Mazda 626 GF (1997-02) Rölanti Sorunu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yani evet dediğiniz gibi denenebilirdi. Aklımda, bujilerin bu şekilde ayarlı olması gerektiği kaldığı için öyle yaptım. Olmazsa bakıma vs. gittiğimde tekrar eski haline getiririz (geliyorsa tabi), yoksa bir takım daha alırız 40 TL zaten.

Bu arada standart buji tırnak aralıkları 1.1 mi yoksa 0,7 falan mı? Ben NGK BKRE5e kodlu buji almıştım.

@Domestos
Orijinal tırnak aralığı 1,1

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Yani evet dediğiniz gibi denenebilirdi. Aklımda, bujilerin bu şekilde ayarlı olması gerektiği kaldığı için öyle yaptım. Olmazsa bakıma vs. gittiğimde tekrar eski haline getiririz (geliyorsa tabi), yoksa bir takım daha alırız 40 TL zaten.

Bu arada standart buji tırnak aralıkları 1.1 mi yoksa 0,7 falan mı? Ben NGK BKRE5e kodlu buji almıştım.
standart derken orjinal demek istediniz sanırım aldığınız buji ler bkre5e ise zaten 0.8 aralığında ama şuda var sizin arabalar yani 98 sonrası 626 platinum buji kullanıyor diye biliyorum adem ustanın tavsiyesi ile bkre5_11 de takabilirsiniz dediğini hatırlıyorum ama kılavuzda platinum kılavuz görüntüsü varsa arkadaşlar atabilir.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
standart derken orjinal demek istediniz sanırım aldığınız buji ler bkre5e ise zaten 0.8 aralığında ama şuda var sizin arabalar yani 98 sonrası 626 platinum buji kullanıyor diye biliyorum adem ustanın tavsiyesi ile bkre5_11 de takabilirsiniz dediğini hatırlıyorum ama kılavuzda platinum kılavuz görüntüsü varsa arkadaşlar atabilir.
Standart derken orijinali kastetmiyorum Süleyman, @Domestos Veli abinin dediği gibi biliyorum ben de, orijinal denso markalar 1.1 aralığında ve platinum galiba. Dışarıdan alınanlara (Ngk vs.) 1.1 olan var mı bilmiyorum

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@DarK PaSSenGeR anladım benim fikrim orjinale en yakın ne ise onu kullanmanız ve platinyum gözüküyor fiyatları malesef yüksekmiş :(
orjinal klavuzda yazanlar
@hakagure abimizin taramış olduğu klavuzda şu şekilde ;
ve bu konuda başka bir klavuz NGK bkr5e-11 listede yer alıyor oradada platinyum kodlar yer almıyor enteresan :ckskc:
tükçe kaynağı baz almanızı öneririm mazda parçacısındaki EPC sisteminde de platinyum çıkıyor orjinalden çok uzaklaşmamanızı tavsiye ederim.
Mazda 626 GF (1997-02) Buji Önerisi
Mazda 626 GF (1997-02) - Kullanım Kılavuzu Türkçe
mazda626.jpg

Son düzenleme:

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar kısa bir sorum olacak. Eski rölanti motoru ve yeni rölanti motoruda aynı şeyi yapıyordu. Kısaca özet geçeyim.

Rölanti olayını ayarlıyorum. 800d/d' ya buraya kadar güzel. Diyelimki klima vs açtığımız da rolanti 700 lere düşüyor ve araç titriyor. Bunu düzeltmek için rölanti motoru üstündeki yayın gerginliğini ayarlayan vidayı gevşelttigimde güzel bir sekilde neredeyse hiç devir değişmeden klima vs açıyorum sıkıntı olmuyor. Fakat bu seferde seyir halinde giderken debriyaja bastığımda veya boşa aldığımda neredeyse araç durana kadar devir 1100 lerde kalıyor. Ayar vidasını sıktıgımda ise devir direk 800 e düşüyor falat bu seferde klima vs açıldığında rolantiyi tam toparlayamıyor araç ikisinin ortasını bulamadım.

