Mazda 626 GF (1997-02) Rölanti Sorunu

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Checking The Idle Speed & Idle Air Control Valve

Rolanti ayarlama konusunda detaylı bir anlatım mevcut sanırım tüm motor seçenekleri için tam anlayamadım. Fakat güzel bir çalışma bu işin bir mantığının oldugunu anlıyorum fakat tam olaya hakim değilim. İngilizcesi olan bir üstat yardımcı olursa mükemmel olacak.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Checking The Idle Speed & Idle Air Control Valve

Rolanti ayarlama konusunda detaylı bir anlatım mevcut sanırım tüm motor seçenekleri için tam anlayamadım. Fakat güzel bir çalışma bu işin bir mantığının oldugunu anlıyorum fakat tam olaya hakim değilim. İngilizcesi olan bir üstat yardımcı olursa mükemmel olacak.
Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Mesajda da güzel detaylar var... ;) üstelik Türkçe. :)

Müsait zamanda verdiğin linke el atarım. Teşekkürler...

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Ekli dosyalar

• img-315842-2-Idle_Speed_Adjustment_FS.jpg
    img-315842-2-Idle_Speed_Adjustment_FS.jpg
    65.8 KB · Görüntüleme: 71

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
İki adet ayar vidası varmış.
Hava ayar vidası (Ayarlayın dediği resimde görünen vida bu)
Gaz ayar vidası (Sakın ha sakın dokunmayın dediği vida bu)

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
İki adet ayar vidası varmış.
Hava ayar vidası (Ayarlayın dediği resimde görünen vida bu)
Gaz ayar vidası (Sakın ha sakın dokunmayın dediği vida bu)
Benim gaz kelebegi ayar vidası ile oynanmış zamanla. Acaba olması gerektigi pozsiyon nedir. Merak ettim şimdi.
Turuncu olan rolanti ayar. Mavi olan kelebek ayar vidası. Turuncu ile ayarlama yapınca fisss diye ses çıkmaya başlıyor sinir oldum :)

Ekli dosyalar

• IMG_20181105_115232.jpg
    IMG_20181105_115232.jpg
    207 KB · Görüntüleme: 97
Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Bizim sıkıntı bobin kaynaklı çıktı. Mondeo bobini (Üzerinden çıkanla aynı Motorcraft marka) ile değiştirdik. Bu işe girmişken sıkıntılı olan buji kablolarını da NGK ile değiştim. Geriye buji kalmıştı. Onu da ngk standart buji alıp 0,65e tırnağını ayarlatıp taktık. Sıkıntımız çözüldü çok şükür.:)

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bizim sıkıntı bobin kaynaklı çıktı. Mondeo bobini (Üzerinden çıkanla aynı Motorcraft marka) ile değiştirdik. Bu işe girmişken sıkıntılı olan buji kablolarını da NGK ile değiştim. Geriye buji kalmıştı. Onu da ngk standart buji alıp 0,65e tırnağını ayarlatıp taktık. Sıkıntımız çözüldü çok şükür.:)
Sorunununu çözdüğünüzs sevindim. Ben biraz daha ugraşırsam satacam arabayı :).
Sizde rolantideyken ufak ufak titremeler varmıydı. Bobini nekadara aldınız.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Sorunununu çözdüğünüzs sevindim. Ben biraz daha ugraşırsam satacam arabayı :).
Sizde rolantideyken ufak ufak titremeler varmıydı. Bobini nekadara aldınız.

Benim motor bayağı sarsıntılı çalışıyordu, rölanti ile ilgili problem yoktu.
Aracı götürdüğüm kişinin elinde kullanılmamış vardı, 200 TL verdim. Size de bobin lazım olursa @karardvn arkadaşımızda var, facebok 626 grubunda da görmüşsünüzdür belki. Bekleme durumum olmadığından başkasından aldım,çünkü vakit ayıramıyorum.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Benim motor bayağı sarsıntılı çalışıyordu, rölanti ile ilgili problem yoktu.
Aracı götürdüğüm kişinin elinde kullanılmamış vardı, 200 TL verdim. Size de bobin lazım olursa @karardvn arkadaşımızda var, facebok 626 grubunda da görmüşsünüzdür belki. Bekleme durumum olmadığından başkasından aldım,çünkü vakit ayıramıyorum.
Hocam bende de böyle ibre hafif hafif kımıldıyor araç 1-2 sn arayla sarsıntı yapıyor tabi dikkatli olursan hissediyorsun belli motor sayıyor. Dikkatsiz bir usta bile sıkıntı yok diyebilir. Sizde de böylemiydi.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Hocam bende de böyle ibre hafif hafif kımıldıyor araç 1-2 sn arayla sarsıntı yapıyor tabi dikkatli olursan hissediyorsun belli motor sayıyor. Dikkatsiz bir usta bile sıkıntı yok diyebilir. Sizde de böylemiydi.
Yok hocam bende böyle bir durum yoktu. benim guzu resmen gitmiyordu, motor bayağı sarsıntılı çalışıyordu. Benim sıkıntı ateşleme kaynaklı oldupu belliydi, sizinki salt rölanti gibi

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Evet rolanti fakat neyden kaynaklandığı meçhul

