Mazda 3 BL (2009-13) Bakım Ve Fiyatları

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Yakında 20 bin bakıma gireceğim, servis iki tane yağ seçeneği sunuyor, 10 bin bakımında tercih ettiğim gibi Dexelia mı tercih etmem mantıklı olur yoksa Castrol.

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
Tipik fransız antipatim yüzünden ben olsaydım Dexelia'yı tercih etmezdim... Marka ve kalite olarak Castrol her zaman Total'in hep önündedir diye tahmin ediyorum...

Not; Dexelia'yı Mazda fason olarak Total'e ürettiriyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
Renault - Twingo
Araç Renk ve Tip
Su Yeşili-HB Coupe
4-5000 KM yapınca bende bir bakayım o zaman bakalım Mobil'de öyle kurum tortu gibi bişey görebilirsem paylaşırım

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Garanti kapsamında servise gidenlerin maalesef seçenekleri fazla olmuyor, hatta bazen hiç olmuyor. Ama bakımı dışarıda yaptıranlar düşünebilir.

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
alternatif çok yag markası olunca insanın kafası karışıyor böyle servis der Dexelia ya onun dışında bir çok marka yagı diger markalar var nasıl karar vericeksiniz gastrol kullanma derim zorda kalmadıkca motor da nedense çabuk kararma oluyor mobil olabilir diger arkadaşlarında araştırmacı emeklerine saygı duymak lazım karar sizin ;)
Dexelia ya devam o zaman ustam ;)

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
aynen devam abi kafanı karıştırma erken degişim yap km re olarak yeterli ;)
Ustam zaten mecburi olarak 10 binden 10 bine bakıma giriyorum, bu yeterlidir heralde. Malum aynı motora Ford 15 binden 15 bine yağ değişimi yapıyor.

Bir de şunu sorayım ustam seni yakalamışken :) Yağ değişimi erken yapılması araç için iyidir belki ama kullanıcının yani bizlerin araçtan aldığı performans konusunda sıkıntı yapar mı ? Yani şunu soruyorum, aracın yağı değiştiğinde araç belirli bir km yağa alışma evresi geçirir mi?, eğer öyleyse belirli bir km den sonra istenilen performansı alacağımız için araç tam yağa alışmışken biz değiştireceğiz ve araçtan aldığımız ekonomiklik düşük olacak. Yoksa böyle bir durum söz konusu değil aracın yağa alışma evresi diye bir şey yok mudur, 1000 km de iken aldığın performan ve ekonomiklik ile 10 bin de aldığın aynıdır mı?

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
abi tabiki güzel fakat alternatif yag lar çok bak bende petronas yagını test ettim başarılı bir yag hemde antalya nın sıcagında tatile gitti geldi 3500 km re yol yagda kararma yok
Her zaman olduğu gibi, bazı markaların sadece adı var demek ki... Teşekkürler.

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Bugün Ankara Herter Mazda da 20 bin bakımını yaptırdım.

Toplam tutar 305 tl

Faturaya 5 lt yağ parası yansıtıldığı için artan 1 lt yağı alıp bagaja koydum. Bir daha ki bakımda ilave ettirip 3 lt yağ parası ödeyeceğim.

Çıkartılan hava filtresi

Yeni takılan hava filtresi

Kullanılan yağ filtresi

Kullanılan yağ

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Bence de fiyat uygun... Nice 20 binlere kazasız belasız kavuşmak nasip olsun Bülent.
Amin abi, cümlemize kaza bela vermesin Allah.

Bir önceki bakımım indirimli haliyle 300 ün altındaydı, ikisini toplasan 600 bile yapmıyor yıllık bakım masrafı. Mazda yı 10 bin yada 6 ay da bir bakım döngüsünden kaynaklanan masraf odaklı eleştirenler çok ama diğer markaların bir çoğunun yıllık bakımı ya da 15 bin bakımı da 600 tl yakalaşık. Yani bu durumdan bir kaybım olmadığı gibi aksine aracımı daha erken periyotlarla bakıma sokup olağan arızaları minimuma indirdiğimden dolayı kardayım bile.

aytacesen

Katılımcı
Amin abi, cümlemize kaza bela vermesin Allah.

Bir önceki bakımım indirimli haliyle 300 ün altındaydı, ikisini toplasan 600 bile yapmıyor yıllık bakım masrafı. Mazda yı 10 bin yada 6 ay da bir bakım döngüsünden kaynaklanan masraf odaklı eleştirenler çok ama diğer markaların bir çoğunun yıllık bakımı ya da 15 bin bakımı da 600 tl yakalaşık. Yani bu durumdan bir kaybım olmadığı gibi aksine aracımı daha erken periyotlarla bakıma sokup olağan arızaları minimuma indirdiğimden dolayı kardayım bile.
Her bakımda(6 ayda bir) yağ değişikliği oluyor mu?

Üst Alt