Mazda 3 BK (2003-09) Rölantide Titreme - Stop Etme - Subap Sorunu

Hasan AKGÜL

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Herkese merhaba,

Mazda nokta teşhis yapacak usta servis tavsiye ,
Sabahları soğuk motorda patlama sesleri ve sıkıntılı gaza geçiş, stop edecek gibi rölanti iniş çıkışları ,
Gazda devirin iniş çıkışları ,
Ve ustanın herşey normal demesi kafa yedirtten cinsten

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese merhaba,

Mazda nokta teşhis yapacak usta servis tavsiye ,
Sabahları soğuk motorda patlama sesleri ve sıkıntılı gaza geçiş, stop edecek gibi rölanti iniş çıkışları ,
Gazda devirin iniş çıkışları ,
Ve ustanın herşey normal demesi kafa yedirtten cinsten
Sevgili Hasan kardeşim, öncelikle geçmiş olsun, kolay gelsin.
Forumumuzun genel anlamda bir düzeni ve işleyişi var, yerli yerinde açılmayan konular, yazılan mesajlar bir noktaya kadar taşınır, ama senin yaptığın gibi her mesajın taşımaya ihtiyaç duyarsa, bir noktadan sonra o mesajlar ve konular silinir. Bu platform gönüllülük esasına göre kuruldu ve yıllardır öyle çalışıyor, gerekli moderasyonları severek yapıyoruz ama uyarıldığı halde tekrarlayan işlemler de insanın (normal olarak) canını sıkıyor.

Daha önce de; aracının sorunlarını içeren mesajları taşıdım ve yorum yaparak yardımcı olmaya çalıştım, sanırım anlaşılamadım.

Son kez genel anlamda yazıyorum, bunları veya diğer seçenekleri yapmadan, aracının sorunları ile ilgili buradan ne yazsak çizsek boş olacak.
1-Aracının motorunu yapan ustaya giderek, oluşan bütün sorunları çözmesini istemen senin en doğal hakkın, neticede motoru sorun yumağı olsun diye değil, sorunlar motor ile birlikte sıfırlansın diye yaptırılıyor değil mi? Yazdığın sorunlar varken ustanın her şey normal demesi, bir daha oraya gidilmemesi için en büyük ispat olduğundan dolayı bu yol senin için kapanmış görünüyor.

2- www.mazdaekinci.com adresine giderek nokta atışı teşhis ile tedavi sürecine başlayabilirsin, Adem Usta varken başka seçenek aramak benim yapacağım iş değil, forum olarak ve Mazda kullanıcılarının ağırlıklı bir kesimi olarak tavsiye ediliyor.

Son olarak, yerli yerinde olmadığı sürece forumda açacağın konular ve mesajlar yerli yerinde bir şekilde silinecektir... ;)

Bir tavsiyem daha var; aracının tüm motor yapım sürecini ve yapılan işlemleri aşağıdaki konuda toplayabilirsin, eminim ki birilerine yardımcı olacaktır...

Kolay gelsin.

Kolay gelsin,

Hasan AKGÜL

Sessiz
Araç Markası
2004 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Sizleri uğraştırdığım için özür dilerim hakkınızı helal edin,
Formu doğru kullanmayı öğreneceğim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sizleri uğraştırdığım için özür dilerim hakkınızı helal edin,
Formu doğru kullanmayı öğreneceğim
Hakkım varsa bu tür mevzularda herkese helal olsun, ancak devamında moderasyon yapılmayacak sende o konuda hakkını helal et artık... :hhhhhh:

