Mazda 3 BK (2003-09) 100 Bin Bakımı

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Herkese selamlar,

1-19 Kasım servis kampanyası kapsamında, aracımı dün İzmir Yeni Otomotiv/Mazda Yetkili bayisine 100Bin Bakımı için götürdüm. Başımdan geçenleri çok sıkmadan kısaca anlatayım istedim.

Aracımın yağ değişim zamanı gelmişti ve iyice eskiyen balatalarımı değiştirtmem gerekiyordu. Öncelikle en yakın Muğla ve İzmir servislerinden fiyat almak ile başladım işe. Bu sırada iki servisinde önerdiği 100bin bakımı ile ilgili detayları araştırmaya başladım ve yapılacak işlemlerin yarıdan fazlası mantıklı geldi. Örneğin şanzıman yağını hiç değiştirmediğim ve ilk sahibinin ne zaman değiştirdiğini tahmin edemediğimden hazır kampanya varken kafamda soru işareti kalacağına 100bin bakımı yaptırmak daha mantıklı geldi. Sonunda işlemler uzun süreceğinden boş vaktimi İzmir' de daha iyi değerlendirebileceğim için Yeni Otomotivde karar kıldım. Aldığım fiyatlar ile ilgili proforma fatura istedim ve gönderdiler. Son birkaç fiyat-fayda hesabından sonra randevumu aldım.

Yapılacak İşlemler;
  • Yağ ve yağ filtresi değişimi
  • Ön ve arka balata değişimi
  • Hava Filtresi
  • Termostat değişimi
  • Şanzıman yağı değişimi
  • Antifiriz değişimi
  • Fren Hidroliği
  • Direksiyon Hidroliği
  • Sarf Malzemeler (Cam suyu, Camsil, Cam Sabunu, Motor-Mekanik-Balata Temizlik malzemeleri)
  • Check up
Aracı saat 10:00 da teslim ettim. Ödeme seçeneklerini konuşur konuşmaz servis noktasından showrooma inmemi istediler(!) Aslında niyetim aklıma geldikçe aldığım notları ustalarla konuşup değerlendirebilecek kadar aracın başında kalabilmekti ama malum iş güvenliği, prensiplerimiz vs. diyerek yolladılar.

Arkadaşlarla buluşma, sohbet, yemek, muhabbet derken akşamı ettim ve aracı teslim almaya gittim. Bekleme alanındaki monitörden servis alanına baktığımda araç çıkışa, yıkama alanına yakın durduğundan hemen hemen işinin bitiğini düşündüm. Showroomdaki genel müdür olduğunu düşündüğüm kişiye sordum, aracın yıkamaya girdiğini söyledi, akabinde yarım saat sonra yanlış bilgi verdiğini aracın liftten yeni indiğini söyledi fakat ikisinde de aslında araç hep aynı yerinde duruyordu. Daha fazla beklemeye tahammül edemediğimden yukarıya çıktım. Araç bu sırada yıkamaya girmiş.

Girerken belirttiğim sağ ön cam, söför tarafından kontrol edilmiyor kısmıyla hiç ilgilenmemişlerdi. İtirazım üzerine aracı yıkamadan alıp cam motorunu değiştirip deneme yaptılar. Sorun motorda olduğu anlaşılınca, yorgunlukla birlikte gelen anlık bir karar ile işçilik dahil 150TL ye takılmasını onayladım.

Tüm işlemler bittikten ve ödemeden sonra tam yola çıkacakken araçta motor arıza ışığının yandığını fark ettim. Bu sırada serviste toparlanmaya, kapatmak için hazırlık yapmaya başladı. Tüm yorgunluğum ve stresimin üstüne arıza lambasının yanmasıyla iyice gerildim. Aracı tekrar içeri alıp bilgisayara bağladılar. 1 ve 2 nolu oksijen sensöründen kaynaklandığını söyleyip hatayı sildiler. Araç 3 senedir 1 tane arıza vermemişken, bunun kendilerinden ve yapılan işlemlerden değil, km ye bağlı olabileceğini söylediler (yersen). Yani bu kilometrelerde bu arızaya rastladıklarını anlattılar. Ben de tatmin olmadığım için kendilerinden ileride muhtemel yasal bir müracaatta kullanmak üzere yazı aldım.

Aldığım cevaplardan sonra iyice gergin bir şekilde dönüş için yola çıktım. Yarı yolda (yaklaşık 50km) hafif rampada tam sollama yaparken, araç 5. vitesteyken "vitesten çıkma" diye tabir edilen şekilde boşa aldı. Bir anda neye uğradığımı şaşırdım. Allah'tan soğukkanlı davranıp ne olduğunu kısa sürede anlayıp devriyaja basıp tekrar vitesi yerine taktım. Gelene kadar temkinli davrandım ve düşündüğümde verdiğim tek ihtimal, sorunun şanzıman yağının değişmesinden kaynaklandığıydı.

