Kışlık Lastik Tercihi

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Hohol dedin bıraktın..holholu biz karadenizliler ortalık karıştı yada işler karıştı manasinda kullanırız.. :)

Recep53

Sessiz
Yazın kullanılan kış lastikleri bir sonraki kış ne kadar kış lastiği
görevi görüyor?
Malum kış yaklaştıkça yine 7C derece altında kış lastiği kullanmanın faziletleri
bol bol anlatılacak. Ancak 7 C derecenin üzerinde bu lastikler kullanılınca ne olacağı
hiç konuşulmayacak.
Bu yaz İstanbulda oldukça fazla sayıda kış lastiği ile dolaşan araç gördüm. Özellikle servis araçları,taksiler ve filo araçları. Hatta ağustos ortasında Marmaris'te bile bir kaç tane kış lastikli araç gördüm. Yedi derece altındaki sıcaklıkta çalışması için tasarlanan bu lastiklerin hava sıcaklığının bile gölgede 40 C dereceye yaklaştığı günlerde kullanılmasının nasıl etkileri olmaktadır?
Yazdan beri kafama takılan bu soruyla ilgili biraz araştırdım ancak herhangi bir kaynak bulamadım. Forumdaşlardan bu konuda bilgisi,fikri olan paylaşırsa sevinirim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu konu hakkında @mtutun abimizin forumda yanılmıyorsam bir yazısı var.

Bahsettiğiniz konu çok yerinde bir tespit içeriyor. Çevremizde hemen her ilde yaz ortasında kış lastiği ile dolaşan araçlar görmemiz mümkün. Bu tip kişiler genelde gözlemlediğim kadarıyla aracını satmak üzere olup boş yere yaz lastiği almaya gerek yok diye düşünenler, kış lastiği bitmek üzere olup bir sonraki kış nasıl olsa kullanmayacağım diye düşünüp yazı bu lastikle geçirmeyi düşünenler, ya da güvenliği tamamen hiçe sayıp ve lastikler hakkında hiç bir bilgisi olmayan kişilerin masraftan kaçıp gittiği yere kadar gitsin diye düşünenler oluyor.

Sizin de bahsettiğiniz gibi bilimsel olarak araştırılıp karar verilen 7 c derecenin üstünde kış lastiği kullanımı, güvenli olmadığı gibi lastiğin ömrünü de tüketiyor hatta kışın tamamen işlevini kaybetmesine sebep oluyor. Lastik içeriğinde bulunan ve kullanılan malzeme miktarları lastiğin soğuk ortamda kullanılacağı düşünülerek harmanlanıp üretilmiştir. Bu sayede lastik kış şartlarında en yüksek performansını verir. Yaz aylarında, başka bir deyişle yüksek sıcaklıkta olan ortamlarda kullanılan kış lastiği bana göre işlevini kaybetmiştir. Teknik olarak işlevini tam olarak kaybetmese de ömrü kısalmış, sunduğu performans ve güvenlik yüzde elli lerde azalmış olacaktır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
[member=234]Recep53[/member] abi harika tespit yapmışsın, teşekkürler... Kışlık lastik 7 derecenin altında işlevine başlıyorsa, yurdum insanı da bu lastikleri yazın 50-60 derecelere mahkum ediyorsa eğer ben mantıken şu yorumu yapabilirim naçizane;

Kış lastiği yaz aylarında fazlaca ısınacağı için içindeki maddeler özelliğini kaybedecek ve kış aylarında 7 derecenin altında değilde ancak eksilerde kendinden bekleneni vermeye başlayacak... (ters mantık)

::)

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Ne aldığımı unuttum yahu :D Bi yerlerde yazmıştım diye hatırlıyorum kırmızı power sedan için kapora verdim. 2011 Mazda 6, 2012 CX-5, vali indirimli 2014 CX-5, bayi indirimli 2013 ama sıfır CX-5, 2012 Mazda 3 impressive vs baktıktan sonra boşa çıkan bir power sedan için kapora bıraktım:) Bu ay içerisinde gelecek kısmetse.

