Mazda 323 BJ (1999-03) Gonzales'e LPG Operasyonu

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
@UmitSerbest Ahmet NALBANTOĞLU'na yaptırdım. İzmir yolu tarafından Gökdere'ye girerken Shell'i geçince ilk sağda dükkanları var. Dükkan farklı bir imalat üzerine. Gideceksiniz numarasını vereyim randevu alın.
Şuan afyondayım haftaya gelicem Bursa’ya numarasına atarsan abi gelince bursaya arayım.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkür ediyorum arkadaşlar. Birkaç fotoğraf...
IMG-20180407-WA0005.jpg
IMG-20180407-WA0003.jpg
IMG-20180407-WA0002.jpg
IMG-20180407-WA0001.jpg

Kısa süreli vuruntulu kullanımdan sonra guzu kendine gelince şoförlük yapmak tekrar keyifli hale geldi mi hocam :)

Keyfine varın aracınızın, cebinize can katsın LPG.
Aynen hocam kısa süre öyle kullanmama rağmen aynı devirlerde psikolojik olarak geriliyorum :) Allah razı olsun hocam.

Bymetehan

Katılımcı
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Asıl olması gereken ayar şekli bu. Ama malesef ustalarımız bunu en son çare olarak yapmayı tercih ediyorlar.
Montajcı ustalar içinde çok çok enderin dışında yol ayarı yapan usta yok zaten. Afr yol ayarı yaptırmak isteyen montajın dışında özel olarak yaptırmak zorunda kalıyor.

Mehmet hocam ustanın el emeği tartışılmaz elbet ancak bilgi olması babında ücreti nedir bu afr ayarı yaptırmanın?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Montajcı ustalar içinde çok çok enderin dışında yol ayarı yapan usta yok zaten. Afr yol ayarı yaptırmak isteyen montajın dışında özel olarak yaptırmak zorunda kalıyor.

Mehmet hocam ustanın el emeği tartışılmaz elbet ancak bilgi olması babında ücreti nedir bu afr ayarı yaptırmanın?
150 tl

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
@universitely76 Hocam ücret 150 lira. Yapamazsam ücret almam diyor.

İşin komik yanı montaj yaptırdığım yerde yol ayarı yapıp yapmadıklarını sordum. Adam "Biz müşterilerimizin araçlarıyla öyle sürüş yapmayız" dedi. Güya klasik sanayi test sürüşünü vb yapmıyoruz, aracı aldığımız gibi teslim ediyoruz demek istedi. Tabiki aferin size demedim. Zaten afr mafere, Mazda fakirleşmesi bilgi kirliliği onlara göre :p

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
İşin komik yanı montaj yaptırdığım yerde yol ayarı yapıp yapmadıklarını sordum. Adam "Biz müşterilerimizin araçlarıyla öyle sürüş yapmayız" dedi. Güya klasik sanayi test sürüşünü vb yapmıyoruz, aracı aldığımız gibi teslim ediyoruz demek istedi. Tabiki aferin size demedim. Zaten afr mafere, Mazda fakirleşmesi bilgi kirliliği onlara göre :p

Kendi montaj hikayemden bağışıklıyım bu mavala hocam :)
Ancak ayarı yapan usta "gerek yok yol ayarına, burada yaptığımız ayar yol şartlarını aynen kopyası" deyince ben de "nasıl yani, yük altında yokuş yukarı bir zorlamayı burada nasıl kopya eder, oluşturabilirsiniz?" dedim. Kendinden emin usta yine "aynı aynı kaynımda da var" temalı cevabı verince daha da uzatmadım meseleyi. Belli ki düzeni oturtmuşlar ve "alışılmışa meydan okumak" düzenlerini bozabilirdi.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Onla geçmiş olsun hocam. İyi bir usta çok önemli. Fazla uğraşmadan çözmek çok güzel olmuş.
Bir şey soracağım size, enjektör çalışmasi ses olarak nasıl. Ben bu konuda muzdaribim, Gold enjektörler nasıl bu konuda?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
@universitely76 Hocam ücret 150 lira. Yapamazsam ücret almam diyor.

