcı hatası, lastiklerin bir şeyi yok senin hatandır diyip sarmasaydı bu kadar uğraşmazdım Kadir'le. Kendi uğraşıyor, ben uğraşınca da hemen pes ediyor. Ekran görüntüsü almana gerek yok Kadir, bak buraya da yazıyorum sen bir şey demedin ben kendim aldım rahat olabilirsin :koptum::koptum::koptum:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Nokianlar iade geldikten sonra bir ay bekleyeyim Aralık ayı içinde sipariş veririm diyordum. Dün gece Hb 11.11 indirimleri muhabbetine %15 indirim varmış. 215/50/17 ve 205/50/17 ler sepette bekliyordu. Goodyear ve Hankook arasında kalmıştım. Fiyat olarak Goodyear daha pahalı tabi. İndirimi geç gördüm girip baktığımda saat 00:15 flndı indirimin bitmesine 1 saat kaldı gazıyla 215 hankookları alayım dedim. Stok kalmamış, Goodyearlarda da 2022 tarihli ürün kalmamış. Biraz daha oyalansam 205/50/17 Hankooklar da gidecek diye peşin fiyatına 6 tk ile Ventus prime 4 leri sipariş verdim.
Testlerde de ilk üçte görünüyor. Yeni bir lastik, olumsuz bir yorum bulamadım, yurt dışı kullanıcı yorumları da %90 üzerinde.. Zamanla çatlama sorunu bunda da olur belki ilerleyen dönemde bilmiyorum. Ama indirimle birlikte; önceki gelen iadeleri karşıladı, üste para verme durumum olmadı. Beklentimi düşük tutayım 2-3 sezon kullansam yeter diyorum. 5-6 sezon kullanmış olurum iade edilen nokianlarla birlikte düşünürsem.
215 taban yine nasip olmadı.. :komik: Ucundan niyetlensem de Genuine ölçüden şaşmak yok sana diyor bir şekilde nasip.

@kadir ha bire ekran görüntüsü aldım diyip duruyor. Bayağı darlanmış benden :koptum: Bak ben önermedim, tavsiye etmedim demek için delil topluyor. Aslında sorun olduğunda benle uğraşıp kullanıcı hatası, lastiklerin bir şeyi yok senin hatandır diyip sarmasaydı bu kadar uğraşmazdım Kadir'le. Kendi uğraşıyor, ben uğraşınca da hemen pes ediyor. Ekran görüntüsü almana gerek yok Kadir, bak buraya da yazıyorum sen bir şey demedin ben kendim aldım rahat olabilirsin :koptum::koptum::koptum:
Sen gidince 150 oldu :kptmya:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Güle güle kullan, Hankook iyidir genel anlamda

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
4 yıl önce başlayan Falken maceramız bitmek üzere...

Ekli dosyayı görüntüle 62956
Ekli dosyayı görüntüle 62955
Arka lastiğe çivi girdiği için tamirdeyken çektim bu fotoyu ve durumu şu an bu halde, önleri hiç sormayın. Kabak desek başımız ağrımaz.

Önceki Michelin'lerin dişleri sıfırlanmadan lastik sertleştiği için kızaklıyordu, Falken'lerde ise dişler sağlamken kızaklama yaşamadım. Ancak (öznel bir yorum) yakın zamanda dişler sanki çok hızlı eridi. Ben ıslak yolda aracın kaymaya başlaması üzerine dikkat kesilince dişlerin tükendiğini farkettim.

Falkenle genel olarak -fiyatı dolayısıyla- iyi denilebilecek bir geçmişimiz oldu ancak birkaç sıkıntı da yaşamadık değil.

Öncelikle daha önce burada da anlattığım şekilde yanaktan lastik patladı. Daha sonra yine bir arkadaşımın aracındaki Falken de yanaktan patlamayla değiştirildi. Servis işi yapan bir abimiz de araca asla Petlas takmayacağını, yanaktan çok çabuk balon yaptığından bahsetmişti. Petlas ile Falken, Türkiye'de Abdülkadir Özcan grup fabrikalarında üretildikleri için yaşadığım tecrübeler ve servisçi abinin anlatımlarıyla Falken'in de yanak konusunda sağlam olmadığı fikrini güçlendirdi.

