Mazda 3 BK (2003-09) Rölantide Titreme - Stop Etme - Subap Sorunu

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Merhaba arkadaşlar. Bu aralar baş gosteren bir sorundan bahsetmek istiyorum. Aracım bu aralar bazen Rolantide Titreme yapıyor ve atıyorum 2. 3. 4. Vites Geçişlerinde de titreme yapıp devir almıyor. Ama bu arada sırada baş gösteriyor ve gösterince motor ışığı yanıp sönüyor. Atıyorum motoru açıp kapatınca sorun düzeliyor ve her şey normal, çekiş gayet iyi şekilde devam ediyorum. Ustaya götürdüm ama o sırada da yapmadığı için sorunu göremedi. Bu bobin kaynaklı olabilir, subap olsa sürekli olurdu dedi. Sizin düşünceleriniz nedir bu konuda? Bilgi için şimdiden teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar. Bu aralar baş gosteren bir sorundan bahsetmek istiyorum. Aracım bu aralar bazen Rolantide Titreme yapıyor ve atıyorum 2. 3. 4. Vites Geçişlerinde de titreme yapıp devir almıyor. Ama bu arada sırada baş gösteriyor ve gösterince motor ışığı yanıp sönüyor. Atıyorum motoru açıp kapatınca sorun düzeliyor ve her şey normal, çekiş gayet iyi şekilde devam ediyorum. Ustaya götürdüm ama o sırada da yapmadığı için sorunu göremedi. Bu bobin kaynaklı olabilir, subap olsa sürekli olurdu dedi. Sizin düşünceleriniz nedir bu konuda? Bilgi için şimdiden teşekkürler.
Sübap olsa devamlı yapar teşhisi doğru fakat gün geçtikçe devamlı yapar'a dönebilir... Arıza ışığı yandığında tespit cihazı ile bakma imkanı varsa belli olur.

Bir ihtimal, vuruntu sensörü de olabilir, yaş itibariyle bu kasalarda mümkün.

Son düzenleme:

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Sübap olsa devamlı yapar teşhisi doğru fakat gün geçtikçe devamlı yapar'a dönebilir... Arıza ışığı yandığında tespit cihazı yandığında cihaz ile bakma imkanı varsa belli olur.

Bir ihtimal, vuruntu sensörü de olabilir, yaş itibariyle bu kasalarda mümkün.

Teşekkürler cevap için ama tamirciye gittiğimde sorun olmadığı için bir şey diyemedi. Bilgisayardan baktı ve bobin 1 gibi gözüküyor dedi. Ama net bir şey demedi. Geçmişte yandığı için bilgisayardan bunu göremiyor mu bilemiyorum. En iyisi bobin testi yaptırmak.

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Sorun 1 tane bobindeymis. Bundan dolayı ateşleme arızası olmuş. Böyle bir sorunla karşılaşan için ek bilgi olabilir.

Mazdask

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Sedan
Merhaba arkadaşlar
Mazda 3 aracım var boşta debrıyaja basınca rolantı dusuyor neden ola bilir?

Xoansis

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri Sedan
Merhaba Arkadaşlar,

Mazda 2006 2019 sonuna doğru yaklaşık 50 bin km LPG ile kullanım (toplam kullanım 225 bin) sonrasında araba da ilk çalıştırmada düşük rölanti ve stop etme problemleri baş gösterdi. Daha önce ikamet ettiğim Kayseri'ye yapacağım seyahatteki önceki ustası baksın diye biraz erteledim. 2020 Şubat ayı içinde Kayseri'ye gider gitmez önce ustama uğradım. Kompresör testi yapıldı ve sibop arızası değişmesi gerektiği söylendi. İlk iletilen tutar 2900 TL bandında biraz pazarlık ile 2700 TL civarında olacağı söylendi ancak motor kapağı açılması ile bu tutarın ikiye katlanıp 6000 TL yi de bulabileceği vakit alacağı söylendi. Hem toplam tutar hem de tamirin alacağı zaman nedeni ile süreci Ankara'ya bıraktım. Ankara dönüşünü yağ filtre vb bakım işlerinde güvenerek gittiğim yakınımda Pursaklar Oto Sanayii de yer alan Emek Oto Hasan Ustama götürdüm. Uzmanlıkları Mercedes ve WW ama yardımcı olurum dedi sağolsun.

