Mazda 3 BL (2009-13) Bakım Ve Fiyatları

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lpg li ve 100 bin km üzerindeki motorlarda 15 bin km yi beklemeyin zaten yağ kalmaz dikkat edin. En geç 10 binde yağı değiştirin ki eksiltmeyi tolere edelim.

5-30 olan değeri ben servisin tavsiyesi ile 10-40 yapmak istiyorum. Oğuzhan gelince yağ değişimi yapalım diyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Lpg li ve 100 bin km üzerindeki motorlarda 15 bin km yi beklemeyin zaten yağ kalmaz dikkat edin. En geç 10 binde yağı değiştirin ki eksiltmeyi tolere edelim.

5-30 olan değeri ben servisin tavsiyesi ile 10-40 yapmak istiyorum. Oğuzhan gelince yağ değişimi yapalım diyorum.

Yağ eksiltiyorsa motoru koruyamıyor demektir, o nedenle erken değişim yapıp koruyamadığı yağı koymak yerine yağı kalınlaştırıp yağın motoru koruyabildiği yağı koyarak eksiltmesini kesip uzun sürede değiştirmek motorun sağlığı açısından daha iyidir abi. Lpg temiz yakıt olduğundan yağı benzin kadar çok kirletmiyor zaten. Tam sentetikler de 15bin km. kadar götürdüğü için 12-13 e kadar yolu var.

Tam sentetikten şaşma derim. 0-40 ı dene 20bin km. Ben çok memnunum. İlk yağ değişiminde eksiltti biraz, şu anda tık yok, gram eksiltmiyor agresif kullanmama rağmen. Yağ kalınlaştırmam gerekirse de ya mobil 1 5-50 ya da motul 0-50 ye geçerim.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Tam sentetik 12-13 bin km. 15 bin götürür de sonuna kadar dayanmaya gerek yok. Yarı sentetikler 7-8bin.de değişse iyi olur.

Formulası alt kalitedir, aşırı ince bir yağdır. Tavsiyem mobil 1 new life 0w-40 a çıkman graff abi.

Mutlu bende veli abi gibi servise sorup 10w40 yapmayı düşünüyorum. Merak ettiğim 100.000 olunca 10w40 yapmak gerekiyor mu yoksa motorun ne kadar yağ eksilttigine mi bakılıyor

Tapatalk

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mutlu bende veli abi gibi servise sorup 10w40 yapmayı düşünüyorum. Merak ettiğim 100.000 olunca 10w40 yapmak gerekiyor mu yoksa motorun ne kadar yağ eksilttigine mi bakılıyor

Tapatalk

Abi yarı sentetik önermem. Hem bakım süreleri kısa hem de tam sentetik kadar koruyuculuğu yok deniliyor. Ayrıca Kırıkkaledesin. 10w kış için gerçekten yüksek. Karabük'te olmama rağmen 0-40 a geçtim ve düşük ilk rakamın faydasını gördüm. 5-30 daki eksiltme de 2-3 tırnak kadardı, çok da değildi, tamamen koruması için kalınlaştırdım. Tam sentetikten şaşmama taraftarıyım. Mobil 1 5-30>Mobil 1 New life 0-40> Mobil 1 Extended Life 5-50 > son aşamada da Mobil 1 Peak Life 10w-60. Kullanıp kullanmamak size kalmış.

Motul, Mobil gibi şirketler neden 0w-50, 0w-40 gibi yağlar çıkartıyorlar madem 10w-40 ihtiyacı karşılayabiliyordu, hiç düşündünüz mü?

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İkisinin içeriği ve kullanım amaçlarının farklı olduğu için...

maytalman52

Katılımcı
@faroz_52 motula biraz baktım da birkaç çeşidi var. Bunlardan hangisini tercih etmeliyim. 5w30 yağ benim aracın yağı. Bir de 100.000 km den sonra servisin 5w 40 yağa geçtiğini okumuştum bizim forumda. 100.000 deyim şuan yağı değiştirmeli miyim? Yoksa motor yağı çok eksiltmiyorsa devam mı etmeliyim?

Tapatalk
Kilometreye göre yag numarasını değiştiğini ilk kez duydum bence motorun yag eksiltmesine göre değişir onun dışında zaten 5 30 tam sentetik kullanılıyor. Motul'un sitesinde aracın marka modeline göre uygun yag cıkıyor.
Sizin alacagınız Motul ECO-NERGY 5 30 tam sentetik modelidir kazasız sürüşler

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Veli abi 10w/40 olmasın bence, 5W olsun, Aydın da olsan da 0-5 dereceleri görüyorsundur

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ben servisin tavsiyesi ile bu viskoziteye geçip denemek istiyorum. Kilometre arttıkça lpg kaynaklı yağ eksiltmesi artar Harun.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Kitapçıkta şöyle birşey e rastladım.
uploadfromtaptalk1465072259602.jpg
Buna göre orijinal Mazda yagi değilse 5w-20 kullanın diyor. Yoksa ben mi yanlış yorumluyorum

Tapatalk

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kitapçıkta şöyle birşey e rastladım.
Ekli dosyayı görüntüle 7578
Buna göre orijinal Mazda yagi değilse 5w-20 kullanın diyor. Yoksa ben mi yanlış yorumluyorum

Tapatalk

Hocam normalinde kitapçıkta yazanı ve olması gerekeni 5-30 değeridir ama biz maalesef işi orijinal tadında bırakmayarak motoru lpg illetine bulaştırdığınız için bir süre sonra lpg kaynaklı yağ eksiltmeler başlıyor. Bunu tolere edebilmek için, yağın viskozitesi ile oynamak gerekiyor, belki tam layıkıyla incelense bu viskozite ile oynamak da belki zararlı ama klasik olarak uygulanagelen yolları bizde tatbik etmiş oluyoruz.

