Mazda Motor Yağı Önerisi

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Cumartesi koyduğumuz yağ bir harika;):harika: tavsiye olunur !
IMG_8877.JPG
IMG_8879.JPG
IMG_8880.JPG

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim 626 için bu sefer 5/30 yağ denemeye karar verdim ama hangi yağı alacağıma karar veremedim. Teknik özelliklerine bakamadım iş yoğunluğumdan ötürü. Yardımlarınızı rica etsem. :)

Mobil;

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 4LT DPF Araçlara Uygun Benzinli Fiyatı

Motul;

Motul 8100 X-Clean Fe 5W30 4 Litre Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Motul 8100 Eco-Nergy 5W30 4 Litre Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Motul'da 2 farklı yağ var. Bir de bizim motorlara uygun olur mu soruları var kafamda?
Siz ne dersiniz? Bir karar verelim de sipariş vereyim diyorum, bakıma çok az kaldı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mevcut yağ 10-40 ise ve eksiltme normal değerler içindeyse 5-30 yağı tavsiye etmem. Ben aynı şeyi Mazda 3 te denedim ve beklediğim sonucu alamadım, 5-30 yağı daha çabuk eksiltti...

Spor olsun denerim diyorsan, Liqui Molly 5-30 long life veya top tec olanları dene bence. Verdiğin linkteki yağlardan daha üstün teknolojisi var.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mevcut yağ 10-40 ise ve eksiltme normal değerler içindeyse 5-30 yağı tavsiye etmem. Ben aynı şeyi Mazda 3 te denedim ve beklediğim sonucu alamadım, 5-30 yağı daha çabuk eksiltti...

Spor olsun denerim diyorsan, Liqui Molly 5-30 long life veya top tec olanları dene bence. Verdiğin linkteki yağlardan daha üstün teknolojisi var.
Mevcut yağ 10/40 Mobil. Ben aldığımda Castrol 10/40 varmış, bendeki ilk 2 bakımda Opet koyuldu ve motor sesi bende inanılmaz rahatsızlık yarattı. En son ki bakımda Mobil'e geçtik kafam rahatladı ama bu sefer de ara sıra lifter sesi yapmaya başladı. 4800 km'yi geçtik yağda Herhangi bir eksiltme yok. Yağ aynı seviyesinde. 5/30'u meraktan deniyorum aslında. İçimde kalmasın diye. :p Eğer eksiltme yaparsa hiç değilse denemedim demem. :) Bu sefer sadece 10/40 koymaya devam ederiz. Ya da 5/40 deneriz yine. :p

Liqui Molly'i de işin içine katarsak iyice kafam karışacak. Motul ya da Mobil deneyeceğim ama hangisini deneyeyim? Gönlüm biraz Motul'dan yana ama iş uygun yağ olup olmamasında yatıyor.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mevcut yağ 10/40 Mobil. Ben aldığımda Castrol 10/40 varmış, bendeki ilk 2 bakımda Opet koyuldu ve motor sesi bende inanılmaz rahatsızlık yarattı. En son ki bakımda Mobil'e geçtik kafam rahatladı ama bu sefer de ara sıra lifter sesi yapmaya başladı. 4800 km'yi geçtik yağda Herhangi bir eksiltme yok. Yağ aynı seviyesinde. 5/30'u meraktan deniyorum aslında. İçimde kalmasın diye. :p Eğer eksiltme yaparsa hiç değilse denemedim demem. :) Bu sefer sadece 10/40 koymaya devam ederiz. Ya da 5/40 deneriz yine. :p

Liqui Molly'i de işin içine katarsak iyice kafam karışacak. Motul ya da Mobil deneyeceğim ama hangisini deneyeyim? Gönlüm biraz Motul'dan yana ama iş uygun yağ olup olmamasında yatıyor.

Mobil 1 New Life 0w-40 ya da Motul'un 5-40 tam sentetik ürünlerini dene hocam.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Benim 626 için bu sefer 5/30 yağ denemeye karar verdim ama hangi yağı alacağıma karar veremedim. Teknik özelliklerine bakamadım iş yoğunluğumdan ötürü. Yardımlarınızı rica etsem. :)

Mobil;

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 4LT DPF Araçlara Uygun Benzinli Fiyatı

Motul;

Motul 8100 X-Clean Fe 5W30 4 Litre Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Motul 8100 Eco-Nergy 5W30 4 Litre Fiyatı - Taksit Seçenekleri

Motul'da 2 farklı yağ var. Bir de bizim motorlara uygun olur mu soruları var kafamda?
Siz ne dersiniz? Bir karar verelim de sipariş vereyim diyorum, bakıma çok az kaldı.
10w40 ta yaklaşık 5000 km olmuş ve eksiltme yoksa 5w30 dene derim, benim eksiltme oranı fazla olmasına rağmen denedim. Mobil esp ve motul xclean dpf li dizeller için ama sen de kullanabilirsin. Mobil in 1 serisini tercih edebilirsin, motulda ise eco olan modeli kullanabilirsin. Ben şu an mobil 10w60 kullanıyorum. Motul fiyat olarak fazla değilse onu deneyebilirsin, 5w30 çok eksiltirse 5w40 denersin

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB

Liqui Molly ya da Motul al.

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
Benim Molly kış kampanyasını bekliyor balkonda:)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mobil 1 New Life 0w-40 ya da Motul'un 5-40 tam sentetik ürünlerini dene hocam.
İlk tercihim 5/30 olacak, zaten önümüz de kış olduğu için biraz daha rahatım.

