Mazda 323 BJ (1999-03) Rölanti Dalgalanması

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Efendim geçtiğimiz gün ancak sanayiye yolumuz düştü.
Elektrikçiye gösterdim cihazla ölçtü, biçti.
Ancak bi sıkıntı yok dedi.
Havalar çok soğuk olduğundan enerjiyi tam tutmuyormuş araç
Bi de sistemi eski bu araçların zorlanması normal dedi ama kafama yattı mı tabi ki yatmadı. Bi sis farını kaloriferi kaldırmakta zorlanan bi sistem. İlginç.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
avans ayarı ile ilgili bir şey söylemedi mi? aynı durumlar benim 626 da da olmuştu avans ayarıydı ama
rolanti motorunun fişini falan kontrol ediniz belki tam takılmamış olabilir
birde tamircinize gösterseydiniz keşke
yakın zamanda çözersiniz inşallah

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Burda kış epey sert olduğu için havalar da ısınır dedim kendi kendime.
Isınınca da devam ederse motor ustama gösterecem.
Görünürde cidden bi sıkıntı yok akü de iyi dedi.
Sabahları da tek marşta çalışıyor.
Bekleyip görelim bakalım.

Oflu

Sessiz
Araç Markası
1999-Mazda323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Astina Hb
Merhaba yeni katıldım aranıza fakat acı bir tecrübeyle karşılaştım aracımı alır almaz. Rolanti dalgalanması vardı aldığım araçta bakımları istanbulda düzenli bir yerde yapıldığı için bakmadan aldım.Hatalıyım bu konuda biliyorum. Rolanti dalgalanmasından sebep ustaya gittiğimde sübapları ölçtü usta bujileri söküp ilk silindir 8 bar basarken 2.si 12.5 3.cüsü12.5 4.sü 11 bar basıyordu.Sübapların yandığı ortaya çıktı kısaca üst kapak taşlandı sübaplar yenilendi.Aracım atiker lpgli şu an benzinle biniyorum.300 km sonra gazla binmeye başlayacam iyi ayar yaptırıp tabii. Usta 40-50 binde bir yakabilir lpg ile kullanıldığı için dedi.İnşaallah kimsenin başına gelmez yeni olduğum için tam fikrim yok hakkaten lpgli olması sübap yakarmı

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Geçmiş olsun, 323 leri bilmiyorum ama BL kasa Mazda 3 lerde LPG kaynaklı supap sorunu yaklaşık olarak 60 -70 binde bir yaşanıyor. Bundan sonraki sorun ve bakımlarınız için kesinlikle Adem Ustayı tavsiye ederim, gözünüz arkada kalmadan kuzuyu kucağına bırakın, sonra alıp keyfini çıkarın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dohc ilk nesil motorlarda ilk defa duyuyorum subap erimesini...

Demek ki; hor kullanım ve bakımsızlık söz konusu.

Geçmiş olsun. Allah beterinden saklasın...

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Merhaba yeni katıldım aranıza fakat acı bir tecrübeyle karşılaştım aracımı alır almaz. Rolanti dalgalanması vardı aldığım araçta bakımları istanbulda düzenli bir yerde yapıldığı için bakmadan aldım.Hatalıyım bu konuda biliyorum. Rolanti dalgalanmasından sebep ustaya gittiğimde sübapları ölçtü usta bujileri söküp ilk silindir 8 bar basarken 2.si 12.5 3.cüsü12.5 4.sü 11 bar basıyordu.Sübapların yandığı ortaya çıktı kısaca üst kapak taşlandı sübaplar yenilendi.Aracım atiker lpgli şu an benzinle biniyorum.300 km sonra gazla binmeye başlayacam iyi ayar yaptırıp tabii. Usta 40-50 binde bir yakabilir lpg ile kullanıldığı için dedi.İnşaallah kimsenin başına gelmez yeni olduğum için tam fikrim yok hakkaten lpgli olması sübap yakarmı
Geçmiş olsun. Evet acı bir tecrübe olmuş. Bende aynı şekilde tecrübe ettim. toplamda ne kadara maloldu.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Lpg kullanım kaynaklı olacağını sanmam aracın kendi kmsi yüksek olduğundan normal olabilir. Segman da değiştiyse bence tecrübe acı değil bir nevi bakım sayılabilir.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Dohc ilk nesil motorlarda ilk defa duyuyorum subap erimesini...

Demek ki; hor kullanım ve bakımsızlık söz konusu.

Geçmiş olsun. Allah beterinden saklasın...

Abi insanlarımız bilinçsiz "sanayiye götürmez sağlam araba' mantığıyla tabi ki sorunlar kaçınılmaz olur.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Burda kış epey sert olduğu için havalar da ısınır dedim kendi kendime.
Isınınca da devam ederse motor ustama gösterecem.
Görünürde cidden bi sıkıntı yok akü de iyi dedi.
Sabahları da tek marşta çalışıyor.
Bekleyip görelim bakalım.

Konuyu hortlatayım izninizle. Problem çözüldü mü bilmiyorum ama aynı sorun bende de oluyor. Ama sensörlerle ilgili degil. En azından benimkinin öyle olmadığını düşünüyorum.

