Mazda Motor Yağı Önerisi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İki sorum olacak:
1) 5000km'de bir yağ değişimi yaptığımızı varsayarsak, yağ filtresini yine her seferinde değişmemiz gerekir mi? Yoksa filtreyi 10bin km'de bir değiştirmek mi daha mantıklıdır?

2) Aşağıdaki alternatifler arasında sizce hangisi uygun olur?
a) 7bin'de bir pahalı yağ ile değişim yapmak
b) 5bin'de bir fiyat olarak daha uygun ama kaliteli yağ ile değişim yapmak
Filtre yağ ile birlikte kesin değişmeli hocam,

7-8 bin km de tam sentetik en iyisi bence

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Şimdilik motordan eksiltmiyor görünüyor, sabah baktım 250-300 ml kadar eksiltmiş gibiydi. Onu da külbütöre ve silindir kapak sökümüne bağlıyorum. Haftasonu 5/30 koyalım o halde. Yaz mevsiminden çekiniyorum sadece. @MutluTEKİR abi sen ne diyorsun?
Bence bu sefer de devam et baktın eksiltme hala var 5 40 a geçersin.
Tam sentetikler motoru daha iyi koruyor deniyor. Daha yüksek yanma sıcaklıklarına sahipler, daha uzun sürede parçalanıyorlar. Tam sentetik alıp 1 yılı aşmadıkça 10 13 bin km. Ye kadar güvenle kullanabilirsiniz.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Şimdilik motordan eksiltmiyor görünüyor, sabah baktım 250-300 ml kadar eksiltmiş gibiydi. Onu da külbütöre ve silindir kapak sökümüne bağlıyorum. Haftasonu 5/30 koyalım o halde. Yaz mevsiminden çekiniyorum sadece. @MutluTEKİR abi sen ne diyorsun?
azcık eksiltme varsa Yaz sıcaklığıyla birlikte 5w40 daha iyi bir tercih olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben tam tersini yapardım. :) 5 binde yağ filtresini değiştirmezdim. ;)
Temiz görünse de filtre gözenekleri tıkalıdır. Yağ basıncının anlık düşmesi bile motora zarar verir, 20-30 lira için göze alınmaması gereken bir risk. 5 binde bir yağ değişimi neden gerekli onu anlamadım gerçi ama :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Filtrenin içinde kalacak eski yağ ve kalıntılar ne olacak abey? ;)
10 binde değişim yapılanlar ne oluyorsa o olur Hamdi. Beşbindeki yağ zarar verecek kadar kirlenmez. Benim tercihim bu yönde olurdu yoksa filtrenin en kralı otuz lira. :)

azcık eksiltme varsa Yaz sıcaklığıyla birlikte 5w40 daha iyi bir tercih olur.

Temiz görünse de filtre gözenekleri tıkalıdır. Yağ basıncının anlık düşmesi bile motora zarar verir, 20-30 lira için göze alınmaması gereken bir risk. 5 binde bir yağ değişimi neden gerekli onu anlamadım gerçi ama :D
Yağı kirlenmeden değiştirmiş oluyoruz ayrıca şehir içi 10 bin km yapan motor reel olarak atıyorum 12 bin km çalışmış oluyor. Dur kalk bekleme vs. Dolayı.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Yağı kirlenmeden değiştirmiş oluyoruz ayrıca şehir içi 10 bin km yapan motor reel olarak atıyorum 12 bin km çalışmış oluyor. Dur kalk bekleme vs. Dolayı.
Yağ kirlesin, işlevini yitirmediği sürece problem olmaz, Subaru'da bakım periyodu 12500 aralığındadır, 10 bin de bir yapılmaz mesela, kullanılan yağ aynı yağ. Yağların toleransları var. 10 bin de pil ömrü gibi bitmez. Turbo araç sahibi olsam belki 7 bin de bir değişim yaparım, çünkü çok devir çevirdiği için yağ basıncındaki saniyelik düşüşler yatak sarma ile sonuçlanması çok muhtemel ama atmosferik araçların toleransı bu bağlamda çok daha geniş. Tercihlere saygı duyarım tabi bunlar benim görüşüm :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İki sorum olacak:
1) 5000km'de bir yağ değişimi yaptığımızı varsayarsak, yağ filtresini yine her seferinde değişmemiz gerekir mi? Yoksa filtreyi 10bin km'de bir değiştirmek mi daha mantıklıdır?

2) Aşağıdaki alternatifler arasında sizce hangisi uygun olur?
a) 7bin'de bir pahalı yağ ile değişim yapmak
b) 5bin'de bir fiyat olarak daha uygun ama kaliteli yağ ile değişim yapmak
1- Filtre yağ ile değişmelidir.
2- a şıkkı. Ama 7-8bin km olabilir.yağdaki kaliteden ötürü.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
a şıkkı ama 5 binde yağ degişmez 7 8 bınde o da arac lpglı dıye lpg olmazsa 12 bın

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@Erçay yağın kirlenmesinden kastım işlevi ile doğrudan bağlantılı zaten. Beşbindeki yağ ile onbindeki yağın rengi ve işlevi aynı olmaz. Onbindeki değişim yanlış değildir ama beşbindeki değişim daha faydalıdır.

Herkesin tercihine görüşüne saygı duyarım tabi.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Benım 3 bın km olmuş yağ değişeli, geçen baktım yağ seviyesine peçetedeki rengi halen pembemsi idi. Yağ halen kırmızı, 5 binden sonra heralde kahverengi olur ?

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
@Erçay yağın kirlenmesinden kastım işlevi ile doğrudan bağlantılı zaten. Beşbindeki yağ ile onbindeki yağın rengi ve işlevi aynı olmaz. Onbindeki değişim yanlış değildir ama beşbindeki değişim daha faydalıdır.

Herkesin tercihine görüşüne saygı duyarım tabi.
Ayrıldığımız nokta o zaten Veli abi, motor yağının işlevleri arasında motoru temizlemek de var. Yerleri paspas ederken kullanılan deterjanlı su iki oda (5bin) sonra kirlendi diye değişmez, tüm ev (10 bin) o kova ile yapılır. :D yeri gelmişken Buradan tüm ev hanımlarına kolay gelsin diyoruz :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Mustafa dinç

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz
4000 km yi geçirmem. 10/60 mobil yada castrol en iyisi .motor yağını değiştirmeden hemen önce birde karter temizleyici atarım.sonrası motor içi cam gibi olur.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
6500 de bir degisiyorum
1 kasim 2017 de degistim
2 subat 2018 de degisim
Son 3500 km kalmış tahimince 1 haziranda degisirim yine simdiden aliyom hergun zam geliyor

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
12 bin nedir yaa.
Tam sentetik motor yağı 15bin km/1yıl gider. 15bin km biraz fazla oluyor ama 12-13 gittiğini anlıyorum, zaten motor biraz sesli çalışmaya başlayarak uyarısını veriyor. ;)
Eklemek istedim. Sık değişerek eksiltme miktarının az olduğu yanılgısına kapılmayın sakın eksiltme lt/10bin km şeklinde tanımlanır.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Külbütör contasını değiştirmeseydim yağ değişimi için 10 bini bekleyecektim ama cumartesi gitmişken hazır conta da değişiyor yağı 5/30 ile değiştiriyorum o halde. :) 8500 km falan oldu değişimi yapalı.

Üst Alt