Mazda Motor Yağı Önerisi

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Kaçak yapabilecek bir çok yer mevcut olduğu için kaçağın yeri tespit edilmeden işe başlamak doğru olmaz... Külbütör kapağı, keçeler, karter tapa/contası gibi yerleri kontrol etmek gerekir, bunun için öncelikle motor temizliği şart sonrasında nereden yağ geldiği açıkça belli olacaktır.

Masraf konusunda net bir şey söylemek herkesi yanıltır, gittiğin iş yerine göre fiyatlar değişiklik gösterir.
Anladım abi sanayi yolu gözüktü o zaman :harika: sağolun yardım için

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ufak bir güncelleme geçelim.

Cumartesi günü Motul 8100 X-Clean FE 5w30 ile yağımızı değiştirdik. Orjinal hava ve yağ filtresini de taktık. İlk gözlemim motor daha sessiz gibi ama henüz hız yapamadım. Esas olarak 5. vites 3000 devirdeki sesi duymam lazım. :) Bakalım 5/30 ile eksiltme yapacak mı?

Selam herkese,

En son bakımın üzerinden 6000 km geçti ve motor yağı olarak 5/30 Motul X Clean FE kullanmıştık. Hemen özetle yağ ile ilgili fikrimi yazayım;

1 - Motor daha da sessizleşti.
2 - Yakıt tüketimiyle ilgili net bir şey söyleyemem ama ''sanki'' birazcık düşüş oldu.
3 - Şu anda yağda renk değişimi mevcut. Biraz koyu renkte.
4 - Önceki yağlara göre memnun muyum? Ses, hızlanma, rahat devirlenme anlamında daha iyi olduğunu ''hissettiriyor.''

Gelelim sorularımıza;

Yaklaşık 1000 km önce yağı kontrol etmiş ve eksik gibi görüp yağ eksilmiş diye kafama kodlamıştım, yağı tekrar kontrol etmek kaç gündür aklımdaydı da arabanın başına gidince yağı kontrol etmeyi unutuyordum, sonunda bu sabah kontrol ettim, hatta şaşırdım 3 kere kontrol ettim. Yağda eksilme yok görünüyor, bu durumda 5/30 kullanmaya devam edeyim diyorum, peki sıradaki sorumuz şu;

Sorumuz şu; yağı 6000'de mi değiştireyim yoksa 10000'de mi? Öncekiler hep yarı sentetik olduğundan ve bakım da yaptırmak istediğimden 5000'de değiştirmiştim. Son bakımda Ozan Usta sonraki bakımı 10.000 km sonra olarak yazmıştı. Yağ değişim periyodunu yağın ''tam sentetik'' olmasına bağlayarak 10.000'e uzatsam mı dersiniz?

Yağ için de şu 2 yağdan biri aklımda;

LIQUI MOLY 5W30 Motor Yağı Leichtlauf HC7 4 Litre (8461) (Kısmen Sentetik)

Motul 8100 X-Clean Fe 5W30 4 Litre Motor Yağı - KolayOto (Tam Sentetik)

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Can 5w/30 dan devam et tabi, 10 bin değişimi normal diyebiliriz tam sentetik için, 6 bin erken bence, 8 binde değiş en güzeli :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Selam herkese,

En son bakımın üzerinden 6000 km geçti ve motor yağı olarak 5/30 Motul X Clean FE kullanmıştık. Hemen özetle yağ ile ilgili fikrimi yazayım;

1 - Motor daha da sessizleşti.
2 - Yakıt tüketimiyle ilgili net bir şey söyleyemem ama ''sanki'' birazcık düşüş oldu.
3 - Şu anda yağda renk değişimi mevcut. Biraz koyu renkte.
4 - Önceki yağlara göre memnun muyum? Ses, hızlanma, rahat devirlenme anlamında daha iyi olduğunu ''hissettiriyor.''

Gelelim sorularımıza;

Yaklaşık 1000 km önce yağı kontrol etmiş ve eksik gibi görüp yağ eksilmiş diye kafama kodlamıştım, yağı tekrar kontrol etmek kaç gündür aklımdaydı da arabanın başına gidince yağı kontrol etmeyi unutuyordum, sonunda bu sabah kontrol ettim, hatta şaşırdım 3 kere kontrol ettim. Yağda eksilme yok görünüyor, bu durumda 5/30 kullanmaya devam edeyim diyorum, peki sıradaki sorumuz şu;

Sorumuz şu; yağı 6000'de mi değiştireyim yoksa 10000'de mi? Öncekiler hep yarı sentetik olduğundan ve bakım da yaptırmak istediğimden 5000'de değiştirmiştim. Son bakımda Ozan Usta sonraki bakımı 10.000 km sonra olarak yazmıştı. Yağ değişim periyodunu yağın ''tam sentetik'' olmasına bağlayarak 10.000'e uzatsam mı dersiniz?

Yağ için de şu 2 yağdan biri aklımda;

LIQUI MOLY 5W30 Motor Yağı Leichtlauf HC7 4 Litre (8461) (Kısmen Sentetik)

Motul 8100 X-Clean Fe 5W30 4 Litre Motor Yağı - KolayOto (Tam Sentetik)
@aurora motulun rengi daha çabuk kararıyormuş bir kaç kişiden duydum bunu ;)

Yağın kararması koyulaşması görevini yerine getirdiğinin göstergesidir... Motul fiyat olarak ideal ise motul a devam edin... Mobil 1 esp formula da 2.seçenek olabilir....