Örneğin temizlik yaparken aracın kapıları bir saat falan açık kaldı. Haliyle tavan ve kapı ışıkları ve hoparlorler epey bir enerji tüketiyor. Sonrasında aracı çalıştırıp giderken ilk bir süre bu dalgalanmayı yaşıyorum ben de. Araç yürürken sıkıntı olmuyor ne zaman ki duracak devir 0,4 lere kadar düşüyor ve sonra tekrar kendini sabitliyor. Yine aynı şekilde kalkışlarda da araç titriyor hafiften. Bir zaman sonra (15-20 dakika gibi) kendiliğinden düzeliyor. Bir sonraki çalıştırmalarda da sorun olmuyor. Ta ki yeniden araç stop halindeyken enerji tüketene dek.

Velhasıl-kelam akü veya şarj kaynaklı bir durum sanırım bendeki.

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Şu anda havaların ısınmasıyla bi sıkıntı yok. Bi kaç gün kullanmazsam akşam far vs. Kullandığım zaman yapıyor dalgayı.
Diğer zamanlarda bir şey yok. Gittim çok kurcalama dediler gönderdiler.
Kafama göre bi usta bulamadım bulursam yapışacam. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@bayraktar, benzeri sorun bende de var ama benimki temizlikle alakalı değil. Uzun yolda 300 km hiçbirşey yok, mola veriyorum tekrar çalıştırıp gidiyorum hiçbirşey yok ama ş.içinde kullanırken çok dur kalk yaparsam Rolanti çoğunlukla dibe vurup kalkıyor. Ya da yine ş.içinde kapattım, tekrar açtım bir yere gideceğim naz yapıyor. :) Benzinde de yaptığı için lpg ile olmadığını düşünüyorum. Sırf bu yüzden şehiriçinde trafik ayrı bir çekilmez oluyor. Konuyla ilgili Tosun ustaya kesinlikle gideceğim ama sanırım 2 Aydan önce sor giderim. Eğer benden önce ola ki gidersen ve çözüm bulursan ve haber verirsen çok sevinirim. Direkt sonuca ulaşmış oluruz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
@bayraktar, benzeri sorun bende de var ama benimki temizlikle alakalı değil. Uzun yolda 300 km hiçbirşey yok, mola veriyorum tekrar çalıştırıp gidiyorum hiçbirşey yok ama ş.içinde kullanırken çok dur kalk yaparsam Rolanti çoğunlukla dibe vurup kalkıyor. Ya da yine ş.içinde kapattım, tekrar açtım bir yere gideceğim naz yapıyor. :) Benzinde de yaptığı için lpg ile olmadığını düşünüyorum. Sırf bu yüzden şehiriçinde trafik ayrı bir çekilmez oluyor. Konuyla ilgili Tosun ustaya kesinlikle gideceğim ama sanırım 2 Aydan önce sor giderim. Eğer benden önce ola ki gidersen ve çözüm bulursan ve haber verirsen çok sevinirim. Direkt sonuca ulaşmış oluruz.

Ben her haftasonu olduğu gibi bu haftasonu da gideceğim :) Her zamanki gibi problemin detaylarını da sorarım Usta'ya. Ayrıntıları burada paylaşırım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Şu anda havaların ısınmasıyla bi sıkıntı yok. Bi kaç gün kullanmazsam akşam far vs. Kullandığım zaman yapıyor dalgayı.
Diğer zamanlarda bir şey yok. Gittim çok kurcalama dediler gönderdiler.
Kafama göre bi usta bulamadım bulursam yapışacam. :)

"Çok kurcalama" da çok değişik bir uyarıymış. "Bilmiyorum" ya da "yapamam" yerine bu cümleyi mi kullanıyorlar. :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Haklısın Veli Abi. Ama problemin belirtileri bu başlıktaki @ogzhn38 in anlattığına daha uygun diye buraya yazmıştım. Kusura bakmayın. :)
Olay kusurluk değil, ileride aynı sorunu yaşayan başka başka insanların da çözümüne katkıda bulunarak, her sorunun kendi konu başlığında (zaten çoğu şey var) paylaşılması forumun yıllar sonra da aynı düzen ve pratiklikte kalması içindir bu uyarı ve çaba... :)

muratkurulmus

Sessiz
Merhaba Arkadaşlar

Benim aracımdada rolanti dalgalanması var. Gazda ve benzinde gündüzleri yapmıyor. Ancak akşam olunca far açınca bir sisleri açınca her ışıkta rolantı dalgalanıyor sabitleniyor ve az bir süre sonra ara ara tekrar ediyor. bu sorun yeni başladı . Neler yapabilirim.

Ayrıca gruptaki yazışmalar baktım ortada sorun var herkez yazmış ancak dönüşler olmamış neler yapılmış ve yapılmamış lütfen sorunu çözülen arkadaşlar nasıl sonuca ulaştıklarını yazarlarsa bizde o yolu deneyelim. Sizlerde biliyorsunuzki mazda iyidir ancak servise düşünce maaliyetli oluyor yanlış işlem yapıncada sahibini üzüyor.

Saygı ve Sevgi İle

Üst Alt