Lastik ve Jant- Fikir Alışverişi

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Modeli neydi?
Sincera SN110 mu
Ziex ZE310 mu
Ziex ZE914 91H

Yukarıdaki mesaja edit : Kabaklaşan ön tekerler için bir ondalık eksik yazmışım, 38bin olacak.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@universitely76
Michelin üretimi Taurus marka lastik aldım, parke taşı yolda hafif sesi dışında mükemmel diyebilirim, tavsiye ederim hocam.
Parke taşta aracın süspansiyonu sertse o ses kolay kolay kesilmez herhalde abi..

Taurus'u listeye ekledim, inceleyeceğim ama nedense bu sefer Lassa'yı deneyesim var. Bridgestone kalitesinin Türkiye'ye uyarlanmış versiyonu olarak gördüğümden merak ediyorum onun akıbeti ne olur diye..

Son düzenleme:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Ziex ZE914 91H

Yukarıdaki mesaja edit : Kabaklaşan ön tekerler için bir ondalık eksik yazmışım, 38bin olacak.

Parke taşta aracın süspansiyonu sertse o ses kolay kolay kesilmez herhalde abi..

Taurus'u listeye ekledim, inceleyeceğim ama nedense bu sefer Lassa'yı deneyesim var. Bridgestone kalitesinin Türkiye'ye uyarlanmış versiyonu olarak gördüğümden merak ediyorum onun akıbeti ne olur diye..

4 yıl / 38 bin km bence gayet iyi. Hakkını vermiş. Kışlık lastik kullandın mı bu arada?

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
4 yıl / 38 bin km bence gayet iyi. Hakkını vermiş. Kışlık lastik kullandın mı bu arada?
38bin km'de lastiğin kabak seviyesine gelmesi bence normal olmamalı. Hele ki bizim ülkede hiç olmamalı. 4 lastiğin neredeyse asgari ücret fiyatında olduğu bir piyasada ise kesinlikle olmamalı..

Kışlık lastik kullanmadım. Günlük kullanımım ve iklimin yumuşakça olmasından gerek duymuyorum pek.

Bütçe Lassa için uygunsa tavsiye ederim hocam, yumuşak pısır pısır
Lassa yumuşak midur da :rolleyes: bizim soğuk asfalt yollarda desene Falken'i arattırmayacak..

Son düzenleme:

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
4 yıl önce başlayan Falken maceramız bitmek üzere...

Ekli dosyayı görüntüle 62956
Ekli dosyayı görüntüle 62955
Arka lastiğe çivi girdiği için tamirdeyken çektim bu fotoyu ve durumu şu an bu halde, önleri hiç sormayın. Kabak desek başımız ağrımaz.

Önceki Michelin'lerin dişleri sıfırlanmadan lastik sertleştiği için kızaklıyordu, Falken'lerde ise dişler sağlamken kızaklama yaşamadım. Ancak (öznel bir yorum) yakın zamanda dişler sanki çok hızlı eridi. Ben ıslak yolda aracın kaymaya başlaması üzerine dikkat kesilince dişlerin tükendiğini farkettim.

Falkenle genel olarak -fiyatı dolayısıyla- iyi denilebilecek bir geçmişimiz oldu ancak birkaç sıkıntı da yaşamadık değil.

Öncelikle daha önce burada da anlattığım şekilde yanaktan lastik patladı. Daha sonra yine bir arkadaşımın aracındaki Falken de yanaktan patlamayla değiştirildi. Servis işi yapan bir abimiz de araca asla Petlas takmayacağını, yanaktan çok çabuk balon yaptığından bahsetmişti. Petlas ile Falken, Türkiye'de Abdülkadir Özcan grup fabrikalarında üretildikleri için yaşadığım tecrübeler ve servisçi abinin anlatımlarıyla Falken'in de yanak konusunda sağlam olmadığı fikrini güçlendirdi.

Ayrıca yıl olarak 4. yılın içinde de olsak km bazlı 28bin km'de tekerlerin kabak olması da başka bir tartışma konusu. Dişler sağlamken kızaklama yaşamamak olumlu bir yaklaşımken 28bin km'de ön tekerlerin kabaklaşması ve çatlamalar pek de olumlu olamayacaktır.

Neyse 4 yıllık Falken kullanıcısı olarak yorumumu kenara koymuş oldum. Falken'e tu kaka demiyorum ancak bu seferki lastikte başka markaya yöneleceğim. Fiyat olarak yine orta yollu firmalara yöneleceğim.

Bridgestone destekli olan Sabancı garantisiyle Lassa Greenways'e ne dersiniz ey cemaat..
Hocam bilgilendirme bekliyoruz.
Önümüzdeki yaz, biz de lastikçiyi zengin edeceğiz

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
38bin km'de lastiğin kabak seviyesine gelmesi bence normal olmamalı. Hele ki bizim ülkede hiç olmamalı. 4 lastiğin neredeyse asgari ücret fiyatında olduğu bir piyasada ise kesinlikle olmamalı..

Kışlık lastik kullanmadım. Günlük kullanımım ve iklimin yumuşakça olmasından gerek duymuyorum pek.

