Mazda 323 BJ (1999-03) Gonzales'e LPG Operasyonu

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Geçiş süresi kısa değil, şuan bile benzine geçmesi 1 dk'yı buluyor ve gaz vermezsem geçmiyor yani belli bir devirde geçiş yapıyor.

Neyse bu haliyle bana sıkıntı yaratmıyor, iş bilmeyen ustalarla ne yapsan olmuyor zaten
Derece ne kadar?
Dereceye ulaştıkdan sonraki süre ne kadar?
Devir kaça ayarlı?[/QUOTE]

Onu bilmiyorum, ayar yapılırkende sormadım. Ama anormal değerde değildir hiçbiri[/QUOTE]
Bi ara öğren :)

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Afr işe yarıyor sorunları çözüyor da benim anlamadığım eskiden Afr yoktu. Bu millet 30 senedir lpg kullanıyor. 10-15 sene önce lpg ile ilgili herhangı bir sıkıntısı olan vatandaşın sıkıntısı, afr olmadığı için o dönem çözülemiyor muydu yani,? İlginç.

Son düzenleme:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
AFR ayarına da ayar oluyorum :D Millete de hak veriyorum şimdi yol ayarı yapan LPG ustası olmadığından AFR ayarını nimetten sayıyorlar :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benzinde herşey çok güzel çünkü mühendisler hava yakıt oranına göre planlama ve teknoloji geliştiriyorlar. Sonra birisi kalkıp yakıt tipini değiştiriyor, yanma odasına giden yakıt sonuçta yine var ama bu montajı yapan adam yakıtı gönderen beyne, hangi durumda yakıtı nasıl göndereceğini kodlanıyor. Sonuçta motor gelen yakıtı yakıyor bir şekilde ama işte ne kadar verimli oluyor? Sonra adamın biri bu işe kafa yorup teçhizatı alıyor ve montajdan programlama eksikliğini gideriyor. Sonuçta yakıtı gönderen beyin hangi devirde hangi koşulda nasıl göndereceğini "o araca özel olarak" öğreniyor ve çalışma şekli artık o programlamaya göre değişiyor. Ve yine sonuçta aracı kullanan memnun oluyor.

Eskiden karbüratörlü sistemde de sanayideki ustalar el yordamıyla AFR yapıyorlardı. Karbüratörün etrafında o bantlar niye var zannediyorsunuz. :) Enjeksiyonlu sistemde yapılan iş için kit markasının AFR ayarını olduğu gibi bıraktıkları için millet LPG'den şikayet ediyor ya.

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Peki bir soru;

Aynı motor için farklı araçlarda aynı AFR ayarı olur mu?
Motorlarda bir sorun olmadığı sürece olur gibime geliyor.
Ama kitlerin de aynı olması lazım. Enjektörlerin yakıt gönderme süresi / gönderdiği yakıt miktarı gibi farklar olabilir kitlerde.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Bu konuda az çok tecrübem var.
Buluşmada fazla konuşamadık ama müsait bi zamanda araşalım konuşarak çözeriz ümit ediyorum.
Yazarak pek ideal olmuyor.
benim tekleme problemim yokki ;)
buluşmada konuşmuştuk hatta
benim kendi kablom var günlerce baykalla yola çıkıp ms leri arttırdım düşürdüm mantığı çözmeye çalıştım msleri otomatik kalibarasyona göre biraz hızlandırıp bu problemi çözdüm artık teklemiyor lpg de avans ayarı bölümü var onda da rakamlar denedim onuda çözdüm ;)bir afr ayarına gireceğiz tamamdır benim iş ;)
birde canister kabında biriken benzin buharını astinalar manifolda veriyor diğer mazda modelleri depoya geri gönderiyor asıl TIK diye gelen tekleme bu yüzdendir bunu sağlayan eleman ise purge valfdir soketi çekince o gelen tık teklemesi gider bir iki depo çekik-takılı halde sürüşler yaptım hatta bir gün canister kabından gelen hortumu ufak bir şişeye bağlayıp bu benzin buharından ne kadar benzin geliyor merak ediyorum :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

