Mazda Motor Yağı Önerisi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Guzuda bir süredir yağ damlatma gözlemledim. Birkaç damla damlatıyor, aşırı damlama görmedim.
Bildiğiniz gibi en son mobil 10w60 tam sentetik koymuştum, tepkiyi ölçecektim. 3000 km oldu değişim yapılalı, eksilme 1 lt ye yaklaşmış, normalde bu kadar olmaması lazımdı. Damlama ne kadardır var emin değilim, ben yaklaşık 2 hafta önce fark ettim.
Hemen yağ değişimi yapmam gerektiği için şimdilik moly 10w40 alayım diyorum.
Liqui Moly Leıchtlauf Performance 10w40 Motor Yağı 4 Lt. GittiGidiyor'da 269742924

Kaçak ne derece ne kaynaklı onu gördükten sonra bakarım duruma.
Bir de molly nin tam sentetik olmayan mSO katkı diye bir yağını gördüm, yine 10w40
Liqui Moly Mos2 Leichtlauf 10w-40 5 Litre GittiGidiyor'da 304543901

Bu yağ hakkında bilgisi olan var mı, mobil 10w60 tam sentetik 135 TL civarında iken bu yağ alınır mı ileri aşamada?

@kadir bu işin Profu. Sana yardımcı olacaktır.
Kitapda ne yazıyorsa onu veya daha üstünü kullanmak gerek.
Yağı kalınlaştırma muhabbetini bilmiyorum yakma damlatma sızdırma terleme gibi durumlar varsa yağ ile oynamak gerine sorunu çözmek daha iyi.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
@5w30 ve 5w40 denedim son olarak 10w60 a geçmiştim,
Sorunu çözme odaklı düşünüyorum tabi öncelikle,
Hem fiyat uygun olsun hem de sorunu bir an önce çözme amaçlı 10w40 sipariş ettim
@kadir

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@5w30 ve 5w40 denedim son olarak 10w60 a geçmiştim,
Sorunu çözme odaklı düşünüyorum tabi öncelikle,
Hem fiyat uygun olsun hem de sorunu bir an önce çözme amaçlı 10w40 sipariş ettim
@kadir

Yağ değişimlerinde 1 2 bakım boyunca bir miktar yağ eksiltmesi normalde. 3. Bakımda da eksiliyorsa düşünmek gerekir.

Sık marka ve kalınlık değişimi de iyi değildir.

ssakizli

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 AT - 2004
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Benim araçtaki kağıtta Castrol kullan diyor ,Adem usta Japon yağı Eneos koydu. Bir memnuniyetsizliğim yok ama daha vakit olmasına rağmen bende kararsızım açıkçası ,Eneos'tan devam mı yoksa Castrol mü ?

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Mrb.10 bin doldu yag degistirecem...motul markasinin hangi serisini alayim 5000 6000 7000 gibi seriler var farkeder mi acaba...

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Mrb.10 bin doldu yag degistirecem...motul markasinin hangi serisini alayim 5000 6000 7000 gibi seriler var farkeder mi acaba...
Merhaba hocam ben hiç kullanmadım motul marka ama bir ara araşturdığımda Motul 8100 Eco Clean 5W-30 - 5 Lt-Motul-5W-30 Benzinli Yağlar bu ürün den alacaktım. Zaten örnek mazda dbf diyor en uygun ürünü bu acea-c2 onaylı olan ile kullanan bile var ama doğrusu bu diye düşünüyorum. Yine formundaki arkadaşlarda yorumlarlarsa sevinirim.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Merhaba hocam ben hiç kullanmadım motul marka ama bir ara araşturdığımda Motul 8100 Eco Clean 5W-30 - 5 Lt-Motul-5W-30 Benzinli Yağlar bu ürün den alacaktım. Zaten örnek mazda dbf diyor en uygun ürünü bu acea-c2 onaylı olan ile kullanan bile var ama doğrusu bu diye düşünüyorum. Yine formundaki arkadaşlarda yorumlarlarsa sevinirim.

Motul

MOTUL 8100 X-CLEAN FE 5w30 4LT Motor Yağı 125,00 TL yerine 104,90 TL
Motul 8100 X-clean Fe 5w30 4lt Motor Yağı - n11.com

Mobil

5 30 mobil esp - Google'da Ara

muty

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Kadir hocamın belirttiği c2/c3 yazanı dediğim gibi o yağ da kullanılabiliyor dur belki ama ben c1 onaylı olanı en uyumlu olanı diye biliyorum karar sizin.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kadir hocamın belirttiği c2/c3 yazanı dediğim gibi o yağ da kullanılabiliyor dur belki ama ben c1 onaylı olanı en uyumlu olanı diye biliyorum karar sizin.