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
hayırlısı olsun yalnız her şeyi yenilemişken bujileri keşke daraltmasanız daha iyidi bobini daha çok yoruyor diyorlar tekniğini tam bilmiyorum, tamam daraltın ama 1,1 den 0,65 biraz fazla değilmi :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
hayırlısı olsun yalnız her şeyi yenilemişken bujileri keşke daraltmasanız daha iyidi bobini daha çok yoruyor diyorlar tekniğini tam bilmiyorum, tamam daraltın ama 1,1 den 0,65 biraz fazla değilmi :)
Uzun zamandır 626 kullanıyorum, hem garajdaki arkadaşlar hem de Adem Ustanın tavsiyesi üzerine her guzumda 0,6-0,7 bandına ayarlatıyorum. Dediğiniz teknik olarak doğru olabilir tabi, ayrıntısını bilmiyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha önce bu konuda bir şey okumadım, duymadım... Fakat; doğru olduğunu kabul etsek bile, buji tırnak aralığına gelinceye kadar, Lpg illetinin sisteme zarar veren o kadar çok etkisi var ki, say say bitmez... :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Daha önce bu konuda bir şey okumadım, duymadım... Fakat; doğru olduğunu kabul etsek bile, buji tırnak aralığına gelinceye kadar, Lpg illetinin sisteme zarar veren o kadar çok etkisi var ki, say say bitmez... :)
Ama direk bobini yumrukluyor diyor, bobine sürekli aparkat atan bir şey düşün :D

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
ufak bir google araştırması ile hemen hemen her sitede aynı sonuç çıkmış abi ,
burda daraltılmış lpg tırnak aralığı =zamanlamayı değiştiriyor erkene alıyor ve kısıyoruz ateşi
arttırılmış tırnak aralığı güçlü kıvılcım sağlıyor yani daraltıldıkça çakmağımızın alevinden eksiltmiş oluyoruz sigaramız yanıyormu yanıyor tabi :)
lpg de güçlü kıvılcım bana daha mantıklı geldi ki zaten kendi arabamda tırnak daraltma kesinlikle bir faydasını görmedim 1.1 e geçince motordaki rahatlamayı hissettim hatta @baykalbilgin de şahit
artı buji daraltıldığında motor sesi artmıştı bu durum @MutluTEKİR 'in mazda 3ünde de olmuştu
bence ateşlenen kıvılcımın zamanı ve miktarı ile oynamamak gerekiyor
profosyonellpg ayarı ile ilgilenenlerde kesinlikle orjinal kalmalı ama baş edilmeyen teklemelerde daraltılabilir ama 0.2 -0.3 kadar diye okudum
burada bir iddiam yok ama galiba durum arabadaki ihtiyaca göre değişecek
hazır her şey yenilenmişken @DarK PaSSenGeR orjinal şekilde denemesini tavsiye ediyorum ama takılmış artık yapacak bir şey yok :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel bilgiler, ben bütün lpg'li araçlarımda bujileri daraltarak kullandım, herhangi bir şikayetim olmadı, hatta iki 626 aracımın Fs motorunda alt devirlerdeki tekleme buji tırnak aralığını daraltarak gidermiştik.

Ateşleme sisteminin komple yenilenmiş olması, bu durumu test etmek için aslında güzel fırsat, ben olsaydım deneme yanılma yapardım... @DarK PaSSenGeR

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
burda daraltılmış lpg tırnak aralığı =zamanlamayı değiştiriyor erkene alıyor ve kısıyoruz ateşi
arttırılmış tırnak aralığı güçlü kıvılcım sağlıyor yani daraltıldıkça çakmağımızın alevinden eksiltmiş oluyoruz sigaramız yanıyormu yanıyor tabi :)
lpg de güçlü kıvılcım bana daha mantıklı geldi ki zaten kendi arabamda tırnak daraltma kesinlikle bir faydasını görmedim 1.1 e geçince motordaki rahatlamayı hissettim hatta @baykalbilgin de şahit
artı buji daraltıldığında motor sesi artmıştı bu durum @MutluTEKİR 'in mazda 3ünde de olmuştu
profosyonellpg ayarı ile ilgilenenlerde kesinlikle orjinal kalmalı ama baş edilmeyen teklemelerde daraltılabilir ama 0.2 -0.3 kadar diye okudum
hazır her şey yenilenmişken @DarK PaSSenGeR orjinal şekilde denemesini tavsiye ediyorum ama takılmış artık yapacak bir şey yok :)

Yani evet dediğiniz gibi denenebilirdi. Aklımda, bujilerin bu şekilde ayarlı olması gerektiği kaldığı için öyle yaptım. Olmazsa bakıma vs. gittiğimde tekrar eski haline getiririz (geliyorsa tabi), yoksa bir takım daha alırız 40 TL zaten.

Bu arada standart buji tırnak aralıkları 1.1 mi yoksa 0,7 falan mı? Ben NGK BKRE5e kodlu buji almıştım.

@Domestos

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV

Benimde Denso takarlarken 0.2 düşürülmüştü. Geçenlerde ben NGK BKR5E11 aldım ve olduğu gibi değiştirdik. Biraz daha yakıt düştü gibi hissettim. Psikolojikte olabilir belki bilmiyorum. Senin araçta bariz olarak o sessizliği bende hissettim. Kullanarakta test ettim.

Üst Alt