AFR ayarına da ayar oluyorum :D Millete de hak veriyorum şimdi yol ayarı yapan LPG ustası olmadığından AFR ayarını nimetten sayıyorlar :)
Mazda 3 sahibi için çok tehlikeli sözler :D buna nitelikli yol ayarı diyebiliriz.
Benzinde herşey çok güzel çünkü mühendisler hava yakıt oranına göre planlama ve teknoloji geliştiriyorlar. Sonra birisi kalkıp yakıt tipini değiştiriyor, yanma odasına giden yakıt sonuçta yine var ama bu montajı yapan adam yakıtı gönderen beyne, hangi durumda yakıtı nasıl göndereceğini kodlanıyor. Sonuçta motor gelen yakıtı yakıyor bir şekilde ama işte ne kadar verimli oluyor? Sonra adamın biri bu işe kafa yorup teçhizatı alıyor ve montajdan programlama eksikliğini gideriyor. Sonuçta yakıtı gönderen beyin hangi devirde hangi koşulda nasıl göndereceğini "o araca özel olarak" öğreniyor ve çalışma şekli artık o programlamaya göre değişiyor. Ve yine sonuçta aracı kullanan memnun oluyor.

Eskiden karbüratörlü sistemde de sanayideki ustalar el yordamıyla AFR yapıyorlardı. Karbüratörün etrafında o bantlar niye var zannediyorsunuz. :) Enjeksiyonlu sistemde yapılan iş için kit markasının AFR ayarını olduğu gibi bıraktıkları için millet LPG'den şikayet ediyor ya.
aynen öyle can hiçde yabancı değiliz aslında bu sisteme :)
bizim astinadaki gibi sıkı denetlenen bir ateşleme sistemi olsaydı her arabada o zaman herkes öğrenmek zorunda kalırdı AFR neymiş :)

Son düzenleme:

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Eleman önce Mazda fakirleşmesi sekmesini halletti. Daha sonra yola çıkarak (terimleri doğru kullandığımdan emin değilim) aracın benzin haritası ile LPG haritasını uyumlu hale getirdi. Kabaca diyebiliriz ki çeyrek, yarım ve tam gazda ayar yapılıyor.
Bu arada ayara gitmeden önce @kadir 'in tavsiyesi üzerine hava filtremi değişmişti. Elaman çok isabetli olmuş dedi.

NOT 1: Ahmet NALBANTOĞLU yakında Urfa'da da bu işe başlayacaklarını söylemişti.
NOT 2: Atikerin son güncel yazılımında bu Mazda fakirleşmesi sekmesi yine mevcutmuş.
NOT 3: Ayardan sonra aracı LPG ustalarına bağlatmamak gerekiyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
benim tekleme problemim yokki ;)
buluşmada konuşmuştuk hatta
benim kendi kablom var günlerce baykalla yola çıkıp ms leri arttırdım düşürdüm mantığı çözmeye çalıştım msleri otomatik kalibarasyona göre biraz hızlandırıp bu problemi çözdüm artık teklemiyor lpg de avans ayarı bölümü var onda da rakamlar denedim onuda çözdüm ;)bir afr ayarına gireceğiz tamamdır benim iş ;)
birde canister kabında biriken benzin buharını astinalar manifolda veriyor diğer mazda modelleri depoya geri gönderiyor asıl TIK diye gelen tekleme bu yüzdendir bunu sağlayan eleman ise purge valfdir soketi çekince o gelen tık teklemesi gider bir iki depo çekik-takılı halde sürüşler yaptım hatta bir gün canister kabından gelen hortumu ufak bir şişeye bağlayıp bu benzin buharından ne kadar benzin geliyor merak ediyorum :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mazda 3 sahibi için çok tehlikeli sözler :D buna nitelikli yol ayarı diyebiliriz.

aynen öyle can hiçde yabancı değiliz aslında bu sisteme :)
bizim astinadaki gibi sıkı denetlenen bir ateşleme sistemi olsaydı her arabada o zaman herkes öğrenmek zorunda kalırdı AFR neymiş :)
Ogun bas ettin ama ben hiç öyle bişey duymadım ve genel kanıda hep enjektörlerin yarı ve tam zamanlı geçişiyle alakalı.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Ogun bas ettin ama ben hiç öyle bişey duymadım ve genel kanıda hep enjektörlerin yarı ve tam zamanlı geçişiyle alakalı.
genel kanı doğru bu ikinci maddesi sadece (tosun ve cihangir ustada doğruladı )kablo gelmeden önce soketi çıkarıp kullanıyordum yağ gibi :D