Ayrıca yıl olarak 4. yılın içinde de olsak km bazlı 28bin km'de tekerlerin kabak olması da başka bir tartışma konusu. Dişler sağlamken kızaklama yaşamamak olumlu bir yaklaşımken 28bin km'de ön tekerlerin kabaklaşması ve çatlamalar pek de olumlu olamayacaktır.

Neyse 4 yıllık Falken kullanıcısı olarak yorumumu kenara koymuş oldum. Falken'e tu kaka demiyorum ancak bu seferki lastikte başka markaya yöneleceğim. Fiyat olarak yine orta yollu firmalara yöneleceğim.

Bridgestone destekli olan Sabancı garantisiyle Lassa Greenways'e ne dersiniz ey cemaat..

Hocam bilgilendirme bekliyoruz.
Önümüzdeki yaz, biz de lastikçiyi zengin edeceğiz
Falken'den Lassa Greenways'e geçiş başarılı ✓
Screenshot_2022-11-17-11-14-39-183_com.miui.gallery.jpg
Screenshot_2022-11-17-11-14-34-572_com.miui.gallery.jpg
*Lastikler sökülmüşken taşlama yapılarak azar azar hava kaçırmalara da önlem aldık. Hatta işe girişmişken ATV lastiklerini de elden geçtik.

Lassa etiket
Screenshot_2022-11-17-11-14-44-196_com.miui.gallery.jpg
Falken etiket
Screenshot_2022-11-17-11-42-54-808_com.miui.gallery.jpg

İlk izlenimlerim, etiket değerlerinden de belli olduğu üzere, Falken'in bir tık altında.

Daha yeni takıp yola çıkmışken, kabaklaşmış eski lastikten sıfır lastiğe geçişin ses farkını bile hiçbir şekilde anlayamadım. Birkaç gün önce sabah Bursa'ya giderken, hava sıcaklığı 6-9 aralığında, 40-60 km hızlarda bile birkaç yerde yerde hafif kaymalar hissettim.

Benim için maksat Falken'i bilindik diğer markalarla karşılaştırmaktı. Bakalım yıllar içinde sonuç ne olacak. Ancak sıcak asfalt yollarda, şehir içinde kullanacaklar için Falken'den Lassa Greenways'e geçmek mantıklı olmaz diye düşünüyorum.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Aynen hocam.Lassa sert lastik.Bende hatırlamıyorum ama bir aracımda lassa vardı,epey pati çekiyordum ilk kalkışlarda.
Şu an kullandığımda falken alıp taktırmıştım. Kış lastikleri aldığımda zorla satıcıdan almıştım ama eski tarihli galiba.Malum fiyatlardan ötürü 2 adet kış lastiği bakınıyorum. Hiç sadece önlere kışlık taktıran var mı,ne gibi olumsuzlukları olabilir?

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Aynen hocam.Lassa sert lastik.Bende hatırlamıyorum ama bir aracımda lassa vardı,epey pati çekiyordum ilk kalkışlarda.
Şu an kullandığımda falken alıp taktırmıştım. Kış lastikleri aldığımda zorla satıcıdan almıştım ama eski tarihli galiba.Malum fiyatlardan ötürü 2 adet kış lastiği bakınıyorum. Hiç sadece önlere kışlık taktıran var mı,ne gibi olumsuzlukları olabilir?
Sert mizacı ile bakalım stabilize yola dayanımı ve bu kullanım sürecindeki güvenlik seviyesi ne olacak..

Sadece önlere kışlık taktırsanız, çekiş önden olduğu için kar üstündeki çekişini etkilemeyecektir ancak arkadan kaymaların fazla olacağını düşünüyorum. Sizin oraların kara kışına ve en kötü şartlarda bile kullanım mecburiyetinize göre karar verilebilir aslında.

