Mazda 323 BJ (1999-03) Rölanti Dalgalanması

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba Arkadaşlar

Benim aracımdada rolanti dalgalanması var. Gazda ve benzinde gündüzleri yapmıyor. Ancak akşam olunca far açınca bir sisleri açınca her ışıkta rolantı dalgalanıyor sabitleniyor ve az bir süre sonra ara ara tekrar ediyor. bu sorun yeni başladı . Neler yapabilirim.

Ayrıca gruptaki yazışmalar baktım ortada sorun var herkez yazmış ancak dönüşler olmamış neler yapılmış ve yapılmamış lütfen sorunu çözülen arkadaşlar nasıl sonuca ulaştıklarını yazarlarsa bizde o yolu deneyelim. Sizlerde biliyorsunuzki mazda iyidir ancak servise düşünce maaliyetli oluyor yanlış işlem yapıncada sahibini üzüyor.

Saygı ve Sevgi İle
Eleştirilerini sineye çekerek eyvallah diyecektim ki; kendi sorununla ilgili açmış olduğun konuda sen de neticeye ulaşıp ulaşmadığını bildirmemişsin...

http://www.mazdagaraj.com/konular/4154-mazda-323-sedan-1999-model-su-kaybi.html

Ayrıca; Temmuz 2015 yılında üyelikle 4 mesaj bu ve benzeri eleştirileri haklı çıkartacak rakamlar değil maalesef !! Eğri oturup doğru konuşacak olursak özetle senin durumun da farklı değil.

Konu ile ilgili aşağıdakilerden farklı olarak sistemde hava olup olmadığı, egzoz sisteminin sağlam olup olmadığı geliyor... Gerçi ısı müşürü diyenler de var konu içinde.

Aklıma gelen ihtimalleri sıralıyorum; Akü, Şarj Dinamosu, Rölanti Motoru, avans ayarı.

Saygılar bizden. Kolay gelsin.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Benzer sorun bende de mevcut birkaç mesaj önce ayrıntısından bahsetmiştim. Akü ve şarj iklilisi ile ilgili bir durum. Aynı problemi camları açarken de izleyebilirsiniz. Cam otomatiğine basıp cam tam açıldığında veya tam kapandığında bir saniyelik bir titreme olabilir. Bu da akımın artık yetersiz kalmasıyla ilgili yine... En son 6 yıl önce takılmış, ben de tamamen vadesini doldurmasını bekliyorum açıkçası.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Çözüm için de yine bahsedildiği üzere ölçüm yapılarak başlanmalı. Akü değerleri normalse şarj dinamosuna bakılabilir. Ama zaten orada sıkıntı olduğunda gösterge bölümünde akü işareti çıkar diye biliyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

muratkurulmus

Sessiz
Merhaba

Yapılması gerekenleri yaptıktan sonra sonuçları tekrar yazacağım.

Ayrıca :

domestos moderatrörüme beni uyardığı için teşekkür ederim . Amacım eleştirmek değildi ama cümle eksikliklerim yada yanlış anlatmam sebebiyle öyle anlaşıldı. İnşallah açmış olduğum yada sorduğum konularda neticeye ulaşıp ulaşılmadığı konularını daha dikkatli takip edeceğim.

Saygı ve sevgilerimle

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sorun sıkıntı değil ben sadece durum tespiti yaptım. Sevgi saygı bilmukabil.

:)

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
benim araçta da dalgalanma vardı. Kontrol sırasında, hava filtresinden motora giden hortumun yarık olduğu farkedildi. Bantla yarık kısmın başını gözünü iyice sardım. Şu an sıkıntı kalmadı. En kısa sürede kalıcı bir çözüm bulmak lazım o hortuma..

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
benim araçta da dalgalanma vardı. Kontrol sırasında, hava filtresinden motora giden hortumun yarık olduğu farkedildi. Bantla yarık kısmın başını gözünü iyice sardım. Şu an sıkıntı kalmadı. En kısa sürede kalıcı bir çözüm bulmak lazım o hortuma..

Klima devreye girince de dalgalanma kesildi mi artık?

muratkurulmus

Sessiz
Merhaba Arkadaşlar

Benim aracımdada rolanti dalgalanması var. Gazda ve benzinde gündüzleri yapmıyor. Ancak akşam olunca far açınca bir sisleri açınca her ışıkta rolantı dalgalanıyor sabitleniyor ve az bir süre sonra ara ara tekrar ediyor. bu sorun yeni başladı . Neler yapabilirim.

Ayrıca gruptaki yazışmalar baktım ortada sorun var herkez yazmış ancak dönüşler olmamış neler yapılmış ve yapılmamış lütfen sorunu çözülen arkadaşlar nasıl sonuca ulaştıklarını yazarlarsa bizde o yolu deneyelim. Sizlerde biliyorsunuzki mazda iyidir ancak servise düşünce maaliyetli oluyor yanlış işlem yapıncada sahibini üzüyor.