Son düzenleme:

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
@suleyman tüm subablarım değiştiği için rahatım :) open loop döngüsüne pek girmiyorum, kıyısından dönüyorum :) ama yol ayarı kesinlikle şart

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Benim purge valfinin alttaki çıkışı (manifolda giden) kırılmıştı, 2 aya yakın şekilde alttaki hortum boşta kullandım. Bu şekilde de tekleme yapıyor.
Soketi çıkardığında rölantide problem olmuyor muydu? Hortum çıkık iken rölanti dengesizliği yapıyordu bende.
Bu arada benimki gibi valfin çıkışı kırılan olursa 6'lık çıplak yüksük (elektrikçilerden bulunabilir) güzelce yapıştırılarak çözülebiliyor. Bu parçaya servisin istediği fiyat 490 TL :D
IMG_20180406_065626.jpg

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Değerli Dostlar,
Sabah itibariyle işin pirlerinden Ahmet NALBANTOĞLU'na AFR yol ayarı yaptırdık. Teklemeden kurtuldum çok şükür. Ek olarak arabanın gidişinde benzinden fark kalmadı (tabi hissedilir boyutta). Gonzi geri döndü resmen. Şiddetle tavsiye ederim.
Genelde tüm dostlara, özelde @kadir , @suleyman , @HAKAN24 kardeşlerime çok teşekkür ediyorum.
Abi güle güle kullan çok sevindim. Benim lpg den uzak durma sebeplerimden birisini daha alt etmişsiniz. Motoru gözlemlemeye devam et lpg ye alışana kadar yakından takip etmekte fayda var ;)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Abi güle güle kullan çok sevindim. Benim lpg den uzak durma sebeplerimden birisini daha alt etmişsiniz. Motoru gözlemlemeye devam et lpg ye alışana kadar yakından takip etmekte fayda var ;)
Teşekkür ederim Oğuzhan. İnşallah ağız tadıyla bineriz bundan sonra da.
Bu arada yol ayarı yapan eleman aracı çok beğendi. Uzun uzun kulağını çınlattık.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Benim purge valfinin alttaki çıkışı (manifolda giden) kırılmıştı, 2 aya yakın şekilde alttaki hortum boşta kullandım. Bu şekilde de tekleme yapıyor.
Soketi çıkardığında rölantide problem olmuyor muydu? Hortum çıkık iken rölanti dengesizliği yapıyordu bende.
Bu arada benimki gibi valfin çıkışı kırılan olursa 6'lık çıplak yüksük (elektrikçilerden bulunabilir) güzelce yapıştırılarak çözülebiliyor. Bu parçaya servisin istediği fiyat 490 TL :D
hortumu takip ettiğinizde canister kabından geldiğini göreceksiniz o valfin de çalışma yapısını gördüğünüzde tık diye teklemenin ondan olduğunuda görebilirsiniz (o ve diğer ateşleme sistemi ):)lpg ayarı ayarsız olunca soketi çekmenizde farketmiyor o devirlerin MS leri fazla fakir veya zangin ise yine tekler bütün araçlar geçerli bir kanun :)ayrıca o soketin bir benzeri bir soket için bende izmirde fazla bir tutar verdim ama ankara murat hamurcuda o ve benzeri soketlerin fiyatları 50-60 tl çalışma garantili bilginiz olsun mazda 6 da da var buna benzer hepsi aynı zaten ;)

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Merak edilen yakıt tüketimi konusu biraz biraz şekillenmeye başladı. Bu gün yine depoyu doldurdum. Durum aşağıdaki gibi:
Screenshot_2018-04-12-17-52-23.png

Bu hesabın içinde yine Afr ayarı esnasındaki yüklenmelerimiz de var bu arada. Tahminim genel ortalama normal şartlarda 9lt gibi olacak. Buna ilaveten benzinde gaza çeyrek basarken stresten gözümün seğirmesi gitti, keyifli bir sürüş geldi. Dilediğim gibi -abartmadan- sürüyorum.

Üst Alt