10w40 ta yaklaşık 5000 km olmuş ve eksiltme yoksa 5w30 dene derim, benim eksiltme oranı fazla olmasına rağmen denedim. Mobil esp ve motul xclean dpf li dizeller için ama sen de kullanabilirsin. Mobil in 1 serisini tercih edebilirsin, motulda ise eco olan modeli kullanabilirsin. Ben şu an mobil 10w60 kullanıyorum. Motul fiyat olarak fazla değilse onu deneyebilirsin, 5w30 çok eksiltirse 5w40 denersin
XClean FE ile Eco-Nergy arasında kalmıştım. XClean SN sınıfı, Eco-Nergy ise SL sınıfı. Birkaç yerde LPG nedeniyle SN'nin önem kazandığına dair yorum okumuştum.

Bu arada konuyu birazcık saptıracağım. :)

Bizim yarı sentetik 10/40 yağlarda değişim aralığını 5000 km olarak baz alıyorduk. Sentetik yağlarda hele ki Motul'da 15.000 - 20.000'lerden bahsedenler var. Acaba sentetik koyuyoruz diye biz de 10.000'e mi çıkarsak değişim aralığını? Ne dersiniz? Ancak şöyle ki, benim zaten en geç 5000 km sonra bakıma girmem lazım. Bu bakımda sadece yağ ve filtreleri halledeceğiz gibi görünüyor. Zaten 3 bakımdır baya baya ağır bakım gördük, bir tek alt takım ve disk-balatalar değişmedi. Kafam çok karıştı. :confused: :acpsnr:

Acaba diyorum, nasılsa bu bakımda yağ ve filtreleri değiştirirsek 5000 km sonra genel bakıma gireceğim. Motul yağı 5000 km gözlemler o zaman karar veririm mi ki?

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Tekrar bakıma girecekse mobil 3000 serisinin 5w30u deneyebilirsin, en azından 5000 km de ne tepki verecek onu görebilirsin

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Tekrar bakıma girecekse mobil 3000 serisinin 5w30u deneyebilirsin, en azından 5000 km de ne tepki verecek onu görebilirsin

Sakın 3000 serisi kalitesiz olup 3000 in 5-30 u aşırı incedir. Yakıt ekonomisi odaklı yağ olduğundan neredeyse 0-20 yağlara yakın viskozite değerleri var. Ancak yeni araçlara ve km.si düşük motorlara öneririm. Mobil in en kaliteli serisi mobil 1 dir.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sakın 3000 serisi kalitesiz olup 3000 in 5-30 u aşırı incedir. Yakıt ekonomisi odaklı yağ olduğundan neredeyse 0-20 yağlara yakın viskozite değerleri var. Ancak yeni araçlara ve km.si düşük motorlara öneririm. Mobil in en kaliteli serisi mobil 1 dir.
Aynen Mobil 1 dışında seçenek koymadım önüme. Şimdilik Motul Xclean FE 5/30'da karar kıldım gibi. Henüz siparişi vermedim.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Guzuda bir süredir yağ damlatma gözlemledim. Birkaç damla damlatıyor, aşırı damlama görmedim.
Bildiğiniz gibi en son mobil 10w60 tam sentetik koymuştum, tepkiyi ölçecektim. 3000 km oldu değişim yapılalı, eksilme 1 lt ye yaklaşmış, normalde bu kadar olmaması lazımdı. Damlama ne kadardır var emin değilim, ben yaklaşık 2 hafta önce fark ettim.
Hemen yağ değişimi yapmam gerektiği için şimdilik moly 10w40 alayım diyorum.
Liqui Moly Leıchtlauf Performance 10w40 Motor Yağı 4 Lt. GittiGidiyor'da 269742924

Kaçak ne derece ne kaynaklı onu gördükten sonra bakarım duruma.
Bir de molly nin tam sentetik olmayan mSO katkı diye bir yağını gördüm, yine 10w40
Liqui Moly Mos2 Leichtlauf 10w-40 5 Litre GittiGidiyor'da 304543901

Bu yağ hakkında bilgisi olan var mı, mobil 10w60 tam sentetik 135 TL civarında iken bu yağ alınır mı ileri aşamada?

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
tüm arabalarımda mobil1 5-30 kullandım gayette memnunum yağın kalitesi elbet önemli ama hangi yağ dan öte motorumun durumuna göre hangi yağ kullanmalıyım daha önemli bence

skyline

Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Guzuda bir süredir yağ damlatma gözlemledim. Birkaç damla damlatıyor, aşırı damlama görmedim.
Bildiğiniz gibi en son mobil 10w60 tam sentetik koymuştum, tepkiyi ölçecektim. 3000 km oldu değişim yapılalı, eksilme 1 lt ye yaklaşmış, normalde bu kadar olmaması lazımdı. Damlama ne kadardır var emin değilim, ben yaklaşık 2 hafta önce fark ettim.
Hemen yağ değişimi yapmam gerektiği için şimdilik moly 10w40 alayım diyorum.
Liqui Moly Leıchtlauf Performance 10w40 Motor Yağı 4 Lt. GittiGidiyor'da 269742924

Kaçak ne derece ne kaynaklı onu gördükten sonra bakarım duruma.
Bir de molly nin tam sentetik olmayan mSO katkı diye bir yağını gördüm, yine 10w40
Liqui Moly Mos2 Leichtlauf 10w-40 5 Litre GittiGidiyor'da 304543901

Bu yağ hakkında bilgisi olan var mı, mobil 10w60 tam sentetik 135 TL civarında iken bu yağ alınır mı ileri aşamada?
@kadir bu işin Profu. Sana yardımcı olacaktır.

Üst Alt