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Aracımda sabahları benzinde sarsıntılı çalışma, bazen stop etme sorunu başladı. Araç ısınına kadar rolanti düzenli olmuyor, ısınınca ve dolayısıyla lpg ye geçince sorun kalmıyor. Ayrıca ilgisi var mı bilmiyorum ama araç ilk çalıştığında frenler çok zayıf oluyor daha sonra düzeliyor. Şikayetlerimi ustama anlattığımda direk sübaplar yanmıştır dedi. Forumda daha önce de okuduğum konuları taradım ama işin içinden çıkamadım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aracımda sabahları benzinde sarsıntılı çalışma, bazen stop etme sorunu başladı. Araç ısınına kadar rolanti düzenli olmuyor, ısınınca ve dolayısıyla lpg ye geçince sorun kalmıyor. Ayrıca ilgisi var mı bilmiyorum ama araç ilk çalıştığında frenler çok zayıf oluyor daha sonra düzeliyor. Şikayetlerimi ustama anlattığımda direk sübaplar yanmıştır dedi. Forumda daha önce de okuduğum konuları taradım ama işin içinden çıkamadım.
Geçmiş olsun, özür dilerim ama ustanın söylediğini duyunca güldüm biraz.. Tesadüfen supaplar sorunluysa bile ben ustayı değiştirirdim sanırım, şikayetler yüzde yüz supap tanısı değilken sıfır kontrol ve supap yanmış demek çok garip.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Geçmiş olsun subab yanması durumunda evet frenler zayıflıyor manifold içindeki hava kullanımı subablar tarafından dengesizce tüketildiği için
kaynak;benim ustam
umarım 2 si ayrı ayrı basit problemlerdir en güvendiğiniz ustaya teslim edin derim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Aracın Kilometresi ile lpg montaj kilometresi karşılaştırılıp sübap sorunu ihtimali ile vermiş olduğu semptomlar :p birleştirerek teşhise dayanak oluşturulabilir...

İşin bilincinde olan bir ustaya göstermeni tavsiye ederim. Çünkü bu konu suistimale açık bir konu ve kimsenin vebalini almaya gerek yok. Forum felsefemiz olarak bize yakışmaz.

Anlattıklarına göre şahsi düşüncem, sübap sorunu olduğunu gösteriyor...

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Geçmiş olsun, özür dilerim ama ustanın söylediğini duyunca güldüm biraz.. Tesadüfen supaplar sorunluysa bile ben ustayı değiştirirdim sanırım, şikayetler yüzde yüz supap tanısı değilken sıfır kontrol ve supap yanmış demek çok garip.
Ne deseniz haklısınız, teşhis için silindir kompresörü ölçülmeden başka bir takım alternatif teşhiş yolları denenmeden direkt en son ihtimali düşünmek ne derece akılcı olur..

Aracın Kilometresi ile lpg montaj kilometresi karşılaştırılıp sübap sorunu ihtimali ile vermiş olduğu semptomlar :p birleştirerek teşhise dayanak oluşturulabilir...

İşin bilincinde olan bir ustaya göstermeni tavsiye ederim. Çünkü bu konu suistimale açık bir konu ve kimsenin vebalini almaya gerek yok. Forum felsefemiz olarak bize yakışmaz.

Anlattıklarına göre şahsi düşüncem, sübap sorunu olduğunu gösteriyor...
Merhabalar, vebal almak doğru değil haklısınız buradaki olay doğru teşhisin yapıldığından emin olmak.Bunun için biraz daha araştırma yapıp arızanın doğruluğuna emin olursam aracı yaptıracağım.

Son düzenleme:

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Geçmiş olsun subab yanması durumunda evet frenler zayıflıyor manifold içindeki hava kullanımı subablar tarafından dengesizce tüketildiği için
kaynak;benim ustam
umarım 2 si ayrı ayrı basit problemlerdir en güvendiğiniz ustaya teslim edin derim.
Hakkını yemek doğru olmaz ustam sanatkar bu güne kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım, fakat duymak istediğim en son şeyi ilk anda duyunca biraz sıkıntı oldu galiba. Şimdi biraz araştıracağım bu süreçte ikna olacağım muhtemelen ve sonrasında gerekli tamiratı yaptırıp bineceğim arabama inşallah.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bütün yeni nesil motorlar için Sübap mevzusu sanayi esnafında olur olmaz şeylerle kanıksanıp, şehir efsanesi gibi olmuş artık. Bilen konuşuyor, bilmeyen zaten daha fazla konuşuyor maalesef...

-Astra alınır mı?
+Yok ülen, aman haa sübap yakıyor...