C2 yada C3 olunca c1 ide kapsıyor oluyor yani tamam c1 ama c2 yada C3 daha iyi.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Arkadaşlar, 626 GE ve GF aynı motorlar sanırım.
kış iyice bastırmadan motor yagı ve yag filtresi degişimi yapayım istiyorum.
19 sayfalık bölümü inceledim, hala kafama şu yag diye oturtamadım.
motor yorgunlugu ve durumu, mevsim gibi etkileride göz önünde bulundurulmuş yag secimi yaparken.
230 binde 626 GF aracım için, önümüzün kış olmasınıda göz önünde bulundurarak hangi yagı tercih etmeliyim.

hatta, yakın zamanda f/p odaklı magaza ya da internet üzerinden yag almış forumdaşlarında tavsiyesine uyabilirim.

çok seçenek mevcut:

a) MOTUL 8100 X-CLEAN FE 5w30
b) Mobil 1 ESP 5W-30
c) ENEOS Premium Hyper 5W/30
d) CASTROL Magnatec STOP&START
e) VALVOLINE Synpower XL-III 5W30 4LT

f) Diger Markalar

uygun fiyat linklerini de ekleyebilirsiniz.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Arkadaşlar, 626 GE ve GF aynı motorlar sanırım.
kış iyice bastırmadan motor yagı ve yag filtresi degişimi yapayım istiyorum.
19 sayfalık bölümü inceledim, hala kafama şu yag diye oturtamadım.
motor yorgunlugu ve durumu, mevsim gibi etkileride göz önünde bulundurulmuş yag secimi yaparken.
230 binde 626 GF aracım için, önümüzün kış olmasınıda göz önünde bulundurarak hangi yagı tercih etmeliyim.

hatta, yakın zamanda f/p odaklı magaza ya da internet üzerinden yag almış forumdaşlarında tavsiyesine uyabilirim.

çok seçenek mevcut:

a) MOTUL 8100 X-CLEAN FE 5w30
b) Mobil 1 ESP 5W-30
c) ENEOS Premium Hyper 5W/30
d) CASTROL Magnatec STOP&START
e) VALVOLINE Synpower XL-III 5W30 4LT

f) Diger Markalar

uygun fiyat linklerini de ekleyebilirsiniz.

Sizin de dediğiniz gibi "motor yorgunlugu ve durumu, mevsim gibi etkileride göz önünde bulundurulmuş yag secimi yaparken."
O yüzden "sizin aracınıza en son ne yağ koyuldu, kaç km'de nasıl tepkiler veriyor, eksiltme durumları nedir, lpg var mıdır?" gibi soruların cevabını bilmek gerekmektedir. Örneğin eksiltme durumu varsa motorunuzda Motul'un bu modeli eksiltmeyi arttırabilir.
Her aracın motor durumuna göre uygun yağ seçimi yapılmalıdır, aynı marka/model araca aynı marka/model yağ koyulduğunda aynı sonuçlar alınmıyor bazen. Kullanıcının aracı ne tarz kullandığı bile büyük etken.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Sizin de dediğiniz gibi "motor yorgunlugu ve durumu, mevsim gibi etkileride göz önünde bulundurulmuş yag secimi yaparken."
O yüzden "sizin aracınıza en son ne yağ koyuldu, kaç km'de nasıl tepkiler veriyor, eksiltme durumları nedir, lpg var mıdır?" gibi soruların cevabını bilmek gerekmektedir. Örneğin eksiltme durumu varsa motorunuzda Motul'un bu modeli eksiltmeyi arttırabilir.
Her aracın motor durumuna göre uygun yağ seçimi yapılmalıdır, aynı marka/model araca aynı marka/model yağ koyulduğunda aynı sonuçlar alınmıyor bazen. Kullanıcının aracı ne tarz kullandığı bile büyük etken.
araç geçmişi hakkında bilgim yok desem yeridir. hatta şuan içindeki yagı bile bilmiyorum. Aracı yeni aldım çünkü. ilk sahibinden aldım, 1-2 ay önce yag koydum dedi ama kaç km yaptı bilmiyorum. yag rengi açık görünüyor fakat neden risk alayım dedim degiştirmeye karar verdim.
aldıktan sonra maddiyat kaynaklı iyi bi bakım-kontrol yaptıramadım. yaza kadarda toparlanmam zor görünüyor. Motor yag sızdırmıyor şuan, belki içindeki yag kalın oldugundandır ya da motorum gercekten iyi bilemedim.
Aracı kullanım ortamlama %70 uzun yol, %30 şehiriçi.
araştırdıkça kafam iyice karışıyor, kafam dönüp yanlış bi yag almak istemiyorum.
not: araç LPG'li

