Mazda 626 GF GW (1997-02) Yakıt Tüketimi

Cem Baydar

Katılımcı
Yazılanları okuyunca aracımın haddinden çok yaktığı kanaati bende iyice güçlendi. Şehir içi 14 lt/100Km, şehir dışı 90-100 Km/H hızda 10 Lt/100Km. Geçen hafta aracıma LPG bakımı yaptırdım ve bujileri değiştirdim.Irıdyum buji taktım. üzerinden 3 adet orjinal MAZDA bujisi ve 1 adet farklı buji çıktı. bujilerin tırnak açıklıkları bayağı artmıştı. yani bujiler ömürlerini tamamlamış. Ölçümlere devam ediyorum. Değişen hiç bir şey yok. çok yakmaya devam ediyor. Muhtemelen önümüzdeki ay buji kablolarını da değiştireceğim. Bakalım bir şey değişecek mi?

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Yazılanları okuyunca aracımın haddinden çok yaktığı kanaati bende iyice güçlendi. Şehir içi 14 lt/100Km, şehir dışı 90-100 Km/H hızda 10 Lt/100Km. Geçen hafta aracıma LPG bakımı yaptırdım ve bujileri değiştirdim.Irıdyum buji taktım. üzerinden 3 adet orjinal MAZDA bujisi ve 1 adet farklı buji çıktı. bujilerin tırnak açıklıkları bayağı artmıştı. yani bujiler ömürlerini tamamlamış. Ölçümlere devam ediyorum. Değişen hiç bir şey yok. çok yakmaya devam ediyor. Muhtemelen önümüzdeki ay buji kablolarını da değiştireceğim. Bakalım bir şey değişecek mi?
Şehir dışı 90-100 gidince ben 7.7-8.3 lt arası yakıyorum yolun yokuş durumuna göre. Buji kabloları iyice gidince araba silkelemeye başlıyor. Hava filtresinin temiz olması, disklerde eğrilik olmaması, teker bilyalarında bozulma olmaması ve en çok gözden kaçan lastik basınçlarının zayıf olmaması önemli yakıt tüketiminde. Önler 32 arkalar 30 psi ideal bizim arabada. 4 kişi + bagaj durumunda 35 psi uygun olur

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Yoğun trafik varsa ve kış aylarında ş.içi 14 lt bence normal. şehir dışı 10 lt nin altına düşebilir kullanıma bağlı

Cem Baydar

Katılımcı
Şehir dışı 90-100 gidince ben 7.7-8.3 lt arası yakıyorum yolun yokuş durumuna göre. Buji kabloları iyice gidince araba silkelemeye başlıyor. Hava filtresinin temiz olması, disklerde eğrilik olmaması, teker bilyalarında bozulma olmaması ve en çok gözden kaçan lastik basınçlarının zayıf olmaması önemli yakıt tüketiminde. Önler 32 arkalar 30 psi ideal bizim arabada. 4 kişi + bagaj durumunda 35 psi uygun olur
Yol düz, lastik basınçları ön ve arka 32 ps, hava filtresi 3000 Km önce değişti ve geçen hafta yani 200 km önce tekrar temizlendi. ön diskler tornalandı. arka tekerde biraz kasma var o da fren balataları yeni değişti mıuhtemelen ondan. lastik ebadı 195/65/R15. Michelen Energy Saver +. 2 hafta önce takıldı. tahminimce ateşleme kablolarının değişmesi gerekiyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araç otomatikse bu değerler normal... Değilse biraz yüksek kalıyor.

Cem Baydar

Katılımcı
Aynı düşüncedeyim... Baskı balatayı kontrol ettirdin mi peki??
Alırken hem ustaya kontrol ettirdim hem de kendim kontrol ettim. Kontrol yöntemini sizinle de paylaşayım.
- Araç 1. vitese takılır,
- Aynı anda hem frene hem de gaza baılır,
- Sol ayak yavaş yavaş debriyajdan çekilir,
- Hareket noktasına gelindiğinde araç sarsıntılı çalışmaya başlar,
- Ayak tam olarak debriyajdan çekildiğinde araba sönüyorsa baskı balata sağlamdır.

Sönme olmazsa balata kaçırıyor demektir.

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Yol düz, lastik basınçları ön ve arka 32 ps, hava filtresi 3000 Km önce değişti ve geçen hafta yani 200 km önce tekrar temizlendi. ön diskler tornalandı. arka tekerde biraz kasma var o da fren balataları yeni değişti mıuhtemelen ondan. lastik ebadı 195/65/R15. Michelen Energy Saver +. 2 hafta önce takıldı. tahminimce ateşleme kablolarının değişmesi gerekiyor.
Akla gelen hepsini değişmişsin kablo hariç. Onuda değiş bakalım. Birde Veli ustanın dediği gibi debriyaj kavraması ne durumda acaba ? Gaza abandığında araba hızlanmadan devir saati yükseliyorsa balata gitmiştir.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Akla gelen hepsini değişmişsin kablo hariç. Onuda değiş bakalım. Birde Veli ustanın dediği gibi debriyaj kavraması ne durumda acaba ? Gaza abandığında araba hızlanmadan devir saati yükseliyorsa balata gitmiştir.
bu bilgiler ışığında tekrar bakayım ben baskı balatama , usta gerek yok demişti gerçi ama
zaten yazın adem ustaya gittiğimde değiştireceğim
senin vites geçişleri nasıl hocam? özellikle 1. ve geri vites sert olur dedi arkadaşlar, onun dışında debriyaja sonuna kadar basmam gerekiyor, heralde değişme zamanı yaklaşmış
tam dikkat etmezsem bu sebepten ışıkta stop ettiriyorum aracı :D

Cem Baydar

Katılımcı
bu bilgiler ışığında tekrar bakayım ben baskı balatama , usta gerek yok demişti gerçi ama
zaten yazın adem ustaya gittiğimde değiştireceğim
senin vites geçişleri nasıl hocam? özellikle 1. ve geri vites sert olur dedi arkadaşlar, onun dışında debriyaja sonuna kadar basmam gerekiyor, heralde değişme zamanı yaklaşmış
tam dikkat etmezsem bu sebepten ışıkta stop ettiriyorum aracı :D
vites değişimlerinde herhangi bir sorun yok. gayet iyi. Sadece 2. vitesi kökleyip 100'den sonra 5. vitese taktığımda bir dişli sesi geliyor o da normal sanırım :). Baskı balata her ne kadar sağlam görünüyor olsa da tekrardan bir ustaya göstereyim.