Birde eşim aracı kullanmaya başlayınca dikkatimi cekti yokuşlafxa yarım debriy yapınca araç çok tolere edemiyor ya gerye kayıyor araç yada stop ediyor. Biraz acemi olan biri kalkış yapamıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekli dosyalar

• IMG_20181107_123917.jpg
    IMG_20181107_123917.jpg
    211 KB · Görüntüleme: 37

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Debriyaja bastığında veya boşa atıldığında 1100 devirde kalmasını kafaya takmadan kullanmaya bakmanı tavsiye ediyorum. :) @emrullahberat46 hocam bunun normal olduğunu bir yerlerde yazmıştı. Olay buraya kadar sorunsuz geldiyse, bu durumu çok dert etme derim naçizane.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Debriyaja bastığında veya boşa atıldığında 1100 devirde kalmasını kafaya takmadan kullanmaya bakmanı tavsiye ediyorum. :) @emrullahberat46 hocam bunun normal olduğunu bir yerlerde yazmıştı. Olay buraya kadar sorunsuz geldiyse, bu durumu çok dert etme derim naçizane.
Veli abinin dediği doğru bence çok zorlamayın. Devrin geç düşmesini alışın yoksa kurcaladıkça başka şeyler bozulacak daha çok takmaya başlıcaksınız.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben biraz takıntılyım sanırım aracı sorunlu satmayıda sevmem. Ben kullanırken sıkıntı yok. Fakat dedigim gibi araç yarım debriyajda hiç asılı duramıyor bunu ben tolere edebiliyorum fakat eşim edemiyor araç yokuşta öyle kalıyor. Bundan önceki araçlarımda olması gerektigi gibi rolanti az düşer araç geriye kaymaz olur ve kalmışını yaparsın ama bunda hem rolanti hir aşağı bir yukarı oynayıp duruyor hemde araç kaymaya devam ediyor çeyrek debriyajda. Yarım yaparsan araç stop ediyor. Onun için eşime veremiyorum aracı. :) Bi m6 parası biriktirip level atlama zamanı geldi sanırım

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Ben biraz takıntılyım sanırım aracı sorunlu satmayıda sevmem. Ben kullanırken sıkıntı yok. Fakat dedigim gibi araç yarım debriyajda hiç asılı duramıyor bunu ben tolere edebiliyorum fakat eşim edemiyor araç yokuşta öyle kalıyor. Bundan önceki araçlarımda olması gerektigi gibi rolanti az düşer araç geriye kaymaz olur ve kalmışını yaparsın ama bunda hem rolanti hir aşağı bir yukarı oynayıp duruyor hemde araç kaymaya devam ediyor çeyrek debriyajda. Yarım yaparsan araç stop ediyor. Onun için eşime veremiyorum aracı. :) Bi m6 parası biriktirip level atlama zamanı geldi sanırım
TPS sensöründe sıkıntı olabilir mi aracın?

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
TPS sensöründe sıkıntı olabilir mi aracın?
Yeni oda testini yaptım sıkıntı görünmüyor yenisinde voltaji düzgün veriyor. En son saglam usta bulup manifoldu komple söktürecem
Manifold ve kelebek temizliği için ne gerekoyor jonta felan Hatay'dan alayım da Şırnak ta temizleyim. Birde subap felan ayarı varsa onada baktıracam biryerde birşeyler var ama hayırlısı bakalım

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Arkadaşlar bugün lpg filitrelerini değiştirdim gaz ayarı yaptılar resim ektedir.bilenler bakabilir mi normal mi ayarlar sizce.aracım benzindeki gibi atik değil çümkü.tşklerIMG_20181108_163816.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar bugün lpg filitrelerini değiştirdim gaz ayarı yaptılar resim ektedir.bilenler bakabilir mi normal mi ayarlar sizce.aracım benzindeki gibi atik değil çümkü.tşklerEkli dosyayı görüntüle 39704

Kendi tecrübelerine göre ayar yapıyorlar çoğu yer... Yaz başında bende ayar için gittiğimde kafasına göre bana bilgi vermeden ayarı iyice kısmış üzerine de bobin sorunu denk gelince işin içinden çıkana kadar belki 7-8 kez ayar yapmıştı da yine olmamıştı, olmayınca itiraf etmişti ben bunun ayarını en kısıkta yaptım diye... Bobin değişimi sonrası her şey normale dönmüştü...

