Mazda 3 BK (2003-09) Rölantide Titreme - Stop Etme - Subap Sorunu

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Eyvallah sağolasın. 500 km benzinde kullanmamı Söyledi. Onun haricinde başka bişey demedi. Sorunsuz uzun süre bilebilirsin dedi. Eneos 5-30 motor yağınıda şiddetle tavsiye ediyor.
eyvallah hocam..ben de yaptıralı bir ay olmadı.şu an ben de benzin de kullanıyorum.
inşallah uzun süre kullanırız.;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
1 saat önce aracımı teslim aldım. Çok şahane olmuş Adem ustam eline sağlıkilk bindiğimde rölantide aracın çalıştığını bile anlamadım o kadar sessizdi yani..
Toplamda bana maliyeti 3300 tl civarı. Tabi extra değişen ve eklenen parçar var ( 6203, v kayışı, sağ motor kulağı, antifriz, otomatik şanzıman yağı, Eneos 5-30 motor yağı(Adem usta tavsiyesi) subap takımı, manifold içindeki contalar, vs.)
Hayırlı olsun, kazasız belasız keyifle kullanırsınız inşallah. Maliyeti kalem kalem yazma imkanınız olur mu?

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
1 saat önce aracımı teslim aldım. Çok şahane olmuş Adem ustam eline sağlıkilk bindiğimde rölantide aracın çalıştığını bile anlamadım o kadar sessizdi yani..
Toplamda bana maliyeti 3300 tl civarı. Tabi extra değişen ve eklenen parçar var ( 6203, v kayışı, sağ motor kulağı, antifriz, otomatik şanzıman yağı, Eneos 5-30 motor yağı(Adem usta tavsiyesi) subap takımı, manifold içindeki contalar, vs.)

Hayırlı olsun.
Adem Usta, önceki aracımın subaplarını değiştirdikten sonra 60bin km sorunsuz sıkıntısız kullandım. Eminim siz de sorunsuz kullanırsınız. Tek acı, bir depo benzinle kullanmak oldu :)

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
BEnzinle kullanmanızı tavsiye ediyor çünkü benzin yandıktan sonra subapların üzerinde kurum bırakır. Bu kurumda subabı tamamen kuru yakıt olan lpg'nin çıkardığı sıcaklıktan korur. Aslında ara ara benzin ile kullanıp kurumu tazelemek lazım :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

onun dışında motor yaptırmak gibi bir rödaj süresi (2 bin devir geçme 1000 km boyunca gibi) yoktur.

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Merhaba mazdacılar. Öncelikle konuyu açmadan daha önce açılmış diye baktım açılmış ama benim sorunum daha değişik bi sorun. O yüzden yeni konu açmak istedim bilmiyorum hata mı yaptım.
Gelelim araçtaki soruna. Başta çok sıradan gibi gelecektir sorun. Nedir bu sorun: rolanti ve stop etme sorunu. Ama sorunu ilginç kılan detay bu sorun sadece benzinde oluyor lpg de sıkıntı yok. Hayır yanlış söylemedim lpg de sorunsuz çalışıyor ama benzinde rolanti dalgalanması ve stop etme sorunu var. Şöyle en baştan detaylandırayım:
Araç ilk çalıştığında sorun yok benzinde. Lpg de zaten sorun yok. Benzindeyken aracı biraz kullanıp veya vites p konumundayken 1-2 dk. 2bin 3 bin devirde gaz verip gazı ayağımdan çektiğimde rolantide dalgalanma olup bazen de stop etme durumu oluyor. Sonrasında 4-5 saniyede düzeliyor yada stop ediyor. D de kullanırken ışıkta durduğumda ise vitesi n ye almam da durumu değiştirmiyor. Rolanti dalgalanması ve stop etme.durumu oluyor. Yalnız bunlar benzindeyken oluyor. Lpg de.sorun yok. Bu şekildeyken benzinde 250 km uzun yol 150 kilometrede şehiriçi kullandım. Sorun biraz hafifledi. Ama tamamen geçmedi. Sizce bu sorunun nedeni nedir? Bu arada araç mazda 3 2006 model otomatik vites 204 bin km. Rengide gümüş gri:koptum:

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Boğaz kelebeği olabilir mi ya da subap

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Benzin pompası kontrolü için depo içindeki benzin bitirilip komle sökülecek mi

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Sorununuz kuvvetle muhtemel benzin pompası, sürekli benzinde kullanın aracı düzelme olacaktır. Benzin filtrenizi değiştirin. Bir iki depo benzin ile kullanın. Araç sürekli LPG’de kullanıldığında kaynaklı bu sorun. Beklenildiği kadar düzelme olmazsa pompayı ayni marka ya da eşdeğer barda çalışan başka bir pompa ile değişmeniz gerekir.

