Mazda 323 BJ (1999-03) Rölanti Dalgalanması

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Efendim benim guzu bu aralar kendi kendine iş çıkarıyor. :)
Örneğin kırmızı ışıkta duracaz, bastık frene yavaşladık, durmaya yakın rölanti bi dibe vuruyor geri düzeliyor.
Birde sokağa girdim yavaşladım vitesi boşa aldım yine bi inip kalkıyor.
Benim takiplerim şu yönde.
Bu sıkıntıyı gündüz yapmıyor. yani akşam kalorifer far v.s. kullandığım zaman yapmakta.
Yani elektrik yetmiyor sanki arabaya.
Buji kablom yeni ngk, bujiler de aynen ngk.
Zaten yeni ameliyattan çıktı malum. :)
Sıkıntı nedir acep?
Ben e şıkkı Akü diyorum. :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Buji tırnak aralığından olabilir belki. 626 larda tırnak aralığı uygun olmazsa gaz yemiyor araç.

Bir ihtimal hava akışmetre arızalı değildir inşallah

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
E şıkkı doğru olabilir... :) rölanti motoru toparlamıyor ama sebebi akü müdür emin değilim...

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Neden e dedim. Araç içinde elektriği çok kullanmazsan hiç yapmıyor.
Akşam tabi cümbüş var kalorifer,far,cam-ayna ısıtma v.s. :)

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Müsait olunca kontrol ettirelim bakalım. Hayırlısı :)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Bu tip sıkıntılarda ilk akla gelen akü yada dinamo. Ama bence her ikisindende degildir. Bulursan cozumu yazarsan aynısının tıpkısı bendede var hemsom. Birde araci Kayseride hangi ustaya goturuyorsun ben daha burda duzgun usta bulamadim.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Bu tip sıkıntılarda ilk akla gelen akü yada dinamo. Ama bence her ikisindende degildir. Bulursan cozumu yazarsan aynısının tıpkısı bendede var hemsom. Birde araci Kayseride hangi ustaya goturuyorsun ben daha burda duzgun usta bulamadim.

İnşallah aküden diyelim o zaman.
Benim motor mekanik ustam Japon oto şevki usta. Kalitelidir. Bi uğra istersen.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi elektrik sarfiyatı arttığında yapması bu seçenekleri azaltır mı :p
Mantıklı olarak bir bağlantısı vardır elbet ama ben kendimce bu bağlantıyı kuramadığım için ihtimalleri sıraladım...

Ustaya göster bakalım sonuç ne çıkacak.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Mantıklı olarak bir bağlantısı vardır elbet ama ben kendimce bu bağlantıyı kuramadığım için ihtimalleri sıraladım...

Ustaya göster bakalım sonuç ne çıkacak.

Motordan sonra çok yormaz inşallah. Hayırlısı bakalım.

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Rölanti hakkında başımda geçenleri anlatayım belki size olmasada muhakkak yardımı olacak birileri olur. Şimsi bundan 5-6 ay kadar önce aracımda klima far vs elektirk çeken aksamları devreye aldığımda rölanti dalgalanması başlamıştı. Araç çalışırken hareket etmeksizin durduğum yerde klimayı farları acınca rölanti 1.1 den 0.2 lere düşüp çıkıyordu. Bayağı bir usta gezdim. Tabi ilk akla gelen akü dinamo rölanti motoru dediler ama ben aküyü başka aracın sıfır aküsünü takarak denemiş ve dinamomuda yeni elden geçirmiştim. Şarzınıda ölçmüştüm ve gayet normalde.Neyse bunu bulamayacaklarımdan emindim. Bulamadılar bende nette gezerken bu forumu gördüm burdan bir arkadaş(Allah razı olsun ondan) aynı sorunu ısı müşürü ileçözdüğünü paylaşmış. Allahtan müşürü tarif etmiş bende kendi aracımda tarife uyan müşürü (motor üzerindeki yeşil başlı müşür) söküp taktım. Aracı geri çalıştrdım ama değişen bişey yoktu. Stop edip bıraktım. Akşam tekrar çalıştırıp biyere gidip geldim ve oda ne rölantide oynama kalmamıştı. Onca usta gezmeler,uğraşlar küçücük bir ısı müşüründenmiş. Şimdi sizin bahsettiğiniz sorun biraz daha değişik. Aynı sorun değil eminim. Çünkü bendede aynı sorun var ve şu an klima açılınca rölanti dalagalanmak yerine bir miktar artıyor. Benim geçen hafta dikkatimi çekti. Otogara yolcu bırakmak için çıktığımda kalorifer açık far açık ışıkta durduğumda rölanti 0.2 lere çıkıp geri topluyor ama bu arada stop edecek gibi titriyor. Normal seyir halinde ve gündüz sorun yok. Sanırım aynısı sizdede mevcut. Umarım aküdendir çünkü benim aküm zayıf eğer deneyebilecek akü bulurda sonuç alırsam yazarım. Bana sanki vestinghouse mudur nedir o parçadanda olabilir gibi geliyor...Ama siz isterseniz boşta klima ve far açıp rölantiyi takip edebilirsiniz.

hus3yn

Katılımcı
Bence aküden değildir. Ateşleme ile ilgili olmalı, gaz pedalına aragaz verir gibi aniden basınca motordan hafif bi patırdama sesi geliyormu? Bende de aynı sorun olmuştu bobinlerden birisi arızalı çıkmıştı bobinleri tek tek kontrol ettir sağlam bi bobin ile.. Buji kabloları ve bujilere de bakılmalı..

Son düzenleme:

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Akü, şarj dinamosu gibi sorunlar değildir. Şase alamama zayıflığı bir ihtimal olabilir. Benzin ve gazdada aynı durum varsa ateşleme kaynaklı olacağını sanmam. Avans olabilir. Ama bu araç dispritörlümüki? Değilse avans değildir. Isı muşuru olabilir. Monufold hava alma kaynaklı olabilir.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Yorumlar için çok teşekkürler güzel insanlar.
Gündüz kullanımda hiç bir sıkıntı yok neyse o. Çok denedim.
Ta ki akşam olupta far v.s. Kullandığım zaman dibe inip çıkıyor. Stop edecek gibi ama etmiyor. Hava emiş hortumu çatlaktı. Şeffaf silikonla yapmıştım oradaki hava almadan olabilir mi acaba. Kırık yer var ise şayet.

Zayıf ihtimal ısı müşürü olabilir aracta ısı musuru olmayanlarda hava sıcaklık kontrol musurude olabılıyor.
belirttığın hortam olabılır, bende bir ara su tapası kılcal catlamıs canımız cıktı bulamadık bı cok seyı degıstırdı...
sarz dınamosu ve aku olayında ıse orjınal olsa bıle yılların tesısatı kılcal kacaklar vs mutlaka olacaktır Oğuz..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gece kullanımda bütün saydığın aksamları açmadan dener misin? Ama dikkat et kaş yapalım derken göz çıkmasın...

Kılcal çatlaktan hava alıyorsa eğer gece gündüz farkı neminden de yapabilir...

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
İşten güçten fırsat bulup binemedik ki guzumuza ilk fırsatta deneme yapıyorum. Devam ederse ısı müşürü olayını deniyorum inşallah. Değerli yardımlarınız için çok teşekkürler. :)

Üst Alt