Şimdilik bir problem yok. Arıza ışığı bir daha yanmadı. Viteste yerinden çıkmadı. Hatta araba ciddi anlamda yumuşak gelmeye başladı. Sürmek daha da keyifli geliyor açıkçası. Direksiyondaki eski sertlik kayboldu. İnşallah tekrar problem çıkartmaz ve pişman olmam...
Hasan abi yarasın kuzuya aracı ilk aldığın zamanı hatırlıyorumda aklında bir sürü soru işareti vardı Mazda ile ilgili şimdi ayrılamazsın kolay kolay :)

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Hasan abi yarasın kuzuya aracı ilk aldığın zamanı hatırlıyorumda aklında bir sürü soru işareti vardı Mazda ile ilgili şimdi ayrılamazsın kolay kolay
Sorma valla Oğuzhan:) Bir sürü sorunla uğraştım ama vesileyle aracı da ezberledim. 3 sene oldu hala zevkle biniyorum. Şimdi ayrılmak ne mümkün. İyiki yapmışım;)

badilcan

Katılımcı
Hayırlı olsun. Sorunlar ile ilgili dikkatli olmanızı öneririm. Vites olayı özellikle önemli.

Yeni Mazda ile ilgili de epey şikayet var. Ya düzeltseler ya da farklı bir yetkili servis açılsa (alternatif açısından) güzel olur.

İzmir Yeni Otomotiv yüzünden aracımı satnayı düşünmüştüm. Daha sonra bakım için İzmirden Muğlaya yol yaptım. Muğlada araca bakım yapılırken Okan beyin babasının telefon görüşmelerimi kulağıma takıldı. Sürekli telefonu çalıyor ve müşterilerine fiyat veriyordu. Ayrıca araç özellikleri olarak konuya inanılmaz şekilde hakimdi . İzmir servisinde gidin showroom da oturun ve algıda seçicilik yapıp showroom çalışanın konuşmalarını dinleyin. Sanki zorla araç sattırıyorlar , nerdeyse teknik olarak hiç bir bilgiye sahip değiller . Son zamanlarda servis ücretlerinde özellikle işçilik de çok şişkin fiyatlar veriyorlar.
İzmirin kesinlikle konuya daha hakim bir servise ihtiyacı var. İçerde iyi ustalar var ama yönetimsel problemleri çok büyük.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İzmir Yeni Otomotiv yüzünden aracımı satnayı düşünmüştüm. Daha sonra bakım için İzmirden Muğlaya yol yaptım. Muğlada araca bakım yapılırken Okan beyin babasının telefon görüşmelerimi kulağıma takıldı. Sürekli telefonu çalıyor ve müşterilerine fiyat veriyordu. Ayrıca araç özellikleri olarak konuya inanılmaz şekilde hakimdi . İzmir servisinde gidin showroom da oturun ve algıda seçicilik yapıp showroom çalışanın konuşmalarını dinleyin. Sanki zorla araç sattırıyorlar , nerdeyse teknik olarak hiç bir bilgiye sahip değiller . Son zamanlarda servis ücretlerinde özellikle işçilik de çok şişkin fiyatlar veriyorlar.
İzmirin kesinlikle konuya daha hakim bir servise ihtiyacı var. İçerde iyi ustalar var ama yönetimsel problemleri çok büyük.

Ben bu durumu; işlerine ve müşteriye verilen artı değer ile ilgili diye açıklamak istiyorum. Yeni, değer vermiyor şeklinde değil de; Gören kat kat fazla değer verdiği için biz bu satırları yazıyoruz, canımız sıkıldığında sırf Mazda havası koklamak için Muğla Gören'e gidiyoruz. Sahipleri de her kapıdan girene abisi, kardeşi, ablası eniştesi modunda yaklaşımda bulunuyorlar. Sorduğunuz en saçma sapan soruları bile yüz mimikleri değişmeden yanıtlıyorlar, ikramları zaten saymıyorum bile... Kendilerine bir kez daha sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum... :)

Anlatabileceğim onlarca olaydan kıyas açısından sadece birisini yazayım;

2014 yılında deli gibi BK kasa otomatik makyajlı kasa arıyorum, Eskişehir, Denizli, Muğla ve İzmir bayilerini arayarak ikinci el BK makyajlı Mazda 3 gelirse lütfen haber verir misiniz? şeklinde not bıraktım, hepsi de "tamam beyefendi biz size döneriz" yuvarlamasında cevap verdi. 1 aylık süre zarfında; Mehmet Bey (Abim) iki sefer 2.El gelen (Mazda 3 BK Makyajlı kasa Sedan olmamasına rağmen) Mazda 3 ler hakkında arayarak, fiyat bilgisi verdi, hatta; "geçmiş bir tarihte sizin Aydın'dan X okulda çalışan Y öğretmen arkadaş BK kasa aracını bize takasa getirmişti anlaşamadık, istersen okulu ara bi sor" diyerek nokta atışı da yapmıştı. Geri kalanları olumlu veya olumsuz dönmediler bile... :)

