Mazda 626 GF GW (1997-02) Yakıt Tüketimi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Ben de öyle yapıyorum. lpg yi her doldurduğumda km.sıfırlıyorum, sonra tekrar dolduruyorum kaç litre aldığıma ve fiyatına bakıyorum. ortalama 450 km.de 44-48 litre, 2.24 - 2.30 TL'den alıyorum.

ama ortalama 0,20 - 0,22 kuruş yakıyor gibi olması beni sevindirse de, hesabı yanlış yapma durumum var gibi. çünkü kimse inanmıyor, mümkün değil diyorlar... ben litre olarak tekrar bi hesaplayayım bakalım asıl şeyi nedir bunun.
[member=395]javier[/member] latif aynı yerden aynı şartlarda al yakıtı, kimisi şamandıra attığında çekiyor kimisi basmaya devam ediyor
2-3 defa defa yanı şekilde ölçtüğünde çıkar ortalama yakıtın

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben de öyle yapıyorum. lpg yi her doldurduğumda km.sıfırlıyorum, sonra tekrar dolduruyorum kaç litre aldığıma ve fiyatına bakıyorum. ortalama 450 km.de 44-48 litre, 2.24 - 2.30 TL'den alıyorum.

ama ortalama 0,20 - 0,22 kuruş yakıyor gibi olması beni sevindirse de, hesabı yanlış yapma durumum var gibi. çünkü kimse inanmıyor, mümkün değil diyorlar... ben litre olarak tekrar bi hesaplayayım bakalım asıl şeyi nedir bunun.
450 km de ortalama 46 lt tükettiğini varsayarsak, 100 km de 10,22 lt tüketmiş olursun.

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Arkadaşlar benim aracımın lastik ebadı 215-55-16 benzin ile 100 km şehir içi sürüşü yaptım 14 litre benzin yaktı. Bu 100 km yol boyunca aracımı hiç agresif kullanmadım sakin bir sürüş ile denedim. Yorumunuz nedir?

Veli abinin dediği gibi orjinal boyutlardaki lastikler çok farkettir. 215 tabanlı lastik zaten çok yakar. yere tutunması fazla olduğu için frenlerin daha iyi olacaktır ama yakıtı çok ama çok farkettirir. ince taban o yüzden daha iyi.

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
450 km de ortalama 46 lt tükettiğini varsayarsak, 100 km de 10,22 lt tüketmiş olursun.

yani lpg için bu normal mi?

günde ortalama 30 km.yapıyorum, 10 km. çevre yolu, yani uzun yol diyebiliriz, 20 si şehir içi.. bence bu kadar az yakmaması lazım, normal gelmiyor yani 2.0 motor için. bence daha fazla yakması lazım ama bu sefer litre hesabı alayım tam olsun. 44 litre doldurayım bakalım tam değerimiz neymiş :)

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Arkadaşlar benim aracımın lastik ebadı 215-55-16 benzin ile 100 km şehir içi sürüşü yaptım 14 litre benzin yaktı. Bu 100 km yol boyunca aracımı hiç agresif kullanmadım sakin bir sürüş ile denedim. Yorumunuz nedir?
Lastik ebatınız km sayacının gösterdiği kmyi etkiliyor 100 km gittiğinizi sanıyorsunuz ama aslında 106 km yol gidiyorsunuz. Bu duruma göre gerçekten 100 km gittiğinizde aracınız 13,2 lt yakmış olur. Bu 1. Etkendi. 2. Etken ise lastiğin ve jantın orjinaline göre çok daha ağır olması. Bu da aracı yoracaktır. Heleki hızlanmalarda bu etkisini çok fazla gösterecektir. Jantınız görsellik olarak aracınızı hoş gösterir ama lastiğin görselliğe etkisi olmaz. Bu sebepten aracınızı aynı jantla biraz daha rahatlatmak isterseniz lastik değişimi yapacağınız zaman 205 50 16 lastik alın... Bunu yaptığınız taktirde lastiğinizin toplam çapı orjinal çapla aynı olacaktır. Km sayacınız da tam doğru çalışacaktır

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

günde ortalama 30 km.yapıyorum, 10 km. çevre yolu, yani uzun yol diyebiliriz, 20 si şehir içi.. bence bu kadar az yakmaması lazım, normal gelmiyor yani 2.0 motor için. bence daha fazla yakması lazım ama bu sefer litre hesabı alayım tam olsun. 44 litre doldurayım bakalım tam değerimiz neymiş :)
Buna lpg kullanıcıları daha doğru karar verir.

