Mazda Motor Yağı Önerisi

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Eski araçlarda çok önemli olmasa da geçmişi bilinen, düşük km li, çok fazla el değiştirmemiş araçlarda bilindik, kullanım şartlarına uygun tam sentetik yağ kullanılmalı diye düşünüyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Eski araçlarda çok önemli olmasa da geçmişi bilinen, düşük km li, çok fazla el değiştirmemiş araçlarda bilindik, kullanım şartlarına uygun tam sentetik yağ kullanılmalı diye düşünüyorum
Bende tam tersini savunuyorum... Tam sentetik yağa o parayı verene kadar, yarı sentetik yağı o yağ parasına iki sefer değiştir... :) Motorda yeni yağ daha fazla kalsın.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bende tam tersini savunuyorum... Tam sentetik yağa o parayı verene kadar, yarı sentetik yağı o yağ parasına iki sefer değiştir... :) Motorda yeni yağ daha fazla kalsın.
Bende böyle yapıyorum. Yaza girerken ve kışa girerken yılda 2 kez yağ değişimi. 7 bin de değişiyor yağ sürekli taze yağ mis gibi :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yarı sentetiklerin gereksinim karşılamama gibi sıkıntısı olur mu?
Üzerinde değerleri yazıyor, karşılamıyorsa alınmaz zaten... Bir de şu var, tam sentetik teknolojisi ağır şartlar için üretimi yapılmış yağlardır, standart bir kullanıcının, değişim periyotlarına uyduktan sonra iki yağ arasındaki farkın motora ne verip ne vermediğini anlaması zordur...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Aradaki farklar: Daha etkin deterjan, daha iyi temizleme, daha az kurum, daha az yanma, daha yüksek sıcaklık dayanımı, daha iyi yağlama, daha iyi soğuk başlatmada yağlama, ...

Çift numara yağlar da, tek numara yağlardan sonra üretildi, böylece yaz kış yağ değişimi sorunu çözüldü. Bu mantıkla tek numara yağlara da geri dönelim, motorları nasılsa zorlamıyoruz, e yılda 2 defa da değiştiriyorsunuz. :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Ben de aynı işi tam sentetik yağ ile yapıyorum :D
Bülentin dediği gibi tam sentetik yağ fiyatları da uygun seviyede zaten

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hayır tek numara yağlar (monograde) sadece bir rakam içerir. 5 ya da 10 numara yağ gibi. Eskiden yazın 10 numara, kışın 40 numara yağ kullanılırdı, ya da benzeri derecede. Kışın da 40 kullanılsa -5 derecede dahi yeterli yağlamayı sağlayamayacaktı yağ. Fakat multigrade çok numaralı yağların üretilmesiyle soğukta ve sıcakta viskozitesi birbirine daha yakın yağlar üretildi. Böylece kışın farklı, yazın farklı yağ kullanımının önüne geçilmiş oldu. Soğukta da yağlama yapabilecek seviyede akışkan olan, ama motor ısınınca da ilk numara kadar akışkan olmayan yağlar üretilmiş oldu.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aradaki farklar: Daha etkin deterjan, daha iyi temizleme, daha az kurum, daha az yanma, daha yüksek sıcaklık dayanımı, daha iyi yağlama, daha iyi soğuk başlatmada yağlama, ...

Çift numara yağlar da, tek numara yağlardan sonra üretildi, böylece yaz kış yağ değişimi sorunu çözüldü. Bu mantıkla tek numara yağlara da geri dönelim, motorları nasılsa zorlamıyoruz, e yılda 2 defa da değiştiriyorsunuz. :)
Ben tam sentetik yağın 10-15 bin km formunu koruyacağına inanmıyorum Mutlu. Daha önce tam sentetik yağda kullandım 10 bin km yılda 1 değişim ile yağın cacığı çıkıyor su gibi oluyor o şekilde motoru koruduğuna inanmıyorum. Yılda 2 kez değişimi yazın farklı numara kışın farklı numara şeklinde yapmıyorum zaten 6 ay sonra hemen hemen 6-7 bin yapmış oluyorum yaz başına veya kış başına denk geliyor (getiriyorum). Böylece yağın görevini daha iyi yapması gereken soğuklar ve aşırı sıcaklara taze yağ ile girmiş oluyorum benim sistemim bu şekilde. İsteyen tam sentetik koyar 130 TL civarı öder 10-15 bin km dayandığına inanır isteyen 65 TL verir yarı sentetik koyar yılda 2 kez değiştirir. Normalde benim kullandığım yarı sentetik yağda 10-15 bin dayanıyor yazıyor ama tabi ben o kadar kullanmıyorum böylece sürekli eskimemiş yağ ile sürüyorum aracımı ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her iki yöntem de yanlış değil gibi geliyor fakat, tercih meselesi ve saygı duyarım... Oğuzhan'ın bahsettiği şekilde, bende bir yağın 10 bin km aynı özellikte kalabileceğine inanmıyorum... Artı, ibri 10 bin kilometreye geldiğinde o aracın daha doğrusu yağın kilometresi şehir içi yoğunluğuna göre çoktan 15 binlere gelmiş oluyor. Bu yüzden Adem Ustam 5 bin km de yağı değiştirin uyarısını yapıyor. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Motorun sesinin değişmesinden anlaşılıyor zaten yağ değişimin ne zaman yapılması gerektiği. Kulağı iyi olan biri anlayabilir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Service Schedules - Mazda UK

İngiltere Mazda'nın bakım aralığı 12500 mil (20bin km) ya da 1 yıl.

https://www.mymazda.com/MusaWeb/pdf/maint_schedules/Mazda3H_View_Full_Maintenance_Schedule.pdf

ABD Mazda'nın bakım aralığı 10000 mil (16bin km) ya da 1 yıl.

Nasıl yağ alırken standart ya da yağ kalınlıklarını kitapçığın belirttiği baz alınıyorsa, yeni yağların 15 hatta 20 bin km. götürebileceğini de Mazda'nın kendisi söylüyor işte.

yanliz burasi TÜRKİYE. ;)

Üst Alt