Mazda 626 GF GW (1997-02) Yakıt Tüketimi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
O zaman normale yakın diyebilirim... Kış aylarında 14-15 litreyi gördüğüm olmuştur... ;)
hem istasyonlar arası pompa basıncı farkı hem de hava şartları tam doğru sonuç elde etmeyi engelliyor

bir dahaki sefere başka yerden alıp deneyecem bakalım, nasıl çıkacak
ankara son 1 haftadır bayağı soğuk, ilk ölçümdeki 10 lt yi yakalamak bu yüzden de zor oldu galiba :)

genelde akıcı yolları seçmeye çalışıyorum, yolu uzatsam da, 2000 motor olunca :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu konudaki genel düşüncelerim şöyle;

Şehir içinde yakıt hesabı yapmak, her zaman için özellikle senin benim gibi pimpirikli insanlarda takıntı oluşturuyor... İlk zamanlarda takıntı derecesinde hesaplama yapıyordum ve kullanırken ona göre davranmaya çalışıyordum...

Sonraları ise, bu hesaplamaları ortalama alarak aşırı derecede yakıt olup olmadığını kontrol ettim ve rahatım...

Biz son kullanıcı olarak tam isabet yakıt ölçümü yapmamız imkansız, araçları her gün aynı şartlarda kullanmıyoruz, aynı ışıkta aynı süre beklemiyoruz, aynı devirde vites değiştirmiyoruz, ilk çalıştırmada benzin/lpg geçişi her zaman aynı zamanda olmuyor, bunlar hep yakıta etken faktörler olduğu için şehir içi yakıt hesaplaması her seferinde farklı çıkabilir, iki üç ölçümün ortalamasını alırsın, değerler normalse sıkıntı yok demektir...

Az yaksın, diye hep diken üzerinde durmak, araçtan alınacak keyfi de kaçırıyor... Ayrıca; bu ülkede araçlar çok yakmıyor, AKARYAKIT PAHALI... ;)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Bu konudaki genel düşüncelerim şöyle;

Şehir içinde yakıt hesabı yapmak, her zaman için özellikle senin benim gibi pimpirikli insanlarda takıntı oluşturuyor... İlk zamanlarda takıntı derecesinde hesaplama yapıyordum ve kullanırken ona göre davranmaya çalışıyordum...

Sonraları ise, bu hesaplamaları ortalama alarak aşırı derecede yakıt olup olmadığını kontrol ettim ve rahatım...

Biz son kullanıcı olarak tam isabet yakıt ölçümü yapmamız imkansız, araçları her gün aynı şartlarda kullanmıyoruz, aynı ışıkta aynı süre beklemiyoruz, aynı devirde vites değiştirmiyoruz, ilk çalıştırmada benzin/lpg geçişi her zaman aynı zamanda olmuyor, bunlar hep yakıta etken faktörler olduğu için şehir içi yakıt hesaplaması her seferinde farklı çıkabilir, iki üç ölçümün ortalamasını alırsın, değerler normalse sıkıntı yok demektir...

Az yaksın, diye hep diken üzerinde durmak, araçtan alınacak keyfi de kaçırıyor... Ayrıca; bu ülkede araçlar çok yakmıyor, AKARYAKIT PAHALI... ;)
doğru söylüyorsun abi, ben de mümkün mertebe zevk almaya bakıyorum
ben de sürekli ölçmeyi düşünmüyorum zaten, özellikle ayrıntılı bakıma kadar biraz kontrol edeyim diyorum, bir de bakım sonrası duruma bakılır
bir de başka istasyondan alıp bakacağım, böylece 3 farklı istasyondan veriler gelmiş olacak, zaten ortalama aynı çıkıyor dediğin gibi, çok kasmaya gerek yok
şu an için anormal bir durum görünmüyor

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
190km de 21lt gaz aldı bunun içinde uzun yol kısa yol karla mücadele herşey var herhalde normaldir diye düşünüyorum

