Mazda 3 BL (2009-13) Motor Yağı Seçimi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
motul eco energy veya xclean fe nasıl kullandın mı hıc. Gercı araba japon yag fransız degıssık
Motulu bi kere kullandım 8100 eco nergy bakım aralığı genelde hep 10bin km öncesi yapıyorum ama bu yağ çok siyah çıkmıştı.
2 farklı bakış açısı var.
1- motoru temizliyor.
2-yağ çabuk yanıyor.

Bnde karar veremedim.

Dexelia da bu siyah çıkmıyor idi

1-motoru temizlemiyor.
2-yağ yanmıyor

Gelde çık işin içinden :)

Bu sefer tech top 4600 deneyeceğim maddi sıkıntı içindeyim 10bine 2bin kaldı aslında şimdi değiştirsem daha iyi bakalım belki yine motul alırım ama bu sefer xclean fe en yüksek değerler motulde bu modelde.

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Motulu bi kere kullandım 8100 eco nergy bakım aralığı genelde hep 10bin km öncesi yapıyorum ama bu yağ çok siyah çıkmıştı.
1- motoru temizliyor.
2-yağ çabuk yanıyor.

Bnde karar veremedim.

1-motoru temizlemiyor.
2-yağ yanmıyor

Bu sefer tech top 4600 deneyeceğim maddi sıkıntı içindeyim 10bine 2bin kaldı aslında şimdi değiştirsem daha iyi bakalım belki yine motul alırım ama bu sefer xclean fe en yüksek değerler motulde bu modelde.
Ben 10x 40 yag almayi dusunuyorum...ama motulun x clean fe modeli sadece 5x30 da var...karar veremedim...forumdaki arkadaslardan "tuplu araca 5x30 yag konmaz km yuksekse" demisti...mobil esp 10x40 koyucam 80 tl

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ben 10x 40 yag almayi dusunuyorum...ama motulun x clean fe modeli sadece 5x30 da var...karar veremedim...forumdaki arkadaslardan "tuplu araca 5x30 yag konmaz km yuksekse" demisti...mobil esp 10x40 koyucam 80 tl

Gecenlerdede sizin araç için aynı mevzu olmuştu sanırım ben yine 5 30 koyun demiştim
@MutluTEKİR 10x40 demişti
Sizde 10x40 koymuştunuz sanırım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bk ve Bl kasa motorlarda lpg sistemi varsa servis 10-40 yağ koyuyor... 5-30 yağ konulursa ne olur? erken yağ değişimi veya ilave gerekir. Erken değişim yapma imkanı varsa 5-30 konulabilir ama ben böyle bir şey yapmadım, 10-40 koydum.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
1- motoru temizliyor.
2-yağ çabuk yanıyor.

Bnde karar veremedim.

1-motoru temizlemiyor.
2-yağ yanmıyor

Yeni yağların %99 u senin aracının ihtiyaçlarını karşılar fazla takılma ;)

Koreu

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Bugün İnallardaki randevumuza gittik, Honda Servis merkezinde Mazda bakımı gibi oldu:)
Servis Mazda için Delixia 10W-40 yağ geldiğini bu nedenle bu şekilde değişim yapıldığını söyleyince, mecbur kabullendik....Bir önceki yağımız Lukoil 5w-30 du...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bugün İnallardaki randevumuza gittik, Honda Servis merkezinde Mazda bakımı gibi oldu:)
Servis Mazda için Delixia 10W-40 yağ geldiğini bu nedenle bu şekilde değişim yapıldığını söyleyince, mecbur kabullendik....Bir önceki yağımız Lukoil 5w-30 du...

Motorda lpg varsa; işini iyi bilen servisler 10-40 yağ kullanıyor... ;)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Geç oldu sanırım ondanmıdır algılıyamadım.

Bu taşmıydı? Ciddi miydi?
Çoluk çocuk uyudu sen salonda cevap yazacam diye oturursan uykusuzluktsn böyle olur işte :)

Ciddi söylemiştim, işini dürüst ve titiz yapanlara ihtiyacımız var ve az sayıda böyle insanlar görünce seviniyorum, saygı duyuyorum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Çoluk çocuk uyudu sen salonda cevap yazacam diye oturursan uykusuzluktsn böyle olur işte :)

Ciddi söylemiştim, işini dürüst ve titiz yapanlara ihtiyacımız var ve az sayıda böyle insanlar görünce seviniyorum, saygı duyuyorum.

Öbür gün iş yoksa eğer hep imamı kaldırır kendim yatarım çünkü bütün hafta herkezden önce yatıyorum ve erken kalkıyorum.
Günü yaşamayı birşeyler bakmaya araştırmaya zaman kalmıyor yoksa.

