Mazda 3 BK (2003-09) Rölantide Titreme - Stop Etme - Subap Sorunu

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Uzun araştırmalar ve incelemeler sonucu aracımdaki problemin sübap kaynaklı olduğuna kanaat getirdim. Araca bu şekilde binmenin de keyifsiz ve sıkıntılı olduğunu düşününce bir an yaptırmaya karar verdim ve İsmail ustam motoru sökmeye başladı.
55040
55041
55042
55043
55044

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Geçmiş olsun, işlem sonunda buradan yapılanlar , memnuniyet durumunuz ve fiyat bilgisi paylaşırsanız seviniriz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Geçmiş olsun, işlem sonunda buradan yapılanlar , memnuniyet durumunuz ve fiyat bilgisi paylaşırsanız seviniriz

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Uzun araştırmalar ve incelemeler sonucu aracımdaki problemin sübap kaynaklı olduğuna kanaat getirdim. Araca bu şekilde binmenin de keyifsiz ve sıkıntılı olduğunu düşününce bir an yaptırmaya karar verdim ve İsmail ustam motoru sökmeye başladı. Ekli dosyayı görüntüle 55040Ekli dosyayı görüntüle 55041Ekli dosyayı görüntüle 55042Ekli dosyayı görüntüle 55043Ekli dosyayı görüntüle 55044
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teşekkür ederim, sübap sorunu için lpgli mazdaların (ve de birçok aracın) maküs talihi diyebiliriz.Benzinli araç kullanmak zor bu devirde lpg olunca da böyle sorunlar çıkıyor, kısmetse sorunu hallefip yolumuza devam edeceğiz.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
2017 de 22.000 km de aldığım aracımı 32.000 km benzinde kullandıktan sonra 2019 da 54.000 km de iken daha çok km yapmam gerekeceği için LPG montajı yaptırdım. Tam 2 yıl oldu şu an 107bin km deyim. Umarım bir bu kadar daha sorun yaşamadan binebilirim:) İsmail usta dürüst ve makul fiyat veren bir usta ama rutin bakımlar dışında nasıldır merak ediyorum, yorumlarınız bu açıdan önemli

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
2017 de 22.000 km de aldığım aracımı 32.000 km benzinde kullandıktan sonra 2019 da 54.000 km de iken daha çok km yapmam gerekeceği için LPG montajı yaptırdım. Tam 2 yıl oldu şu an 107bin km deyim. Umarım bir bu kadar daha sorun yaşamadan binebilirim:) İsmail usta dürüst ve makul fiyat veren bir usta ama rutin bakımlar dışında nasıldır merak ediyorum, yorumlarınız bu açıdan önemli
[/QUO
Lpg'de sübap arızası biraz da şans işi, aracımı ilk sahibinden satın aldığımda 90.000 km benzinli kullanılmıştı. Ben de benzinle binmek için biraz direndim fakat olmadı LPG taktırdım. Şu an 140.000 km'de yani 50.000 km'de sübap sorunu çıktı. Sizin de belirttiğiniz gibi İsmail usta dürüst ve makul fiyat veren bir usta, periyodik bakım dışında işler de yaptırdım bu güne kadar teşhis ve tedavisinde bir sıkıntı görmedim. Bakalım inşallah bu işte güzel olur.

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Sübap yenileme işlemi bitti aracımı teslim aldım. İsmail usta sağ olsun seri bir şekilde aracımı teslim teslim etti. Şimdilik bir sorun yok çok şükür ,frenlerde yaşadığım sıkıntı da çözülmüş.
55057

55058

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-01-06 at 20.53.39.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-06 at 20.53.39.jpeg
    161.8 KB · Görüntüleme: 22
  • WhatsApp Image 2021-01-06 at 20.53.40.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-06 at 20.53.40.jpeg
    166.1 KB · Görüntüleme: 22

