OBD'Li LPG Kitleri Hakkında

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Az önce Atiker çağrı merkezini aradım. Sorduğum sorular ve cevapları hatırladığım kadarıyla:

- Bu OBD'li sistemler arıza ışığına müdahale ediyor mu?
-- Arıza ışığını doğrudan söndürmez, dorunu ortadan kaldırdığı için genelde ışık söner.
- OBD sistemi ayara ne kadar etki eder?
-- % 8'e kadar müdahale eder. Mevsimsel geçişlerde falan bu müdahale yeterli gelecektir
- OBD bluetooth takip cihazından bu değerleri takip etmek bize doğru bilgiyi verir mi?
-- Tabi ki kısa dönem bilgilerini alabilirsiniz bu tarz cihazlardan.
- En can alıcı nokta benim için, Rölantide ayar yapılması yeterli midir, yoksa yol ayarı da yapılmalı mıdır?
-- Normalde rolantide ayar yapılınca yeterli olur. Zaten rolanti değerlerine göre yol ayarını kendisi oluştrur. Herhangi bir devirde anormal bir durum varsa yol ayarına ihtiyaç olur.
Sonucda odb den bendeki gibi ariza isigi yakma secenegi sende onaylimi degilmi bilmiyoruz bunu denemen lazim
En basiti oksijen sensorunu soktugunde ariza isigin yaniyorsa sikinti yok
Ama ya isigin yanmazsa bunun icin ustan ile gorusmen yada denemen lazim

Murat Köse

Sessiz
Araç Markası
Toyota
Araç Renk ve Tip
AVENSİS
Az önce Atiker çağrı merkezini aradım. Sorduğum sorular ve cevapları hatırladığım kadarıyla:

- Bu OBD'li sistemler arıza ışığına müdahale ediyor mu?
-- Arıza ışığını doğrudan söndürmez, dorunu ortadan kaldırdığı için genelde ışık söner.
- OBD sistemi ayara ne kadar etki eder?
-- % 8'e kadar müdahale eder. Mevsimsel geçişlerde falan bu müdahale yeterli gelecektir
- OBD bluetooth takip cihazından bu değerleri takip etmek bize doğru bilgiyi verir mi?
-- Tabi ki kısa dönem bilgilerini alabilirsiniz bu tarz cihazlardan.
- En can alıcı nokta benim için, Rölantide ayar yapılması yeterli midir, yoksa yol ayarı da yapılmalı mıdır?
-- Normalde rolantide ayar yapılınca yeterli olur. Zaten rolanti değerlerine göre yol ayarını kendisi oluştrur. Herhangi bir devirde anormal bir durum varsa yol ayarına ihtiyaç olur.
Atiker otomatik ariza ışığı söndürme programi | LPG AYAR KABLOSU - LPG INTERFACE - LPG AYAR CİHAZI - LPG YEDEK PARÇA - MSC Elektronik - Araç İletişim Sistemleri I www.lpgkablo.com

ekran-alintisi-png.2246

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Deneme amacli yaktigim ariza isigi sondu.

Adam haklı beyler :koptum::koptum::koptum:

Biliyorsunuz lantisten sonra lpgye çok mesafeliydim, hatta krala kıyıo lpg bile taktıramadım. Bu olay beni lpgden hepten soğuttu. Eskiden araçta tuhaflık olduğu zaman gider ayar yaptırırdık, şimdi ise araçta hiç bir problemim olmamasına rağmen ayaklarımın iyi olmadığı söyleniyor. Ben pimpirikli adamım, sürekli aklımda acaba ayarlar normal mi sıkıntı var mı diye kurgularım. Herhalde en iyisi dizele veya kedi motor benzinliye geçmek olacak :(

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu kadar tecrübe ve yorumu, teknik bilgiyi okuduktan sonra, bilmediğimiz kim bilir neler var neler diye düşündüm... Eğer sistem; otomatik olarak arıza ışığını söndürmeye programlı ise bu oluşabilecek diğer arızalarda da ışığın yanmasını engelliyorsa büyük fiyasko demektir... Ancak; böyle olsaydı, şimdiye böyle bir sorun sıkıntıdan dolayı problem yaşayan insanlar olurdu diye tahmin ediyorum.

2,5 yıl Obd sistemli lpg kiti kullandım ve hiç bir şekilde sorun sıkıntı yaşamadım. Bir kaç kez havaların Aydın şartlarında çok soğuk olduğu dönemde, lpg ye geçtiğinde titreme yaptı o kadar... Geri kalan süreçte aracın lpgli olduğunu ancak, dolu bir bagaj ve 4 kişi ile klima açık rampa çıkarken anlıyordum... :)

Konu bir şeyleri irdelemek adına çok güzel tekrar belirtmeden geçemedim. :)

Murat Köse

Sessiz
Araç Markası
Toyota
Araç Renk ve Tip
AVENSİS

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
220 lerde olması iyi değil demek ki nozülleriniz küçük. Lpg kiti ne? Birde araç motor bilgisi ve nozülleriniz kaçlık?