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Aracı alali yaklaşık 1.5ay oldu bu süre zarfında çok olmasa da 2000km falan yol yaptım genelde gazi aynı istasyondan aldım her seferinde ölçtüm 100km de 9-10lt yaktı şehir içi şehir dışı karışık şehir içi fazl yaptigim zamanlar 11 - 12 lt falan yaktı bence gayet makul olduğunu düşünüyorum

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
yakıt değerlerimi excel tablosunda tutmaya başladım, ilk ölçümde şehiriçi 10 lt yakmıştı
son ölçümde 12 lt yakmış
toplam 395 km yol, bunun 145 km si şehirdışı,
47,74 lt aldı
değerlerin 10 lt ye daha yakın olmasını beklerdim; fazla gibi geldi bana
gerçi şehirdışı dönüşte rampa vardı araçta 4 kişiydik ve bagaj ağzına kadar doluydu

bir de son lpg mi milletin sıraya girdiği ucuz yerden aldım, PO dan 1,79 lt fiyatı
benim depo kaç lt alıyor bilmiyorum, dıt dıt ötmeye başlayınca kendim benzine geçirdim, öyle aldım gazı
ucuza lpg den insan şüpheleniyor, ama bahsettiğim yerden şikayet eden görmedim
deponun kaç litre olduğunu merak ediyorum, 50 lt mi acaba?

Cem Baydar

Katılımcı
yakıt değerlerimi excel tablosunda tutmaya başladım, ilk ölçümde şehiriçi 10 lt yakmıştı
son ölçümde 12 lt yakmış
toplam 395 km yol, bunun 145 km si şehirdışı,
47,74 lt aldı
değerlerin 10 lt ye daha yakın olmasını beklerdim; fazla gibi geldi bana
gerçi şehirdışı dönüşte rampa vardı araçta 4 kişiydik ve bagaj ağzına kadar doluydu

bir de son lpg mi milletin sıraya girdiği ucuz yerden aldım, PO dan 1,79 lt fiyatı
benim depo kaç lt alıyor bilmiyorum, dıt dıt ötmeye başlayınca kendim benzine geçirdim, öyle aldım gazı
ucuza lpg den insan şüpheleniyor, ama bahsettiğim yerden şikayet eden görmedim
deponun kaç litre olduğunu merak ediyorum, 50 lt mi acaba?
Sen yakıtın fazlalığından şüpheleniyorsun. Peki ben ne yapayım? :) Şehir dışı:10LT, Şehir içi:14-15LT
Tankın üzerinde kaç litre olduğu yazar. Yaklaşık %30 eksik hesapla deponun alacağı gaz o kadardır. Benim arabanınki 60 litre. Tamamen boşaltıp doldurduğumda 42-44 litre arası alıyor.
LPG'nin ucuz ya da pahalı olması o bayinin alacağı indirimle alakalı. En ucuz neresiyse oradan al.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Sen yakıtın fazlalığından şüpheleniyorsun. Peki ben ne yapayım? :) Şehir dışı:10LT, Şehir içi:14-15LT
Tankın üzerinde kaç litre olduğu yazar. Yaklaşık %30 eksik hesapla deponun alacağı gaz o kadardır. Benim arabanınki 60 litre. Tamamen boşaltıp doldurduğumda 42-44 litre arası alıyor.
LPG'nin ucuz ya da pahalı olması o bayinin alacağı indirimle alakalı. En ucuz neresiyse oradan al.
benimki de 60 lık o zaman
sizinki 42-44 lt aldıysa benimki yine fazla, 47 lt nasıl aldı acaba, bu mümkün mü yoksa pompada katakulli mi var ;D

Cem Baydar

Katılımcı
benimki de 60 lık o zaman
sizinki 42-44 lt aldıysa benimki yine fazla, 47 lt nasıl aldı acaba, bu mümkün mü yoksa pompada katakulli mi var ;D
Mevsim normallerine bağlı olarak bir miktar fark edebilir. Tanklarda genelde %20-30 arası bir genleşme payı bırakılır. En doğrusu bir kaç defa fulleyip aldığı değeri kaydetmektir.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
geçen hafta aldığım yerden dolu yazana kadar doldurttum depoyu,
veriler şöyle:
23,08 lt toplam 191 km yol
tüketim:12,08 lt/100 km geçen ki ile aynı
10-11 lt arasına çekebilsem süper olacak, ilerde baskı balata setini değiştirirsem iyi olur ,

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
geçen hafta aldığım yerden dolu yazana kadar doldurttum depoyu,
veriler şöyle:
23,08 lt toplam 191 km yol
tüketim:12,08 lt/100 km geçen ki ile aynı
10-11 lt arasına çekebilsem süper olacak, ilerde baskı balata setini değiştirirsem iyi olur ,

Trafik yoğunluğu nasıldı peki? Akıcı mı, bol ışıklı durk kalklı mı?

Üst Alt