İlk başta motor hava alıyor olabilir ona bakalım belki daha düşük bir maliyet ile kurtarabiliriz dedi. Ancak bu seçenek ile kurtaramadık. Sibop değişimi şart oldu ancak dikkati çeken ilk ustam da fiyat detayında yer almayan buji seti değişimi veya yeni yağ değişimi vs konusunda ikinci ustanın ısrarı oldu. Özellikle bujilerin yeni değiştini söyleyince ateşlemesi düşük bir model tercih edilmiş iridyum dedi galiba bunlar daha güçlü değişmesini tavsiye ederim deyince uyduk ustamıza. Velhasıl 4-5 gün sonunda aracı aldık. Tamir sonrası oluşan iki problem oldu biri alarm sesi gitti diğeri ise araçta kullanımda yine ara ara performans kaybı oldu. Ustam ilk önce anahtar alarm işlerini yapan bir yere gönderdi. Kod silinmiş dediler halloldu. Usta para işini kendi halletmiş ek bedel ödemedim. Performans kaybı için ise bir LPG servisine gönderdi ancak orada söylediği usta olmayınca başka bir yere gittim orada da baktılar ateşleme için yer alan 4 kablonun sırası yanlış olmuş tekrar doğru sırada taktılar, 30 TL civarı bir ek işçilik maliyetim oldu sıralamayı düzelttiler ileride olası karşıklıklar içinde numaralandırdılar araba canavar oldu.

Nihai olarak parça işçilik dahil 2850 TL civarında ödedim. Ufak bir kaç ek tamirat ve parça da oldu far lambası vb gibi. Aracı teslim esnasında arka Z Rot değişmesi gerektiği de iletti o süreci de ayrıca forumda paylaşıyor olacağım.

Aradan geçen zaman da yaklaşık 1500-2000 km yol yaptım çok şükür gayet memnunum.

Bilginize....

Ekli dosyalar

• Kayseri-IMG_20200210_122829.jpg
    Kayseri-IMG_20200210_122829.jpg
    45.4 KB · Görüntüleme: 39
  • Ankara-7f945657-a567-4af1-bd70-92f736a9806c.jpg
    Ankara-7f945657-a567-4af1-bd70-92f736a9806c.jpg
    79.8 KB · Görüntüleme: 40
  • 26a29d9a-a1bd-45b3-8075-037ac1681a8a.jpg
    26a29d9a-a1bd-45b3-8075-037ac1681a8a.jpg
    79.4 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_20200301_141513.jpg
    IMG_20200301_141513.jpg
    119.3 KB · Görüntüleme: 33

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese selam Mazda 3 sedan 2004 motor havası nasıl alınır
BK ve Bl kasa motorda hava alma işlemi forumda yok henüz. Kendin yaparak forumda ilk olma şerefine nail olabilirsin.

İpucu olarak iki tane konumuz mevcut.

erhan48

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri HB
Mazda 3 (2006) aracımda düşük devirde tekleme var. Rampada çekiş düşüklüğü var. Yaklaşık 1 sene önce komple motor yapıldı. Motor yapılırken bujilerin hepsi NGK iridyum, lpgye özel bujilerle değişti. Şuan bu bujilerin 4 tanesinin güncel fiyatı 380 TL. O yüzden bujilerin sorunlu olma ihtimalini yok sayarak, direk bobinlerde sorun olabileceğini düşünüyorum. Bu sebeple 4 tane bobin sipariş ettim. Bobinlerin 4 tanesi 700 TL Taiwan malı.
Araç LPG'li. Lpgciye gösterdim. LPG enjejtörleri sağlam, sadece filtre değişim zamanı gelmiş. Filtre değişti. Arızamız devam ediyor. Bu arada siz sormadan söyleyeyim benzinde de yapıyor mu? Evet yapıyor. LPgdeki gibi teklemesede, benzinde de çok az tekleme var.
Bilgisayara bağladık.
Arızalar şu şekilde;
*Debriyaj konum sivici arızalı. (Siviç kırık onu biliyorum)
*Oksijen sensörü 1 arızalı. Bunu daha 6 ay önce değiştirdim. Çin malıydı. Ömrü bu kadarmış.
*Katalizör arızası gösteriyor. (Katalizör iptal edilmiş. Onu da biliyorum)

Şunu belirtmek isterim. Katalizör iptalken, debriyaj konum sivici arızalıyken, ben bu arabayı 1 senedir sürüyorum. Bunların çekişi, performansı etkileyen bir yanı yok. Motor komple sıfır yapıldıktan sonra 7-8 ay süper performans vardı. Arabayı asla yüksek devirlerde, kesiciye sokacak şekilde de kullanmam. Yani kullanıcı hatası yok.