Atiker gold, araç 2.0 cc 147 beygir. Nozül dediğiniz şeyin ne olduğunu bilmiyorum ama bir parça vardı, bunu genelde ufak takıyorlar bu araçlara ama buna büyük takmışlar tam araca göre demişti :)

Murat Köse

Sessiz
Araç Markası
Toyota
Araç Renk ve Tip
AVENSİS
Atiker gold, araç 2.0 cc 147 beygir. Nozül dediğiniz şeyin ne olduğunu bilmiyorum ama bir parça vardı, bunu genelde ufak takıyorlar bu araçlara ama buna büyük takmışlar tam araca göre demişti :)
Regülatör den bahsetmiş olabilir. 4 silindir mi? Nozül denen lpg enjektörü ucundaki sarı parça hortumun girdiği manifolda giden kısım. Üstünde yazar 1. 8 2.0 2.2. vb. gibi gerçi ustalar ufak alıp matkapla deliyorlar orada yazan bilgi de yanıltıcı oluyor

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Regülatör den bahsetmiş olabilir. 4 silindir mi? Nozül denen lpg enjektörü ucundaki sarı parça hortumun girdiği manifolda giden kısım. Üstünde yazar 1. 8 2.0 2.2. Vv gibi gerçi ustalar ufak alıp matkapla deliyorlar orada yazan bilgi de yanıltıcı oluyor

4 silindir o kısma bakmadık, ama usta matkapla bi yerleri genişletelim demişti.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bu bilgilere göre sizin nozülleriniz en az 2.6mm olmalı 3 mm bile tavsiye edilebilir. Sistemde matkapla genişletilebilecek sadece dediğim nozüller var

İşlem yaptırıp yaptırmamaya pek emin olamadım. 1 mayısa kadar aracı görme şansım yok :) bu sürede neye karar veririm bilemiyorum, belki ben yaptırırım belki de yeni sahibi.

Murat Köse

Sessiz
Araç Markası
Toyota
Araç Renk ve Tip
AVENSİS
İşlem yaptırıp yaptırmamaya pek emin olamadım. 1 mayısa kadar aracı görme şansım yok :) bu sürede neye karar veririm bilemiyorum, belki ben yaptırırım belki de yeni sahibi.
Hayırlısı olsun hocam, atiker gold obd bağlantılı olduğu için lpg kablosu ile bağlanınca araçtaki ltft stft değerlerini ekranda görebilirsiniz. Ayar yapması çok kolay oluyor bu sayede

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Peki hocam arıza ışığını yaktırıp lpg sigortası kapalı şekilde gezdiniz mi?
Acik kapali kontak muhabbeti kafa karistirici
Sigorta sokukkenmi ?
Sigorta takili ikenmi gezdigimi soruyorsun?

Regulator abi o km marka idi sanirim 1.6 cc ye kadar orjinal regulator kucuk olan iyi ama cc yukselince regulatorun buyumesi basinci daha stabil tutmasini sagliyor demisti.
(@Murat boyle demisti demi ?)

Regülatör den bahsetmiş olabilir. 4 silindir mi? Nozül denen lpg enjektörü ucundaki sarı parça hortumun girdiği manifolda giden kısım. Üstünde yazar 1. 8 2.0 2.2. vb. gibi gerçi ustalar ufak alıp matkapla deliyorlar orada yazan bilgi de yanıltıcı oluyor

Yanilmiyor isem nozul hatasida veriyordu?

Murat Köse

Sessiz
Araç Markası
Toyota
Araç Renk ve Tip
AVENSİS
Acik kapali kontak muhabbeti kafa karistirici
Sigorta sokukkenmi ?
Sigorta takili ikenmi gezdigimi soruyorsun?
Anlayamadım hocam kusura bakmayın.
Hani lpg olayını test amaçlı yazmıştım. Arıza lambası yanıkken ve lpg kiti sigortası sökük devre dışı iken bu arıza lambası yine aynı sürede sönermi ki anlamında yazmıştım. Test amaçlı

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Anlayamadım hocam kusura bakmayın.
Hani lpg olayını test amaçlı yazmıştım. Arıza lambası yanıkken ve lpg kiti sigortası sökük devre dışı iken bu arıza lambası yine aynı sürede sönermi ki anlamında yazmıştım. Test amaçlı