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Değişenler ve maliyet bilgisi de vermeniz mümkün mü? Hayırlı olsun bu arada
Teşekkür ederim, ben bu tadilat sırasında ustama güvenerek parça alımına ve diğer işlere karışmadım. Aracımı teslim ettim üst kapak söküldükten sonra tamirhaneden ayrıldım, bitince de gittim aldım. Normalde bakıma giderken yağ, filtre, balataları kendim alır ustaya sadece işçilik öderim. Bana söylediği sübap, sübap lastikleri ve bazı contalar değişmiş. Ek olarak bir kaç iş daha yapıldı. Bu durumda üst kapak revizyonu için ödediğim para kabaca 3.300 TL diyebilirim.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Teşekkür ederim, ben bu tadilat sırasında ustama güvenerek parça alımına ve diğer işlere karışmadım. Aracımı teslim ettim üst kapak söküldükten sonra tamirhaneden ayrıldım, bitince de gittim aldım. Normalde bakıma giderken yağ, filtre, balataları kendim alır ustaya sadece işçilik öderim. Bana söylediği sübap, sübap lastikleri ve bazı contalar değişmiş. Ek olarak bir kaç iş daha yapıldı. Bu durumda üst kapak revizyonu için ödediğim para kabaca 3.300 TL diyebilirim.
Güzel fiyat tekrar hayırlı olsun

kyrsl

Sessiz
Araç Markası
2009 mazda 3
Merhaba arkadaşlar,

Bu konu gayet açıklayıcı şekilde forumda muhtemelen vardır fakat ben pek anlayamadım,

1 yıldır mazda 3 2009 bk kullanıcısıyım, arabamı aldıktan 6 ay sonra vites P ve N konumlarındayken devir 3000 e kadar çıkıyordu. Ustaya götürdüm, sboplarda gaz kaynaklı kuruma ve yapışma olduğunu söyledi ve sbopları değiştirerek motor rektefiye edildi, maliyeti 4000 TL civarında tuttu. Sonrasında genelde aracımı benzinde kullanmaya gayret gösterdim. Fakat 3000 3500 kilometre sonra araç tekrar aynı problemi yaşamaya başladı. Her an olmuyor ama arada bir benzinde de gazda da devir yükseliyor. Sorun ne kaynaklı olabilir, yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa memnun olurum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhaba arkadaşlar,

Bu konu gayet açıklayıcı şekilde forumda muhtemelen vardır fakat ben pek anlayamadım,

1 yıldır mazda 3 2009 bk kullanıcısıyım, arabamı aldıktan 6 ay sonra vites P ve N konumlarındayken devir 3000 e kadar çıkıyordu. Ustaya götürdüm, sboplarda gaz kaynaklı kuruma ve yapışma olduğunu söyledi ve sbopları değiştirerek motor rektefiye edildi, maliyeti 4000 TL civarında tuttu. Sonrasında genelde aracımı benzinde kullanmaya gayret gösterdim. Fakat 3000 3500 kilometre sonra araç tekrar aynı problemi yaşamaya başladı. Her an olmuyor ama arada bir benzinde de gazda da devir yükseliyor. Sorun ne kaynaklı olabilir, yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa memnun olurum.
Sorun tam olarak ney anlayamadım, rölantide devir yükselmesi mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Vites N ve P pozisyonundayken devir 3000 e kadar yükseliyor. Arabayı stop edip tekrar çalıştırdığımda sorun kalmıyor. Ama bu durum sık tekrar etmeye başladı.
Sistem hava alıyor desek, stop edip çalıştırınca düzelmez... Vuruntu sensörü desek, devir yükselmez tersine düşer. :rolleyes:

Bilemedim.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Selamun aleyküm hayırlı akşamlar.