Ne ilginç adamsın Özkan! Daha aracı almadan lastiklerini alan bir seni gördüm. Bir gün lastiklerinle gel de bir cilalatalım onları...

Hayırlı olsun, güle güle kullan.

Abi aracı beklerken boş durmayayım dedim:) Lastik üzerinde deney falan yaparım gelene kadar. Olmadı sehpa olur :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ne aldığımı unuttum yahu :D Bi yerlerde yazmıştım diye hatırlıyorum kırmızı power sedan için kapora verdim. 2011 Mazda 6, 2012 CX-5, vali indirimli 2014 CX-5, bayi indirimli 2013 ama sıfır CX-5, 2012 Mazda 3 impressive vs baktıktan sonra boşa çıkan bir power sedan için kapora bıraktım:) Bu ay içerisinde gelecek kısmetse.

Abi aracı beklerken boş durmayayım dedim:) Lastik üzerinde deney falan yaparım gelene kadar. Olmadı sehpa olur :D

Benim hafızamın kontak yapması gayet normalmiş anacım... :D

Hadi hayırlı olsun, hayırlısıyla kavuşup, kazasız belasız kullanmak nasip olsun. :nazar:

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Artık bu avatar ve araç modelini de değişip, 2014 Falken HS449 Eurowinter yazmanın zamanı geldi herhalde...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Recep Bey aynı konuyu gözlemlediğim için aşağıdaki konuyu kaleme almıştım.

http://www.mazdagaraj.com/kis-ve-yaz-lastikleri-uzerine-t951.0.html

Yazın kullanılan kış lastikleri bir sonraki kış ne kadar kış lastiği
görevi görüyor?
Malum kış yaklaştıkça yine 7C derece altında kış lastiği kullanmanın faziletleri
bol bol anlatılacak. Ancak 7 C derecenin üzerinde bu lastikler kullanılınca ne olacağı
hiç konuşulmayacak.
Bu yaz İstanbulda oldukça fazla sayıda kış lastiği ile dolaşan araç gördüm. Özellikle servis araçları,taksiler ve filo araçları. Hatta ağustos ortasında Marmaris'te bile bir kaç tane kış lastikli araç gördüm. Yedi derece altındaki sıcaklıkta çalışması için tasarlanan bu lastiklerin hava sıcaklığının bile gölgede 40 C dereceye yaklaştığı günlerde kullanılmasının nasıl etkileri olmaktadır?
Yazdan beri kafama takılan bu soruyla ilgili biraz araştırdım ancak herhangi bir kaynak bulamadım. Forumdaşlardan bu konuda bilgisi,fikri olan paylaşırsa sevinirim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Pek değil. Skyactiv Mazda 3 eski kasada ABD versiyonu olarak da mevcuttu. Modelini yazmadığın için cevabını geçerli saymıyoruz...
Haklısınız, kendi aracımın videolarını ararken zamanında, skyactive adı altında benim kasadan arabalar vardı şaşırmıştım.

Recep53

Sessiz
Recep Bey aynı konuyu gözlemlediğim için aşağıdaki konuyu kaleme almıştım.

http://www.mazdagaraj.com/kis-ve-yaz-lastikleri-uzerine-t951.0.html

Mustafa Bey, kaleminize veya çağa uydurup klavyenize :) sağlık, yine hiç bir yerde bulamadığımız bir konuda gayet net ve analitik bir yazı hazırlamışsınız.

