Mazda 3 BL (2009-13) Motor Yağı Seçimi

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arkadaşlar hepinize merhaba. Dün telefonuma gelen bir mesaj üzerine foruma kaydoldum. Benim sorum şu şekilde. Ben aracımın yağını değiştirirken Castrol Magnetec 10-40W yağ koydurmuştum. Tekrar yağ değişimi geldi ve bir tane mazda ustası ile konuştuğumda bana aracıma 5-30W yağ koymamı söyledi. Bu ikisi arasında ne gibi fark vardır? Hangisi motor için daha faydalı olur ? Aracım 2010 Model Mazda3 İmpressive. Lpg.li. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hoşgeldiniz tekrardan.
Bu yağ konusu oldukça geniş kapsamlı herkesin bir şey söylediği bir konudur. Yapmanız gereken fabrika değerlerine uymak!
Sizin aracınız için 5-30 kullanmalısınız. Zaten kitapçığında da bu şekilde yazar.
Bu iki yağ arasında Viskozite farkı var. Yeni nesil araçlar genelde 5-30 dur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Belirgin şekilde motor yağ eksiltmiyorsa, 5-30 tavsiye edileni... Yağ eksiltme varsa da; 10-40 veya 15-50 diye gidebilir...

Eksiltme mevzusu kaçak değil, yağ yakmadır yanlış anlaşılmasın...

aytacesen

Katılımcı
Türkiye şartlarında 1.6 benzinli araç için en ideal yağ 5-30 olanlar.(tabi araca göre değişebilir)
Genelde castrol kullanılır ama ben inatla mobil diyorum.Servis dısında değiştirecekseniz Mobil 1 ESp yi denemenizde fayda var.Karar sizin

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
arkadaşlar ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. 10-40W kullanmanın motora bir zararı olur mu peki? veya 5-30W kullanmanın ne gibi faydası olur

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Zarar olarak adlandıramayız belki ama 5W/30 motoru yapan mühendislerin önerisiyse buna itibar etmemiz lazım (farklı şartlar yoksa). 5W/30 daha incedir ve yağlama katsayısı daha hızlı ve fazladır 10W/40 a nazaran.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
10-40w davaya sadece bir şahit ile girmek, 5-30w ise şahitin yanında imzalı evrak delil de sunmak gibi bir şey...

arkadaşlar ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. 10-40W kullanmanın motora bir zararı olur mu peki? veya 5-30W kullanmanın ne gibi faydası olur

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Mühendis diyorki bizim yaptığımız bu motor yüksek sıcaklığa maruz kaldığında (yani motor ısındığında) veya yüksek devirlerde silindir ile motor arasındaki bıraktığımız boşluğa yağın girmesi için 30 inceliğinde olması gerekir.
Sizin sorunuz 10-40 koyarsam ne olur?
Yukarıda belirttiğim gibi silindir ile motor arasındaki boşluğa 40 değerindeki yağ 30 değerindeki yağ kadar iyi nüfuz edemeyebilir. Edemezse ne olur? Silindir ile motor arasındaki yağ filmi kopabilir buda eksik yağlama sorununu doğurabilir.
Aradaki fark 10 olduğu için motordaki aşınmayı siz hemen fark edemezsiniz ama yıllarsa sonra motorun ömrü daha çabuk bitebilir.
Aynı şekilde başındaki 5 ve 10 rakamları da düşük sıcaklıktaki yağın davranışını (akışkanlığını) bize gösterir. İlk çalıştırmada 10 Viskozite değerinde olan yağ 5 Viskozite değerinde olan yağa göre daha az akışkan olacağı için motorun belli kısımlarına ulaşamayabilir.

avahmet

Katılımcı
Araç Markası
2018-Mazda3 Power Sens
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mühendis diyorki bizim yaptığımız bu motor yüksek sıcaklığa maruz kaldığında (yani motor ısındığında) veya yüksek devirlerde silindir ile motor arasındaki bıraktığımız boşluğa yağın girmesi için 30 inceliğinde olması gerekir.
Sizin sorunuz 10-40 koyarsam ne olur?
Yukarıda belirttiğim gibi silindir ile motor arasındaki boşluğa 40 değerindeki yağ 30 değerindeki yağ kadar iyi nüfuz edemeyebilir. Edemezse ne olur? Silindir ile motor arasındaki yağ filmi kopabilir buda eksik yağlama sorununu doğurabilir.
Aradaki fark 10 olduğu için motordaki aşınmayı siz hemen fark edemezsiniz ama yıllarsa sonra motorun ömrü daha çabuk bitebilir.
Aynı şekilde başındaki 5 ve 10 rakamları da düşük sıcaklıktaki yağın davranışını (akışkanlığını) bize gösterir. İlk çalıştırmada 10 Viskozite değerinde olan yağ 5 Viskozite değerinde olan yağa göre daha az akışkan olacağı için motorun belli kısımlarına ulaşamayabilir.
Açıklama gayet anlaşılır olmuş teşekkür ederim. Ben zaten çok fazla kullanmadım 10-40W ile. 9000 km kullandım. zaten yağ değişim zamanı geldi. artık 5-30W ile devam ederim.