Araç benzindeki gibi atik olursa, benzin kadar lpg tüketir, ayar öncesine göre atik değilse de; ayarı yapan yere sorma imkanın varsa, bir danış istersen ayarı fazla ekonomik mi yaptın, çekişten düştü de bence...

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Veli abi yakıtı geçtim benim araba otomatik zaten vites düşerken hemen toparlamıyor araç sarsıntı vs yok bu arada dediğin gibi anlamıyorlar bende o yüzden yazdım bilen varsa bakabilir mi diye tşkler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi yakıtı geçtim benim araba otomatik zaten vites düşerken hemen toparlamıyor araç sarsıntı vs yok bu arada dediğin gibi anlamıyorlar bende o yüzden yazdım bilen varsa bakabilir mi diye tşkler
Benim teknik olarak değer bilgim ve tecrübem yok, hatta 4-5 ay öncesine kadar ayar ile bu kadar haşır neşir olmamıştım bile... Gidiyordum ayar yaptırmaya, ya düzgün çıkıyordu ayarlar ya da iki dakika içinde yapılıyordu... :)

Senin araca yapılan ayarların, yapılmadan önceki durumu ile farklılık oluşturduysa, ayar yapan kişiye danışmakta fayda var.

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Filtrelerin feğişim zamanı geldiği için gittim zaten bu söylediğim problem vardı ustaya dedim ki bu enjeksiyon zamanları normal mi diye benzinle lpg arasında 2 yada 2.5 kat fark var çünkü.sanki birisi söylemişti bana bu değerlerin her ikiside birbirine çok yakın olmalı diye bende o yüzden merak ettim. Hatta usta gayet normal iki katı fark olmalı dedi ama bunlara malesef güven olmuyor abi takıyorlar beyne lpg de çalıştırıp enter tuşuna basıp oldu bitti hadi ver 20 tl diyorlar:)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Arkadaşlar kısa bir sorum olacak. Eski rölanti motoru ve yeni rölanti motoruda aynı şeyi yapıyordu. Kısaca özet geçeyim.

Rölanti olayını ayarlıyorum. 800d/d' ya buraya kadar güzel. Diyelimki klima vs açtığımız da rolanti 700 lere düşüyor ve araç titriyor. Bunu düzeltmek için rölanti motoru üstündeki yayın gerginliğini ayarlayan vidayı gevşelttigimde güzel bir sekilde neredeyse hiç devir değişmeden klima vs açıyorum sıkıntı olmuyor. Fakat bu seferde seyir halinde giderken debriyaja bastığımda veya boşa aldığımda neredeyse araç durana kadar devir 1100 lerde kalıyor. Ayar vidasını sıktıgımda ise devir direk 800 e düşüyor falat bu seferde klima vs açıldığında rolantiyi tam toparlayamıyor araç ikisinin ortasını bulamadım.

Birde eşim aracı kullanmaya başlayınca dikkatimi cekti yokuşlafxa yarım debriy yapınca araç çok tolere edemiyor ya gerye kayıyor araç yada stop ediyor. Biraz acemi olan biri kalkış yapamıyor
Bizim araçların özelliği budur.Yani araç durduğu yerde rölantide 750 devirde, hareket halinde boşa alınca 1100 devirde çalışır.
İlk çalıştığında devir 1400 civarına çıkıp geri düşer.Durdugu yerde rölantide iken gaz verip bırakınca devir 1000-1100 civarına indiğinde orada kısa bir süre bekleyip ondan sonra yerine iner.Ayrıca bir de hepimizin bildiği gibi soğuk olarak ilk çalışmada 1000 devirin üzerinde çalışır ısındıkça düşer.