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
merhaba, aklıma gelen bir soru var size sormak istedim. 185 tabanlı lastik takılı olan janta maks kaç tabanlı lastik takılır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
merhaba, aklıma gelen bir soru var size sormak istedim. 185 tabanlı lastik takılı olan janta maks kaç tabanlı lastik takılır?

-%3
+%3

Farkı geçmemeli.
Birde şu var, 215/60/15 oluyor bu skalaya göre ama yuvaya sığacak mı?

Sağa sola sürtmesin.??

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sadece önlere takmayı tavsiye etmem tabi ama bu fiyatları görünce mecbur kalınabiliyor haliyle. Selçuk Hocanın da bahsettiği gibi arka taraf yol tutuşu çok törpüler, ben minnacık minnacık giderim diyorsan kışı atlatırsın ama yengeç gibi gide gide. Yol tutuş hissedilir şekilde kötü olur.
Fabrikasyon tam değerleri nedir 185 65 14 mü 195 60 15 mi

ÖzgürSeyyar

Katılımcı
Araç Markası
1998 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - HB
Sadece önlere takmayı tavsiye etmem tabi ama bu fiyatları görünce mecbur kalınabiliyor haliyle. Selçuk Hocanın da bahsettiği gibi arka taraf yol tutuşu çok törpüler, ben minnacık minnacık giderim diyorsan kışı atlatırsın ama yengeç gibi gide gide. Yol tutuş hissedilir şekilde kötü olur.

Fabrikasyon tam değerleri nedir 185 65 14 mü 195 60 15 mi
Fabrikasyon sanırım 185 65 15.

Benim merak ettiğim 185 lastik takılabilen janta 195 veya 205 lastik takılır mı? Arkadaşım Audi A1 aldı. Üzerinde 185 65 15 jant lastik var. Aldığı adam bir set de kışlık lastik vermiş ama yanlış vermiş sanırım çünkü kışlıklar 205 di yanlış hatırlamıyorsam.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Benim merak ettiğim 185 lastik takılabilen janta 195 veya 205 lastik takılır mı? Arkadaşım Audi A1 aldı. Üzerinde 185 65 15 jant lastik var. Aldığı adam bir set de kışlık lastik vermiş ama yanlış vermiş sanırım çünkü kışlıklar 205 di yanlış hatırlamıyorsam.
Yüzde üç tolerans çerçevesinde takılabilir.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
4 lastik 5800 liraya Bridgestone Blizzak taktırdım bugün. Etiket sınıfı : Islak zemin tutuşu A, yakıt tasarrufu C. Sübaptan hava kaçırıyordu lastiklerden bi tanesi. Pas tutmuş sübap. Onu sökerken sensör de kırıldı 750 lira da ona verdik. Şükür biz zenginiz paramız çok :)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
4 lastik 5800 liraya Bridgestone Blizzak taktırdım bugün. Etiket sınıfı : Islak zemin tutuşu A, yakıt tasarrufu C. Sübaptan hava kaçırıyordu lastiklerden bi tanesi. Pas tutmuş sübap. Onu sökerken sensör de kırıldı 750 lira da ona verdik. Şükür biz zenginiz paramız çok :)
Hayırlı olsun . Bu devirde dördünü birden değişim yapılıyor ise zenginlik vardır. Baksana ben ön iki olur mu yeter ki mi diye araştırma içindeyim . Kurtarır iyi kötü dediler şimdi sadece sağ ön olur mu diye araştırıyorum.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Hayırlı olsun . Bu devirde dördünü birden değişim yapılıyor ise zenginlik vardır. Baksana ben ön iki olur mu yeter ki mi diye araştırma içindeyim . Kurtarır iyi kötü dediler şimdi sadece sağ ön olur mu diye araştırıyorum.
Hanım çocuğu arabayla kreşe bırakıyor bana kalsa ben yazlıklar ile devam ederdim :D

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Ben bir dönem kullandım, yine de bu şekilde temkinli olun. Kar üzerinde viraj dönerken arkası savruluyor :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

195/65/15 takılır

Üst Alt