Bu konuda diğer arkadaşların da gözlem ve fikirlerini dikkate alarak şöyle bir özet
yapabiliriz herhalde.
1- Lastik satıcıları kayda değer bir maliyet artışı olmadan bir anda pazarlarını 2 katına çıkarma ihtimali nedeniyle kış lastiği gerekliliğini işliyor.
2-İdare bu gazla, karda bir şey yapamıyorum bari yolda kalan araç sayısı azalsın diye
belli tarihler için kış lastiği zorunluluğu getiriyor.
3-Araç sürücüleri, T'de kar,buz üzerinde sıkıntı yaşayan sürücüleri gördükçe aman ben de aynı sorunu yaşamayayım diye belli tarihlerde kış lastiğine yöneliyor.
Ancak;
1-Aynı lastik satıcıları,ürkütmeyelim vakvakları kurnazlığıyla bu lastikleri belirtilen sıcaklıklardan yüksek sıcaklıklarda kullanmayın,lastiğin ömrünü vaktinden çok önce bitirirsiniz uyarısını satır aralarında geçiştiriyor. Anlı şanlı lastik üreticileri çevreciliğe şu kadar milyon dolar harcıyoruz,şöyle çevreci lastikler üretiyoruz derken diğer yandan basit bir bilgiyi vurgulamayarak Türkiye'yi lastik çöplüğü haline getiriyor.
2-Kışı kurtaran kamu idaresi, bilim,araştırma vs ile zaten başı hoş olmadığı için
belli dönemde kış lastiği takılmasını zorladığım gibi diğer dönemde de yaz lastiğini zorlayım hem çabuk eskiyen lastikler hem de artan yakıt tüketimi nedeniyle milli servet çöp olmasın demiyor.
3-Karda buzda kayan araçları görüp te kış lastiği taktıran sürücüler ise araba böyle de
gidiyor ne uğraşacağım deyip, kışın tam tersi durumda kelle koltuk seyahate bilet alıyor.Senede 5-10 bin km yol yaptığı halde aman az yaksın diye dizel peşinde koşanlar en fazla km yi yaptıkları yaz aylarında sırf lastik özelliği nedeniyle daha fazla yakıt tüketiyor.
4-Çok az bir kısım sürücü de emniyetim için kışın kış lastiğini,diğer zamanlarda yaz lastiğimi takarım, kafam rahat,ben rahat diyor. Maalesef Türkiye şatlarında bunlar da biraz mutlu azınlık gibi kalıyor. Zira hem ikinci lastik maliyetini karşılayabilme hem de kışın yaz lastiklerini,yazın kış lastiklerini usulune uygun muhafaza etme imkanına sahip olması gerekiyor.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Tabi ki böyle özetlenebilir, Recep Bey.

Ancak en önemli konu yaz aylarında kış lastiği kullanmak lastiği erken bitirip, daha çok tüketime sebep olduğu gibi, sürüş emniyetini de düşürür. Frenler ve viraj kabiliyeti düşer. Aracın ani engellerden kaçınma kabiliyeti düşer. Yüksek süratlerde lastiğin yapısının hazır olmadığı ısıları görmesi sebebiyle hasarlanma riski artar.

Özel işletmeler için bir şey demiyorum. Ama idare aynen kışın kış lastiği icin yaptığı yönetmelik ve uygulamaları yazın da yaz lastiği için yapmalı. Eğer öncelik insanların emniyeti ise tabi...

Mustafa Bey, kaleminize veya çağa uydurup klavyenize :) sağlık, yine hiç bir yerde bulamadığımız bir konuda gayet net ve analitik bir yazı hazırlamışsınız.