Hocam geçmiş olsun, şimdi ağız tadıyla binersiniz. İnşallah bizde böyle ustalara denk geliriz.

Geçen hafta Sıpa'nın lpg'deyken soğukken boğulmasından dolayı sanayiye gittim, Landirenzoya bakan tek bir dükkan vardı. Sorunu anlattım, ayar yapalım düzelir dediler.
Ayar yaparken ; yol ayarı oluyormuş onuda yapıyormusunuz dedim? Adam bir durakladı.
Yok, ayar yaparken hepsini yapmış oluyoruz dedi.
Ey iyi madem dedim.
Ertesi gün aracı denedim değişen hiç bişey yok soğukken.
Umarım yaptığı ayarın gözle görünmeyen faydası vardır da 70 lirayı boşuna vermemişimdir :)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Kısaca özetlersek 2500-3000 devirlerdeki tekleme sebebi sadece düzgün ve olması gereken bir lpg ayarı istiyor.
Ateşleme kısmı tabiki önemli ama bu tekleminin asıl sebebi o değil.
Neden diğer araçlarda otomatik kalibrasyon ile kurtarıyorda bizim araçlarda kurtarmıyorda tekliyor peki ?
ben kendi aracımda bir kaç veri elde ettim ama forum adına soruyorum siz daha tecrübelisiniz bir iki satırla özetlermisiniz ne oluyorda tekliyor ?
@hakan_emre gidilebiliyorsa hemen geri gideceksin abi başka türlü akıllanmıyorlar bir dahaki seferi gazın yanma yasalarından bahsedin soğukken regülatör basıncı farklı olmalı programda derece derece ayarları var ama kim bu formule göre yapacakda keyifle bineceğiz :(

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
@suleyman gitmeyi düşünüyorumdum vaktim de var ama sanayi tayfasının dini imanı para olmuş. Bu adam geçen hafta sorun için gelmiş ama sorunu çözülmemiş diye düşünen usta pek görmedim. Her yaptığı işi para alma düşüncesiyle yapıyorlar.
İş yaptırmadan öncede fiyat sorup yada pazarlık yapmıyorum işini düzgün yapsın diye ama iş bitince hem fahiş fiyatla karşılaşıyorum hemde yapılan işten tatmin olmamış şekilde sanayiden ayrılmak zorunda kalıyorum.
Şuan için mevcut arızam çok sorun teşkil etmiyor araç lpg'ye geçince ortalama 45 sn - 1 dk sonra normale dönüyor onun için sanayiye tekrar gitmek istemiyorum.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
@hakan_emre "para kanseri" rahatsızlığı halk arasında giderek daha sık görünür oldu. Galiba yiyeceklerde kullanılan kimyasallar bunu tetikliyor. Bu paracılık elin gayrimüslimindeki gibi işimi iyi yapayım müşteri kazanayım param artsın şeklinde olsa ne ala. Bazen "Abi Mazda'dan anlamam ben, şimdi ne olur ne olmaz" diyerek beni geri çeviren ustalara sarılmak istiyorum abes olmasa :) Adam en azından soymuyor cüzdanımızı.

En son bırak arıza devam etsin, şu ustanın suratını görmekten iyidir diyorum. Bu sözlerimden iyi ustalarım tabiki istisnadır.

Afr ayarı yapan eleman daha ben sormadan telefonda "yapamazsam para almam" deyince, Mars'tan mı geldi acaba diye düşünmüştüm.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@suleyman gitmeyi düşünüyorumdum vaktim de var ama sanayi tayfasının dini imanı para olmuş. Bu adam geçen hafta sorun için gelmiş ama sorunu çözülmemiş diye düşünen usta pek görmedim. Her yaptığı işi para alma düşüncesiyle yapıyorlar.
İş yaptırmadan öncede fiyat sorup yada pazarlık yapmıyorum işini düzgün yapsın diye ama iş bitince hem fahiş fiyatla karşılaşıyorum hemde yapılan işten tatmin olmamış şekilde sanayiden ayrılmak zorunda kalıyorum.
Şuan için mevcut arızam çok sorun teşkil etmiyor araç lpg'ye geçince ortalama 45 sn - 1 dk sonra normale dönüyor onun için sanayiye tekrar gitmek istemiyorum.
Mantıgen geçiş süresi çok erken.
Regülatörün gazı sıcaklıgını okuyup bilgi vermesi geçişe hazır demesi erken.

