Mazda 323 BJ (1999-03) Gonzales'e LPG Operasyonu

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Değerli Dostlarım,
Ülkemizde araç kullanım masrafları her an daha da ağır hale gelmekte. Bu sıkıntıyı en çok da benzinli araç sahipleri hissetmektedir. Hal böyle olunca araç kullanım maliyetlerini düşürmek adına alternetif çözümler aramaktayız. Aslında kendi adıma iki çözüm görüyorum. İlki aküyü söküp yazdan yaza araba kullanmak, ikincisi LPG kullanımına yönelmek.
Forumda da daha önce yazıştığımız üzere LPG kiti taktırmaya pek de gönlüm yok açıkçası. Aslında daha önce sahip olduğum 7 aracımın 4 tanesi LPG'liydi. Honda Jazz'da BRC (kendim taktırdım) , Mazda 626'da Prins, Renault Clio'da Atiker (kendim taktırdım), Mazda 323'te BRC kullanma imkanım oldu. İşin garibi sorun da yaşamadım hiç. Şimdiye kadar beğenmediğim yönleri şunlar oldu:

* Bagajın düzenini bozması,
* Sık sık yakıt almak zorunda kalmak,
* Bazı yerlerde kapalı otopark sorunu,
* Enjektör sesi
* Motorun görüntüsünün bozulması ( enjektör, hortum vs.)

Aslında bu denli orjinal bir arabaya LPG montajı bana acı veriyor fakat Oğuzhan'la yaptığımız fikir alışverişleri neticesinde gönlüm ikna oldu.

Öncelikle aklımdaki kitler Prins, BRC ve Landi Renzo. Bilgilerim kuru bilgiler olduğu için sizlerin de görüşlerini almak istedim. Araç 1800cc FP motor. 186.000 km'de.

1. Sizce araca en uygun kit hangisidir? (Birkaç taksit fazla ödeyip daha kaliteli olanı taktırmayı göze alıyorum.)
2. Kaliteli montaj için usta tavsiyeniz var mı? (Bursa'nın yanı sıra yakın çevre illere gitmeyi göze alıyorum.)

Benin için sorunsuzluk, enjektör sessizliği, enjektörlerin yeri (motor görselliği), LPG dolum yeri önemli kriterler.

Hepinize şimdiden cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
:( :(

İyi usta, düzgün montaj öncelik olsun hocam... Enjektör sesi önemli değilse atiker derim. Plase olarak da romano veya landi renzo diyebilirim.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Son düzenleme:

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Lpg taktır abim. Rahat ol, hiç anlamayacaksın bile. Kapalı alanlar hiç sorun bile değil, benzine geçersin olur biter.

Ben patlar matlar diye yıllarca taktırmadım. Teknoloji gelişti, patlamalar bitti, o zaman taktırdım. Hiç kimse tüplü olduğunu bile anlamıyordu.

Bagaj düzeni bozulmaz. Yeni otolarda yedek lastik bile vermiyorlar, sadece bir tüp, yallah.

Yeni teknolojik otomobillerde olduğu gibi sorun çıkartmıyor... Rahat ol.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Ben bu konuda sadece okuyucu olacağım :) şahsi düşüncem kesinlikle takılmasın , aracında lpg olup benzinde kullanan aykırı insan bir benim herhalde..
Stepne benim için olmazsa olmaz olduğundan bagajda ölü balık gibi duruyor,
Kapalı otopark ciddi sorun ,güvenlikler zırt pırt kontrol ediyor.
Olurda düzgün montaj ve ayar yapılmazsa arkasından gelecek sorunlara hazır olmak lazım...

Hocam yinede dediğim gibi bunlar şahsi düşüncem , senin bütçene nasıl uygun geliyorsa o şekilde kullan . Hangi lpg kiti dersen işte o en son sorulacak insanlardan biriyim..şimdiden hayırlı olsun..

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Otomu çok kullanıyor olsam bir saniye dahi düşünmem. Kapalı otoparka takılıyor. Takılacak nesi var? Benzine geç, lpg iptal dersin olur biter. Bu bahane değil.

323 e taktım inanın kimsenin ruhu duymadı. Heee oto 3-4 yaşlarında olur o zaman düşünürüm.

Otomobillerimizi çok seviyoruz, nihayetinde demirden, saçtan yapılan bir araç. Yenisi var mı? Var. Bu kadar basit.