Bak bi örnek verim gençlik zamanlarımdan 2 arkadaş yolda yürüyoruz yanımızdaki bi arkadaşın tanıdıgı biri araba ile durdu bindik aracına müzik sistemi var arabada yanımdakiler beni biliyor şöför beni tanımıyor yanımdaki arkadaş aaraçı kullanan aradaşa dediki aç bakalım sesi açtı dinledik sonra arkadaşım sesi kıstı araç sahibine dediki bak şimdi
Kadir bu araçda ne sistemi var dedi marka model hepsini saydım
Kapı içindeki kolon
Bagajdaki anfi ve bassıda ve ayarlarının düzgün olmadıgını söyledim şöför sağ çekti durdu aabi şunu bi ayarla dedi cebimde tornavidayı çıkardım şöför kitlendi kaldı ;)

Şşmdi karamioya ses sistemi için uğraşıyorum 3 yol aktif çok iyi dediler kullanıcılara ulaşıp bilgi almaya çalışıyorum öyle birini aradım aradıgım kişid 20li yaşlarda velet bana sen şahinlerin doganların zamanında kalmışsın abi dedi ;) ;)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Öbür gün iş yoksa eğer hep imamı kaldırır kendim yatarım çünkü bütün hafta herkezden önce yatıyorum ve erken kalkıyorum.
Günü yaşamayı birşeyler bakmaya araştırmaya zaman kalmıyor yoksa.

Bak bi örnek verim gençlik zamanlarımdan 2 arkadaş yolda yürüyoruz yanımızdaki bi arkadaşın tanıdıgı biri araba ile durdu bindik aracına müzik sistemi var arabada yanımdakiler beni biliyor şöför beni tanımıyor yanımdaki arkadaş aaraçı kullanan aradaşa dediki aç bakalım sesi açtı dinledik sonra arkadaşım sesi kıstı araç sahibine dediki bak şimdi
Kadir bu araçda ne sistemi var dedi marka model hepsini saydım
Kapı içindeki kolon
Bagajdaki anfi ve bassıda ve ayarlarının düzgün olmadıgını söyledim şöför sağ çekti durdu aabi şunu bi ayarla dedi cebimde tornavidayı çıkardım şöför kitlendi kaldı ;)

Şşmdi karamioya ses sistemi için uğraşıyorum 3 yol aktif çok iyi dediler kullanıcılara ulaşıp bilgi almaya çalışıyorum öyle birini aradım aradıgım kişid 20li yaşlarda velet bana sen şahinlerin doganların zamanında kalmışsın abi dedi ;) ;)
Sistem balıkları ağaca tırmandırmaya, kuşları yüzdürmek üzerine tasarlandığından ilgi-bilgi ve becerilerimiz bir süre sonra mecburen yaşamak zorunda olduğumuz hayata ayak uyduruyor.

Ben şimdiden Kadir ustadan randevumu alayım bari, önümüzdeki Ramazan Bayramı sonrası İstanbul'a geleceğim. Sürecin gider-gelir durumuna göre Adem ustada (daha o km olmamış olsa da) 200 bin bakımına niyetliyim. Araç yeniden doğarken senin elinden de ses sistemindeki cızırtıları hallederiz..

Ama geçen konuştuğumuz gibi hemen teyibi değiştir deme, bir bak bakalım ayarlarına-kablolarına-hoparlörlerine :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sistem balıkları ağaca tırmandırmaya, kuşları yüzdürmek üzerine tasarlandığından ilgi-bilgi ve becerilerimiz bir süre sonra mecburen yaşamak zorunda olduğumuz hayata ayak uyduruyor.

Ben şimdiden Kadir ustadan randevumu alayım bari, önümüzdeki Ramazan Bayramı sonrası İstanbul'a geleceğim. Sürecin gider-gelir durumuna göre Adem ustada (daha o km olmamış olsa da) 200 bin bakımına niyetliyim. Araç yeniden doğarken senin elinden de ses sistemindeki cızırtıları hallederiz..

Ama geçen konuştuğumuz gibi hemen teyibi değiştir deme, bir bak bakalım ayarlarına-kablolarına-hoparlörlerine :)

Klasik usta işi işte değiştir :)

Kapı kolçaklarından ayarla döşemeye takılanlardan genelde döşeme sökülürken kırılıyor.
Gecen bi bl nın döşemesini söktüm kırmadan :) ama ne olur ne olmaz.

sen yinede yedekle bende var ama orjınal sana tanesi 8tl den veririm ;) ;)

Üst Alt