Kışlık Lastik Tercihi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arabayı hiç hareket ettirmediğin için mi abi... :p

Ayrıca; ilk kasa 3 lerde böyle bir uyarı yok, geçenlerde 20 ye düşmüş haberim yok... :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Sadece bir lastikteki basınç düşüşü de 4 lastikteki eşit düşüş de sürüş güvenliğini tehdit eder.

Benim aracın fabrika verisi her lastik 36 psi. Ben bu değerde tutmak için her ay kontrol edip, gerekirse ekliyorum. Geçenlerde hava birden soğuyunca tüm lastiklerimi ölçtüm 32 psi! Ama sistem uyarı vermedi, neden?

Çünkü sistemin tehlikeli olarak adlandıracağı psi değerine henüz düşmemişti, ya da tekerin dönme hızının düştüğünü algılayabilecek boyutta bir düşüş değildir 4 psi değeri.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
O yüzden sen daha tecrübeli sürücüsün. Ben her zaman bu kadar elektronik otomobiller için fazla mekanik olduğumu düşünmüşümdür. Hakeza sen de öyle. Y ve Z jenerasyonu klasik el freni gördümü aracı eski teknoloji olarak damgalıyor. Ben elektronik el freni gördüm mü, bu atari'nin joystick'i nerde diyorum... atarim tutarim iste böyle...

Arabayı hiç hareket ettirmediğin için mi abi... :p

Ayrıca; ilk kasa 3 lerde böyle bir uyarı yok, geçenlerde 20 ye düşmüş haberim yok... :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Sistemde basınç ölçme donanımı yok, yani psi düşüşlerini anlayamaz.

Tekerin dönme hızının düştüğünü nasıl anlayacak? 4'ü de aynı hızda dönüyor...

Çünkü sistemin tehlikeli olarak adlandıracağı psi değerine henüz düşmemişti, ya da tekerin dönme hızının düştüğünü algılayabilecek boyutta bir düşüş değildir 4 psi değeri.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sistemde basınç ölçme donanımı yok, yani psi düşüşlerini anlayamaz.

Tekerin dönme hızının düştüğünü nasıl anlayacak? 4'ü de aynı hızda dönüyor...
Dördü de aynı hızda döndüğünü sanıyoruz ama öyle olmayabilir, basıncı azalan lastiğin dönme hızı farklılık gösterir, yaklaştım mı?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Tabi ki öyle ama 4'ünün de basıncı esit düştüğü için birbirlerine devir farkı olmaz. Yani sistem bir devir farkı algılayamaz. Sensör de yok, düşen basınçları da göremez.

Ancak standart lastik çevre uzunluğu (standart basınç ile) sisteme default olarak tanıtılırsa, her bir lastikte eşit basınç düşme olayında işlem merkezi aracın birim mesafeyi katetmek için döndürmesi gerekenden fazla teker çevirdiğini görür.Her ne kadar tekerler arası devir farkı olmasa da... Bunun da mutlaka bir toleransı vardır.

Yani sadece bir teker bile basıncını korusa, sistem referans olarak onu alır. Eğer tüm lastiklerde kayıp varsa, katedilen mesafe/teker dönüş sayısını referans alır. Bu sebeple lastik ve jant ölçü değişikliklerinde sistemi tekrar reset etmek lazım.

Bir de her lastikte basınç sensörü olan sistemler var ki, bunlar daha pahalı. Ancak her lastikteki basıncı ayrı ayrı değerleriyle görüyorsun. Yani lastik ölçmeye gerek yok, sürekli içeriden kontrol ediyorsun.

Dördü de aynı hızda döndüğünü sanıyoruz ama öyle olmayabilir, basıncı azalan lastiğin dönme hızı farklılık gösterir, yaklaştım mı?

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Bu sistem maalesef sadece resetlendikten sonra lastik basınçlarından bir veya birkaçında düşme olursa algılıyor. Tam anlamıyla bir ölçme yok. Mustafa abinin verdiği örnekte sistemdeki açık maalesef:) Aynı anda tüm lastikler inerse ki kışın gayet mümkün sistem bunu anlayamıyor.