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Her benzinli aracın kaderinde bu var yapacak bişey yok. Senin motor LPG ile uyumlu bizimki kadar sıkıntı çıkarmayacaksa hiç düşünmeden taktır bence. Görüntü açısından da iyi bir usta bulman yeterli. LPG dolumunu benzin deposundan yaptırabilirsin.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yılda 15bin km yapıyorum ki bunum 10bin km'den fazlası şehiriçi. Gonzales bu kadar özel olmasa çoktan LPG taktırırdım. Benzin fiyatları gerçekten fahiş bir seviyede olmasa hiç bulaşmam. Artık az yaksın diye yol bilgisayarına bakmak tik oldu. En sıkıcısı da bu his zaten.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Benzin fiyatlarından sonra düşündürüyor.. Bursa da kendi LPG Ustam var ve işin ehli bir usta. Mazda konusunda tecrübeli her gittiğim de önceki verilerle karşılaştırıyor titizlikle yapıyor işini ama ankaraya gidebiliyorsan abi bu işi candan Müh. hakkını vererek yapıyor..

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Bende anti lpgcidenlerdenim. Bununla ilgili konuda arkadaşlar epey yazıp çizdiler.
1-Bu araca LPG takılmaz :)
2-Takılcakasa belli kitler dışına çıkılmaz
3-O belli kitler 4-5 bin Tl
4-O parayı ne zaman çıkarır
4.a- LPGde 35 kuruş gibi yakıtınız olur.
4b-Üzerine LPG bakım ıvır zıvır maliyetleri
4c-Sürüş zevkiniz illaki değişecek.

@ALPEREN58 hocam, yazdıklarımı tamamen kendi düşüncelerim, burda önemli olan sizin düşünceniz.
@Domestos Veli Baba bu araca Atiker tavsiye etmeni yazdım :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Kit bi noktaya kadar önemli.... Asıl önemli olan montaj... Çorum özençler brc Mehmet Özenç.... Israrla tavsiye ederim....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@romulus :utan::utan:

Lpg illetine kucak açılacaksa; Aracın ne olduğunun önemi yok benim için, önce usta ve işçilik, sonrasında da bütçe... ;) Bu motorlar (fs) lpg'ye en fazla uyum sağlayan Mazda motorları o yüzden markaya fazladan para vermenin anlamı yok diyorum şahsen. :)

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İlginç.

Arabayı yaptınız ferrari. :)

Bir kereden fazla belirttim. Bakmaya doyulmayan 323 e taktırdım. Yakıt nerdeyse yarı yarıya düştüydü. Performansından hiçbir şey kaybetmedi.

Şimdiki otoma taktırmadım. Zira araba kapının önünde kuzu gibi yatıyor. Çok km yapacak olsam, yarın gider taktırırım. Bir yılda da kendini amorti eder.

Sonuçta araba yahu. Alın kağıdı kalemi, hesabını yapın. Araç sıfır mı? Değil. Bu kadar kasmaya gerek yok bence.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
@romulus :utan::utan:

Lpg illetine kucak açılacaksa; Aracın ne olduğunun önemi yok benim için, önce usta ve işçilik, sonrasında da bütçe... ;) Bu motorlar (fs) lpg'ye en fazla uyum sağlayan Mazda motorları o yüzden markaya fazladan para vermenin anlamı yok diyorum şahsen. :)
Usta zaten ortak paydamız. İyi bir usta herşey için geçerli. Öyle aman aman bir işde değil,bu işi yapan ve etrafta tavsiye edilen bir yer olabilir.Bence kullanılan malzeme dahada önemli.Ben anti lpgci olduğumdan çok anti Atikerciyim :) Atikerden memnun olanlar illaki vardır ama ben belli fiyat üzerinde ya da türünün son kalan araçlarına baktığım zaman Lpg varsa bir adım Atiker varsa 3 adım ilandan uzaklaşıyorum.Buda sonrası için bir yatırım yani.
Neyse bu tartışma dipsiz kuyu,@ALPEREN58 hocam hakkında hayırlısı...

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Gonzalesın de bekareti bozuluyor :D Hayırlı olsun şimdiden abı Kesınlıkle ıscılık cok onemlı kit her yerde aynı kit sonucta
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tankı en incesinden simit taktır. Hem bagaj düzgün kalır, hem de çok moral veriyor insana. İstasyonda araçtan inip fullle diyorsun 100 TL'ye doluyor :D benzinde fullle derken sesi titriyor insanın :D:D
İnanır mısın hayatım boyunca hiç fulle diyemedım abi, benzin deposu için :D İçimde hep uktedir. Ama bı gün yaparsam o manevi degeri olan anı, hadiseyi paylaşırım tüm sosyal medya hesaplarımda :kptmya:

Son düzenleme:

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Brc. Pahalı gelirse Akl taktırın geçin.

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Gonzalesın de bekareti bozuluyor :D Hayırlı olsun şimdiden abı Kesınlıkle ıscılık cok onemlı kit her yerde aynı kit sonucta
Mesaj otomatik birleştirildi:

İnanır mısın hayatım boyunca hiç fulle diyemedım abi, benzin deposu için :D İçimde hep uktedir. Ama bı gün yaparsam o manevi degeri olan anı, hadiseyi paylaşırım tüm sosyal medya hesaplarımda :kptmya:
Bana takıl ben hep fullüyom :)

Üst Alt