Baktım ki bu konuda yokum, hemen buraya da el atıyorum.
Evet bugün sabah okula gitmek için arabanın yanına inip çalıştırdığımda , normalin çok üzerinde sarsıntı olduğunu hissettim ve motor kaputunu açtığımda, motorun normalin bayağı üzerinde titreşimli çalıştığını gördüm.
Bu şekilde okula doğru yola çıktım, kısa bir süre sonra aracın arıza lambası yanıp sönmeye başladı.
Aracı kenara çekip,elimdeki küçük obd2 cihazı ile arızaya bakayım derken, titreme geçti ve arıza lambası söndü.
Cihazı bağlayıp koda baktım resimdeki arızayı vermiş.
Birkaç yere telefonla danıştım, öne çıkan muhtemel sorun, subap arızası.
Öğleden sonra bulunduğum yerde bir servise giderek kompresyon ölçümü yaptırdım.Ölçüm yapan usta değerlerin normal olduğunu söyledi ama ben yetkili servis kılavuzundan normalin altında olduğunu öğrendim.
Yeni değişmiş olduğum bujileri, bir sıkıntı olabileceği ihtimaliyle elimde olan ve çalıştığına emin olduğum buji ile değiştik, arıza gösteren 2.silindir bobinini yer değiştirdik.
Şimdi soğuk motorda tekrar kontrol yapıp, arızanın hangisinden kaynaklı olduğunu net tespit edip ona göre gerekeni yapacağız inşallah.
Gelişmeleri bu konudan paylaşırım inşallah.
Mazda 3 Bk Kompresyon Testi
Buradaki videoda arıza kaydındaki 2.silindirin kompresyon ölçümü var.
Usta diğer silindirlerin de aynı çıktığını söyledi.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2021-10-06-12-33-24-904_com.ovz.carscanner.jpg
    Screenshot_2021-10-06-12-33-24-904_com.ovz.carscanner.jpg
    103 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan

Evet bugün sabah okula gitmek için arabanın yanına inip çalıştırdığımda , normalin çok üzerinde sarsıntı olduğunu hissettim ve motor kaputunu açtığımda, motorun normalin bayağı üzerinde titreşimli çalıştığını gördüm.
Bu şekilde okula doğru yola çıktım, kısa bir süre sonra aracın arıza lambası yanıp sönmeye başladı.
Aracı kenara çekip,elimdeki küçük obd2 cihazı ile arızaya bakayım derken, titreme geçti ve arıza lambası söndü.
Öğleden sonra bulunduğum yerde bir servise giderek kompresyon ölçümü yaptırdım.Ölçüm yapan usta değerlerin normal olduğunu söyledi ama ben yetkili servis kılavuzundan normalin altında olduğunu öğrendim.
Yeni değişmiş olduğum bujileri, bir sıkıntı olabileceği ihtimaliyle elimde olan ve çalıştığına emin olduğum buji ile değiştik, arıza gösteren 2.silindir bobinini yer değiştirdik.
Şimdi soğuk motorda tekrar kontrol yapıp, arızanın hangisinden kaynaklı olduğunu net tespit edip ona göre gerekeni yapacağız inşallah.
Benzer sorun bakım öncesi vardı
Bana da subaplar olabilir dediler.
Kontrol edildi şu anda iyilermiş :)
Benimki sorun lpg kaynaklıydı.
(2 gün benzinde kullandim hiçbişey olmadi)
Geçmiş olsun...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bir gün önceden benzine al hocam guzuyu, sabah (normal olarak) benzinde çalışsın ve lpg'ye geçmesin... Aynı şeyleri yapacak mı?

Havalar soğumaya başlarken lpg sistemi saçmalayabiliyor. Başıma gelmişti...

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Bir gün önceden benzine al hocam guzuyu, sabah (normal olarak) benzinde çalışsın ve lpg'ye geçmesin... Aynı şeyleri yapacak mı?

Havalar soğumaya başlarken lpg sistemi saçmalayabiliyor. Başıma gelmişti...
Güncel durumda motor kompresyon ölçümü yaptırdım ve değer olarak 8 çıktı.Minimum 10 çıkması lazım.Bu da bize subapların lpg kaynaklı olarak ayarının bozulduğunu gösteriyormuş.
Öğrendiğime göre bizim araçlarda subap ayarı doğrudan değil dolaylı yapılıyormuş.
Önümüzdeki hafta sonu inşallah Antep'e gidip ayar yaptıracağım.
Kompresyon testi yaptırırken bujileri de sağlam olduğundan emin olduğum bir takım ile değiştik.Ayrıca bobinlerin yerini de değiştik.
Bunları yaptıktan sonra birkaç kere kısa süreli yine sarsıntılı çalışma yaptı motor.
Gelişmeleri paylaşırım.

Üst Alt