Bobinlerimiz gelsin bi takalım. Sorun çözülecek mi geri dönüş yapacağım.

Şuan kafamı kurcalayan tek şey var acaba oksijen sensörünün bu işte bir rolü var mı?
Çünkü araçta katalizör iptal.
Yani oksijen sensörü 1 numaralı sensör, katalizörün önünde ki sensör diye biliyorum. Oksijen sensörü 2 numaralı sensörde katalizörün arkasında ki sensör diye biliyorum.
Araçta katalizör yok ki. Bu sensör bundan dolayı arıza gösteriyor olabilir mi?
Boşuna oksijen sensörü de almak istemiyorum.
Çin malı sensör 300 TL (Çin almam bi daha)
NGK marka sensör 650 TL
Denso marka sensör 1100 TL
Alırsam NGK alırım. Katalizör olmadığından bi gereği yok, yada çekişin bunla bi alakası yok derseniz, boşuna 650 TL de oraya vermeyeyim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda 3 (2006) aracımda düşük devirde tekleme var. Rampada çekiş düşüklüğü var. Yaklaşık 1 sene önce komple motor yapıldı. Motor yapılırken bujilerin hepsi NGK iridyum, lpgye özel bujilerle değişti. Şuan bu bujilerin 4 tanesinin güncel fiyatı 380 TL. O yüzden bujilerin sorunlu olma ihtimalini yok sayarak, direk bobinlerde sorun olabileceğini düşünüyorum. Bu sebeple 4 tane bobin sipariş ettim. Bobinlerin 4 tanesi 700 TL Taiwan malı.
Araç LPG'li. Lpgciye gösterdim. LPG enjejtörleri sağlam, sadece filtre değişim zamanı gelmiş. Filtre değişti. Arızamız devam ediyor. Bu arada siz sormadan söyleyeyim benzinde de yapıyor mu? Evet yapıyor. LPgdeki gibi teklemesede, benzinde de çok az tekleme var.
Bilgisayara bağladık.
Arızalar şu şekilde;
*Debriyaj konum sivici arızalı. (Siviç kırık onu biliyorum)
*Oksijen sensörü 1 arızalı. Bunu daha 6 ay önce değiştirdim. Çin malıydı. Ömrü bu kadarmış.
*Katalizör arızası gösteriyor. (Katalizör iptal edilmiş. Onu da biliyorum)

Şunu belirtmek isterim. Katalizör iptalken, debriyaj konum sivici arızalıyken, ben bu arabayı 1 senedir sürüyorum. Bunların çekişi, performansı etkileyen bir yanı yok. Motor komple sıfır yapıldıktan sonra 7-8 ay süper performans vardı. Arabayı asla yüksek devirlerde, kesiciye sokacak şekilde de kullanmam. Yani kullanıcı hatası yok.

Bobinlerimiz gelsin bi takalım. Sorun çözülecek mi geri dönüş yapacağım.

Şuan kafamı kurcalayan tek şey var acaba oksijen sensörünün bu işte bir rolü var mı?
Çünkü araçta katalizör iptal.
Yani oksijen sensörü 1 numaralı sensör, katalizörün önünde ki sensör diye biliyorum. Oksijen sensörü 2 numaralı sensörde katalizörün arkasında ki sensör diye biliyorum.
Araçta katalizör yok ki. Bu sensör bundan dolayı arıza gösteriyor olabilir mi?
Boşuna oksijen sensörü de almak istemiyorum.
Çin malı sensör 300 TL (Çin almam bi daha)
NGK marka sensör 650 TL
Denso marka sensör 1100 TL
Alırsam NGK alırım. Katalizör olmadığından bi gereği yok, yada çekişin bunla bi alakası yok derseniz, boşuna 650 TL de oraya vermeyeyim.
Oksijen sensörü, belirtmiş olduğun sorunu yapmaz. Sorun muhtemelen ateşleme sorunu, bobinler değişince düzelmesi gerekir.

erhan48

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri HB
Evet bobinlerimiz geldi. Değişimini de bizzat kendim yaptım.
LPG'de Düşük devirde tekleme, silkeleme gitti.
LPG'de rolantide dalgalanmada gitti.
Yokuş tırmanırken, rampada çekiş düşüklüğü devam ediyor.