Hatta tüm havaları 20'ye indirip sistemi resetleyin araç mutlu mesut gider, kardeş napıyosun araç havaları 20 diyecek kapasitesi yok maalesef:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu sistem maalesef sadece resetlendikten sonra lastik basınçlarından bir veya birkaçında düşme olursa algılıyor. Tam anlamıyla bir ölçme yok. Mustafa abinin verdiği örnekte sistemdeki açık maalesef:) Aynı anda tüm lastikler inerse ki kışın gayet mümkün sistem bunu anlayamıyor.

Hatta tüm havaları 20'ye indirip sistemi resetleyin araç mutlu mesut gider, kardeş napıyosun araç havaları 20 diyecek kapasitesi yok maalesef :)

Aptal şey !! :D

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Bu aradı araç gelmeden geçen hafta lastik siparişi verdik, araç geldi lastik gelmedi :D Falken kalmamış stoklarda nasıl bir talep olduysa artık. Neyse bugün yollayacaklarmış bakalım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu aradı araç gelmeden geçen hafta lastik siparişi verdik, araç geldi lastik gelmedi :D Falken kalmamış stoklarda nasıl bir talep olduysa artık. Neyse bugün yollayacaklarmış bakalım.

[member=97]ktaskan[/member] Kerim öyle bir reklam kampanyası yaparsa talep patlamasının olması gayet normal... :p

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
:) Abi sadece forumda değilki dışarıda bile öyle bir duyurmuşumki işyerinden farklı araçları olanlar bile almış..hatta onuda geçtim onlarda kendi etrafına ballandırmışlar :) Ama işin gerçeği 1 haftadır kullanıyorum memnunum..sürüş keyfinde hiçbir degisiklik yok sadece yakıt 0.3-0.4 lt arasi arttı onuda normal karşılıyorum..kar kış daha gelmedi ama bugün sabah dalginliktan bir kaza atlattim yaptığım frene göre durma mesafesi ve tepkisi çok iyiydi..ben verdiğim paraya degdigini düşünüyorum..
[member=97]ktaskan[/member] Kerim öyle bir reklam kampanyası yaparsa talep patlamasının olması gayet normal... :p

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu arada sana ilginç bir şey söyleyeyim. Bizim CX-5'e aldığımız Falken'ler made in japan.
Ama diğer aracıma aldığım Bridgestone Blizzak LM32 kış lastikleri made in Poland!

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
:) Abi sadece forumda değilki dışarıda bile öyle bir duyurmuşumki işyerinden farklı araçları olanlar bile almış..hatta onuda geçtim onlarda kendi etrafına ballandırmışlar :) Ama işin gerçeği 1 haftadır kullanıyorum memnunum..sürüş keyfinde hiçbir degisiklik yok sadece yakıt 0.3-0.4 lt arasi arttı onuda normal karşılıyorum..kar kış daha gelmedi ama bugün sabah dalginliktan bir kaza atlattim yaptığım frene göre durma mesafesi ve tepkisi çok iyiydi..ben verdiğim paraya degdigini düşünüyorum..
Geçmiş.olsun, dikkat et, malum durumumuz ortada bu aralar

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Bu arada sana ilginç bir şey söyleyeyim. Bizim CX-5'e aldığımız Falken'ler made in japan.
Ama diğer aracıma aldığım Bridgestone Blizzak LM32 kış lastikleri made in Poland!

Abi babamın araçta da öyle birşey olmuştu. Birçok lastik değişti, Potenza'lar Slovenya gibi birşeydi, Toyo'lar Japon'du:) Sonra kış lastiklerini yine Bridgestone LM25 aldık yerli çıktı:) Babamı Bridgestone'un Japon olduğuna inandıramadım :)

Yerli üretim olan muazzamdı ama, takdir ettim. 6 kış kullandı tam.

mdsahiner

Sessiz
Merhabalar;
Uzun zamandır sizleri takip ediyordum ve özellikle "mtutun" beyin analizlerinden epey etkilendim. 1 aydır suv araç için Rav4,Crv derken CX-5'te karar kıldık. Hayırlısı ise aracımız Aralık ayının başında gelecek. Bu arada kış lastiklerine bakıyordum ama 225/55/19 ebatlarda bilindik markaların üretimi yok. Araştırmama göre "Marshal ve Toyo" da bu ebatlar var. Performansları hakkında hiç bilgim yok. Zaten aracın üstündeki lastiklerde yazlık Toyo (225/55/19) lastikler olacak. Bilindik markalarda 19 inch için lastik taban genişliği genelde 255, bu durumun da hem yakıtı artırmasından hem de kar üzerinde birim alana düşen ağırlığın azalmasından dolayı (geniş tabanlıda) performans kaybından endişeliyim açıkcası. Araçlarında kış lastiği kullanan değerli yorumcuların tercübelerini ve tavsiyelerini rica ediyorum. Saygılarımla...