Cem Baydar

Katılımcı
190km de 21lt gaz aldı bunun içinde uzun yol kısa yol karla mücadele herşey var herhalde normaldir diye düşünüyorum
Anlattığın kadarıyla hava ve yol şartlarını hesaplarsak hiç de normal değil. senin araba ya havayla çalışıyor ya da çekiciyle kendini bir süre çektirdin. :) Değerlerin gayet iyi.

javier

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Şampanya
Anlattığın kadarıyla hava ve yol şartlarını hesaplarsak hiç de normal değil. senin araba ya havayla çalışıyor ya da çekiciyle kendini bir süre çektirdin. :) Değerlerin gayet iyi.

200 km. de 20 litre yakıyor benim araç şu an. havalar soğuk için benzin biraz fazla harcanıyor olabilir tabii ki..

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
İlk aracım 98 model 626ydı ve en ekonomik aracımdı.Uzun yolda da 100 km 10 litre yakıyordu,Antep şehiriçinde de 100 km de 10 litre yakıyordu.Çünkü uzun yolda 150-180 km hızlarda kullanıyordum.Yazılanlara bakınca aracın yakıt verisinin çok çok iyi olduğunu görüyorum.Yalnız bayağı bir bakım yapmıştım...

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Bu motorların yakıtları sahiplerini bile şaşırtıyor... Ben çoğu ortamda 8 litre lpg yakıyor demekten çekiniyordum.
Al benden de o kadar! En son LPG bakımı (filtre, ölçüm vs.) yaptırırken aman dedim ayarlarla oynama, niye çok mu iyi dedi, iyi hafif kalır dedim, "yani" dedi, yanisi 8lt lpg dedim, "imkansız" dedi. En az 11-12 lt gaz yakması gerekiyor dedi, 10 lt'yi geçerse 1dk tutmam elimde dedim, hiç mi basmıyorsun, sıkıştırmıyorsun dedi, 2.0 lt.lik bir makina sakın kullanılmak için alınır mı? Dedim, neyse çok uzattım ama insan dışı kullandığım çok olmuştur ama cidden 10 litreyi hiç görmedim! :)

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Gaz 2,45
Km 262
Litre 28
70lira gaz aldı araba şehiriçi uzun yol karışık kısa mesafe fazla uzun yolda biraz hızlı gittim 26kuruş yaktı son zamdan sonra 100km de 10,9lt yakmış oldu bu şekilde kullanıma göre normal diye düşünüyorum

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
geçenlerde bahsettiğim gibi zam sonrası total doco dan aldım, 2.12 den, depo 37 lt aldı
normalde ankaradaki en ucuz yerden alıyordum, PO dan , orası da 1.99 olmuş
orada da nasıl basıyorlarsa depo 47 lt almıştı
totalde tıkırdamaya başlayınca çekiyorlar hemen, fazla doldurmuyorlar
biraz azalınca tekrar doco dan alıp bir daha ölçüm yapayım bakalım

PO nasıl bu kadar fazla basabiliyor? pompa basıncı ile ilgili muhtemelen, doğrusu pompa atınca çekmek galiba?

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
arkadaşlar 1998-2001 626 otomatik araç kullananlar yakıt tüketimini paylaşabilirlermi ;)
115 veya 136 farketmez ama 136 beygirlerin lpg yakıt tüketimlerini merak ediyorum >:D
özellikle şu videoyu izleyince 626 alasım geldi düşük devir ve homurtular tam benim kullanım tarzım O0
https://www.youtube.com/watch?v=IQRDGwRhJwE

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
arkadaşlar 1998-2001 626 otomatik araç kullananlar yakıt tüketimini paylaşabilirlermi ;)
115 veya 136 farketmez ama 136 beygirlerin lpg yakıt tüketimlerini merak ediyorum >:D
özellikle şu videoyu izleyince 626 alasım geldi düşük devir ve homurtular tam benim kullanım tarzım O0
https://www.youtube.com/watch?v=IQRDGwRhJwE
Manuel 136 için konuşacak olursam şehirdışı 8 lt lpg yakıyor ortalama. bu bazı yollarda 7.5 rampalı yollarda 9 civarına çıkıyor

