Mazda 3 BK (2003-09) 100 Bin Bakımı

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Merhabalar;

Aracım 2006 mazda 3. Km 105 bin oldu. Samsunda yetkili servis bulunmadığından dikkat edilmesi gereken bakımların neler olduğunu bilmiyorum. 100 bin bakımında neleri değiştirmek gerekiyor? Triger yok diye biliyorum yalnız V kayışı falan diyorlar? rulman bilye falan bişeyler yazılıp çizilmiş... Şuan araçta sorun yok bunları illa değiştirmek şartmıdır? Fiyat ortalama ne tutar?

Bir de amortisörleri değiştirmem gerekiyor. Özel bir servis orjinali dışında randıman alamadığını söylemişti. Yalnız orjinal amortisörün tanesine 450 TL gibi bir fiyat söylediler. Forumda bir konuda kyb ve monreo kullanan arkadaşlar olduğunu okumuştum. Acaba memnuniyet durumları nedir? Yorum yaparsanız sevinirim.

Teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
100 bin bakımda V kayışları ve rulmanları değiştiriliyor, genel olarak buji, yağ ve filtreler de değiştiriliyor. Sıvılar kontrol ediliyor. Kayışların değişimi şart gibi bir şeydir, koparsa büyük sorunlar açar...

Amortisör için aşağıdaki konu yardımcı olacaktır, ayrıca; konu sahibi de Samsun da ikamet ediyor, iletişim kurarak bir birinize yardımcı olabilirsiniz.

http://www.mazdagaraj.com/konular/1058-mazda-3-amortisor-tavsiyesi.html

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Fiyat ortalama ne kadar tutar bu v kayışı rulmanlar falan? Yağ filtreler falan hepsi yeni değişti. Birde şanzıman yağı mı değişiyo veya hidrolik yağı tam emin değilim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fiyat ortalama ne kadar tutar bu v kayışı rulmanlar falan? Yağ filtreler falan hepsi yeni değişti. Birde şanzıman yağı mı değişiyo veya hidrolik yağı tam emin değilim.
Fiyat konusu serbest piyasa şartlarında değişkenlik göstereceği için bir şey demek; bizi yanılgıya götürür... Yağ ve filtreler değiştiyse gerek yok, bujiler 20 bin km olduysa değişim gereklidir... Fren ve direksiyon hidroliğini kontrol etmekte fayda var, renk kaybı söz konusu ise değişim iyi gelir...

Şanzıman otomatikse eğer yağ ve süzgeci 60-70 bin kilometre aralığında değiştiriyor, manuel vites ise; kitapçığa bakmak gerekir onu bilmiyorum, fakat aracı yeni aldıysan ve ne zaman değiştiğini bilmiyorsan da; değiştirmende fayda var.

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Araç 40 bin km dir bende. Ben rutin yağ filtre buji bakımları haricinde birşey değiştirmedim. Araç manuel. Kitapçığı vardı yarın bi bakayım. Amortisörlerle birlikte bu bakımları da yaparsam çok ciddi bi rakamla karşılaşacağım sanırım. v kayışı rulman falan biraz tuzluymuş :confused:

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Ön amortisörlerde yağ kaçakları vardı. Değişmesi gerekiyor demişti usta. Ben çok rahatsız olmadığım için 8 bin km dir bu şekilde biniyorum. Fakat sesler gelmeye başladı. Araç yaylanması da arttı. Artı kasis, rogar kapağı gibi yerlerden geçerken aracın arkadaki sağa sola sallanmayı-gezinmeyi hissediyorum. Arka amortisörlerde suphe uyandırıyo. Ama bu amortisörlerden mi kaynaklanıyor ondan pek emin değilim. Yalnız yaylanma olayının arttığı kesin. lopurtular da duyulmaya başladı.

100 bin bakımı için bugun fiyat aldım. V kayışı rulman bi kayış daha varmış ismini söyledi de hatırlamıyorum. hidrolik fren şanzıman yağı falan 1000 - 1100 arası birşey tutar dedi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aynen öyle o civarda tutar şanzıman da otomatikse bi 250-0300 daha ekleyin.

Yağ kaçağı olan amortisörleri değiştirmeniz iyi olur Monroe kullanabilirsiniz tavsiye ediliyor çok yumuşak konforlu deniyor. Fakat bakım ardından bütçe zorlanabilir -2 ay sonra değiştirebilirsiniz amortisörleri

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Aracımı bugün çalıştırdıktan sonra park halindeyken sağ ön kısımdan sürtme sesine benzer bir ses geldi. Kayış sesine benzeyen. İndim sesi dinledim sağ ön tekerin üst kısımlarına yakın bir yerden geliyordu Kaputu açtığımda ise su deposunun bulunduğu bölgeye yakındı. Bu sesin arka planında dikkatli dinlediğimde duyduğum çok ufak bir cıyaklama vardı. Akşam üzeri yüzde 90 oranında ses azaldı ama ufakta olsa yine bir sürtme sesi var gibi. Acaba v kayışı rulman bilye dediğimiz şeyler bunlar mı?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Rulmanlarda sıkıntı varsa v kayış çıkarıldığında ve kasnak elle döndürüldüğünde ses çıkarır ya da tık tık diye ufak ses verir. Veya rulmanda boşluk vardır. Bu tespitlerden biri varsa bilye ses yapar. Sürtünme sesi de rulman dağıldığında gelir. Ciyaklama da kayıştan.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Aracımı bugün çalıştırdıktan sonra park halindeyken sağ ön kısımdan sürtme sesine benzer bir ses geldi. Kayış sesine benzeyen. İndim sesi dinledim sağ ön tekerin üst kısımlarına yakın bir yerden geliyordu Kaputu açtığımda ise su deposunun bulunduğu bölgeye yakındı. Bu sesin arka planında dikkatli dinlediğimde duyduğum çok ufak bir cıyaklama vardı. Akşam üzeri yüzde 90 oranında ses azaldı ama ufakta olsa yine bir sürtme sesi var gibi. Acaba v kayışı rulman bilye dediğimiz şeyler bunlar mı?
Evet bahsi geçen ve kulaklarını çınlattığımız familya onlar... :)

