Mazda 3 BL (2009-13) Motor Yağı Seçimi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ama ustam sonuçta yağ teknolojisi de gelişiyor. Almanlar 15bin km, bazı markalar 20bin km. bakım aralıkları yapıyor. Eski nesil yarı sentetik yağlar daha çabuk bozulurken artık tam sentetik yağlar daha uzun ömürlü. Zaten iyi bir kulak da motor yağı değişiminin geldiğini anlar. Benim araçta 12bin km.de geliyor.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Ama ustam sonuçta yağ teknolojisi de gelişiyor. Almanlar 15bin km, bazı markalar 20bin km. bakım aralıkları yapıyor. Eski nesil yarı sentetik yağlar daha çabuk bozulurken artık tam sentetik yağlar daha uzun ömürlü. Zaten iyi bir kulak da motor yağı değişiminin geldiğini anlar. Benim araçta 12bin km.de geliyor.

mutlu sen devam et sıkıntı yok isteyen 50 bin km re gider şahsım adıma tecrübe ile sınırlı nacizane fikrim öyle degilmi ..

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu yağ işi çok alengirli iş benim şahsi düşüncemde şu şekilde full sentetik yağa 100 kusur TL verip 10-15 bin km yapmaktansa 60 TL verip yarı sentetik veya tam sentetik yazan yağlardan alıp 5-6 binde değişim yapmalı. Kendim öyle yapıyorum erken değişim sayesinde bir çok sorununda önüne geçmiş oluruz. Maliyet gene aynı oluyor ama yağımız hep taze kalıyor.

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Grank keçesinin değişimi nasıl zor değil Veli abi, şanzımanın inmesi gerekiyor diye biliyorum. Motordan şanzımana giden milin etrafındaki keçe çünkü. Değişimi çok basit fakat ulaşması zordur, o nedenle maliyeti artar. Fakat 1 ustaya göstererek hemen götürme aracı. Yetkili serviste yaptır bir de kontrolü. Ona göre yol gösteririz.
Önce motorun altını yıkat bir güzel. Sürdükçe aracın altını kontrol et, en garanti bulma yolu budur. Çünkü milin üstüne damlayan yağ araç ilerlerken milin dönmesi yüzünden her yere bulaşır, kaçağın yerini bulmak zorlaşır.
@MutluTEKİR teker tesekur ederım..motorun altını basınçlı suyla yıkatsam sorun olurmu...bırde arabayı yukarıya kaldırıpta mı yıkatayım yoksa yerdeyken altından basınçlı su mu tutturayım sence...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bu yağ işi çok alengirli iş benim şahsi düşüncemde şu şekilde full sentetik yağa 100 kusur TL verip 10-15 bin km yapmaktansa 60 TL verip yarı sentetik veya tam sentetik yazan yağlardan alıp 5-6 binde değişim yapmalı. Kendim öyle yapıyorum erken değişim sayesinde bir çok sorununda önüne geçmiş oluruz. Maliyet gene aynı oluyor ama yağımız hep taze kalıyor.
Deleksia ile 8 bin km ara ile degisim yapiyordum.
Motul aldim hemde yari fiyatina km yi 5bine dusurdum ayrica erken yag degisiminin baya artilar cok fazla
-hanim bakima gidiyorum diyip sabahdan cikip aksama kadar bakimdayim :-D
-Adem ustamin cayindan yemeginde ve o guzel muhabbetine doyuyorum.

GT-I8552 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Motoru düzgün şartlarda kullanıp da dikkat ettikten ve eksiltme başladığı anda yağı kalınlaştırdıktan sonra kolay kolay yağdan ötürü sıkıntı gelmez kimsenin başına zaten. Neyse attan inip kiralık eşşeğe binince keratamın değerini anladım. :) en az 3-4 sene daha bende, lpg, subap ve motor konusunda bilgileri zaten paylaşırız zamanla, deneyerek görürüz. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@MutluTEKİR teker tesekur ederım..motorun altını basınçlı suyla yıkatsam sorun olurmu...bırde arabayı yukarıya kaldırıpta mı yıkatayım yoksa yerdeyken altından basınçlı su mu tutturayım sence...

Basınçlı suyla yıkatabilirsin sanıyorum. Bende araba yer ile aynı hizada tünel üstünde durmuştu, biri tünelin altına girmişti ve yıkamıştı . Bir sıkıntı olmamıştı. Onlar zaten işlerinin ehli bilirler. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Kitapçıktaki değerleri karşılıyorsa sorun yok, ama sürekli değişim iyi değil birinde sabit kal
Aslinda 10-40 magnatec kullaniyordum. Oyle basladik , oyle de devam ettim ama bu sefer 5-30 a mi gecsem diyorum.Aslinda tam tersini yapmak laizmdi km artinca kalinlastirmak yerine inceltiyorum:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
5-30 eksiltme yapar hocam, lpg varsa servis 10-40 tavsiye ediyor. Bende 5-30 a döndüm fakat 8 bin km olmadan 600 gr kadar eksiltme yaptı.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Cevabi Veli abi vermis. Lpg de 10-40 daha makul diye bildigimden usta da 10-40 aldirinca oyle devam etmistim.
Gerektiği zaman gelene kadar 5w/30 devam edilmelidir, aracı sıfır km alıp LPG taktırdığında , e bu araç LPG li direk 10w/40 koyayım diyor muyuz mesela, bunun gibi yani, zamanı gelince olmalı bu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gözlem ve deneyim ile olacak bir şey bu. 10 bindeki lpgli motor da belki eksiltme yapar. Bunu bilemiyoruz.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
10-40 sonrası 5-30 eksiltme yapabilir, denemeden bilinmez. Tavsiyem Mobil 1 New Life 0w-40 dır. Tam sentetikten şaşmayın derim.

Üst Alt