LPG'ciye tekrar gittim. 1-2 gün daha kullan. İyice takip et. Olmazsa LPG enjektörlerini değiştirir birde öyle deneriz dedi. Ustaya bilgisayara bağladın, LPG enjektörlerini tek tek kapattn denedin. Enjektörler sağlam dedin. Şimdi de değiştirelim öyle bir deneyelim diyorsun dedim. Bazen bilgisayar da yanılabilir dedi. Usta benim param bitti. Deneme yanılma yapacak lüksüm yok dedim. Ne yapacağım bilmiyorum. Böyle oldu mu, insan arabadan soğuyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çekiş düşüklüğü benzinde de var mı?

erhan48

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri HB
Düz yolda 0-100 testi yaptım.
Lpg'de ve Benzinde, düz yolda hızlanması aynı.
15 saniyede 100'e çıkıyor.
Dik yokuş çekiş testi yaptım. Tabi yokuşun kaç derece dik olduğunu bilmiyorum. Ama oldukça dik bir yokuştu.
Yokuşta benzinde 3 vitesle çıktım. Hızım 35 falandı. Aynı yokuşu Lpg'de 2 vitesle çıktım. Hızım 20 civarındaydı. Lpgde nerdeyse 1. vitese düşüyordum.
Lpg ve benzin arasında yokuşta hissedilir bir fark olduğu ortada. Lakin benzinde daha bariz bir fark bekliyordum. Yani geçen sene sıfır motor yapılan bir araç bu, ve 1 senedir ben kullanmıyorum. Benzinde de performans kaybı var.
Çözüm öneriniz nedir?

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Düz yolda 0-100 testi yaptım.
Lpg'de ve Benzinde, düz yolda hızlanması aynı.
15 saniyede 100'e çıkıyor.
Dik yokuş çekiş testi yaptım. Tabi yokuşun kaç derece dik olduğunu bilmiyorum. Ama oldukça dik bir yokuştu.
Yokuşta benzinde 3 vitesle çıktım. Hızım 35 falandı. Aynı yokuşu Lpg'de 2 vitesle çıktım. Hızım 20 civarındaydı. Lpgde nerdeyse 1. vitese düşüyordum.
Lpg ve benzin arasında yokuşta hissedilir bir fark olduğu ortada. Lakin benzinde daha bariz bir fark bekliyordum. Yani geçen sene sıfır motor yapılan bir araç bu, ve 1 senedir ben kullanmıyorum. Benzinde de performans kaybı var.
Çözüm öneriniz nedir?

Güzel bir lpg ayarı yaptır... ;)

erhan48

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri HB
Geçen hafta LPG ayarı yapıldı. LPG filtresi değişti.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geçen hafta LPG ayarı yapıldı. LPG filtresi değişti.

Bu kadar fark etmemesi gerekir.
Gerçi benim bk kasa Mazda 3 çok dik rampada 5 kişi ve klima açık neredeyse 1.viteste kalacak gibi olmuştu.

Belki de bu durum normal ama biz kabullenmiyoruz.

erhan48

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri HB
Bu kadar fark etmemesi gerekir.
Gerçi benim bk kasa Mazda 3 çok dik rampada 5 kişi ve klima açık neredeyse 1.viteste kalacak gibi olmuştu.

Belki de bu durum normal ama biz kabullenmiyoruz.
O detayı unuttum. Araçta tek kişiydim. Akşam serinliğinde yaptım bu testi. Klima falan kapalıydı. Öğlen sıcağında, arabada 4 kişi, klima açık, şu haliyle 1. Viteste zar zor, bağıra bağıra ancak çıkar. Var bi sıkıntısı ama çözemedim. İşim kötüsü ekonomik durumlar da kötü. Ustaya gitmeye çekinir oldum. Kendi imkanlarımla, sorunu tespit etmeye çalışıyorum. Okuyorum, araştırıyorum, böyle forumlara yazıp, daha önce bu tarz bir problem yaşamış kişilerin tecrübelerinden yararlanmaya çalışıyorum. Ufak bir obd2 arıza tespit cihazı aldım. Oradan arızaları takip ediyorum. Ecuya düşen ciddi bir arıza yok.

Buradan edindiğim bilgilerle kısıtlı olan bütçem ile 4 tane bobini değiştirdim.
Sadece silkeleme, rölantide dalgalanma ortadan kalktı. Bu bile hafiften mutlu etti beni.
Ama gel gelelim. Yokuşlarda bayılma devam ediyor. Arabama arkadaşlarımı davet edemez oldum. Yokuşu çıkamayız. Yolda kalırmıyız diye. Yakıt tüketiminin artmış olmasına hiç değinmiyorum bile.

Üst Alt