OBD'Li LPG Kitleri Hakkında

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Biraz mühim bir konu olduğu için ayrı başlık açmayı uygun gördüm, diğer soru-cevap konusu altında kaybolup gidebilirdi.

Biliyorsunuz eskiden LPG'den çok çektim, ama Atenzada hiç problem yaşamadım. Sadece gaz bittiği zaman LPG aklıma geliyor,onun haricinde var mı yok mu anlamıyorum bile. Sorunsuz kullandığım için de aracın her türlü LPG ayarı düzgün zannediyordum.

Dün @kadir le birlikte filtre değişimi için servise gittik, ardından @Ebubekir de bize katıldı. Her neyse filtreler değişti ve araç bilgisayara bağlandı. Ustayla aramızda geçen konuşma aynen şu şekilde;

U: Arıza ışığın yanıyor mu?
B: 6000 km.dir kullanıyorum hiç yanmadı, ilk defa sorunsuz LPG kullanıyorum :D
U: Arıza ışığının yanmaması bu ayarlarla mucize
(Ekrandaki değerler 220 seviyesindeydi, 160 civarında olması gerekiyormuş)
U: Performansı çekişi nasıl?
B: Rampalarda biraz zorlanıyor ama onun haricinde pek ahım şahım sıkıntım yok
U: OBD'li kit mi bu?
B: Evet OBD'li
U: İşte o yüzden arıza ışığın yanmıyor, OBD iptal olsun anında arıza ışığın yanar. Ayarların pek iyi değil.

Bu konuşma sonrasında @kadir le ufo gören masum köylü gibiydik.

Ustamız özetle şunu söylüyor; her marşa bastığınızda OBD sistemi arıza ışığını söndürdüğü için siz her şey yolunda zannediyorsunuz, ama işin daha da kötü tarafı aracınızda başka bir arıza olsa bu ışık yine yanmayacak ve arızadan haberiniz olmayacak diyor. OBD'nin ayar yapmak için değil, sadece ışık söndürmek için sisteme eklendiğini ve hiç bir müşterisine OBD'li cihaz (daha çok kazandırmasına rağmen) takmadığını söylüyor.

Kadir'in bugün yaptığı test;

Oksijen sensörünün bağlantısını kesiyor, arıza ışığı yanmıyor
LPG sistemini sigorta panosundan sigortasını söküp devre dışı bırakıyor ve arıza ışığı yanıyor...

Kadir tekrar ustamızın yanına gidiyor şu an, aklımıza takılan bazı şeyleri soracak ve konu altına ekleyecek

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kadirle bolca konuştuk bugün bu konu hakkında. Ben de şaşırdım açıkçası. Ama kendi deneyimim bu söylenilenin gerçek olmadığı yönünde.

OBD'nin ayar yapmak için değil, sadece ışık söndürmek için sisteme eklendiğini

Benim yaristeki obd atiker de ayarı hep sınırlar içinde tutuyordu obd. Ama bu senin durumda neden böyle oluyor, bunu da atiker programındaki obd ayarlarına bağlıyorum ben.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kadirle bolca konuştuk bugün bu konu hakkında. Ben de şaşırdım açıkçası. Ama kendi deneyimim bu söylenilenin gerçek olmadığı yönünde.

Benim yaristeki obd atiker de ayarı hep sınırlar içinde tutuyordu obd. Ama bu senin durumda neden böyle oluyor, bunu da atiker programındaki obd ayarlarına bağlıyorum ben.

Odb neyi ayarliyor ?

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Benim araçta da obd'li sistem var. Güvendiğim bir ustaya ayar yaptırmaya gittiğimde, hocam ayara bile gerek yok, bu sistem müdahale ediyor dedi. Yine de ayar yaptık. Zaman zaman obd cihazından kontrol ederim, LTFS STFS değerleri oldukça stabil. Usta bunu konuşurken neye dayanarak bunu söylemiş?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Eminmisin kanitin varmi ?

Odbsiz sistemde arac beyni zaten bilgi gonderiyor ayarinda sikinti yoksa
Zaten kit ile arac beyni haberlesmeli calisiyor.

Telefonda da dedim ya Kadir, olabilir demiştim. Ayarları bilmiyorum sadece böyle ayarların olduğunu duydum her kitin yazılımında.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Telefonda da dedim ya Kadir, olabilir demiştim. Ayarları bilmiyorum sadece böyle ayarların olduğunu duydum her kitin yazılımında.

