Kışlık Lastik Tercihi

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Malum kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte lastik ihtiyacıda geldi. Sağolsun Abdullah kardeşim aracının kışlık lastikleri bana vermeyip illa "ben bunları vulvuya takacam" demesi nedeniyle bende lastik almaya karar verdim :)

Kışları uzun yol yapmadığım sadece il ve ilçe arası seyahat ettiğimden dolayı uygun fiyatlı lastik tercih edeceğim.

İlk tercihim neredeyse diğer rakiplerinden %50 fiyatı düşük olan Petlas Snow Master W651 olacak. Daha önce kullandığım ve memnun olduğum lastik fiyat, performans ve ihtiyacımı karşılama açısından bana yeterli gelecek gibi. Fiyatı internette 217 TL + ücretsiz kargo ile satılıyor. Merkeze gittiğimde bayidende fiyat alıp ona göre satın alacağım.

http://www.petlas.com.tr/lastik.php?id=7
http://www.hepsiburada.com/liste/petlas-225-45-r17-94v-xl-snowmaster-w651-kis-lastigi-uretim-yili2014/productDetails.aspx?productId=otozsu26450&categoryId=259720

Ayrıca 2. el çıkmalarıda var. Aslında daha iyi markaların 1000 ile 3000 KM arası kullanılıp uygun fiyata satılanları var. Şu anda inceliyor belki düşürürsem çıkma lastike alabilirim.

Sizce tercih olarak hangisi daha iyi olur?

225 45 17 Çıkma lastik sayfası

http://www.sahibinden.com/jant-lastik-lastik/ikinci-el?a3797=70829&a3798=71122&a9377=137106

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Genel olarak zorlu kar şartlarında binek araçlarda kış lastiği marka sıralamam:
yokohama - nokian - toyo
Bu kendi tecrubelerimdendir. ıslak zemın yol tutuş yakıt tüketimi gibi bir tecrübe değildir. sadece zorlu ve karlı yollarda düşük hızlardaki performans tecrubemdir.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Acele edip almayın :) ilgilendğim bir araç var, 4 yazlık 4 kışlık lastiği var, kışlık lastik kullanmadığımdan onlar boşa çıkacak...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Murat var ya Hızır gibi adamsın ;)

Aldığın lastiği sadece bir-iki yıl mı kullanacaksın ki, çıkma bakıyorsun ya da tercihen ucuz marka olsun diyorsun peki? Eğer öyleyse lafım yok haklı olabilirsin, ama daha uzun vadede kullanacağım diyorsan kesinlikle sıfır al bir defa al, güvenle bin ve tabi ki kaliteli marka al. Ucuz lastiklerin bir çoğu ilk yılında belki ikinci yılında çok iyi performans verebilir ama lastik kullanım yılı 5 yıl olduğunu varsayarsak sonraki üç yıl mümkün değil o performansı alamazsın. Ucuz diyorsan evet Petlas ucuzdur al, ama iyisini alayım 5 yıl kullanayım diyorsan Nokian her zaman bir numara O0

magic

Sessiz
kış lastikleriyle ilgili hiç bilgim yok,

-yasal olarak otomobillerde zorunlu mu şu anda?

-gerçek anlamda "kış şartlarının" 1-2 hafta yaşandığı istanbul'da
düzenli bir kullanımınız yoksa (trafikte işe gidip gelirken kullanmıyorsanız)
sizce yine de kullanılması gerekir mi?

Dinçer

Katılımcı
İşin aslı benim lastikler 205-55-16 ebat. Bu ebat kış lastikleri oldukça tuzlu ya da bana göre tuzlu o sebepten ben de uygun ve 1-2 yıllık çıkma bulursam alıp takacağım.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Kışı sert geçmeyen illerde ve hele ki çok fazla km yapmıyorsanız masrafa gerek yok bence, ama maddi durumunuz müsaitse güvenlik güvenliktir, almanızı tavsiye ederim o da ayrı bir konu. Bazı illerde yasal zorunluluk var doğrudur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Acele edip almayın :) ilgilendğim bir araç var, 4 yazlık 4 kışlık lastiği var, kışlık lastik kullanmadığımdan onlar boşa çıkacak...

Ebatları aynı mı Murat? Sonra Yakup boşuna beklemiş olmasın... ::)

Ayrıca; burada (Aydın) zorunlu değil, zorunlu olsaydı takmamayı göze alırdım... Neyse; kendimi Yakup'un yerine koyduğumda çıkma lastik daha mantıklı geliyor...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Burada bir arkadaşımın istediğin ebatlarda çıkma lastiği var, üretim yılına bakmayı unuttum ama dişleri felan bitik değildi, marshall markaydı galiba, icabında bakarım kafana yatarsa.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kisin arabayi kullanmiyorum lastikde almiyorum :-D

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kışın mecbur kalmadıkça arabaya binmiyorum fakat kışlık lastik olması şart. Petlas her şekilde işimi görüyor lakin Petlas tan daha ucuza 1000 ile 3000 KM arası kullanılmış daha sağlam markalarda alınabiliyor. Birkaç ilana teklif yolladım dönüş bekliyorum...

hus3yn

Katılımcı
bizm buralarda pek kar olmaz ama yağdımı yükseklere çıkıp heyecan ararım kendime ve her seferinde yolda kalırım(kış lastiksiz) :D ama bu sene bi takım kış lastiği alacağım 2. el araştırmaktayım 14 ebatında varsa :D

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV

Samsunda çok kar, buz ve soğuk olmaz memleketime göre ama memleketimde de olduğu gibi yazlık ayakbılarla kışın Samsunda dışarı çıkmam illaki kauçuk olacak tabnı. Araç için de aynı durum geçerli bence yere bizi bağlayan 4 adet teker pahalı ucuz markalı markasız tartışmasına girmem ama en ufak bir karda aralarında dağlar gibi fark var. Eşim ve ben senede 23-24 bin km yol yapıyoruz benim için tek tip lastikle 4 mevsim geçirmek çok büyük risk.

Konu başlığına cevaben kışlık olarak lassa kullanmaktayım. İlk kış lastiğim olduğu için diğerleri ile kıyaslama yapmasam doğru olur. Tercih nedenim yerli malı olması.

zafercet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Uygun fiyata(223tl)falken eurowinter buldum 215/50/17.
İnsallah iyi cikar.

zafercet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6 Skyactiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bende alman biliyordum ama japon malıymış abi.
215/50/17 ebat lastikler genelde 400 den başlıyor.
Şöyle çok satan bir araçta bu ebat kullanilsinda fiyatlar biraz ucuzlasin diye dua ediyorum vallahi.
Şöyle kalburüstü markalardan takayım desen 2000 tl yi buluyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bende alman biliyordum ama japon malıymış abi.
215/50/17 ebat lastikler genelde 400 den başlıyor.
[size=14pt]Şöyle çok satan bir araçta bu ebat kullanilsinda fiyatlar biraz ucuzlasin diye dua ediyorum vallahi.[/size]
Şöyle kalburüstü markalardan takayım desen 2000 tl yi buluyor.

Mantıklı yaklaşım ama jant ebatı büyüdükçe lastik fiyatı artıyor maalesef... O fiyata gerçekten iyi bulmuşsun...

nrllhkrkmz

Sessiz
Ben sava kullaniyorum uygunda fiyati ilk yil bekledigim den yuksek verim aldim buranin kisi agir gecer ama pek kisin etkisi olmadi ikinci yilini bilmiyorum yanliz onu daha bu kis deneyecem

Üst Alt