Motor homurtusuna gelince asıl ses 4000 devirden sonra gelir. özellikle motor yüke bindiği anlarda güzel bir homurtu duyarsınız

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Manuel 136 için konuşacak olursam şehirdışı 8 lt lpg yakıyor ortalama. bu bazı yollarda 7.5 rampalı yollarda 9 civarına çıkıyor

Motor homurtusuna gelince asıl ses 4000 devirden sonra gelir. özellikle motor yüke bindiği anlarda güzel bir homurtu duyarsınız
teşekkürler cevap için
daha önce manuel 115 lik kullandım onunla yakınmış yakıt sarfiyatı
homurtusuz olmaz kullanım :D

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
cumartesi günü ankara-nevşehir arası yolculuk yaptık guzuyla
lpg kırmızıdaydı yolculuğa çıkamdan 2 gün önce, ben de [member=9]domestos[/member] veli abinin tavsiyesi üzerine aldığım motto katkıyı doldurtup 10 liralık gaz aldım 1 gün öyle gezdim, ertesi gün depoyu doldurdum sabah yola çıkmak üzere, şehiriçi 9,3 lt/100 km yakmış hesabıma göre
1 hafta önce yazlık lastiklere geçmiştim
cumartesi sabah ankaraya kar yağmıştı yola çıktım, kışehir taraflarında da bayağı kar yağışı vardı ama yerlerde kar tutması olmamıştı
nevşehire uğradım geri dönüş yolunda kırşehir geçtikten sonra kırıkklaye yaklaşık 60 km kala lpg bitti benzine geçtim,
toplamda 425 km gitmiş, kırıklaye vardığımda doldurdum lpg yi 37,3 lt aldı
bu hesaba göre 8.77/100 km yakmış, bana fazla gibi geldi uzun yoldacaba fazlamı yaktı diye kafamdan geçerken, acaba koyduğum katkı enjektörlerde bir sıkıntıya mı sebep oldu diye düşündüm, işeme falan gibi
sizce nasıl bu oran?
tabi 110-120 arası gittim genelde, neredeyse hiç düşmedim gibi 110 altına, 1-2 dakikalığına da zorladım 170-180 i gördürdüm, daha gidiyodu , fantaziye gerek yok dedim :D
bilmiyorum bana mı öyle geliyor, araç 100 le falan giderken sanki daha yavaşmış gibi geldi bana, 90 la falan gidiyormuş gibi, ivlenmesi de biraz yavaş gibi geldi ama bunu da ufak kasa olmamasına bağlıyorum, lastikler 195 60 15

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lpg enjektörü işeme yapmaz en azından ben duymadım... Aracın yüklü ise o değer normal... Değilse azıcık fazla...

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
Geçen uzun yol yaptım 100km arabayı hiç zorlamadim genelde 80-90 gittim yola çıkmadan gazi fullemiştim 15tl yaktı 6.5lt gazi 2.48den aldım görünce bende şaşırdım bu kadar az beklemiyordum aracı normal kullanırsan az yakıyor biraz performanslı kullanırsan haliyle yakıyor ama genel yakıtı 8-10lt arası 10lt'yi normal şartlarda hiç geçmedim (kışın kar da uğraştıklarımi saymazsak tabi )

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
son güncl ölçümüm 250 km de 22lt yaktı 100km de 8.9 lt yak uzun yol karışık sakin kulanım 20krş yaktı
gaz aldıktan sonra 230 km yol yaptım biraz agresif kullandım uzun yol yine 22lt yaktı 100kde 9.9yaktı ve araba yüklüydü gaz aldığım yerde arabaya müşteri çıktı :)

Üst Alt