tween_91

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo HB
[member=10]emytoget[/member] bu açıklayıcı bilgi paylaşımın için teşekkür ederim :) en yakın zamanda 205-50-16 ebatlarına geçiş yapacağım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Orijinal değerine dönmek daha uygun olur bence, jantları değiştiremem diyorsan o ayrı...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan

yakıtın o kadar da az değil [member=395]javier[/member] latif, [member=56]ezmocesteri[/member] bülentin hesabına göre konuşuyorum,
bir kısmı basılabilen yolda ise, şehiriçi aşırı dur kalk yoksa biraz fazla gibi geldi bana
ben havalar ısınınca 10 lt nin altına indim hesaplarıma göre
1 ay önce 9,76 lt şehir içi idi
karma tüketimde 9,3 lt idi
son ölçümü de yazarım, daha depo bitmedi

edit: benzini hiç full leyemediğim için onu ayrı olarak ölçemedim, yani lpg+benzin ne kadar yakıyor onu da görmek lazım, arabayı satılığa koyduğuma göre hiç full leyemem benzini :D

tween_91

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo HB
Veli abi orjinal jantları arabada basit duruyor. Araç heybetli, büyük, iri bir araç. 16" görsel olarak çok uygun duruyor. Daha küçük bir jant arabanın görselliğini bozuyor. Tabi ki bu benim şahsi görüşüm. Performansı ve yakıt tüketimini kötü yönde etkilediği görüşlerinizde sonuna kadar haklısınız. Ama görsellikte biraz önemli benim için o yüzden jantları değiştirmeden yapılabilecek alternatifleri denemekte fayda var gibime geliyor :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi orjinal jantları arabada basit duruyor. Araç heybetli, büyük, iri bir araç. 16" görsel olarak çok uygun duruyor. Daha küçük bir jant arabanın görselliğini bozuyor. Tabi ki bu benim şahsi görüşüm. Performansı ve yakıt tüketimini kötü yönde etkilediği görüşlerinizde sonuna kadar haklısınız. Ama görsellikte biraz önemli benim için o yüzden jantları değiştirmeden yapılabilecek alternatifleri denemekte fayda var gibime geliyor :)

Görüntü olarak tamamen haklısın, ayrıca; o arabaya nasıl 14 jant lastik koymayı düşünmüşler çok enteresan doğrusu...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
yakıtın o kadar da az değil [member=395]javier[/member] latif, [member=56]ezmocesteri[/member] bülentin hesabına göre konuşuyorum,
bir kısmı basılabilen yolda ise, şehiriçi aşırı dur kalk yoksa biraz fazla gibi geldi bana
ben havalar ısınınca 10 lt nin altına indim hesaplarıma göre
1 ay önce 9,76 lt şehir içi idi
karma tüketimde 9,3 lt idi
son ölçümü de yazarım, daha depo bitmedi

edit: benzini hiç full leyemediğim için onu ayrı olarak ölçemedim, yani lpg+benzin ne kadar yakıyor onu da görmek lazım, arabayı satılığa koyduğuma göre hiç full leyemem benzini :D

Az değil mi?

:eek:

Şehir içi ve 2.0 motor ve 10 litre az değil mi? Yapmayın etmeyin arkadaşlar, bu aracın şehir dışı ortalaması 7-8 litre arası zaten, sen şehir içi 10 litre yakıyorsan öp başına koy derim...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Az değil mi?

:eek:

Şehir içi ve 2.0 motor ve 10 litre az değil mi? Yapmayın etmeyin arkadaşlar, bu aracın şehir dışı ortalaması 7-8 litre arası zaten, sen şehir içi 10 litre yakıyorsan öp başına koy derim...
yok abi, araba tabi motoruna gayet başarılı, demek istediğim latifin çok az tavan değerlerinde yakması, yoksa arabanın yakıtına diyecek bir şey yok O0

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Depoyu son doldurduğumda 44 litre almıştım. Bugün 495 km olunca gidip tekrar 44 litre gaz aldım. 100.32 lira.

Evet, nasıl sizce arkadaşlar? 11 küsür litre yakmış. Bunun 150 km.si uzun yol tabii

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Depoyu son doldurduğumda 44 litre almıştım. Bugün 495 km olunca gidip tekrar 44 litre gaz aldım. 100.32 lira.

Evet, nasıl sizce arkadaşlar? 11 küsür litre yakmış. Bunun 150 km.si uzun yol tabii

44/495 = 8.88 lt /100 km 11 litre nerden çıktı. Ben şehire girmezsem 7.8 civarına iniyorum ama şehiriçinede girince seninki gibi 8.5-9.5 arası oluyor.

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
44/495 = 8.88 lt /100 km 11 litre nerden çıktı. Ben şehire girmezsem 7.8 civarına iniyorum ama şehiriçinede girince seninki gibi 8.5-9.5 arası oluyor.

evet yanlış hesap yapmışım :)

Benim anlamadığım birşey var ama, hesaba göre 100 km.de 20 lira yakıt yakıyor araba.. 1.6 tüplü focusu olan arkadaş da var astrası olan da.. hiçbirinde 25 kuruşun altında yakmıyor..

cruze olan arkadaş var komşum, adliyede çalışıyor o da.. hemen hemen aynı yolları kullanıyoruz, onun da 30 kuruştan aşağı değil.. 1.6. motor o da..

bizim araçlar 2.0 motorken neden bu kadar az yakıyor merak ediyorum. millete söylediğimde inanmıyorlar.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Beygir gücü fazla olduğu için, arabayı daha az güç (yakıt) ile hareket ettirir...

Boşuna anlatma, kullanmayan bilmiyor ve sana yalancı muamelesi yapıyorlar...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Üst Alt