:D :D

Öğretmeni arayıp bulduğumda şok olmuştu...

eerkanyil

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
S.Kırmızı-Hb-At
100 bin km bakımında guzuya yapılan işlemler listesi. :)

IMG_2084.JPG

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
100 bin km bakımında guzuya yapılan işlemler listesi. :)

Ekli dosyayı görüntüle 24801
Yapılan işlemler yetkili serviste heralde, yabancı kelimelerde var.
Fiyatlar yetkili servis olduğu için bir miktar pahalı. Hatta çıkan yağı çöpe atmaya bile para almışlar :)
Bugün bende 5-30 Castrol yağ aldırdım serisi ne bilmiyorum ama 110 TL. Yetkili serviste bakım onarım yapmak güzel ama piyasada aynısı bulunabilecek parçaların fiyatları bile yüzde 20-30 civarı daha pahalı.
Hayırlı olsun kazasız belasız kullanın

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Güle güle kullanın aracınızı,bakım serviste yapıldığı için fiyatlar normal ,hayati parçalar orijinal kullanılmış bu parçalar için önceden keşif yaptırdınız mı buradaki herşey stok da varmıydı ?

eerkanyil

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
S.Kırmızı-Hb-At
evet arkadaşlar . mühim olan 100 bin bakımını ben 120 bin km de yaptırdım bazı gereken bakım onarım parçalarını yeni yaptırdım . örneğin , arabayı aldığımda ( 83000km)motor kulağında sorun olduğunu biliyordum. öncelik bu oldu . zararı yoktu guzuya sadece motor titreşimini içeriye hissettirme gibi veya kırmızı ışıkta beklemede sarsıntıdan başka sorun yok sadece bu 800 tl. idi evet normal özel serviste yaptırabilirdim ama tercih meselesi. daha sonra ön balatalarım eskimişdi buda herhangibi yerde yaptırabilirdim . cam motor dişlisi , arka bagajda kapağını tutan aparat gibi ufak tefek malzemeler de var . 100binde yetkili servisin yaptığı filterlerin değişimi bujiler değişimi bütün yağların değişimi ve otomatiklerde şanzıman haznesinin değişimi vb.. yapılıyor . ayrıca şunu gözlemledim ben ne zaman yetkile servise gitsem ortalama yakıt göstergesi normalin altında oluyor örneğin otomatik de ortalama yakıt 8.4 iken bu 8.0 ,7.9 gibi rakamlara düşüyor. tabiki arabanın beyni sıfırlanıyor ama (12 lt ortalama gösteriyordu servis çıkışı) bu kadar masraf değdi mi derseniz gerçekten değdi hiç olmazsa gözüm arkada değil... şuan tek derdim lpg en kısa zamanda lpg ye geçiş yapıcam :koptum:

edip

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
merhaba arkadaslar konuyu hortlatıcam bıraz yenı uylerdenım bakımla alakalı bazı sorunlarım var ve baska ufak tefek sorularım var burdan paylasayım dedım
2006 otomatık mazda 3 sahıbıyım ve 200 bın bakımı sadece rutın bakım yaptırdım yag fıltre vs vs baska bır sey yaptımam gerekıyormu
bu aracalarda zıncır kayıs var dıyorlar buna bakım veya degısım yaptırmalıyım bunun degısımı ne zaman yapılmalı
sanzıman yagını degıstımedım bununla alakalı degısımı ne zaman yaptırmalıyım
dıger sorunlarım
klımanın soldakı dugmesınden kısmak ıcın uzunca bır sure cevırmem gerekıyor ve hemen dusmuyor dusmesı ıcınde braz cevırmem gerekıyor bu normalmı sadece klımasız kalorıferı calıstırmam ıcın ne yapmalıyım
ben on camı acınca klıma devreye gırıyor klımayı kapatıp yuze veya ayaklara vs oraya basıyorum
cd calardan check cd yazıyor cd calar calısmıyor cd lerıde vermıyor bır ara calısıyordu bır kac gundur calısmıyor sanırım 6 sınıda koyunca sıkısıyor ıcınde 4 tane vardı uzunca sure sorun yoktu 6sınıda koyunca bu sorun oldu
ebay da cd calar satılıyor ne kadar guvenlı alan arkadas varmı 60 dolarla 300 dolar arası fıyatları var
ve son olarak cd caların sarkı degıstırme alt tusu kırıldı bu nasıl tamır veya temın edebılırım