Süreyi uzattır. Misal
40 derece oldugunda
2000deviri bulunca
20 sn sonra

Bu 3'ü bi araya gelince gaza geçsin :)

Büyük ihtimal o sorun düzelir ;)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Neden diğer araçlarda otomatik kalibrasyon ile kurtarıyorda bizim araçlarda kurtarmıyorda tekliyor peki ?
ben kendi aracımda bir kaç veri elde ettim ama forum adına soruyorum siz daha tecrübelisiniz bir iki satırla özetlermisiniz ne oluyorda tekliyor ?
@hakan_emre gidilebiliyorsa hemen geri gideceksin abi başka türlü akıllanmıyorlar bir dahaki seferi gazın yanma yasalarından bahsedin soğukken regülatör basıncı farklı olmalı programda derece derece ayarları var ama kim bu formule göre yapacakda keyifle bineceğiz :(

Astına neden kurtarmıyor.

Değişken enjektör süreleri için

Aracın torklu yürümesi için 4 enjektör birden çalışıyor 2300~ devirden sonra şöför hala tork istiyor ise yani sen gazı abandın gidiyorsun araç enjektörleri alt devirlerki gibi uzun açıyor torklu yürüyor.

Ama sen tatlı tatlı gitmek istediğinde araç alt devirler torklu olsun deviri alınca ben enjektör sıralamasını değiştiririm diyor ve değiştiriyor artık bu devirden sonra mod ekonomi modu ama bunu lpg anlamıyor.

Ekonomi modunda hala gaz veriyor , ateşleme yetmiyor gaz fazla doğal olarak tekleme yapıyor.

Lpğ programında mazda fakirleşme varsa o kısımla işini hallediyorsun.

Yoksa yola çıkıp bütün devirlerde benzin ve lpg sürelerini eşitlemeye yani olması gerekene ayarlamaya çalışıyorsun.

Bu konuda az çok tecrübem var.
Buluşmada fazla konuşamadık ama müsait bi zamanda araşalım konuşarak çözeriz ümit ediyorum.
Yazarak pek ideal olmuyor.

Son düzenleme:

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
[/QUOTE]

Süreyi uzattır. Misal
40 derece oldugunda
2000deviri bulunca
20 sn sonra

[/QUOTE]

Geçiş süresi kısa değil, şuan bile benzine geçmesi 1 dk'yı buluyor ve gaz vermezsem geçmiyor yani belli bir devirde geçiş yapıyor.

Neyse bu haliyle bana sıkıntı yaratmıyor, iş bilmeyen ustalarla ne yapsan olmuyor zaten

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Süreyi uzattır. Misal
40 derece oldugunda
2000deviri bulunca
20 sn sonra

[/QUOTE]

Geçiş süresi kısa değil, şuan bile benzine geçmesi 1 dk'yı buluyor ve gaz vermezsem geçmiyor yani belli bir devirde geçiş yapıyor.

Neyse bu haliyle bana sıkıntı yaratmıyor, iş bilmeyen ustalarla ne yapsan olmuyor zaten[/QUOTE]
Derece ne kadar?
Dereceye ulaştıkdan sonraki süre ne kadar?
Devir kaça ayarlı?

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

Süreyi uzattır. Misal
40 derece oldugunda
2000deviri bulunca
20 sn sonra

Neyse bu haliyle bana sıkıntı yaratmıyor, iş bilmeyen ustalarla ne yapsan olmuyor zaten[/QUOTE]
Derece ne kadar?
Dereceye ulaştıkdan sonraki süre ne kadar?
Devir kaça ayarlı?[/QUOTE]

Onu bilmiyorum, ayar yapılırkende sormadım. Ama anormal değerde değildir hiçbiri

Üst Alt