Devirdaim, Klima, şarj dinamosu, krank mili kasnağı, direksiyon pompası gibi ekipmanların olduğu bölüm orası ve hangisinden ses geldiği hususunu ancak usta bir kulak anlayabilir...

Fakat ayrı olarak sadece kayış ses yapmış da olabilir...

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Peki araç viteskeyken küçücük bir vızıldama-sürtme sesi var boşa aldığımda kesiliyor. Bu sesler birbirine paralel mi acaba? Normalde bakıma 5000 km daha var şayet sıkıntı olacaksa hemen götüreyim diyorum.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Viteste gelip boşta gelmiyorsa baskı balata bilyesi olabilir.
Bu rulman sesi devire bağlı olarak da değişebilir.

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Evet ilk bahsettiğim ses devire bağlı olarak artıyodu. Dediğim gibi akşama doğru çok buyuk oranda kesildi. İkinci sesle birinci ses paralel sesler mi yoksa ayrı sesler mi onu kestiremedim ama. En iyisi periyodik bakımı beklemeden göstermek sanırım.

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Üstad alternetör kayışın 6 pk 2013 iki tane gergi bilya kasnagı var kasnak demir ona bişey olmaz içinde bilya var 6202 iki adet de bilya alırsın plastik kapaklı sorun gider amortisör konusunda 0212 589 84 60 bu numaradan bülent ile görüşün selamımı söyleyin size fiyat verir monreo kullanırsanız çok sıkıntı olmaz yumuşak esneme olur fakat mazda 3 ön süspansiyonu serttir bu da yol tutuşu ile alakalı bunun için olması gereken ben sert olmasını dert etmiyorum derseniz yol tutuşu f virajda çok yatmasın bu drumda kyb dir 200 tl civarıdır ..

kayış 50 olsa 20 tl iki bilya 400 tl iki amartisör antifirz 40 tl 3 litre şanzuman yagı Mobil 1 Sentetik ATF 3 litre 120 olsa amartisör sökülcegi için rot ayarı ister birde balans olur 80 tl 710 tl gibi görünüyor artı içşilik ..

araç manuel ise şanzuman yagı 75x90 dır oda Castrol 100 tl civarıdır otomatik ise yukarda yazıyor ..

Otomatik şanzıman yağı;

http://ozenticaret.com.tr/asp/product/2899/Mobil-1-Synthetic-ATF-1Lt

Moderatörün son düzenlenenleri:

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
Adem Ustam valla çok iyi fiyat çıkarmışsın. Bakım için burdan yola çıkıp gelsem İstanbula bi hafta sonu sanki daha karlı çıkarım gibi... Gezdiğim de cabası :)

Amortisörler hariç 1000-1100 gibi bir rakam aldım ben.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Adem Ustam valla çok iyi fiyat çıkarmışsın. Bakım için burdan yola çıkıp gelsem İstanbula bi hafta sonu sanki daha karlı çıkarım gibi... Gezdiğim de cabası :)

Amortisörler hariç 1000-1100 gibi bir rakam aldım ben.

Hocam tanıdık bir ustanız yoksa Samsun'da Adem usta tercih edilir ilk sırada, ama Samsun-İstanbul arası da az buz değil. :) Amortisör değişimi, yağ değişimi, v kayış değişimi, şanzıman yağı değişimi, vs bakımları Japon araçlara bakan ustalar da yapabilir. Otomatik şanzıman ise şanzıman yağ filtresini de değiştirmeyi unutmayın.

qwery

Katılımcı
Araç Markası
İskarpin
Araç Renk ve Tip
Siyah-Yumurta topuk
İşi bilen çok fazla olmasa da mazda yetkili servisi kapanmadan önce orda çalışan bir ustamız var. Ona yaptırıyorum zaten bakımları. Yakın olsaydım adem ustaya giderdim ama.. Güzel fiyat çıkarmış bence.. Aracım manuel bu arada.

grafff

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Bk
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Rakamları görünce benim bile gidesim geldi. hem tatil hem bakım olabilir

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Forumda aradım ama bulamadım. Yeni konu açmamak için buradan yazıyorum. 2006 mazda 3 aracımın sağ ön ve sol arka cam kaldırma dişlileri aşınmış. Motorlarında sanırım sıkıntı yok. İkiside hemen hemen aynı dönemde arızalandı. Bunu komple değiştirmek mi gerekir? İnternette mazda için şöyle bir dişli buldum. Gayet uygun fiyat. Daha önce dişli veya motor değiştiren var mı?

http://urun.n11.com/periyodik-bakim...-kaldirma-mekanizmasi-motor-dislisi-P84436660
Faruk Dumlu da çıkma da bulabilirsin, bilgi almanda fayda var

Üst Alt