Saygı ve Sevgi İle

Selamlar arkadaşlar
Bugün aracıma akü ölçümü yaptırdım. Usta akünün sağlam olduğunu ancak aşağıda fotoğrafı bulunan soketi sokup takti ve rölanti motoru arızalı dedi. Tesbit dogrumu bilmiyorum bu rolanti motorun başka bir tesbit sekli varmidir

1
08d46c8cb23ba764e570e410d15a3916.jpg

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet;İhtimal dahilinde... Söküp zarar vermeden temizlenebilirse eğer kurtarılabilir diye tahmin ediyorum.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Sorun o parça olabilir lakin belkide temizlik ayar vs kurtarabilir. Mazda ile ünlü ustalara başvurun. Diğer ustalar onarım yaparken başka yerleri bozabilir yada dikkatsiz takabilir.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Klima devreye girince benim araçta da oluyor, ama ben bunu hiç bir zaman arıza olarak görmemiştim.

rhmk

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Aracim 99 model 1.5 mazda 323. Aracimda benzinde nadiren olan gazda 60-70 km hızda sık görülen tekleme, gaz kesip birden bırakma şeklinde devam eden arıza var.Trigeri değiştirmemden sonra benzinde aşırı derecede rolanti dalgalanmasi ve motorda titreme olustu devam ediyor. Benim tahminim arızanın kaynağı bobin ve buji kaplosu. Aracımın orjinal bobin ve buji kaplosunun orjinal markası nedir? Ya da bana bu parcalari marka olarak ne tavsiye edersiniz? Farklı görüşü olan varsa, paylasirsa sevinirim.

omerci

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Hb
geçmiş olsun rhmk senin bahsettiğin sorunun aynısı benim 626 da vardı çok şükür forumdaki Mazda dostlarımın yaşanmış tecrübeleri ve iyi Mazda ustası desteğiyle çözdük rolantideki dalgalanmayı Distiribitor Den avansı yükselterek çözdük motordaki titremeye gelince bende triger setini başka bir ustaya değiştirdiydim o da sente atlatmış ve sente mili 1 cm çıkmış ve triger kayışı gevşekti bunu da yapınca benim sorunum yani senin şu an yaşadığın problem ortadan kalktı iyi bir mazdadan anlayan Usta'yı bulmanı öneririm yoksa çok canı sıkılıyor insanın

Distiribitor Den Avansı yükseltme işini dikkate almanızı şiddetle öneriyorum arkadaşlar benim en büyük kabusumdu bu RÖLANTİDE DALGALANMA

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracim 99 model 1.5 mazda 323. Aracimda benzinde nadiren olan gazda 60-70 km hızda sık görülen tekleme, gaz kesip birden bırakma şeklinde devam eden arıza var.Trigeri değiştirmemden sonra benzinde aşırı derecede rolanti dalgalanmasi ve motorda titreme olustu devam ediyor. Benim tahminim arızanın kaynağı bobin ve buji kaplosu. Aracımın orjinal bobin ve buji kaplosunun orjinal markası nedir? Ya da bana bu parcalari marka olarak ne tavsiye edersiniz? Farklı görüşü olan varsa, paylasirsa sevinirim.

Buji kablosunu "Yazaki" diye biliyorum.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri

Orjinal bobin ve kabloları servisten temin etmek en mantıklısı veya ngk nın yine bobin ve kabloları herkes tarafından tavsiye edilen kaliteli bir markadır. Yalnız fiyatları tuzludur biraz. Bj 1.5 zl motorlarda distribütör yok bu arada.
Triger değişiminden sonra titreme sente ayarının düzgün yapılmadığını gösterir. Bence boşuna bobin değişimi yapmayın. İşten anlayan bir ustaya sente ayarını kontrol ettir.
Lpg deki belirli devir aralığındaki teklemenin çözümü düzgün ve basit bir ayar. Özellikle yerli marka lpg kiti kullanıyorsan.

Mazda 323 BJ (1999-03) Atiker Lpg ECU Ayarları Nasıl Olmalı?

rhmk

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
aracın gidişinde problem yok ama hatta daha canlandı. araç benzin deyken rölantide sıkıntı yapiyor, sente atlasa gidisinde de sıkıntı olmaz mı? sente kontrolü üst kapak acilipta mi bakılıyor.

rhmk

Sessiz
Araç Markası
1999 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
arkadaşlar benim arabanın orjinal bobinin üzerinde ne yaziyor.orjinalligine bakicam buji kablosu yazaki yaziyor yarin sente ayarına başka ustaya baktiracagim

Üst Alt