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
araç geçmişi hakkında bilgim yok desem yeridir. hatta şuan içindeki yagı bile bilmiyorum. Aracı yeni aldım çünkü. ilk sahibinden aldım, 1-2 ay önce yag koydum dedi ama kaç km yaptı bilmiyorum. yag rengi açık görünüyor fakat neden risk alayım dedim degiştirmeye karar verdim.
aldıktan sonra maddiyat kaynaklı iyi bi bakım-kontrol yaptıramadım. yaza kadarda toparlanmam zor görünüyor. Motor yag sızdırmıyor şuan, belki içindeki yag kalın oldugundandır ya da motorum gercekten iyi bilemedim.
araştırdıkça kafam iyice karışıyor, kafam dönüp yanlış bi yag almak istemiyorum.

Sıfırdan başlayıp 5-30 kullanın eksiltme var mı takip edin ona göre kalınlaştırma yaparsınız hemde motorun eksiltme durumları hakkında bilgi sahibi ve tecrübe edinmiş olursunuz.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

Bu motorlarda "genellikle" 10-40, 5-30 ve yağ eksiltme durumuna göre 10-60 gibi yağlar kullanılıyor.
Siz 5-30'dan başlayıp eksiltmesini gözlemleyip ona göre kalınlaştırabilirsiniz. Hangi 5-30 derseniz de yağın özelliklerinde yazan ACEA, AP, API gibi değerlerin en yüksek harf derecesine göre alın. Bir de tam sentetik olmasına dikkat edin. Çok ince veya çok kalın yağ koymadıktan sonra çok büyük yanlışlıklar yapmış olmazsınız, motorunuz zarar görmez.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bütçe önemliyse Mobil 10/40 koyup 5000 km gözlemleyin. Eksilme durumu var mı yok mu ona göre kontrol edersiniz. Yağ filtresini de mutlaka değiştirin. Eğer bütçeyi biraz esnetirim derseniz Liqui Moly 10/40 alabilirsiniz. İlk amacınız yağ eskiltme var mı yok mu öğrenmek olsun. Sonraki tercihiniz buna göre olur. Şimdiden 5/30 koymayın.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Sıfırdan başlayıp 5-30 kullanın eksiltme var mı takip edin ona göre kalınlaştırma yaparsınız hemde motorun eksiltme durumları hakkında bilgi sahibi ve tecrübe edinmiş olursunuz.
Bu motorlarda "genellikle" 10-40, 5-30 ve yağ eksiltme durumuna göre 10-60 gibi yağlar kullanılıyor.
Siz 5-30'dan başlayıp eksiltmesini gözlemleyip ona göre kalınlaştırabilirsiniz. Hangi 5-30 derseniz de yağın özelliklerinde yazan ACEA, AP, API gibi değerlerin en yüksek harf derecesine göre alın. Bir de tam sentetik olmasına dikkat edin. Çok ince veya çok kalın yağ koymadıktan sonra çok büyük yanlışlıklar yapmış olmazsınız, motorunuz zarar görmez.
Bütçe önemliyse Mobil 10/40 koyup 5000 km gözlemleyin. Eksilme durumu var mı yok mu ona göre kontrol edersiniz. Yağ filtresini de mutlaka değiştirin. Eğer bütçeyi biraz esnetirim derseniz Liqui Moly 10/40 alabilirsiniz. İlk amacınız yağ eskiltme var mı yok mu öğrenmek olsun. Sonraki tercihiniz buna göre olur. Şimdiden 5/30 koymayın.

Degerli cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim.

Kış olması sebebiylede, 5-30 bir yag alıp kontrol ederek 5000 km gözlemleyecegim. Modul'u eledim.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aurora nın dediği gibi o km de bir araç için 5 30 koymayın. Bütçe önemliyse 10 40 yarı sentetik, biraz fazla verebilirim derseniz mobil1 peak life 5w 50 öneririm.
images

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
yıllardır mobil 1 esp kullanırım gayet güzel. geçen hafta lpg den sebep eksiktme fazlalaştığı için 5-40 esp koydum gayet sessiz ve iyi oldu. 5-30 esp fiyatıda 110 civarı n11 de.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
yıllardır mobil 1 esp kullanırım gayet güzel. geçen hafta lpg den sebep eksiktme fazlalaştığı için 5-40 esp koydum gayet sessiz ve iyi oldu. 5-30 esp fiyatıda 110 civarı n11 de.
Hocam Mobil 1 Esp 5-40 Türkiye piyasasında göremedim desem yeridir. Mobil Super 3000 serisinden 5-40 var.

Üst Alt