Mazda 626 GF (1997-02) Rölanti Sorunu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar selamun aleyküm biraz uzun sürücek ama başımdan geçen herşeyi anlatıcam şimdi bende bir 626 var rolanti sorunum vardı bundan dolayı ustaya gittim usta tam ayarlayamadı rolantimi olmuyor dedi gaz kelebeği bozuk ayar tutmuyor dedi tamam dedim sonrasında bu ayardan boyle hafiften teklemeler başladı ama umursanmıcak düzeydeydi 1 hafta bu sekilde bindim sonrasında araç efsane bir şekilde teklemeye ve boğulmaya başladı bir ustaya gittim oylesine buji değişti ve hafiften kelebek ayarı yaptı sorun 10 gun kadar cok nadir tekleyerek kullandım sonrasında eski haline tekrar döndü ustaya sordumda gaz kelebeği değişcek dedi bende başka bir ustaya danıştım bu sefer oda buji kablosu ve bujilerin değişmesi gerektiğini belirtti 150 tlye maher marka buji kablosu aldım ve pzfr5f11 kodlu buji aldım ozellikle bu bujiyi istedi ustam aldıktan sonra götürdüm bunlar değişti gaz kelebek ayarı yaptı rolanti düşük devirlerde durmaya başladı ama oynak bir rolantım vardı gaz verip cektikten sonra bazen 0.8 de sabit kalıyor bazen 0.3 lere kadar düşüyordu tekleme sorunu gitti sonrasını sallama sorununa bıraktı buda şu şekilde mesela araç düşük devirde gidiyorum ayağım gazda aynı ayarda basılı olmasına rağmen araba 2-3 saniyelik gazı kendilinden kesip tekrar veriyor ve arabayı aşırı sekilde sallıyor bunu her vites değişiminde ve dur kalk trafiğinde yaparak canımo sıkıyordu ek olarak boyle şanzımanı cok sert sallıyor bu işlem olurken her neyse bu şekilde 10 gun kullandıktan sonra araba tekrar tekleme ve boğulmaya başladı ama bu sefer sadece düşük devirde ve kalkarken yapıyordu kalktıktan sonra hiç bişe yok canavar gibi gidiyor ama kalkana kadar can çekişiyor ustamı aradım buji kabloları dandik daha kalitelisini alman lazım ondan oluyor dedi sorun motor sıcakken daha çok oldundan kaynaklı soğukken biraz daha az yapıyordu sorunun tamamı bu şekilde şimdi maddi olarak cok sıkıntıya girdim arabadan dolayı ngk buji kablosu var rcz49 onu almayı dusunuyorum ama sorunun tamamen gidicene nedense inancım yok acil bir şekilde yardımlarınızı talep ediyorum lütfen
Mesajının taşındığı bu konuyu incelemekte fayda var.

İlhan

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Selamünaleyküm arkadaşlar. Araci ilk çalıştırınca yüksek çalışıyorken hissedilmiyor normal rölantiye geçtiği zaman araçta titreme hissediyorum bu normal bir şey mi aracım Mazda 6 26 99 model

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamünaleyküm arkadaşlar. Araci ilk çalıştırınca yüksek çalışıyorken hissedilmiyor normal rölantiye geçtiği zaman araçta titreme hissediyorum bu normal bir şey mi aracım Mazda 6 26 99 model
Ve Aleykumselam
Konu içerisinde bir çok bilgi mevcut, zaman ayırıp okursan, sorununa uyan çözümü bulabilirsin...

İlk etapta Buji, kabloları ve distribütör ile Lpg varsa, ayarları kontrol edilmeli.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Gaz kelebeğinden hava ayarını bir tık arttırıp duruma bakabilirsin. Konu içerisinde fotoğraf olması lazım diye hatırlıyorum.

Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
merhaba mazda 626 2001 model otomatik aracımdada bu dalgalanma sorununu yaşıyorum rolantim öyle giderken ve viteste düşmüyor ama boştayken 750 devirde ara ara kendi gaz verip 800 çıkıp 750 ye geri iniyor sorun nedir acaba

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
merhaba mazda 626 2001 model otomatik aracımdada bu dalgalanma sorununu yaşıyorum rolantim öyle giderken ve viteste düşmüyor ama boştayken 750 devirde ara ara kendi gaz verip 800 çıkıp 750 ye geri iniyor sorun nedir acaba
Soğutma sisteminde hava olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
o havayı nasıl alabilirim bikiyor musunuz

Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Bu kontrol Kadir'in dediği şeyin kontrol yöntemi, benim dediğim soğutma suyunda hava olabileceği.
hocam dün ben gaz kelebeğindeki hortumu söküp hava varmı diye baktım fakat söktüğüm anda zaten su geldi hava yokmuş içinde. bujileri orjinal denso pkj16cr8 ile değiştirdim 1 ay önce ama tırnak ayarı falan yaptırmadım (araçta lpg yok) benim dediğim rolanti sorunu araç boştayken ufak ufak gaz veriyor 750 devirden 800-820 devire çıkıp çıkıp iniyor ve d de giderken ani fren yapınca devir 750ye inip aniden 850lere çıkıp tekrar 750 ye geri oturuyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

hocam dün ben gaz kelebeğindeki hortumu söküp hava varmı diye baktım fakat söktüğüm anda zaten su geldi hava yokmuş içinde. bujileri orjinal denso pkj16cr8 ile değiştirdim 1 ay önce ama tırnak ayarı falan yaptırmadım (araçta lpg yok) benim dediğim rolanti sorunu araç boştayken ufak ufak gaz veriyor 750 devirden 800-820 devire çıkıp çıkıp iniyor ve d de giderken ani fren yapınca devir 750ye inip aniden 850lere çıkıp tekrar 750 ye geri oturuyor.
Rölanti motorunu söküp temizlemek işe yarayabilir, suyun sıcaklığını olması gereken şekilde okuyamıyor muhtemelen.

Üst Alt