Bu konuda diğer arkadaşların da gözlem ve fikirlerini dikkate alarak şöyle bir özet
yapabiliriz herhalde.
1- Lastik satıcıları kayda değer bir maliyet artışı olmadan bir anda pazarlarını 2 katına çıkarma ihtimali nedeniyle kış lastiği gerekliliğini işliyor.
2-İdare bu gazla, karda bir şey yapamıyorum bari yolda kalan araç sayısı azalsın diye
belli tarihler için kış lastiği zorunluluğu getiriyor.
3-Araç sürücüleri, T'de kar,buz üzerinde sıkıntı yaşayan sürücüleri gördükçe aman ben de aynı sorunu yaşamayayım diye belli tarihlerde kış lastiğine yöneliyor.
Ancak;
1-Aynı lastik satıcıları,ürkütmeyelim vakvakları kurnazlığıyla bu lastikleri belirtilen sıcaklıklardan yüksek sıcaklıklarda kullanmayın,lastiğin ömrünü vaktinden çok önce bitirirsiniz uyarısını satır aralarında geçiştiriyor. Anlı şanlı lastik üreticileri çevreciliğe şu kadar milyon dolar harcıyoruz,şöyle çevreci lastikler üretiyoruz derken diğer yandan basit bir bilgiyi vurgulamayarak Türkiye'yi lastik çöplüğü haline getiriyor.
2-Kışı kurtaran kamu idaresi, bilim,araştırma vs ile zaten başı hoş olmadığı için
belli dönemde kış lastiği takılmasını zorladığım gibi diğer dönemde de yaz lastiğini zorlayım hem çabuk eskiyen lastikler hem de artan yakıt tüketimi nedeniyle milli servet çöp olmasın demiyor.
3-Karda buzda kayan araçları görüp te kış lastiği taktıran sürücüler ise araba böyle de
gidiyor ne uğraşacağım deyip, kışın tam tersi durumda kelle koltuk seyahate bilet alıyor.Senede 5-10 bin km yol yaptığı halde aman az yaksın diye dizel peşinde koşanlar en fazla km yi yaptıkları yaz aylarında sırf lastik özelliği nedeniyle daha fazla yakıt tüketiyor.
4-Çok az bir kısım sürücü de emniyetim için kışın kış lastiğini,diğer zamanlarda yaz lastiğimi takarım, kafam rahat,ben rahat diyor. Maalesef Türkiye şatlarında bunlar da biraz mutlu azınlık gibi kalıyor. Zira hem ikinci lastik maliyetini karşılayabilme hem de kışın yaz lastiklerini,yazın kış lastiklerini usulune uygun muhafaza etme imkanına sahip olması gerekiyor.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bu arada Bülent ile kışlıkları taktırırken bir konu daha öğrenmiş olduk, ikimizde lastik basınç sensörlerinin sibobun arka kısmında lastiklerin içerisine yerleştirilen, lastiğin basıncını ölçüp bunları radyo frekans dalgaları ile aracın lastik basınç ölçme sistemine telsiz olarak gönderen transponder (verici) tekniğine dayalı aktif sistem olduğunu biliyorduk. Fakat Bülentin aracını değiştirirken sensörler bildiğimiz yerde gözüküyordu, ama benim araçta lastik basınç sistemi olmasına rağmen sensörleri göremedik. Ve öğrendik ki yeni kasalarda lastik basınç sensörleri, tekerleklerdeki ABS sensörleri ile havası azalan veya inen lastiğin havası inmemiş lastiklere göre daha fazla sayıda tur yapmasından ötürü çalışan ve teker tur sayısı karşılaştırılmasına dayalı bir sistemmiş.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Evet ya yeni öğrendik bunu ve şaşırdım, biz de sibopta sensör arıyoruz Böyle olması daha güzel ama lastik değiştirilirken zarar verme riski yok ne güzel.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Mazda bir çok üretici gibi hem imalat maliyetini düşük tutmak, hem de kullanım pratiği için ABS sensörleri üzerinden lastik devir sayılarını kıyaslayan bir sistem kullanıyor. Bu sistemde bir lastik hava kaybettiğinde, diğerlerine göre fazla tur atmaya başlayacağı için, bu durumda havasının ve patlayıp, patlamadığının kontrolü için uyarı veriliyor.

Peki size benden bir soru;

Lastikler doğal olarak zaman ile hava kaybederler. Lastiklerinizi diyelim 34 psi yaptınız üretici verilerine göre. 3 ay sonra 4 lastiğinizde 30 psi değere indi.