Lassa yumuşak midur da :rolleyes: bizim soğuk asfalt yollarda desene Falken'i arattırmayacak..
Lassa yumuşak, Bridgestone sert hamur odaklıdır. Ben varsın dişi bitsin ama güvenli ve konforlu olsun diyenlerdenim, o bakımdan yumuşak hamurlu lastik her zaman favorimdir. Seriye göre değişiklik gösteriyor yalnız yumuşaklığı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Kış lastiği değil konu. 4 mevsim lastiklerini teste almışlar. Nokian ı da almışlardır bence. Ama araca takıp testi bitirene kadar Nokian çatladıysa listeden geri çıkarmışlardır :koptum::koptum:
Pardon ya ben detayı kaçırmışım. Dört mevsim gibi saçma işlerle uğraşmaz Nokian, kışlığın tillahını yapar geçer :cool:

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Lassa yumuşak, Bridgestone sert hamur odaklıdır. Ben varsın dişi bitsin ama güvenli ve konforlu olsun diyenlerdenim, o bakımdan yumuşak hamurlu lastik her zaman favorimdir. Seriye göre değişiklik gösteriyor yalnız yumuşaklığı
Güvenliği elden bırakmadan daha uzun km/sürede dişlerini koruyanın peşindeyiz. Çok şey istiyoruz galiba :)

Lassa, Taurus, Kormoran markalarını genel olarak inceledim, en çok şikayetvar'daki yorumlara baktım. Şikayetlerin çoğu balon, yarılma, balans sorunları, uğultu yapma vs. şeklinde. Satış adedine paralel olarak Taurus ve Kormora'a nazaran Lassa'daki şikayet adedi daha fazla. Ancak Taurus ve Kormoran'da firma desteği yokken Lassa her şikayete cevap vererek en azından müşteri memnuniyeti konusunda diğerlerine göre daha ciddi bir firma olduğunu göstermiş. Bu hususta en iyi firmalardan bile daha yüksek çözüm değerine ulaşmış.

Fiyat olarak da şu an 900 lira seviyesinde.

Falken'den sonra müstakbel lastiğimiz Lassa olacak yüksek ihtimalle. Bakalım ondaki akibetimiz nasıl olacak..

@Murat Yılmaz, daha önce bir muhabbetimizde havaları düşüktür demiştin.

Lastiğin düşük hava basıncında olmasının nasıl bir zararı var?

Son düzenleme:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Güvenliği elden bırakmadan daha uzun km/sürede dişlerini koruyanın peşindeyiz. Çok şey istiyoruz galiba :)

Lassa, Taurus, Kormoran markalarını genel olarak inceledim, en çok şikayetvar'daki yorumlara baktım. Şikayetlerin çoğu balon, yarılma, balans sorunları, uğultu yapma vs. şeklinde. Satış adedine paralel olarak Taurus ve Kormora'a nazaran Lassa'daki şikayet adedi daha fazla. Ancak Taurus ve Kormoran'da firma desteği yokken Lassa her şikayete cevap vererek en azından müşteri memnuniyeti konusunda diğerlerine göre daha ciddi bir firma olduğunu göstermiş. Bu hususta en iyi firmalardan bile daha yüksek çözüm değerine ulaşmış.

Fiyat olarak da şu an 900 lira seviyesinde.

Falken'den sonra müstakbel lastiğimiz Lassa olacak yüksek ihtimalle. Bakalım ondaki akibetimiz nasıl olacak..

@Murat Yılmaz, daha önce bir muhabbetimizde havaları düşüktür demiştin.

Lastiğin düşük hava basıncında olmasının nasıl bir zararı var?

Yanaklara kesin zarar verir, aşınma da artar bence.

touch the sky

Katılımcı
Screenshot_2022-10-14-21-20-58-148_com.opera.browser.jpg

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Yanaklara kesin zarar verir, aşınma da artar bence.

Bir Taurus şikayetine Tatko Lastik firmasının verdiği cevap şöyle olmuş.

Screenshot_2022-10-14-16-53-27-057_com.opera.browser.jpg

Kord dediği de şunlar oluyormuş.
lastik kord.jpg

Genel olarak lastik firmaları belli standartlarda ürettikleri lastikleri hatasız görmekteler, oluşan mağduriyetleri de kullanıcı hatası, darbe veya düşük hava basıncı gibi sebeplerle geri çeviriyorlar. Çok ender olarak garanti kapsamında değişim yapılmış ama neye göre seçilmiş anlamadım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir Taurus şikayetine Tatko Lastik firmasının verdiği cevap şöyle olmuş.

Ekli dosyayı görüntüle 63240

Kord dediği de şunlar oluyormuş.
Ekli dosyayı görüntüle 63241

Genel olarak lastik firmaları belli standartlarda ürettikleri lastikleri hatasız görmekteler, oluşan mağduriyetleri de kullanıcı hatası, darbe veya düşük hava basıncı gibi sebeplerle geri çeviriyorlar. Çok ender olarak garanti kapsamında değişim yapılmış ama neye göre seçilmiş anlamadım
Genel olarak, yaşanan sıkıntılar ana kaynağına (idare, devlet, hükümet, siyasi/idari otorite) rücu edilemediğinden, fatura çoğunlukla son kullanıcıya kesilir bu topraklarda... Son kullanıcı da, gerektiği gibi değer görmediğinden, sesi çıkamadığından bu devran sürer gider hocam...

Hangi trafik kazasının sebebi, ters verilmiş viraj yapısında olur?

Hangi lastiğin hatası, bakımsız yollarda aranır?

Hangi ölümün vesilesi hastahanedir?

Cevap, E şıkkı hiç biri.

* * *

Oyna devam.

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
IMG_20221016_012423.jpg

Kışlık lastik olarak kendilerini almayı düşünüyorum. Etiket değeri C-A ya da daha iyi bir değer olup bu fiyatta başka lastik göremedim. Olumlu ya da olumsuz tecrübesi olan var mı acaba ?

Üst Alt