10-40w davaya sadece bir şahit ile girmek, 5-30w ise şahitin yanında imzalı evrak delil de sunmak gibi bir şey...
işte bu açıklama noktayı koydu O0

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Veli abinin yağ eksiltiyorsa deyip bir tık kalın yağ tavsiye etmesinin nedeni de budur. Yağ eksilten motorda silindir ile motor arasındaki boşluk artmıştır dolaysıyla tavsiye edilen yağ ince gelmeye başlar ve araç fazla yağ eksiltir. Bu durumda yağ eksiltmesini azaltmak için bir tık kalın yağ kullanılabilir.

Dinçer

Katılımcı
Bu arada bir araç kolay kolay yağ yakmaz. Genellikle yağ eksiltme diye gördüğümüz şey yağ kaybıdır.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ve yağ kaybı da yağ yakmaktır. Yumurta tavuk hikayesi gibi...

Her içten yanmalı motorun doğasında yağ yakmak vardır, sadece miktarı değişir. Yağ yakmayan motor uzun süre dayanamaz...

Bu arada bir araç kolay kolay yağ yakmaz. Genellikle yağ eksiltme diye gördüğümüz şey yağ kaybıdır.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Pekiiii, güzel Speedy.

Yağın soğuk havalarda incelmesi ve film oluşturabilme sürat ve kabiliyeti ne oluyor, o zaman?

Veli abinin yağ eksiltiyorsa deyip bir tık kalın yağ tavsiye etmesinin nedeni de budur. Yağ eksilten motorda silindir ile motor arasındaki boşluk artmıştır dolaysıyla tavsiye edilen yağ ince gelmeye başlar ve araç fazla yağ eksiltir. Bu durumda yağ eksiltmesini azaltmak için bir tık kalın yağ kullanılabilir.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Shell sitesinden alıntıdır;

İster binek aracınız için daha iyi performans ister kamyonunuzda gelişmiş güvenilirlik arayın, doğru yağa sahip olmanız çok önemlidir.

Doğru yağı kullanmak motorunuzun sorunsuz çalışmasını sağlar. İlk olarak, yağ, aralarında bir film tabakası oluşturarak motorunuzdaki metal yüzeylerin temasını ve aşınmasını durdurur. Yağ ısıyı da dağıtır ve motoru koruyarak aşınmayı azaltır.

Hepsinden öte, iyi yağ, kir oluşumunu ve tortuları önler. Motor yağı, yağı taze tutarak ve korozyona neden olabilecek asitleri minimum seviyeye indirerek, tortuya karşı koruma sağlar ve oksidasyonla mücadele eder. Kısacası, doğru motor yağı motorlar için çok önemlidir.

Aşağıda, motor yağı hakkındaki en yaygın sorulara verdiğimiz cevapları bulabilirsiniz:

Yağ viskozitesi nedir?
Yağ numaraları ne anlama gelir?
Mineral ve sentetik arasındaki fark nedir?
Performans katkıları nedir?

Yağ viskozitesi nedir?
Viskozite yağ için önemli bir kriterdir. Sıvının kalınlığının veya akmaya karşı direncinin bir ölçütüdür. Örneğin, bal kalındır ve su incedir, yani balın sudan daha yüksek bir viskozitesi vardır. Yağ viskozitesinin doğru ortam sıcaklıklarına uygun olması gerekir. Eğer motor soğukken yağ kalınsa, yağ hareket edemez. Aynı şekilde motor sıcakken yağ ince olursa, yağ motor parçaları için doğru korumayı sunmaz.

Bir yağın viskozitesini veya kalınlığını optimum hale getirmek, parça aşınmasını önlerken enerji verimliliğini maksimum seviyeye çıkarmaya yardımcı olur.

Viskozite indeksi arttırıcılar yüksek sıcaklıkta yağınızın viskozitesini artırır, ancak düşük sıcaklıktaki viskozite üzerinde pek etkileri yoktur. Bunlar, yağın soğuk şartlarda gerektiği gibi akmasını, ayrıca yüksek sıcaklıklarda motorunuzun aksamlarını korumak için yeteri kalınlıkta kalmasını sağlar.

Shell Helix Ultra gibi daha düşük viskoziteye sahip yağlar motorunuzda soğukta daha kolay ilk çalışma sağlar, çünkü hareketli parçalara daha az direnç gösterir ve dolayısıyla motorunuz daha az güç kullanır. Bu da daha fazla yakıt ekonomisi sağlayacağınız anlamına gelir.

Motorunuz için doğru yağ viskozitesini bulmak için, üretici firmanın rehberini kontrol edebilir, yaşadığınız ve sürüş yaptığınız hava koşullarını da aklınızda bulundurun. Önerimiz, ekli basit site Shell LubeMatch programımızı kullanmanızdır.

Yağ numaraları ne anlama gelir?
Dört mevsimlik yağlar yağın yüksek ve düşük sıcaklıklarda motor performansını koruyabildiğini belirten, dereceleri üzerinde iki sayıya sahip olan yağlardır. Bir dört mevsimlik yağlayıcı, sıcaklık değişiklikleri altında viskozite farklılıklarını minimum seviyeye düşürür.