-Mazda'ya bakalım mı?
+Ne diyon sen ga'deşlik, sübopları alimüyon (alüminyum diyecek) onların heç girme o işe

-Ford focus ??
+Sakın bulaşma conta yakıp duru

:D

Yeni nesil motorlar lpg ile olsa da benzinle olsa da yüksek kilometrelerde sübap yakması kaçınılmaz, hal böyle olunca işi sadece markaya indirip, olayı farklı boyuta getirmenin anlamı yok ama bunu yurdum insanına özellikle de sanayi esnafına anlatmak zor.

* * *

Kalp rahatsızlığı olan birisine "öleceksin" demekle, motor soğukken rölanti sorunu yaşayan motora "sübaplar gidik" demek aynı bakış açısı... Nasıl olsa Her canlı ölümü, her benzinli de sübap sorununu tadacaktır değil mi?! ;)

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Bütün yeni nesil motorlar için Sübap mevzusu sanayi esnafında olur olmaz şeylerle kanıksanıp, şehir efsanesi gibi olmuş artık. Bilen konuşuyor, bilmeyen zaten daha fazla konuşuyor maalesef...

-Astra alınır mı?
+Yok ülen, aman haa sübap yakıyor...

-Mazda'ya bakalım mı?
+Ne diyon sen ga'deşlik, sübopları alimüyon (alüminyum diyecek) onların heç girme o işe

-Ford focus ??
+Sakın bulaşma conta yakıp duru

:D

Yeni nesil motorlar lpg ile olsa da benzinle olsa da yüksek kilometrelerde sübap yakması kaçınılmaz, hal böyle olunca işi sadece markaya indirip, olayı farklı boyuta getirmenin anlamı yok ama bunu yurdum insanına özellikle de sanayi esnafına anlatmak zor.

* * *

Kalp rahatsızlığı olan birisine "öleceksin" demekle, motor soğukken rölanti sorunu yaşayan motora "sübaplar gidik" demek aynı bakış açısı... Nasıl olsa Her canlı ölümü, her benzinli de sübap sorununu tadacaktır değil mi?! ;)
Durum tam da anlattığınız gibi, sübap içten yanmalı tüm motorlarda sorun çıkarması muhtemel bir parça.Fakat bu işi efsaneleştirmek bizim sanayimizin işi ne yazık ki.Diğer ihtimalleri elemeden ve teşhisi kesinleştirmeden yapılacak en kolay iş sübaplar bozuk deyip geçmek, ya tutarsa..

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Forumda nerede okudum hatırlamıyorum ama benim aracımda yaşadığım sıkıntının benzerini yaşayan üyemizin önerisini uyguladım.Aracım sabah motor soğuk iken akünün eksi kutup başını söküp biraz bekledikten sonra kutup başını tekrar taktım.Ardından aracımı çalıştırdım sonuç; araç normal çalıştı ve stop etmedi lpg ye geçecek kadar motor ısındı ve lpg ye de geçti.Yarın veya motor soğuyunca tekrar deneyeceğim.Bakalım sonuç ne olacak.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Forumda nerede okudum hatırlamıyorum ama benim aracımda yaşadığım sıkıntının benzerini yaşayan üyemizin önerisini uyguladım.Aracım sabah motor soğuk iken akünün eksi kutup başını söküp biraz bekledikten sonra kutup başını tekrar taktım.Ardından aracımı çalıştırdım sonuç; araç normal çalıştı ve stop etmedi lpg ye geçecek kadar motor ısındı ve lpg ye de geçti.Yarın veya motor soğuyunca tekrar deneyeceğim.Bakalım sonuç ne olacak.
Bu çözümün takipçisi olalım, ne kadar süre geçerli olacak acaba?

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
[/QUOTE

Bu çöz
Yarın sabah tekrar deneyeceğim ama motorun çalışmasında, sesinde bir sıkıntı var.

Broadcast

Özkan
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Bu sabah ilk çalıştırmada titreme ve stop etme testi için mazdanın yanına indim.Hava sııcaklığı 4 derece idi marşa bastım araç çalıştı ve stop etmedende devam etti.Dün yaptığım testle birlikte ikinci kez stop etmedi.Başka ustalara da gösterip arızanın gerçek nedenini araştırmaya devam edeceğim

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Debriyaj swichi hala kırık mı? Bu yakıtı arttırmanıza neden olur?

Üst Alt