Bilmiyorumki bu testi dogal olarak benzinde denemem lazim.
O zaman ben lpg sigortasini sokim
Oksijen sensorunu sokim
Ariza isigini yaksin
Sensorun soketini takim
İsik sonecekmi sonmeyecekmi gibi gozlemler yapim

(benzin5,50tl pahali bi test olacak :) ;) )

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Biraz işlerim yoğun geç gördüm kusura bakmayın.
Kötü mal sahibi, insanı mal sahibi yapar sözünü her konuda yaşatan insanlar var. Ben o insanlar yüzünden elimden gelen her işi kendim yapar oldum. En basit örneğini geçen gün yaşadım.Aks keçesi değişiminde keçeyi 1-1,5mm kayık çaktı, üst tarafına bir çekiç daha vurduramadım adama. Sonuç; iki gün sinir ve aracı iş yerinde forkliftle kaldırıp alt muhafazayı söküp kendim çaktım. Böyle adamlar iş yapıyor.
Önceki aracımda da yol ayarı, obdden kontrol ederek ayar yaptıracak usta bulamadığım için Brc kablosu ve obd alıp kendim yapmayı öğrenmiştim. Hatta kurcalarken Brc nin oksijen sensörü ve aracın map sensörünü okuma desteği olduğunu öğrenip bağlamış aracın kendi sensörlerinden gelen değerlerle ayar yapmıştım. Sonrasında 4 sene sorun yaşamadım.

Konudan fazla uzaklaşmayayım. Sizin başınıza gelen de bir çok bilmiş, aman parasını alayım kiti bağlayım bir daha arıza için gelmesin diye arıza ışığını söndürme fonksiyonunu açmış bir usta(!) mucizesi. Normal şartlarda her aracın bir ltft tolerans değeri olur, bu hava şartları, yük durumu, yakıt kalitesi, aracın aşınma durumu ve kullanış şekline göre +-%5 aralığında olması normal kabul edilir. Bazı araç %20 bazı araç %15 den sonra arıza ışığı yakar.
Normal şartlarda ayarı oksijen sensörü, obd den alınan ltft ve dip gazda stft değerine göre düzgün yapılan LPG ayarında sorun yaşanmaz. Zamanla yaşanacak değişim saydığım faktörlere bağlı olarak zaten benzin de de yaşandığı için araç ltft değerini değiştirerek ve anlık stft ye müdahale ederek optimum çalışmayı sağlar. Bunun için obdli lpg kitine de ihtiyacınız yok. Ben 6 sene 110.000km lpgli kullandığım Honda da hiç sorun yaşamadım. Bağlandığımda ltft değerim de %4 civarında gezinirdi. Arada kontrol amaçlı bir hafta benzinli kullanımda da %3-4 civarında olurdu Ltft değerim.
Yani obdli kit bir devrim ya da araca bağlanmış sihirli bir değnek değil. Ama usta hatalarını ve yanlışlarını kendi tolerans değerleri aralığında minimize etmek için faydalı. Hatalı montaj veya uğraşmak istemeyen ustalar için yine sıkıntılara yol açacak uyanıklık opsiyonu var. Eğer obdli sistem lpg kitinde arıza ışığı söndürme fonksiyonu aktifleştirilmişse bu başlı başına yanlış ve hatalı uygulama olması tartışılamaz. Yakıt harici bir arıza durumunda daha büyük hasarlara yol açmamak için aracın kendini koruma (safe) moda alacağı konumlarda (nadiren de olsa ihtimaldir) engel olacağı için büyük arızalara yol açabilir.

Bana göre işin özeti;
Zaten eğer lpg kiti, obd den okuduğu değerle kendini düzeltme yapma ihtiyacı hissediyor ise lpg ayarınız düzgün değildir. Obd verisine göre yapacağı düzeltmeyi lpg enjentör haritasına yazmaz. Sadece o an; kontak kapanana kadar düzeltir. Bana göre doğrusu, obd bağlantısını yapmadan lpg ayarının yapılarak minimum 30 km kullanım sonrası ltft ve stft değerleri kontrol edildikten sonra ayarlarda %5 den fazla bir sapma yok ise tamamdır denilmeli. Ondan sona obd bağlantısı yapılmalıdır. Bu sayede normal ayarlar yakalanmış, ekstrem durum olan filtre tıkanması, kötü lpg yakıtı gibi geçici durumlar için tolerans müdahale aralığı bırakılmış olur. (Ama bunu yapacak usta, esnaf kişiyi bulma konusunu hiç açmıyorum.)

Minimum 30 km deme sebebim araçtan araca değişebilir ama Honda Ltft değeri için son 30 km ortalamasını alıyordu.

Üst Alt