Benim yaptigim testi sende musait oldugunda deneyebilirmisin?
Belki biseyler farklidir?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benim araçta da obd'li sistem var. Güvendiğim bir ustaya ayar yaptırmaya gittiğimde, hocam ayara bile gerek yok, bu sistem müdahale ediyor dedi. Yine de ayar yaptık. Zaman zaman obd cihazından kontrol ederim, LTFS STFS değerleri oldukça stabil. Usta bunu konuşurken neye dayanarak bunu söylemiş?

Odb olmasada zaten stabil olacak odb sadec e can ve mal guvenligini riske atan bi ise yaramayan bi sistem.

Bende yeni ogrendim ve test ettim benim yaptigim testi sende musait oldugunda yaparmisin ?
Ve testi o guvendigin ustana sorarmisin neden boyle diye?

Farkli deneme ve testler akliniza geliyorsa yapalim?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
LPG ustamiz bu aksam musait olursa konuya gelecek.

@Adem Usta

Abi Bugun seninle konusmustuk ve oksijen sensorunun fisini soktum arabayi calistirdim gezdim dolastim ariza isigi yanmadi
Arac stop edip lpg sigortasini soktum arabayi calistirdim ariza isigi yandi bu konudaki dusuncelerini alabilirmiyim?

Son düzenleme:

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Odb olmasada zaten stabil olacak odb sadec e can ve mal guvenligini riske atan bi ise yaramayan bi sistem.

Bende yeni ogrendim ve test ettim benim yaptigim testi sende musait oldugunda yaparmisin ?
Ve testi o guvendigin ustana sorarmisin neden boyle diye?

Farkli deneme ve testler akliniza geliyorsa yapalim?

İlk fırsatta söylediklerini açıklığa kavuşturalım, önemli bir durum bu. Motor arıza ışığı hakkında söylediğine katılıyorum ama sistem ayar yapıyor gibi. çünkü hava sıcaklığı değiştikçe ve arabanın buji, filtre vs. bakımları yapıldıktan sonra bir çok etken değişmişken ayarların stabil kalması bana ayarlara sistemin müdahale ettiğini gösteriyor mantıken. Obdsiz sistemler bu tarz müdahalelerde bulunuyor mu? Teknik olarak net bilgimiz yok, bunu araştıralım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@süleyman46
Lpg kitin marka modeli nedir ?

1- benim zoruma giden en buyuk etken benim ariza isigim odbli sistemde neden yanmiyor
-benim daha onemli olan bi arizamda isik yanmadi bende bunu fark etmedim araci kullanmaya devam ettim can guvenligi ön planda olarak masrafim dahada fazla olabilir
Halbuki isik yansa idi ben daha erken mudahale edip canimi sonrada daha az masrafla sorunumu cozebilirdim.
Benim en cok zoruma giden bu ve suanda cok sinirliyim

Benim parami al isini yap malzemeni sat sorun degil ama ben suanda kendimi keriz gibi hissediyorum

Belkide suanda bu kadar sert konusmak icin erken ama ben bugun neden ariza isigim lavota odbli lpg kitim devrede iken oksijen sensorunun fisini cikardigimda ariza isigimin yanmasina engel oldugunu anlayamiyorum.

Baska sensorlerlede deneme yapabilirim ama riske ve sorun teskil etmeyecek sensorlerde deneme yapalim.

Bu denemeyi bi mersodada yaptik aynisi oldu odb devre iken ariz isigini yakmadi

Cikardigim soket atesle sistemi ile alakali idi odbli lpg kitini devre disi birakinca isik yandi.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Dediğim gibi obd li olup arıza ışığı yakan araçlara da denk geldim. Biri tanıdığımın astra j kasa 1.6 atmosferik benzinli aracındaki lovato obd kit.
Aynı şekilde google da aratınca obdli kite sahip olup arıza ışığı yakanlar da var.

Motor ve Arıza lambasının yanması (Atiker OBD)

Atiker Obd'li Sistem Arıza Lambası Yakma Sorunu !

Tahmin ediyorum daha önce dediğim gibi çıkacak. Bağlantı ile ilgili yapılan bir ayar otomatik lpg ayarı almak için değil de, arıza silmek için ayarlanmış gibi.

