Kışlık Lastik Tercihi

mdsahiner

Sessiz
Merhabalar
Mustafa bey Falken ve Toyo nun kışlık lastiklerini inceledim.Falken toyoya göre gerek dişli yapısı (kar ve çamur boşaltma kanalları) olsun gerek görüntüsü itibariyle daha çok ķış / kar lastiği havası veriyor. Falken daha hisli görünüyor ve fotoğraflarda yumuşak yanaklı izlenim verdi bana. İngilizce bazı degerlendirmelerde bir kişinin yorumunda Falken için ıslak zeminde ve virajlarda güven hissi vermiyor diye okudum. Mustafa bey Falken kullanan biri olarak ıslak ve karlı zeminde beklentileri karşılıyor mu sizce?

(Niğde son yıllarda ılıman kış geçirse de orjin olarak karasal iklime (rakım 1200m) sahiptir. Doğacı ve doğa fotoğrafçısı olarak Aladağlar ve Bolkarlara bazı haftasonları gidiyoruz. Buralarda da karda deneyim sahibi olmak isterim. Lakin yine de kış lastikleri çoğunlukla asfalt ağırlıklı bir kullanım olacak.)

Teşekkür ederim.

hus3yn

Katılımcı
2. aracımızda michelin kullanıyoruz 3. kış oldu gayet memnunuz bizim buralar bol miktarda yağmur alır kar yağdığında da aktif kullanırız aracı dağ tepe, bence çok yumuşak bir lastik...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yukarıda dediğim gibi henüz kar, buz üzerinde test etmedim. Ancak kuru ve ıslak şartlarda gayet iyi. Aşağıdaki sitede kullanıcı yorum ve puanlamaları var. Ciddi bir sitedir lastik değerlendirmelerinde. Zaten fazla da bir alternatif yok CX-5 için. Olanlar içinde Falken iyidir bence... ben Conti, Goodyear veya Michelin tercih ederdim, eğer olsaydı.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Falken/Eurowinter-HS449.htm

Merhabalar
Mustafa bey Falken ve Toyo nun kışlık lastiklerini inceledim.Falken toyoya göre gerek dişli yapısı (kar ve çamur boşaltma kanalları) olsun gerek görüntüsü itibariyle daha çok ķış / kar lastiği havası veriyor. Falken daha hisli görünüyor ve fotoğraflarda yumuşak yanaklı izlenim verdi bana. İngilizce bazı degerlendirmelerde bir kişinin yorumunda Falken için ıslak zeminde ve virajlarda güven hissi vermiyor diye okudum. Mustafa bey Falken kullanan biri olarak ıslak ve karlı zeminde beklentileri karşılıyor mu sizce?

(Niğde son yıllarda ılıman kış geçirse de orjin olarak karasal iklime (rakım 1200m) sahiptir. Doğacı ve doğa fotoğrafçısı olarak Aladağlar ve Bolkarlara bazı haftasonları gidiyoruz. Buralarda da karda deneyim sahibi olmak isterim. Lakin yine de kış lastikleri çoğunlukla asfalt ağırlıklı bir kullanım olacak.)

Teşekkür ederim.

akif can

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 (2010) Touring
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Bende geçen hafta kış lastiği taktırdım,lastikçi hankookun kingstarını önerdi,umarım pişman olmam,gerçi sıkıntı yaratırsa geri getiririm dedim :D

mdsahiner

Sessiz
Değerli üyeler hepinize teşekkür ediyorum.
Sizlerin ve Mustafa beyin de tavsiyeleri üzerine aracın orjinal lastik ebatlarını değiştirmeyecek ve fiyat/fayda oranını da gözeterek aracıma "Falken 225/55R19 99V HS449 Eurowinter Kış Lastiği" siparişini verdim.

saygılarımla...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Hayırlı olsun, güle güle kullanın hem yeni aracınızı, hem de lastiklerinizi...

Sizlerin ve Mustafa beyin de tavsiyeleri üzerine aracın orjinal lastik ebatlarını değiştirmeyecek ve fiyat/fayda oranını da gözeterek aracıma "Falken 225/55R19 99V HS449 Eurowinter Kış Lastiği" siparişini verdim.

saygılarımla...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

saygılarımla...
Hayırlı olsun.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Falken'lerin fiyat/performans'ta kesinlikle rakibi yok. Orta karar bir lastik, kuru ve ıslakta gayet iyi, genelde kar üzerinde premium rakiplerinden geride. Buzda ise ilginç bir şekilde ADAC test birincisi. Şimdi şöyle düşünelim, İstanbul için konuşuyorum 150 gün civarı kış lastiği takıyoruz ve karlı günlerin sayısı 10 günü geçmiyor. Yani kışın lastiği %90 ıslak ve kuru zeminde kullanacağız burda da gayet yeterli sonuçları var. Mustafa abi'nin dediği gibi okuduğumuz testler profesyonel ve misal bir lastiğin en iyi tur zamanını yapması çoğumuz için gerçek hayatta birşey ifade etmiyor.

ADAC'ın ülkemizde satılan lastikler için yaptığı test sonuçlarını bir tabloda düzenledim. Google translate ile Almanca'dan direk kelime bazlı çeviri yaptığımdan bazı kriterleri tam çevirememiş olabilirim mazur görün.

Lastikler:

Falken Eurowinter HS449
Goodyear UG8
Pirelli Sottozero 3
Bridgestone LM32
Continental TS-850
Nokian WR-D3
Toyo S953
Michelin Alpin5

14w8tut.jpg

Testlerde görüldüğü üzere premium rakipler arasında çokda fena sonuçlar almamış. Bundan daha aşağıda tonla lastik var, çoğu adı sanı duyulmamış lastikler onları eklemedim. Üstelik Japon üretimi. Üstelik istenen ebatta bulunuyor. Üstelik uygun fiyat! Düşünün dünyanın en büyük lastik firmalarından GoodYear'ın yeni Mazda 3 için ebatı yok!