1-Mazda sistemi bu durumda uyarı verir mi?
2-Vermezse, sadece bir lastikte basınç kaybı mı sürüş güvenliğini riske atıyor?

Bu arada Bülent ile kışlıkları taktırırken bir konu daha öğrenmiş olduk, ikimizde lastik basınç sensörlerinin sibobun arka kısmında lastiklerin içerisine yerleştirilen, lastiğin basıncını ölçüp bunları radyo frekans dalgaları ile aracın lastik basınç ölçme sistemine telsiz olarak gönderen transponder (verici) tekniğine dayalı aktif sistem olduğunu biliyorduk. Fakat Bülentin aracını değiştirirken sensörler bildiğimiz yerde gözüküyordu, ama benim araçta lastik basınç sistemi olmasına rağmen sensörleri göremedik. Ve öğrendik ki yeni kasalarda lastik basınç sensörleri, tekerleklerdeki ABS sensörleri ile havası azalan veya inen lastiğin havası inmemiş lastiklere göre daha fazla sayıda tur yapmasından ötürü çalışan ve teker tur sayısı karşılaştırılmasına dayalı bir sistemmiş.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Mazda bir çok üretici gibi hem imalat maliyetini düşük tutmak, hem de kullanım pratiği için ABS sensörleri üzerinden lastik devir sayılarını kıyaslayan bir sistem kullanıyor. Bu sistemde bir lastik hava kaybettiğinde, diğerlerine göre fazla tur atmaya başlayacağı için, bu durumda havasının ve patlayıp, patlamadığının kontrolü için uyarı veriliyor.

Peki size benden bir soru;

Lastikler doğal olarak zaman ile hava kaybederler. Lastiklerinizi diyelim 34 psi yaptınız üretici verilerine göre. 3 ay sonra 4 lastiğinizde 30 psi değere indi.

1-Mazda sistemi bu durumda uyarı verir mi?
2-Vermezse, sadece bir lastikte basınç kaybı mı sürüş güvenliğini riske atıyor?

1- Sistem tam olarak kaç psi değerine düştüğünde ikaz verdiğini tam olarak bilmiyorum, benim lastiğime vida batmıştı, ikaz verdikten sonra hava basıyorken psi değerinin 28 e düştüğünü gösteriyordu, buradan yola çıkarak 28 psi ye kadar sistem ikaz vermeyebilir diyorum.

2- Bir lastik basınç değeri sürüş güvenliğini riske atar diye düşünüyorum. Orantısız dönme hızı ve basınç seviyesiyle, aracın güvenlik donanımları işlevini maximum şekilde yerine getiremeyeceğini düşünüyorum.

Hocam 50 verirseniz geçiyorum

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Sadece bir lastikteki basınç düşüşü de 4 lastikteki eşit düşüş de sürüş güvenliğini tehdit eder.

Benim aracın fabrika verisi her lastik 36 psi. Ben bu değerde tutmak için her ay kontrol edip, gerekirse ekliyorum. Geçenlerde hava birden soğuyunca tüm lastiklerimi ölçtüm 32 psi! Ama sistem uyarı vermedi, neden?

1- Sistem tam olarak kaç psi değerine düştüğünde ikaz verdiğini tam olarak bilmiyorum, benim lastiğime vida batmıştı, ikaz verdikten sonra hava basıyorken psi değerinin 28 e düştüğünü gösteriyordu, buradan yola çıkarak 28 psi ye kadar sistem ikaz vermeyebilir diyorum.

2- Bir lastik basınç değeri sürüş güvenliğini riske atar diye düşünüyorum. Orantısız dönme hızı ve basınç seviyesiyle, aracın güvenlik donanımları işlevini maximum şekilde yerine getiremeyeceğini düşünüyorum.

Hocam 50 verirseniz geçiyorum

Üst Alt