Süleyman abi de demiş, benim atiker obd de de ayarı tutuyordu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ben astinada akl kullandim obdsiz tekleme sorunu vardi cozduk ogunden sonra sadece filtre degisimi yapip gectik hic kalibrasyon yapmadik cunku sapitan bisey yoktu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Dediğim gibi obd li olup arıza ışığı yakan araçlara da denk geldim. Biri tanıdığımın astra j kasa 1.6 atmosferik benzinli aracındaki lovato obd kit.
Aynı şekilde google da aratınca obdli kite sahip olup arıza ışığı yakanlar da var.

Motor ve Arıza lambasının yanması (Atiker OBD)

Atiker Obd'li Sistem Arıza Lambası Yakma Sorunu !

Tahmin ediyorum daha önce dediğim gibi çıkacak. Bağlantı ile ilgili yapılan bir ayar otomatik lpg ayarı almak için değil de, arıza silmek için ayarlanmış gibi.

Süleyman abi de demiş, benim atiker obd de de ayarı tutuyordu.

Bunu sordum ya sistem uzerinsen aktif degildir yada sistemden aktif gozukuyor ama kablo baglantisi yapilmamistir.

Murat Köse

Sessiz
Araç Markası
Toyota
Araç Renk ve Tip
AVENSİS
İlk mesajda ustanın dediklerinin bir kısmı doğru. Evet obdli sistemlerde istenirse tüm arıza ışıkları söndürtülebiliyor. Muhtemelen arkadaşın sisteminde usta bunu aktif etmiş. Ama bu her sistemde açık anlamına gelmesin. Mesela lovato da bu expert modda var ve bunun için dongle gerekiyor. Atikerde bildiğim kadarıyla bu gerekmiyor kablosu ve uygun yazılımı olan aktif edebilir.
Obd li sistem hiç bir işe yaramıyor demek biraz yanlış ama sadece sıkıntısı şu araç ecu su gibi lpg ecu su düzeltmeyi aklında tutmuyor. Belki tutanları vardır ama lovato tutmuyor. Her zaman stft gibi hareket ediyor ltft gibi lpg ecusunda kayıt yok. Toyota kullanıyorum ve neredeyse her devir ve yük için farklı ltft değerleri mevcut ama vw de bildiğim kadarıyla onda 2 adet ltft var yükte ve rolantide diye. Vw de bu şekilde ise obd daha aktif doğru çalışabilir.
Malum bu ltft stft değerleri yanma olayı olduktan sonra yanan yakıtın ölçümü ile araç ecusunda oluşuyor. Ve biz her devir ve yükte sabit gitmiyoruz lpg obd ecu su düzeltme yapana kadar iş işten geçmiş oluyor ama sabit yük ve devirde kötü bir ayarı normal hale getirebilir

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
@süleyman46
Lpg kitin marka modeli nedir ?

1- benim zoruma giden en buyuk etken benim ariza isigim odbli sistemde neden yanmiyor
-benim daha onemli olan bi arizamda isik yanmadi bende bunu fark etmedim araci kullanmaya devam ettim can guvenligi ön planda olarak masrafim dahada fazla olabilir
Halbuki isik yansa idi ben daha erken mudahale edip canimi sonrada daha az masrafla sorunumu cozebilirdim.
Benim en cok zoruma giden bu ve suanda cok sinirliyim

Benim parami al isini yap malzemeni sat sorun degil ama ben suanda kendimi keriz gibi hissediyorum

Belkide suanda bu kadar sert konusmak icin erken ama ben bugun neden ariza isigim lavota odbli lpg kitim devrede iken oksijen sensorunun fisini cikardigimda ariza isigimin yanmasina engel oldugunu anlayamiyorum.

Baska sensorlerlede deneme yapabilirim ama riske ve sorun teskil etmeyecek sensorlerde deneme yapalim.

Bu denemeyi bi mersodada yaptik aynisi oldu odb devre iken ariz isigini yakmadi

Cikardigim soket atesle sistemi ile alakali idi odbli lpg kitini devre disi birakinca isik yandi.
Bendeki sistemin adı Atiker microfast obdII yazıyor. Söylediklerinde haklısın, belki onun ayarı vardır, mesela ben arıza ışığına müdahale etmesin, sadece ayar kısmına müdahale etsin istesem mümkün müdür?

Üst Alt