Bütün bunları ayarlayan rölanti motorudur.Aracınız durduğu yerde 750 hareket halinde boşta iken 1100 de çalışıyorsa bu normal bir durumdur.Diğeri yani klima açınca devir düşüyor titreme yapıyor dediğiniz durumda siz rölanti motorunun ayarını çok kısmışsınız demektir ve titreme, rölanti dalgalanması hatta bazı durumlarda stop etmesine bile sebep olur.

Arkadaşlar bugün lpg filitrelerini değiştirdim gaz ayarı yaptılar resim ektedir.bilenler bakabilir mi normal mi ayarlar sizce.aracım benzindeki gibi atik değil çümkü.tşklerEkli dosyayı görüntüle 39704
Bu resim yorum yapmak için yeterli değil.Lpg haritasının fotoğrafı lazım ayrıca resimde görülen benzin ms leri lpg de aynı kalıyor mu ona da bakmak lazım.
Eğer ayar kablonuz varsa daha detaylı yardımcı olabilirim.

Son düzenleme:

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Haritanın fotosunu çekmedim ayarlar hep bu şekilde benzinde 3.5 ise lpg de 7 7.5 şeklinde işte sorum da burda bu ms değerleri genelde bu şekilde midir yani benzinde 1 se lpg de 3 4 mü olmalı

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Haritanın fotosunu çekmedim ayarlar hep bu şekilde benzinde 3.5 ise lpg de 7 7.5 şeklinde işte sorum da burda bu ms değerleri genelde bu şekilde midir yani benzinde 1 se lpg de 3 4 mü olmalı
Lpg nin ms süresinin fazla bir önemi yok.
Benzinde iken benzin ms süresine ve lpg ye alıp yine benzin ms süresine bakacaksınız.Eğer değerler aynı ya da +-%10 oynuyorsa iyidir.Daha fazla oynama varsa ayar gerekir.
Eğer lpg de iken benzin süresi artıyorsa fakir karışım vardır tam tersi ise zengin karışım vardır.
Ona bakılarak eğer bir sıkıntı varsa harita aşağı ya da yukarı çekilir.
Harita dediğim mavi ve yeşil çizgi bulunan grafik ekrandır.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hocam benzindeyken ms süresi lpg' ye alıncada fazla değişmemesi gerekir. Birde lpg deyken lpg ms süresi benzinin 2 katını geçmemesi tavsiye edilir. Atıyorum benzin ms süresi 3 ise lpg 6 yı geçmemesi gerekir. Ki 4.5 -5 ms iyidir. Eger lpg ms süreniz yüksekse nozul çapı ve regülatör basıncı ile ayarlama yapınız

Hocam bir kac 626 sahibine sorduğumda böyle olmadığını söylediler. Direk düşüyormuş olması gerektigi yere. Benim titreme olayı sanırım rolanti motorundan degil ayarını çünkü her şekilde denedim araç boşta olsun yüktr olsun veya 900+ devirde olsun titriyor.

Yabancı forumlarda rölanti ayarlaması yapılırken diag portundan belirttikleri iki pini birleştirerek ayar yapın demişler fakat bizim Tr araçlarında belirtilen pinlerin biri boşta anlam veremedim.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Hocam benzindeyken ms süresi lpg' ye alıncada fazla değişmemesi gerekir. Birde lpg deyken lpg ms süresi benzinin 2 katını geçmemesi tavsiye edilir. Atıyorum benzin ms süresi 3 ise lpg 6 yı geçmemesi gerekir. Ki 4.5 -5 ms iyidir. Eger lpg ms süreniz yüksekse nozul çapı ve regülatör basıncı ile ayarlama yapınız

Hocam bir kac 626 sahibine sorduğumda böyle olmadığını söylediler. Direk düşüyormuş olması gerektigi yere. Benim titreme olayı sanırım rolanti motorundan degil ayarını çünkü her şekilde denedim araç boşta olsun yüktr olsun veya 900+ devirde olsun titriyor.

Yabancı forumlarda rölanti ayarlaması yapılırken diag portundan belirttikleri iki pini birleştirerek ayar yapın demişler fakat bizim Tr araçlarında belirtilen pinlerin biri boşta anlam veremedim.
Titriyor derken motor mu titriyor yoksa devir saati mi abi?

Üst Alt