Dört mevsimlik bir yağda ilk sayının ardından normalde kış anlamına gelen W gelir. İlk sayı, yağın kış mevsiminde nasıl akacağının bir göstergesi olarak, düşük sıcaklıklar altındaki yağ viskozitesini temsil eder. İlk sayı ne kadar düşükse, yağ düşük sıcaklıklarda o kadar incedir.

W'den sonra gelen ikinci sayı ise, yüksek sıcaklıklar altındaki yağ viskozitesini temsil eder. Sayı ne kadar yüksekse, yüksek sıcaklıklarda yağ o kadar kalın olacaktır. Motorunuz için doğru viskoziteyi kullanmak motor performansını arttırır, motor aşınmasını azaltır ve yakıt verimliliğini arttırır.

Ek olarak, sentetik yağlar genellikle mineral yağlardan daha düşük ve yüksek sıcaklık özelliklerine sahiptir. Bu, daha iyi yakıt ekonomisi ve soğuk çalıştırma sağlayarak korumayı sürdürür.

Aracınızın hangi viskozite indeksi değerine ihtiyacı olduğunu öğrenmek için, Shell LubeMatch programımızdan yararlanın.

Mineral ve sentetik arasındaki fark nedir?
Mineral ve tam sentetik olmak üzere iki ana baz yağı türü vardır. "Kısmi" veya "yarı sentetik" ya da "sentetik teknoloji" olarak etiketlenen motor yağlarında bu iki türün bir karışımı bulunmaktadır.

Mineral baz yağlar, bir rafineride işlenerek fraksiyonlarına ayrılan, yağlayıcı özellikleri mum gibi istenmeyen bileşenlerinden arındırılan ham petrolden elde edilmektedir. Bazı motor yağı üreticilerinden farklı olarak Shell, en iyi ham petrolü seçerek ve üretim sürecinin tamamında en katı kalite kontrol işlemlerini uygulayarak kendi birinci sınıf mineral baz yağlarını üretmektedir.

Sentetik baz yağlar daha fazla performans sağlar, çünkü mineral yağ üretimindekinden daha detaylı kimyasal bir proses kullanılarak üretilmektedir. Bu nedenle, Shell Helix Ultra gibi tam sentetik yağlar en yoğun aşınmanın meydana geldiği çalıştırma sıcaklıklarında daha kolay akar. Isıya karşı da daha dirençlidirler ve antioksidan katıklar ile daha kolay şekilde korunurlar (oksidasyon zaman içerisinde yağda oluşan doğal bir bozulma sürecidir).

Ayrıca mineral yağlardan daha az uçucudur. Aracınız için sentetik yağ önerip önermediğimizi görmek için, Shell LubeMatch programımızdan yararlanın.

Performans katkıları nedir?
Satışa sunulmuş motor yağlarının içinde bulunan performans katkıları baz yağa ekstra koruma katar ve motorunuzu koruyup temizlenmesini sağlayıp daha uzun süre daha fazla çalışmasına yardımcı olur. Bu katkı maddelerinin, üstün performans sunmak üzere dikkatlice seçilmesi ve karıştırılması gerekir:
• Deterjanlar, motorunuzu temiz tutar ve yakıt yandıkça oluşan aşındırıcı asitleri nötralize eder.
• Dağıtıcılar, is ve tortuyu dağıtıp yağ içinde tutarak tıkanmaları önler. Böylece bu kir, bir sonraki yağ değişiminde motorunuzdan uzaklaştırılmış olur.
• Aşınma önleyici katkı maddeleri, hareketli parçalar arasında kimyasal bir tabaka oluşturarak motorunuzu korur. Bu katkı maddeleri özellikle yüksek yüklerde araç kullanırken veya motor ilk çalıştırıldığında önemlidir.
• Oksidasyon önleyiciler motor yağınızın doğal bozulmasını geciktirmeye yardımcı olarak, motorunuzu daha uzun süreyle daha etkili bir biçimde korur.
• Sürtünme azaltıcılar, hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltarak yakıt tasarrufunu artırır.
• Paslanma önleyiciler, motor korozyonunu önleyen temel unsurlardır.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Merhaba Arkadaşlar, dün duyduğum övgüler üzerine yeni bir ustaya bakıma götürdüm guzuyu. Hep 4 lt yağ koyuyordum "Mazda3 Toyota gibi 5.2 litre alıyor, Toyotaya 5 litre koyuyordum" dedi. 1 lt al da ekleyelim dedi ben güvenemediğimden almadım ben hallederim dedim. 3.9 litre alıyor diye biliyorum çubuktan kontrol etti " Yağın eksik, dolmadı haberin olsun " filan dedi. Ben hala ustanın üstten tutma konuştuğunu düşünüyorum.

civler

Katılımcı
Araç Markası
2000-Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Hatcback
Mazda 3 ü bilemiyorum ama, 626 larda 3,5 lt civarı yağ koyuyoruz. 4 lt lik bir yağdan yaklaşık bir lt artıyor. Ama gine de 5 lt olacağını sanmıyorum.

Üst Alt