Çok kafan yatmadıysa; orijinal yağı olan 5-30 kullanabilirsin fakat tahminen bu yağ 5 bin kilometrede yarım litreye yakın yağ eksiltmiş olacaktır. Aracımı aldığımda 108 bin kilometredeydi ve 10-40 yağ vardı bu yağı ben 115 bin kilometrede 250 ml kadar eksiltmiş olarak 5-30 yağ ile değiştirdim, kış şartlarında yani çok zorlanmadan kullandığım halde 122 bin kilometre olduğunda 500 ml kadar yağ eksildi. Hesap ortada...

Şimdi; tekrar 10-40 kullanarak eksiltmeyi takip etmek istiyorum, muhtemelen de, 10-40 yağ diğerinden biraz daha az eksiltme yapıyor, yapacak demektir...

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Haklisin ortada bir de lpg unsuru var. kararım mobil 1 tam sentetik 5w-30 . Yarın bi de yağı kontrol edeyim de ne kadar eksilmiş bakayım fazla ise 10w-40 a gecerim. Yoksa devam bir sure daha.

Tapatalk

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
uploadfromtaptalk1465074996185.jpg
Kitabı inceledikce yeni şeyler öğreniyorum. Resme göre 100.000 bakımı için 100.000 km olması gerekmiyormus. 60 ay veya 100.000 km hangisi önce gelirse. 60 ay 5 yıl eder . Beş yıl 2011 de dolmuş. Üzerine bir beş yıl daha olmuş

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ekli dosyayı görüntüle 7579
Kitabı inceledikce yeni şeyler öğreniyorum. Resme göre 100.000 bakımı için 100.000 km olması gerekmiyormus. 60 ay veya 100.000 km hangisi önce gelirse. 60 ay 5 yıl eder . Beş yıl 2011 de dolmuş. Üzerine bir beş yıl daha olmuş
100 bin bakımda ağırlıklı olarak kayışlar ve rulmanlar değiştiği için hangisi önce dolarsa o vakitte değişmesi gerekiyor hocam.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
2006 yılındaki bir aracın kitapçığında tabiki o yağlar yazacak. O zaman tam sentetik yağlar mı vardı ülkemizde?
1. nesilin motoruyla 2. nesilin motoru aynı. 2. nesilin motor yağı tavsiyesine bakın o zaman. Zaten belirli bir aralık verir, o da gerek yaşanılan soğuk iklime göre, gerekse yağ eksiltme durumuna artırılacağı herkesce bilinir ve yağ firmaları da tavsiyede bulunur. Herşeyi geçtim bir motor üreticisi mi yoksa yılların deneyimine sahip o yağı üreten mi yağ önerisini doğru verir?
Bir de hep merak ederim bu lpg yağ eksiltmesini nasıl artırıyor? Eksiltmeyi görüp de hala ince yağda ısrar eden kullanıcılar yüzünden olmasın o eksiltmenin nedeni? :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2006 yılındaki bir aracın kitapçığında tabiki o yağlar yazacak. O zaman tam sentetik yağlar mı vardı ülkemizde?
1. nesilin motoruyla 2. nesilin motoru aynı. 2. nesilin motor yağı tavsiyesine bakın o zaman. Zaten belirli bir aralık verir, o da gerek yaşanılan soğuk iklime göre, gerekse yağ eksiltme durumuna artırılacağı herkesce bilinir ve yağ firmaları da tavsiyede bulunur. Herşeyi geçtim bir motor üreticisi mi yoksa yılların deneyimine sahip o yağı üreten mi yağ önerisini doğru verir?
Bir de hep merak ederim bu lpg yağ eksiltmesini nasıl artırıyor? Eksiltmeyi görüp de hala ince yağda ısrar eden kullanıcılar yüzünden olmasın o eksiltmenin nedeni? :)

Yeni nesil motorlar ile birlikte sentetik yağlar da vardı ülkemizde hocam... :) Ayrıca; BK kasa ile BL kasa Mazda 3 lerde motor şeklen aynı gibi görünsede, bire bir aynı değiller. BL kasa motorlarda euro normlarına göre iyileştirme yapıldığını servisten öğrenmiştim... Dolayısı ile BK ile BL kasa yani ilk kasa ve ikinci kasa Mazda 3 lerin yakıt değerleri az da olsa farklıdır.

Son cümlen ile eksiltme sebebini tamamen farklı yoldan tasvir ediyorsun hocam. Yani; kilometre yükseldikçe ve lpg'nin etkisi ile yağ eksilten bir motora sıfır kilometreden itibaren üreticinin tavsiye ettiği yağı kullanmak eksiltmenin önüne geçemiyor maalesef. Bu eksiltmeyi izleyerek ona göre yağın viskozitesini değiştirmek gerekiyor.

Doğal olarak her mazda sahibi bu durumu bilmeyebilir, bunun için servislerin tavsiye ettiği şekilde yağ değişimi yapmak en doğrusu bence...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Veli abi yanlış anlamadıysam Mutlu da öyle demiş zaten, duruma göre vizkozite değişir fabrika çıkışıyla aynı kalmaz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi yanlış anlamadıysam Mutlu da öyle demiş zaten, duruma göre vizkozite değişir fabrika çıkışıyla aynı kalmaz
İkinci paragrafımın ilk cümlesinde bende onu yazdım zaten... Aynı şeyi farklı tasvir ediyoruz. Neticede yağ eksiltme var ve sebebi ile önüne geçilecek yöntem belli. :)

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Veli abi servise öylece sorupta mi değiştireceksin. Yoksa servis motoru inceleyipte öyle mi karar veriyor. Yoksa onlar da yağ eksiltmesine mi bakıyorlar sadece?

Tapatalk

Üst Alt