Mazda 626 GF (1997-02) Rölanti Sorunu

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bahse konu ayarları yaptım. Kelebek ve ek hava vidaları tam kapalı. Şuan biras sallantıda ama güzel. Birtek bazı devirlerde silkeleme var

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
800 devirde rolantide çalışırken devir saatindeki hafif titremeden bahsediyorsunuz sanırım.Sanayiye uğradığınızda buji değişimi sonrası karanlik bir yerde aracın kaputunu açıp buji kabloları ve bobinden motor bloğuna kaçak varmı kontrol ederseniz iyi olur ve bide hava akışmetre sonrası araçta hava alan yer varmı bunları kontrol edebilirsiniz.Benim aklıma gelenler bunlar.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bahsettiğiniz kaçağı anladım. Kontrol edecem. O elektirik sıçramasının bir adı vardı unuttum.
Geçen kabloları değiştirdim. Daha sonra kontrol ederken kablonun biri kopti. İçine baktığımda sarmal şekilde çok İnce kablo vardı böyle olması normal mi?
Kanister valfi sürekli açık kaldığı için onun jaki çıkartıp kanisterdeki hortumuda tıkadım valf alana kadar

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Yanlış hatırlamıyorsam atlama diyorlar sanayi dilinde elektrik kaçağına.Kablo koptuktan sonra tekrar tamir mi ettiniz parçayı yoksa yeni mi kullandınız? Ateşleme sistemi dikkat edilmesi gereken bir konu parçalardaki ufak sorunlar veya kalitesiz parça kullanımı büyük sorunlara neden olabiliyor.Kanister hortumunu tıkamanız iyi olmuş rolantiye direk etki eden bir parça sonuçta.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yanlış hatırlamıyorsam atlama diyorlar sanayi dilinde elektrik kaçağına.Kablo koptuktan sonra tekrar tamir mi ettiniz parçayı yoksa yeni mi kullandınız? Ateşleme sistemi dikkat edilmesi gereken bir konu parçalardaki ufak sorunlar veya kalitesiz parça kullanımı büyük sorunlara neden olabiliyor.Kanister hortumunu tıkamanız iyi olmuş rolantiye direk etki eden bir parça sonuçta.
Hocam bugün aracın yanına gidip yine bir bakındım.
İlk çalıştırmada (Soğukken) Stop ediyordu bir kaç defa o düzelmiş.
Şuan tek sorun rolantinin geç düşmesi ve titreme araç komple titriyor. Birde motor sıcak osla dahi marş biraz uzun sürüyor
Video attım. Video çekerken motordan gelen farklı bir ses dikkatimi çekti onuda attım. Yeni bir konuya mı yazmalıyım bilemedim

Allah Şırnak sanayisine düşürmesin. Oto elektrikçi de multimetre yok. Üslupta ayrı bir dava
gösterge panelinden
motordan
v kayışı tarafından gelen ses

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk videodaki rölantiye geç oturma diyorsan aynı fikirde değilim.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Hocam rolanti geç oturmuyor bence,biraz daha kullanıın daha da düzene girecektir diye düşünüyorum.Ses olayına gelirsek bu tür sesleri canlı dinleyip teşhis koymak daha doğru videoda ne olduğu tam anlaşılamıyor malesef.Sesten kastınız nedir tam olarak sizce hangi bölümden ve nasıl bir ses geliyor.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Yanlış bilmiyorsam siz Çin den rölanti motoru almıştınız.Nasıl memnun musunuz?
Benim araçta da rölanti motoru iyice zayıfladı.Mesela sizin videolardan aracın ilk çalışmasına baktığımda ilk çalışmada 1200-1300 devir civarına çıkıp geri iniyor. Bu bende 1600-1700 e kadar çıkıyor hatta ilk çalıştırıp hemen yürürsem boşa aldığımda 2 bin devir üzerinde çalışıyor.
Eğer rolanti motoru üzerinden ayarı düşürürsem bu sefer de özellikle araç soğukken lpg ye ilk geçişte rolanti iyice dalgalanıp stop ediyor.Onun için bende rolanti motorunu değiştirmeyi düşünüyorum.Eğer siz aldığınız ürün hakkında bir fikir verebilirseniz bende almayı düşünüyorum.

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Başkanım ben memnunum. Tabi bunu söylemek için diger sıkıntılarında çözülmesi ve sonrasında rahat çalışmasını gördükten sonra yorum yapmak dhaa sağlıklı fakat 1 aydır problem yok.
İlk etapta size tavsiyem içindeki yayı azıcık sertleştirin. Sonra tekrar deneyin

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Guzudaki problem hafifken lpg kaynaklı olduğunu düşünmüştüm; çünkü benzinde problem yoktu. Önce lpgde 2000 devir altında silkeleme yapıyordu, devirlendikçe sorun ortadan kalkıyordu. Dün iş yerine geldiğimde D konumunda beklerken stop etti. Rölantide silkeleyerek ve titreyerek çalışıyor. Eve dönüşte de aynı şekilde yaptı, hızlanmada düşüş var.