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
çok zorlamazsan tam sentetik kaliteli yağ 15 bin rahat gider. mobil 5 w30 esp yi ben genelde 10 bini geçirmeden değiştiriyorum. çıkan yağ çokta olmasada hala temiz oluyor.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Abiler 6bin km önce yağ değiştirdim Petrol ofisi maxima 10-40 yağını aldım kullandım. Filtre ve yağ değişimi sonucunda 200 gram filan yağ kalmıştı. Bu gün kontrol edeyim dedim kaportacıya giderken 150gr filan eksiltmiş. Araç 234bin de lpg den eksiltme filan oluyor mu çözemedim. Normal mi eksiltme?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
6 bin kilometre için bu eksiltme o kilometredeki lpg'li motor için gayet normal, Allah nazardan saklasın.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Abiler 6bin km önce yağ değiştirdim Petrol ofisi maxima 10-40 yağını aldım kullandım. Filtre ve yağ değişimi sonucunda 200 gram filan yağ kalmıştı. Bu gün kontrol edeyim dedim kaportacıya giderken 150gr filan eksiltmiş. Araç 234bin de lpg den eksiltme filan oluyor mu çözemedim. Normal mi eksiltme?

6000 km sonunda motor içinde kalan yağ mı 200 gr? Eksilen yağ mı 200 gr? Motora koyduğunuzda bidonda kalan yağ mı 200 gr?

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Konuyu bir hortlatayım, cumartesi günü külbütör kapak contasını yenileyeceğiz, hazır açmışken motor yağını da değiştireyim diyorum. En son 5-30 Motul koymuştuk. Yaklaşık 8000-8500 km oldu yağı ekleyeli. Külbütörden kaçırma var, arada silindir kapak yapıldı vs yağda eksilme olmuş gibi yarım litre kadar. Tekrar 5-30 Liqui Moly koyayım diyorum ama yaz da geldi. Ne dersiniz 5-30 devam mı edeyim 10-40'a mı geçiş yapayım sizce? Yaz mevsimi olayı kafamı kurcalıyor birazcık.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Konuyu bir hortlatayım, cumartesi günü külbütör kapak contasını yenileyeceğiz, hazır açmışken motor yağını da değiştireyim diyorum. En son 5-30 Motul koymuştuk. Yaklaşık 8000-8500 km oldu yağı ekleyeli. Külbütörden kaçırma var, arada silindir kapak yapıldı vs yağda eksilme olmuş gibi yarım litre kadar. Tekrar 5-30 Liqui Moly koyayım diyorum ama yaz da geldi. Ne dersiniz 5-30 devam mı edeyim 10-40'a mı geçiş yapayım sizce? Yaz mevsimi olayı kafamı kurcalıyor birazcık.
Yağın akıbeti tek seferde belli olmaz diyorlar. Bir daha dene yine gözlemle gene eksiltirse o zaman geçiş yaparsın bence... (Samuel Beckett'ın sözü gibi oldu) :p
En fazla 2-3 bin km erken değiştirmiş olursun yağı eksiltirse; ama eksiltmediğini öğrenirsen bundan sonra da gereksiz zararlardan korumuş olursun, bence... ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yağın akıbeti tek seferde belli olmaz diyorlar. Bir daha dene yine gözlemle gene eksiltirse o zaman geçiş yaparsın bence... (Samuel Beckett'ın sözü gibi oldu) :p
En fazla 2-3 bin km erken değiştirmiş olursun yağı eksiltirse; ama eksiltmediğini öğrenirsen bundan sonra da gereksiz zararlardan korumuş olursun, bence... ;)
Şimdilik motordan eksiltmiyor görünüyor, sabah baktım 250-300 ml kadar eksiltmiş gibiydi. Onu da külbütöre ve silindir kapak sökümüne bağlıyorum. Haftasonu 5/30 koyalım o halde. Yaz mevsiminden çekiniyorum sadece. @MutluTEKİR abi sen ne diyorsun?

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
İki sorum olacak:
1) 5000km'de bir yağ değişimi yaptığımızı varsayarsak, yağ filtresini yine her seferinde değişmemiz gerekir mi? Yoksa filtreyi 10bin km'de bir değiştirmek mi daha mantıklıdır?

2) Aşağıdaki alternatifler arasında sizce hangisi uygun olur?
a) 7bin'de bir pahalı yağ ile değişim yapmak
b) 5bin'de bir fiyat olarak daha uygun ama kaliteli yağ ile değişim yapmak

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
İki sorum olacak:
1) 5000km'de bir yağ değişimi yaptığımızı varsayarsak, yağ filtresini yine her seferinde değişmemiz gerekir mi? Yoksa filtreyi 10bin km'de bir değiştirmek mi daha mantıklıdır?

2) Aşağıdaki alternatifler arasında sizce hangisi uygun olur?
a) 7bin'de bir pahalı yağ ile değişim yapmak
b) 5bin'de bir fiyat olarak daha uygun ama kaliteli yağ ile değişim yapmak
1- Filtre yağ ile değişmelidir.
2- a şıkkı.

Üst Alt