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sorularının hepsini ayrı ayrı ilgili başlıklara yazsan daha net cevap alırsın ki zaten o başlıkları okuyunca çoğunun cevabını bulabileceksiniz. V kayış değişir ve bütün sıvıları (atf, hidrolik, soğutma suyu,vs) değişmende fayda var bence.

edip

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
baslıkları gezdım ama 200bın ıcın kımse yazmamıs :) klıma ıle alakalı basklıkalrı vs vs hepsıne baktım
V kayısı mı zıncırımı var bılmıyorum ıste
dıger konuları da kırletmek ıstemedım baslamısken hepsını yazayım dedım

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
merhaba arkadaslar konuyu hortlatıcam bıraz yenı uylerdenım bakımla alakalı bazı sorunlarım var ve baska ufak tefek sorularım var burdan paylasayım dedım
2006 otomatık mazda 3 sahıbıyım ve 200 bın bakımı sadece rutın bakım yaptırdım yag fıltre vs vs baska bır sey yaptımam gerekıyormu
bu aracalarda zıncır kayıs var dıyorlar buna bakım veya degısım yaptırmalıyım bunun degısımı ne zaman yapılmalı
sanzıman yagını degıstımedım bununla alakalı degısımı ne zaman yaptırmalıyım
dıger sorunlarım
klımanın soldakı dugmesınden kısmak ıcın uzunca bır sure cevırmem gerekıyor ve hemen dusmuyor dusmesı ıcınde braz cevırmem gerekıyor bu normalmı sadece klımasız kalorıferı calıstırmam ıcın ne yapmalıyım
ben on camı acınca klıma devreye gırıyor klımayı kapatıp yuze veya ayaklara vs oraya basıyorum
cd calardan check cd yazıyor cd calar calısmıyor cd lerıde vermıyor bır ara calısıyordu bır kac gundur calısmıyor sanırım 6 sınıda koyunca sıkısıyor ıcınde 4 tane vardı uzunca sure sorun yoktu 6sınıda koyunca bu sorun oldu
ebay da cd calar satılıyor ne kadar guvenlı alan arkadas varmı 60 dolarla 300 dolar arası fıyatları var
ve son olarak cd caların sarkı degıstırme alt tusu kırıldı bu nasıl tamır veya temın edebılırım

200bin bakımında da 100bin km.de yapılan ağır bakımlar yapılır. Şanzıman yağı ve filtresi değişimi, soğutma sıvısı, fren hidrolik yağı, direksiyon hidrolik yağı değişimi, disk ve balata kontrolü, kritik seviyenin altına indiyse değişimi, V kayışı değişimi, rulmanlarda boşluk ya da ses varsa değişimi (ki değiştirilmesini tavsiye ederim.) V kayışının dolandığı diğer rulmanlarda sıkıntı var mı kontrolü, gerekliyse değişimi.

Zincir var, motor açılmadan değişmez. Rektefiye yapılırrken açılmışken değişir. Ya da ses yaptığında değişir.

Klima kontrol kısmı çıkartılıp iyi bir oto elektrikçisine gideceksiniz ve potansiyometreyi tamir ettireceksiniz.

Ön camı açınca mı klima devreye giriyor, yoksa ön cam buğu çözmeye basınca mı giriyor? 2. seçenekse olması gereken.

Cd çalardaki takılma nasıl düzeltilir bilmiyorum, oto elektrikçisi bilebilir. Çözülmezse double din multimedia takarsınız.

ebay amazon.de güvenlidir.

edip

Sessiz
Araç Markası
2006 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
On cami derken kaloriferi calistirmak için on cam buğu çözücüye basıyorum onu kasdettim
Arabada ses soluk yok motordan gelen bir ses yok yani kayisı değirmeme gerek yok o halde
Bu yağ değişimleri kaça mal olur bilen varmı

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
On cami derken kaloriferi calistirmak için on cam buğu çözücüye basıyorum onu kasdettim
Arabada ses soluk yok motordan gelen bir ses yok yani kayisı değirmeme gerek yok o halde
Bu yağ değişimleri kaça mal olur bilen varmı

Kaloriferi çalıştırmak için niye fan açma tuşunu döndürmüyorsunuz da, buğu açma düğmesine basıyorsunuz?

Arabada ses soluk yok ama size göre. Kulak meselesi farklıdır. Ayrıca kayış ihmale gelmez, uzun yolda değiştirmediğiniz ve eskidiği için kopar harareti yükseltir motoru kucaklarsınız.
Ümraniye'de Adem ustaya gidin direk.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@edip çıkma cd changer alsan o da bozulacak. En iyisi çerçeve ve double ikilisi olur bence, veya araca özel multimedya cihaz.

Üst Alt