Benzinde de aynı şekilde yaptığı için ateşleme diye düşünüyorum. Buji, buji kablosu son olarak da bobinden şüpheleniyorum. Cumartesi günü gerekli kontrolleri yaparak kesin teşhisi koyacağız bakalım. Sıkıntının bobinde çıkmasından korkuyorum. Yan sanayi randıman vermez. Sıfır fiyatı da 920 TL, şu anki kampanya ile 700 TL civarına düşer. Ya da çıkma alınacak.

Forumu okuduğumda genelde ateşleme kaynaklı gibi duruyor bu vb. sorunlar. Sizce izlenecek yol nasıl olmalı?

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Guzudaki problem hafifken lpg kaynaklı olduğunu düşünmüştüm; çünkü benzinde problem yoktu. Önce lpgde 2000 devir altında silkeleme yapıyordu, devirlendikçe sorun ortadan kalkıyordu. Dün iş yerine geldiğimde D konumunda beklerken stop etti. Rölantide silkeleyerek ve titreyerek çalışıyor. Eve dönüşte de aynı şekilde yaptı, hızlanmada düşüş var.

Benzinde de aynı şekilde yaptığı için ateşleme diye düşünüyorum. Buji, buji kablosu son olarak da bobinden şüpheleniyorum. Cumartesi günü gerekli kontrolleri yaparak kesin teşhisi koyacağız bakalım. Sıkıntının bobinde çıkmasından korkuyorum. Yan sanayi randıman vermez. Sıfır fiyatı da 920 TL, şu anki kampanya ile 700 TL civarına düşer. Ya da çıkma alınacak.

Forumu okuduğumda genelde ateşleme kaynaklı gibi duruyor bu vb. sorunlar. Sizce izlenecek yol nasıl olmalı?

Konu, bu konu ile birleştirilmiş; ancak benimki salt rölanti problemi değil, ateşleme kaynaklı büyük ihtimal. "Hasan Bey" konusuna taşımak daha isabetli olur gibi.
@Domestos @Bayraktar @Oğuzhan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teknik konuların kendi bölümlerinde olması, herkesin sorunu/teşhisi ve çözümü bulmasını sağlar... Otomobillerimiz bölümü altında teknik konuların, sorunların veya çözümlerin olması bu açıdan uygun değil...

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Bizim sıkıntı oksijen sensörü kaynaklı olabilir mi acaba?
Oksijen sensörü olduğunu sanmıyorum.Oksijen sensör arızasında sizin bahsettiğiniz sorunlar yaşanmaz bildiğim kadarıyla.Sizin sorun büyük ihtimalle ateşleme sistemiyle alakalı olabilir gibi geldi özellikle bobin sorunu olabilir. Bu arada hava akışmetreyi de kontrol etmeyi deneyebilirsiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Aynı süreci "Beyaz Güvercin" ile yaşadım, forumda da yazmıştım, şimdi aramak tekrar yazmaktan zor geldiği için tekrar yazıyorum... :)

Öncelikle bir iki iyi ustadan, lpg ayarlarının düzgün olduğu garantisini al... Sonrasında buji tırnak aralığını 0.6'ya ayarla, sorun devam ederse test edebileceğin buji kablosu bulursan değiştirip test et, değilse buji kablosunu değiştir, sorun yine de devam ederse mecburen geriye distribütör kalıyor.

İki yıl öncesinde; Yurt dışında yan sanayi distribütör 100-150 liraya geliyordu, Polonya'da çıkma bulmuştum ama gönderim yapmadılar...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Aynı süreci "Beyaz Güvercin" ile yaşadım, forumda da yazmıştım, şimdi aramak tekrar yazmaktan zor geldiği için tekrar yazıyorum... :)

Öncelikle bir iki iyi ustadan, lpg ayarlarının düzgün olduğu garantisini al... Sonrasında buji tırnak aralığını 0.6'ya ayarla, sorun devam ederse test edebileceğin buji kablosu bulursan değiştirip test et, değilse buji kablosunu değiştir, sorun yine de devam ederse mecburen geriye distribütör kalıyor.

İki yıl öncesinde; Yurt dışında yan sanayi distribütör 100-150 liraya geliyordu, Polonya'da çıkma bulmuştum ama gönderim yapmadılar...

Teşekkürler abi :) Öncesinde buji tırnak aralıklarını 0,65e ayarlatmıştım. Sıkıntı benzinde de mevcut olunca ateşleme diye düşündüm. Buji ve buji kablosu ile başlayıp en son bobine bakacağız. Deneyebileceğim buji kablosu mevcut. Yapabilirsek bobini de deneyeceğiz. Deneme yanılma ile kesin teşhisi koyarız gibi. Benim buji kabloları çok sağlam değildi, ondandır diye umut ediyorum:)

Bobin olursa bilmiyorum nasıl bir yol izlerim. Ford bobinlerinden hangisi uyumlu ? Mondeo mu? Model ve yıl aklımızda olsun, belki lazım olur
@suleyman

Üst Alt