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Doğan bey öncelikle hayırlı olsun..En doğru tercihi yapmışsınız..Lastik olarak Petlas Explero Winter W671 225/55/R19'uda düşünebilirsiniz.
Merhabalar;
Uzun zamandır sizleri takip ediyordum ve özellikle "mtutun" beyin analizlerinden epey etkilendim. 1 aydır suv araç için Rav4,Crv derken CX-5'te karar kıldık. Hayırlısı ise aracımız Aralık ayının başında gelecek. Bu arada kış lastiklerine bakıyordum ama 225/55/19 ebatlarda bilindik markaların üretimi yok. Araştırmama göre "Marshal ve Toyo" da bu ebatlar var. Performansları hakkında hiç bilgim yok. Zaten aracın üstündeki lastiklerde yazlık Toyo (225/55/19) lastikler olacak. Bilindik markalarda 19 inch için lastik taban genişliği genelde 255, bu durumun da hem yakıtı artırmasından hem de kar üzerinde birim alana düşen ağırlığın azalmasından dolayı (geniş tabanlıda) performans kaybından endişeliyim açıkcası. Araçlarında kış lastiği kullanan değerli yorumcuların tercübelerini ve tavsiyelerini rica ediyorum. Saygılarımla...

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Tek mesajda birlestireyim en iyisi :) Petlas Explero Winter W671
Pirelli Scorpion Winter 225/55/R19
Nokian Hakkepelitta R2 225/55/R19
Falken Eurowinter HS449 225/55/R19
Yokohoma V902A 225/55/R19 Kolay gelsin :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar;

Saygılar bizden diyerek küçük bi hatırlatma yapayım...

http://www.mazdagaraj.com/yeni-uyelerimiz-b2.0/

Yukarıdaki linke kendini tanıtan konu açarsan, forum prosedürü hem yerine gelmiş olur, hemde tanışmış oluruz... Gerçi iyi bir fotoğrafçı, iyi bir doğa tutkunu, her şeyden önemlisi iyi bir Fenerbahçeli ;) olduğunu biliyorum ama bunu forumda herkes de bilsin isterim...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhabalar;
Aracınız hayırlı uğurlu olsun, Kerim gereken açıklamayı yapmış lastik konusunda, kolay gelsin.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Ben size orijinal lastik ölçüsü olan 225/55/19'u değiştirmenizi tavsiye etmiyorum. Premium olarak adlandırılan çok bilinen markalarda bu ölçü bulunmuyor, bu doğru. Ben size Toyo veya Falken tavsiye ederim. Bu lastikler yapılan uluslarası testlerde en üstlerde de, en altlarda da değiller. Ama bu testlerin profesyonel sürücüler tarafından ve en sınır koşullarda yapıldığını da belirtmek lazım. Yani hiç birimiz, hele de CX-5 sınıfı bir aracı, karlı/buzlu yollarda limitlerde kullanmayacağız.

Bu sebeple bu iki markanın da Japon üretimi olduğunu ve kalite/güvenilirlik anlamında Japonya'dan kabul edilirin altında ürünler çıkmadığını düşünüyorum. Bu grupta yer alan japon üretimi Yokohama'nın birçok modelini kullandım, hem kışlık hem yazlık. Toyo yazlıklar zaten CX-5'in OEM standardı ve 8 bin km kullanımda gayet de memnunum. CX-5'e yeni Falken Eurowinter HS449 kışlık set aldım. İlk haftalarda 20 derece civarında, bu lastikler için yüksek ısıda kullandım. Konfor, sessizlik, yol tutuş, frenaj anlamında bende Toyo'dan çok fazla farklı bir his yaratmadı. Şu anda da yaklaşık 6-8 derecede ve ciddi yağmurlu hava koşullarında kullanıyoruz. Bu koşullarda da gayet yeterli görünüyor. Kar ve buz üzerinde göreceğiz...

Ama şu anda Türkiye'de bu ölçüde mevcut olan markalar içinde bence en iyiler Falken ve Toyo, ayrıca fiyat/fayda oranlarının da yüksek olduğunu düşünüyorum.

Merhabalar;

Üst Alt