Bu arada ilk defa Lassa'yı yabancı testlerde gördüm.

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2013-Winter-Tyre-Overview-Braking.htm

Burada Falken'in de yer aldığı frenleme testinde Falken'in 5m arkasında kalmış ıslak zeminde. Karlı zeminde de 1m önce durmuş. Burada kime Lassa Snoways desek gözü kapalı alır. Sadece marka algısının yerleşmemesinden dolayı Falken'lere şüpheyle yaklaşıyoruz. Türkiye'deki fabrikasının açılmasıyla piyasada ciddi işler yapabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

saygılarımla...

Kazasız günlerde kullanmak nasip olur inşallah... :nazar:

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Toyo'lardan sonra kışlık Petlas çok çok konforlu geldi maşallah. Henüz karda denemedim ama kuru zemin için ilk izlenimim gayet iyi. Ekonomik olsun, üç kuruş olsun benim olsun diyenlere tavsiye olunur ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Toyo'lardan sonra kışlık Petlas çok çok konforlu geldi maşallah. Henüz karda denemedim ama kuru zemin için ilk izlenimim gayet iyi. Ekonomik olsun, üç kuruş olsun benim olsun diyenlere tavsiye olunur ;)

Kuru zeminde yazlıklara nazaran ses durumu nasıl hocam??

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Heralde benim Falkenleri kullanmaya baslayalı 2-3 hafta olacak..konfor olarak yazlıklardan farkı yok..Yağmur performansı çok iyi, kar ve buz daha görmedik bakalım neler olacak..sadece yakıt 0.4 lt kadar arttı.Oda hem kış ayı olmasi, klimanın açılması ve kış lastiği yani normal karşılıyorum.Sonuç şu anda gayet memnunum

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Kuru zeminde yazlıklara nazaran ses durumu nasıl hocam??
pazartesi sesi tam anlamıyla test etmiş olurum abi ama Toyo'dan iyi olacağına dair ciddi ön yargılarım var :) Toyo'lar en az bir yıl daha idare eder ama yazın tekrar takmayı düşünmek bile istemiyorum bilmiyorum ne yapacam :) :(

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu şartlarda benim kullanma ihtimalim yok gibi ama kullanacaklara fikir vermesi açısından verdiğiniz bilgiler önemli... Teşekkürler, kazasız günler.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Fiyat ve performans olarak bu yıl Falken den sonra Hankook da önerebilirim. Petlasa karşı sebebini bilmediğim bir önyargı var bende, hep son tercihimdir. Param durumları sıkıntıysa Falken, Hankook, Kumho ilk tercihlerimdir. Para varsa Nokian dan şaşmam.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
1 hafta önce lastik basınç sisteminin dütlemesiyle önce basınçları kontrol ettirdim sağ arka tekerin basıncı biraz düşmüştü. Lastikçi emice ben dengelim 1-2 gün takip et demişti ki ertesi gün gene dütledi. Bugün Gimat tarafında ilk gördüğüm lastikçiye giricem demiştim şansıma falken bayisi çıktı. Sağ arka lastiğe tahmin ettiğimiz gibi küçük bir vida girmiş. Onarım devam ederken, şık giyimli birisi vardı bayi sahibi ile konuşan kulak misafiri olunca bende konuşmaya karışayım istedim. Amca Falken Türkiye satış kısmında çalışıyormuş. İlk önce falkenleri sordum bu sene satışlar nasıl sanırım patlama yaptınız heralde, bizde aldık memnunuz dedim. Falken Japonya Türkiye için 15 bin satış hedefi belirlemiş sene başında şu ana kadar 25 bin satmışlar. Önceki yerimiz Kazım Karabekirdeydi şimdi Next Level'daki ofise geçtik dedi. Ufaktan bana artık para bizde ....gibi demeye getirdi :) Temmuz 2015'de Çankırı'daki fabrika açılınca asıl patlama o zaman olacak çünkü lastikler Made in Turkey olarak üretilecek dedi. Birçok ülkeye'de lastikler buradan gidecekmiş. Bu senenin en çok satış yapan lastiklerinden biri biziz diğeri de Kumho dedi. Ne kadar doğru bilemem ben adamın yalancısıyım :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Falken yılı olmuş bu yıl valla, Çankırı fabrikası lastik fiyatını etkiler mi acaba

Cherkess

Sessiz
Nokian WR D3 aldım.
Şimdiye kadar kullandığım en kararlı lastikler gerçeken verdiğim paraya değdi.
Tavsiye ederim.

Kasko yok muska var

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Nokian WR D3 aldım.
Şimdiye kadar kullandığım en kararlı lastikler gerçeken verdiğim paraya değdi.
Tavsiye ederim.

Kasko yok muska var
Her ortamda, ilgili her konu başlığında yeri gelince yazıyorum, ' bence ' Nokian kışlıkta bir numaradır. Fiyatı son yıllarda hakettiği gibi fırladı biraz Türkiye de, parası olan için Nokian her daim ilk tercih olmalı

Cherkess

Sessiz

Her ortamda, ilgili her konu başlığında yeri gelince yazıyorum, ' bence ' Nokian kışlıkta bir numaradır. Fiyatı son yıllarda hakettiği gibi fırladı biraz Türkiye de, parası olan için Nokian her daim ilk tercih olmalı

Evet 1200 lira haşırt tı blekbord :)
215/65/16 ymış yeni aracımın ölçüleri okula gelen servis minibüslerinin bir kısmında bu Ölçü lastik var. :)

Kasko yok muska var

Üst Alt