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Birde normal bekleme durumunda hiç dalgalanma olmuyor. Sadece yol gidip durduktan sonra veya vites p de iken 2 dakika civarı gaz verdikten sonra dalgalanma yapıyor 5 saniye kadar sonra normale dönüyor. sanki insanın koşup nefes nefese kalması ardından nefesinin düzene girmesi gibi

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Depoya enjektör temizleyici koymanızın da faydası olacaktır

Birde normal bekleme durumunda hiç dalgalanma olmuyor. Sadece yol gidip durduktan sonra veya vites p de iken 2 dakika civarı gaz verdikten sonra dalgalanma yapıyor 5 saniye kadar sonra normale dönüyor. sanki insanın koşup nefes nefese kalması ardından nefesinin düzene girmesi gibi
Pompa belirli bir rölantiye kendi aldığı zaman stabil olarak pompalama yapıyor. Dur kalkta bar değerleri değiştiğinden ayarlamayı yapamıyor.

Yapması zaman alıyor

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sizin probleminiz şu videodaki probleme benziyor sanki. Problem benzin pompasının konnektöründeki bağlantıdan kaynaklanıyormuş ve çözülmüş.

Ayrıca aklıma gelen bir de şu var; aşağıdaki konuda geçen benzin basınç regülatörünü bir kontrol etmen ya da ettirmen mümkün mü?

Mazda 626 GE (1991-97) - Geç Çalışma Problemi (Benzin Basınç Regülatörü)

Bu parçanın iç valfinde problem olunca emme manifolduna yakıt sızdırdığı gibi ayrıca benzin basıncını da tutamıyor.

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Yeni aklıma geldi. Arıza lambası yakmıştı. Hataları gösterir resmi ekliyorum
20180316_113844.jpg

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
oksijen sensörü ve vuruntu sensörü arızası vermiş

Emre06

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
Bahsettiğim arızadan sonra aldığım hatalar bunlar. Oksijen sensörünü söküp balata spreyi ile temizlemeyi düşünüyorum. Olmazsa boğaz kelebeğini söktüreceğim. Kelebeğe giren sıcak su hortumunun içinden taşan gevremil hortum parçası gördüm. Bu arada balata spreyi yerine wd 40 olur mu acaba

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bahsettiğim arızadan sonra aldığım hatalar bunlar. Oksijen sensörünü söküp balata spreyi ile temizlemeyi düşünüyorum. Olmazsa boğaz kelebeğini söktüreceğim. Kelebeğe giren sıcak su hortumunun içinden taşan gevremil hortum parçası gördüm. Bu arada balata spreyi yerine wd 40 olur mu acaba

Gevremiş hortum parçası

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Merhaba mazdacılar. Öncelikle konuyu açmadan daha önce açılmış diye baktım açılmış ama benim sorunum daha değişik bi sorun. O yüzden yeni konu açmak istedim bilmiyorum hata mı yaptım.
Gelelim araçtaki soruna. Başta çok sıradan gibi gelecektir sorun. Nedir bu sorun: rolanti ve stop etme sorunu. Ama sorunu ilginç kılan detay bu sorun sadece benzinde oluyor lpg de sıkıntı yok. Hayır yanlış söylemedim lpg de sorunsuz çalışıyor ama benzinde rolanti dalgalanması ve stop etme sorunu var. Şöyle en baştan detaylandırayım:
Araç ilk çalıştığında sorun yok benzinde. Lpg de zaten sorun yok. Benzindeyken aracı biraz kullanıp veya vites p konumundayken 1-2 dk. 2bin 3 bin devirde gaz verip gazı ayağımdan çektiğimde rolantide dalgalanma olup bazen de stop etme durumu oluyor. Sonrasında 4-5 saniyede düzeliyor yada stop ediyor. D de kullanırken ışıkta durduğumda ise vitesi n ye almam da durumu değiştirmiyor. Rolanti dalgalanması ve stop etme.durumu oluyor. Yalnız bunlar benzindeyken oluyor. Lpg de.sorun yok. Bu şekildeyken benzinde 250 km uzun yol 150 kilometrede şehiriçi kullandım. Sorun biraz hafifledi. Ama tamamen geçmedi. Sizce bu sorunun nedeni nedir? Bu arada araç mazda 3 2006 model otomatik vites 204 bin km. Rengide gümüş gri:koptum:
Benzin pompasının basıncını ölçtürün muhtemelen pompada sorun var.

Üst Alt